توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508097
۱۶ فرمان برای جلوگیری از حواس‌پرتی در هنگام رانندگی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۵
هر سال هزاران نفر برا اثر حواسپرتی در رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. شما می‌توانید قبل از آنکه اقدام  به رانندگی کنید عوامل حواس پرتی را محدود کنید. برای مثال تلفن خود را در حالت بی صدا قرار دهید و برای صرف غذا در گوشه‌ای بی‌خطر کنار جاده پارک کنید. علاوه بر این شناختن چگونه رانندگی کردن با یک همراه و یا مسافر می‌تواند یک راه عالی برای جلوگیری از حواسپرتی در حین رانندگی باشد. 

۱. کارهای شخصی را در خانه به پایان برسانید
سعی کنید وقت کافی برای صبحانه خوردن و آماده شدن، صرف کنید. اگر شما برای صبحانه خوردن و  آماده شدن به زمانی حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه نیاز دارید، سعی کنید کمی زودتر از خواب بیدار شوید و به این امورات بپردازید. این کار سبب می‌شود در هنگام رانندگی حواستان پرت نشود. اگر وقت کافی ندارید، سعی کنید وسایل و خوراکی‌های مد نظر را به همراه داشته باشید تا وقتی به مقصد رسیدید کارتان را انجام دهید و یا در طول مسیر جایی توقف کنید و به کارتان بپردازید.

۲. ایمن کردن اشیاء در خودرو
قبل از اینکه اقدام به حرکت با اتومبیل کنید، اطمینان حاصل کنید که که وسایل داخل خودرو، مثل کیف دستی خوب مهار شده باشد تا در هنگام رانندگی حواستان را پرت نکند. شما با مهار کردن اشیاء داخل خودرو می‌توانید بخش مهمی را که باعث حواس‌پرتی راننده می‌شود، حذف کنید. به طو مثال؛ لوازم چون لباس، کفش، را درون کیسه و یا نایلونی قرار دهید تا در هنگام رانندگی درون ماشین پخش نشوند.
 

۳. زمان کافی برای سفر خود در نظر بگیرید
قبل از حرکت با وسیله نقلیه خود درباره مسیر پیش رو اطلاعات کافی کسب کنید. در چنین مواردی اطلاعات ترافیکی را نیز در نظرداشته باشید. این کار باعث می‌شود، در طول مسیر در هنگام رانندگی نیازی به استفاده کردن از GPS نداشته باشید. اگر می‌خواهید در طول مسیر از GPS استفاده کنید، آن را روی صوت تنظیم کنید تا مجبور نباشید هر لحظه به صفحه مانیتور خیره شوید. چون این کار می‌تواند باعث بروز حوادث ناگوار، در طول مسیر شود. 

۴. تنظیمات داخلی خودرو پیش از حرکت
سعی کنید قبل از حرکت تنظیمات مربوط به شرایط آب هوایی را اعمال کرده باشید. همچنین اگر از رادیو استفاده می‌کنید، قبل از حرکت آن را روی موج دلخواه خود قرار دهید. تنظیم صدای آن‌را نیز قبل از حرکت اعمال کنید. علاوه بر این موارد، اطمینان حاصل کنید که آینه‌ها، صندلی‌ها، فرمان و کمربند ایمنی خودرو را پیش از حرکت تنظیم کرده باشید تا مجبور نباشید در هنگام رانندگی دست به چنین تنظیماتی بزنید. 
۵. بچه‌ها را با کمربند مخصوص خودشان مهار کنید
قبل از اینکه اقدام به حرکت کنید، مطمئن باشید که فرزندان شما کمربند ایمنی خود را بسته باشند. البته برای کودکان حتما از صندلی مخصوص کودک استفاده کنید.
 

از احوال پرسی با دست و صورت هنگام رانندگی اجتناب کنید

۶. از خوردن هنگام رانندگی خودداری کنید
از آنجایی که خورده ریزهای غذا هنگام رانندگی باعث حواس‌پرتی می‌شود، سعی کنید از خوردن غذا به خصوص غذاهایی که خرده ریزه زیاد تولید می‌کنند در هنگام رانندگی، خودداری کنید. در عوض شما می‌توانید قبل از حرکت غذا بخورید و یا اینکه وقتی به مقصد رسیدید غذا بخورید. قبل از حرکت کردن با ماشین اطمینان حاصل کنید که نوشیدنی‌هایی مانند: قهوه، آب و نوشابه‌هایی که دوست دارید، در هنگام سفر با خود می‌برید، در جای امن در ماشین مهار شده باشد. به نحوی که بعد از حرکت در ماشین پخش و پلا نشود و یا به گونه‌ای نباشد که به دنبالش بگردید.

۷. موبایلتان را خاموش کنید
تلفن‌های موبایل یکی از عمده‌ترین عوامل حواس‌پرتی در هنگام رانندگی هستند. تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار دهید و یا آن را خاموش کرده و درون کیف دستی خود قرار دهید. علاوه بر این، به تنظیمات ایمنی تلفن خود نیز نگاه کنید. ببینید اگر امکانی وجود دارد که گوشیتان را به حالتی در آورید تا وقتی زنگ خورد به صورت خودکار به پیام‌ها و تماس‌های شما در حالت رانندگی پاسخ دهد. بعضی از گوشی‌ها دارای ویژگی‌هایی هستند که هنگام خاموش بودن ارسال متن و گرفتن تماس  GPS شان روشن می‌ماند.

