توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 400834
ترکیه واقعا در سوریه چه می‌خواهد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵
یک هفته نامه آلمانی به بررسی اهداف پیدا و پنهان ترکیه در سوریه پرداخته و در حال حاضر مقابله با کُردها را اولویت اول آنکارا در این عملیات دانست.

به گزارش تسنیم، هفته نامه "اشپیگل" در مطلبی نوشت: ارتش ترکیه رسما در سوریه در حال مبارزه با تروریسم داعش است، البته رئیس جمهور این کشور هدف دیگری را هم دنبال می کند.

برای اپوزیسیون ترکیه دخالت ارتش ترکیه در سوریه یک ماجراجویی با نتیجه نامشخص و همانگونه که "فاروق لوگوگلو"، سفیر سابق ترکیه در واشنگتن می گوید یک ماموریت انتحاری است.

البته به اعتقاد "محمد ناسی بوستانسی"،  معاون رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه اردوغان، این عملیات یک نمایش قدرت، یک بیان عزم و اراده و قدرت نیروهای ترکیه است.

نیروهای ترک باید بر اساس خواست دولت، تروریست های داعش و شبه نظامیان کرد را از مناطق مرزی طرد کنند.

برای "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه این مسئله مطرح است که با عملیات موسوم به "سپر فرات" این پیام را ارسال کند که ارتش ترکیه ممکن است بعد از شورش در کودتای نافرجام اخیر نیمی از ژنرال ها و دریاسالاران خود را از دست داده باشد، اما با این وجود در شرایطی است که بزرگترین عملیات تاریخ اخیر خود را هدایت کند.

بوستانسی در این باره گفته است که روحیه سربازان ما دست نخورده است.

عملیات سپر فرات ترکیه در خاک سوریه از روز 24 آگوست (3 شهریور) آغاز شده و به زعم آنکارا این عملیات یک موفقیت دیپلماتیک در تغییر رویکرد نسبت به سوریه را فراهم خواهد آورد.

ارتش ترکیه توانست همراه با ارتش آزاد سوریه در پایان آگوست در عرض چند ساعت شهر جرابلس سوریه را بدون هیچ تلفاتی به کنترل خود درآورد. اردوغان اعلام کرد که حالا تمایل دارد به شهر الباب در 35 کیلومتری شمال حلب حمله کند. آنکارا شهر الباب را به عنوان منطقه کلیدی در درگیری های داخلی سوریه ارزیابی می کند؛ مردم این شهر اولین کسانی بودند که علیه اسد به پا خاستند. از سال 2013 این شهر تحت کنترل داعش قرار دارد.

با این حال پیشرفت های ترکیه متوقف شده است. از یک طرف داعش در منطقه اطراف الباب خیلی بیشتر از جرابلس مقاومت می کند و از طرف دیگر برای شورشیان ارتش آزاد سوریه نگه داشتن مناطق آزاد شده سخت شده است. داعش در روزهای گذشته چندین روستا در مناطق مرزی را دوباره اشغال کرده است.

یکی از مقامات ارشد ترکیه که با عملیات نظامی این کشور در سوریه آشنایی دارد اعلام کرده است که در حال حاضر ما از قدرت لازم برای پیشروی به سمت الباب برخوردار نیستیم.

ترکیه روی این مسئله حساب باز کرده بود که ارتش آزاد سوریه با حمایت تانک ها و جنگنده های ترکیه داعش و شبه نظامیان کرد را به عقب براند. در این میان در آنکارا تردیدها در این باره افزایش پیدا کرده است که این عملیات با کمک ارتش آزاد سوریه قابل انجام و پیشروی باشد. بر اساس گزارش های رسانه های ترکیه اردوغان در نظر دارد نیروهای زمینی به سوریه اعزام کند.

"فاروق لوگوگلو"، سفیر سابق ترکیه در واشنگتن این انتقاد را وارد کرده است که اردوغان سربازان ما را به سوریه فرستاده است بدون اینکه اعلام کند وی می خواهد آنجا چه به دست آورد.این تصمیم که داعش را فورا از مناطق مرزی طرد کنیم درست است. البته حالا هیچ کس در دولت نمی داند این عملیات چگونه ادامه می یابد.

در وزارت امور خارجه ترکیه گفته می شود که جنگجویان ارتش آزاد سوریه باید از مناطق آزاد شده حفاظت کنند. لوگوگلو این را کار عبثی دانسته و گفت: چگونه باید چند صد سرباز شورشی منطقه ای به وسعت چند هزار کیلومتر را در یک جنگ نامتقارن حفاظت کنند.

وی نگران است که ترکیه با اعزام هزاران نیرو به این منطقه سال ها گرفتار در یک جنگ و رویارویی شود.

اشپیگل در ادامه نوشت: دولت ترکیه چیزی را در این باره کتمان نمی کند که مداخله نظامی در سوریه نه فقط در مبارزه با داعش بلکه در مقابله با حداقل یگان های مدافع خلق کردها (YPG) که شاخه سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان است می باشد. اردوغان بعد ازکودتای نظامی نافرجام 15 جولای عملیات نظامی خود علیه پ ک ک در جنوب شرقی ترکیه و شمال عراق را تقویت کرده است. تقریبا هر روز نیروهای امنیتی و غیر نظامیان فراوانی در این درگیری ها کشته می شوند.

یکی از فرماندهان پ ک ک این انتقاد را وارد می کند که دولت ترکیه با عملیات سپر فرات اختلافات با کردها را حالا به سوریه هم منتقل داده است. اردوغان، سنی ها، شیعیان و علوی ها را در برابر هم قرار می دهد. وی یک جنگ آشکار مذهبی را سازمان دهی می کند.

آمریکا پ ک ک را به عنوان سازمان تروریستی طبقه بندی می کند اما یگان مدافع خلق در سوریه YPG را به عنوان شریک در مبارزه با داعش می داند و امیدوار است بتواند در این راستا میان کردها و ترک ها میانجی گری کند.

معاون وزیر امو خارجه آمریکا اخیرا به آنکار سفر کرده تا دولت ترکیه را برای همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) که ائتلافی با نیروهای غالب YPG است متقاعد کند. ترکیه البته این درخواست را رد کرده و تاکید کرد که با تروریسم نمی توان با کمک تروریسم مبارزه کرد.

ترکیه در ماه های گذشته یک تغییر رویکرد در سوریه را نشان داده است. مدت های طولانی اردوغان به جامعه جهانی فشار می آورد که اسد را از کار برکنار کنند. اما از زمانی که به رئیس جمهور روسیه نزدیک شده است خود را آماده توافق نشان می دهد. نخست وزیر ترکیه اخیرا اعلام کرده است که اسد را به عنوان بخشی از یک دولت انتقالی می پذیرد. اولویت ترکیه در سوریه به نظر می رسد که حالا کردها باشند.

روز دوشنبه اردوغان همتای روس خود را در استانبول می پذیرد. تحلیلگران بر این عقیده اند که این دو رئیس جمهور می توانند در این باره مذاکره کنند که دولت سوریه حمایت ها از شبه نظامیان کرد را متوقف کند و در مقابل آنکارا از پوتین و اسد در حلب حمایت کند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+لشکرکشی+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.