توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395163
نگرانی اردوغان از همکاری واشنگتن با کردها/"جهان شاهد یک «اشتباه بزرگ» است"
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۸
رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر این که ائتلاف جهانی باید داعش را ریشه کن کند و نه گروه‌های تروریستی، حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق کرد و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه را منبع نگرانی برای کشورش دانست.

به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با روزنامه "بلومبرگ" در نیویورک با اشاره به همکاری واشنگتن با کردهای سوریه آن را منبعی برای نگرانی کشورش دانست و عنوان کرد: سه روز پیش آمریکا دو هواپیما پر از تسلیحات را در کوبانی برای یگان‌های مدافع خلق کرد و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه فرود آورد.

اردوغان ادامه داد: در مقابل چشم جهانیان یک "اشتباه بزرگ" در حال انجام است.

وی درتلاش برای زیر سوال بردن منطق آمریکا در مسلح کردن کردها، گفت: اکنون النصره یک گروه تروریستی است. النصره هم مثل این گروه‌ها با داعش می‌جنگد. اگر کسانی که با داعش می‌جنگند تروریست نیستند پس النصره هم تروریست نیست.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد، یگان‌های مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک هر دو شاخه‌هایی از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) هستند که علیه ترکیه می‌جنگند، آنها با هم‌اند آنها یکی هستند.

اردوغان در ادامه یک بار دیگر خاطرنشان کرد که ائتلاف جهانی ضد داعش که از ۶۵ کشور تشکیل شده باید بدون کمک گروه‌های تروریستی داعش را شکست دهد.

وی گفت: نگران آن نباشید ما با هم می‌توانیم به این هدف برسیم.

اردوغان تاکید کرد، تلاش برای تفاوت قائل شدن میان گروه‌های تروریستی بد یا خوب تخلف و اهمال در برابر ترکیه است.

این سیاستمدار ترک با تاکید بر اینکه کسانی که به این گروه‌های تروریستی سلاح می‌دهند تهدیدات آتی علیه ترکیه را تقویت می‌کنند افزود: ما اکنون از سوی سازمان‌هایی که شما از آنها دفاع می‌کنید تهدید و نگران شده‌ایم. این‌ها تهدیدی علیه کشور ما محسوب می‌شوند.

اردوغان در ادامه درباره ایجاد منطقه‌ای امن در شمال سوریه نیز اظهار کرد و گفت: سران کشورهایی چون آمریکا آلمان، فرانسه و حتی روسیه قبل‌تر با این پیشنهاد موافقت کرده بودند اما زمانی که ما گفتیم یک قدم در این زمینه پیش برویم متاسفانه شاهد هیچ اقدامی نبودیم.

وی تاکید کرد: ترکیه خواهان ایجاد زیرساخت‌هایی در منطقه امن است تا مردم سوریه دیگر نیازی به ترک و فرار از کشورشان نداشته باشند.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش به درخواست آنکارا برای بازگرداندن فتح الله گولن، روحانی منتقد دولت که از سوی آن به طراحی کودتای اخیر این کشور متهم می‌شود، پرداخت و گفت: ما به واشنگتن به عنوان شریک سیاسی خود اعتماد داریم و از این شریک خود می‌خواهیم تا به ما پاسخ کتبی بدهد. ما امیدواریم که هیچ اشتباهی در این فرآیند صورت نگیرد.

اردوغان بدون اشاره به جزئیات عنوان کرد: زمان دادن به این مساله خوب است اما همانطور که می‌دانید هیچ کشوری نمی‌تواند بدون جایگزین برنامه ریزی داشته باشد. برای کشوری مثل ترکیه هم ممکن نیست که بدون داشتن طرح جایگزینی برنامه ریزی کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا به اعتقاد او دولت آمریکا از جمله سازمان سیا یا وزارت خارجه در کودتای اخیر این کشور مشارکت یا اطلاع داشته‌اند، اظهار کرد: اهمیتی ندارد که اطلاع داشته‌اند یا نه مساله مهم دوران پس از کودتاست.

اردوغان در این باره گفت: مردم ما این را می‌دانند ـ اگر ما یک رفراندوم برگزار کنیم و بپرسیم چه کسی پشت این کودتا بوده است، پاسخ آن‌ها حامیان گولن خواهد بود.

وی همچنین اظهار کرد، با وجود اینکه آنکارا ۸۵ بسته به آمریکا فرستاده حاوی اطلاعاتی که نشان می‌دهد گولن و حامیانش مسئول کودتا بوده‌اند با این حال گولن همچنان در آمریکا و در پنسیلوانیاست.

اردوغان در پاسخ به سوال دیگری که آیا این رفتار آمریکا را رفتار یک متحد می‌داند گفت: همین مساله است که ما را ناراحت کرده است. تمامی مدارک و به عنوان مثال شهادت‌ها علیه گولن به واشنگتن ارائه شده است.

رئیس جمهور ترکیه خطاب به آمریکا ادامه داد: ما شرکایی استراتژیک هستیم، ما در ناتو با هم همکار هستیم و حالا گولن را می‌خواهیم. او را به ما بدهید و بگذارید او را محاکمه کنیم. بیایید کاری که لازم است را انجام دهیم.
 
کلمات کلیدی : اردوغان+سوریه+کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.