توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 285536
تحلیل رویترز از نبرد اردوغان با داعش و کردها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۰
خبرگزاری رویترز در گزارشی از استانبول به قلم دیوید دولان و نیک تاترسال نوشت :

به گزارش واحد مرکزی خبر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که حضور ستیزه جویان گروه دولت اسلامی ( گروه تکفیری صهیونیستی داعش ) در مرز این کشور او را مجبور کرده است به جنگ با این گروه بپردازد ، از این فرصت به دست آمده برای مهار کردن یک دشمن دیگر استفاده کرده است. اردوغان جنگ با داعش را دستاویزی برای حمله به ستیزه جویان کرد قرار داده است که آنها را تهدیدی برای تمامیت ارضی کشور ترکیه می داند.

ترکیه با اعلام اینکه عملیات کنونی ، جنگ علیه گروه های تروریستی بدون هیچگونه تمایز است هفته گذشته برای نخستین بار حملاتی هوایی را علیه داعش در سوریه آغاز کرد و به ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا اجازه داد از پایگاه های هوایی این کشور استفاده کند.

این در حالی است که ترکیه پیشتر تمایلی از خود برای مشارکت در ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا علیه داعش نشان نمی داد.
ارتش ترکیه همچنین اردوگاه هایی متعلق به حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را در شمال عراق برای نخستین بار طی دست‌کم سه سال گذشته بمباران کرد. صدها نفر از اعضای داعش و پ ک ک در حملات در سراسر ترکیه بازداشت شده اند.

آغاز جنگ در دو جبهه، راهبردی بسیار خطرناک برای این کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) است و ترکیه را در معرض خطر اقدامات تلافی جویانه جهادی ها و احیای شورش کردها قرار می دهد که طی سه دهه گذشته ۴۰ هزار کشته داشته است.
ترکیه محل عبوری برای جهادی های خارجی است و گمان می رود هزاران نفر از این جهادی ها با عبور از مرز ترکیه به ستیزه جویان داعش در سوریه و عراق پیوسته اند. گفته می شود بسیاری از این جهادی ها خودشان را میان میلیون ها گردشگر مخفی می کنند که هر سال وارد ترکیه می شوند.

وولفانگو پیکولی Wolfango Piccoli از مرکز تحقیقات ریسک گفت سیاست های تهاجمی اخیر آنکارا در قبال پ ک ک و داعش خطر حملات تروریستی علیه ترکیه و به راه افتادن یک ناآرامی داخلی را در این کشور به طور قابل توجهی افزایش داده است.

با این حال اردوغان ظاهرا امیدوار است از این فرصت به دست آمده برای خروج از بحران استفاده کند. او با اتخاذ موضعی قاطعانه تر در قبال داعش در حال احیای جایگاه بین المللی ترکیه است و درعین تلاش می کند جایگاه مخالفان طرفدار کرد را تضعیف و با حملات علیه پ ک ک حمایت ملی گرایان را در داخل کشور تقویت کند.

تصمیم ترکیه برای پیوستن به جنگ علیه داعش پس از بمب گذاری انتحاری ستیزه جویان داعش در شهر سوروچ در جنوب شرق ترکیه گرفته شد. این حمله ۳۲ کشته بر جا گذاشت.

کارشناسان می گویند ازسرگیری عملیات نظامی علیه پ ک ک که شورشی سه دهه ای را علیه دولت ترکیه آغاز کرده تردیدهایی را به وجود آورده است مبنی بر ا ینکه ممکن است هدف اصلی ترکیه سرکوب بلندپروازی های ارضی کردها باشد و نه مقابله با داعش.
آنکارا از آن نگران است که موفقیت گروه شبه نظامی یگان های مدافع خلق کرد در شمال سوریه که توانسته است با کمک حملات هوایی تحت فرماندهی آمریکا ستیزه جویان داعش را به عقب براند باعث تحریک احساسات جدایی طلبانه کردهای ترکیه و به ویژه پ ک ک شود.

هلیل کاراولی Halil Karaveli تحلیلگر ترک می گوید با توجه به اینکه اردوغان تاکنون نتوانسته است به هدف خود در سوریه یعنی سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور این کشور دست یابد و از سوی دیگر داعش نیز به یک مشکل تبدیل شده است ، این کار می تواند ابزاری مناسب برای او باشد.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، داعش، کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.