۸. از کنار جاده عبور کنید
اگر برای شما یک کار اورژانسی به وجود آید و یا حتما نیاز به خوردن در هنگام رانندگی پیدا کردید و علاوه بر این موارد همراه خود بچه داشتید، پس درباره این موارد حتما باید از قبل پیش بینی کرده باشید و در صورت اورژانسی بود از کنار جاده در خط کندرو حرکت کنید. در چنین مواردی سعی کنید از خیابان شلوغ و پر تردد فاصله بگیرید و ادامه مسیر را از یک خیابان کم تردد و فرعی استفاده کنید.

۹. رانندگی با یک مسافر و یا یک همراه
تعداد همراهان و مسافران را محدود کنید. سعی کنید تعداد همراهان و مسافران را در هنگام رانندگی کم کنید. به خصوص که شما یک راننده تازه کار باشید. صحبت کردن مسافران و همراهان با صدای بلند، می‌تواند یک عامل حواس‌پرتی در هنگام رانندگی باشد. بنابراین سعی کنید با یک و یا حداکثر دو نفر اقدام به رانندگی کنید. برای رانندگان جوان احتمال تصادف سه برابر بیشتر می‌شود، هنگامی که آنها با هم سن و سال‌های خود اقدام به رانندگی می‌کنند. این در حالی است که اگر به تنهایی رانندگی کنند، احتمال خطر سه برابر کاهش می‌یابد.

۱۰. در هنگام سفر از یک مسافر و همراه باهوش استفاده کنید
هنگامی که شما در هنگام مسافرت یک شخص باهوش به همراه داشته باشید، وی می‌تواند کنترل موسیقی، خواندن GPS و کنترل آب و هوا را برای شما انجام دهد. شما همچنین می‌توانید به همراه خود اجازه دهید تا جواب تماس‌های و پیامک‌های شما را بدهد در حالی که خودتان در حال رانندگی هستید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا بدون حواس‌پرتی به رانندگی مشغول باشید، بلکه مسافر شما را نیز مشغول کرده و به او اجازه نمی‌دهد تا باعث حواس‌پرتی شما شود. به همراه و یا مسافر خود اجازه دهید تا نقش خود را تا زمانی که در جاده با شما است، در هنگام رانندگی‌تان بداند. به عنوان مثال به همراه و مسافر خود بگویید؛«از آنجایی که شما در جایگاه مسافر هستید. کار شما تنظیم صدای موسیقی، کنترل GPS و همچنین پاسخ دادن به تماس‌ها و پیامک‌های تلفن همراه است تا من بتوانم فقط روی رانندگی تمرکز داشته باشم».

۱۲. مکالمه‌های جدی را به بعد موکول کنید
در هنگام رانندگی از مکالمات جدی و استرس زا که می‌توانند باعث حواس‌پرتی شما شود، فاصله بگیرد و آن‌ها را در محیط غیر از ماشین انجام دهید. هنگامی که احساسات شما اوج می‌گیرد، تمرکز کردن و کنترل وسیله نقلیه سخت‌تر می‌شود. به مسافر خود به روشی بفهمانید که زیاد مایل به بحث کردن درباره موارد جنجالی و مشکلات جامعه نیستید، اما او را متوجه کنید که میل دارید صحبت کنید، ولی نه در هنگام رانندگی. با این حال شما می‌توانید تمرکز خود را روی رانندگی متمرکز کنید و در زمانی دیگر به غیر از اینکه رانندگی می‌‌کنید، به ادامه بحث خود بپردازید. مثلا می‌توانید بگویید:«من می‌خواهم درباره این موضوع با شما صحبت کنم، اما اکنون که رانندگی می‌کنم، زمان مناسبی برای این کار نیست. بهتر است منتظر بمانیم تا به مقصد برسیم. سپس درباره آن با هم به بحث و گفتگو می‌پردازیم». اگر احساس کردید همه چیز گرم شده است، بهتر است در اولین خروجی کنار بزنید تا کمی استرس و گرما از شما فاصله بگیرد.
 
۱۲. از فضولی کردن در صحنه‌های تصادف جدا اجتناب کنید
یک اشتباه رایج، که هنگام تصادف و برخورد ماشین‌های دیگر در جاده رخ می‌دهد، این است که سرعت را کم کنید و به بررسی حادثه بپردازید. توجه داشته باشید، این نوع رفتارها ممکن است باعث تصادفات بیشتر شود. به جای اینکه نوع حادثه را بررسی کنید، چشم خود را به نقطه‌ای دورتر متوجه کنید و سعی کنید در سرعت مطمئن رانندگی کنید. «منظور از دیدن صحنه تصادف، سرعتتان را کم نکنید این نیست که درست وقتی که صحنه تصادفی را رویت کردید با سرعت تمام بدون در نظر گرفتن موقعیت جاده از محل بگریزید. احتیاط شرط عقل است»

۱۳. از نگاه کردن مستقیم چراغ‌های ماشین‌های روبرو اجتناب کنید
این کار زمانی باید انجام شود که در هنگام تاریکی رانندگی می‌کنید. چراغ‌های ماشین‌های روبرویی می‌توانند در کسری از ثانیه بیناییتان را مختل کنند. این کار ممکن است حواستان را پرت کرده و موجب حادثه شود. «در رانندگی ثانیه‌ها نقش بسیار پررنگی را در هنگام بروز حادثه‌ها بازی می‌کنند» سعی کنید در چنین مواقعی چشم‌تان را به سمت راست خود و به حاشیه خط سفید جاده بدوزید تا ماشین روبه‌رویی را رد کنید. با این کار شما دید محیطی خود را از دست نمی‌دهید و می‌توانید از عبور و مرور سایر خودروها نیز با خبر شوید.
 

۱۴. شیشه جلوی اتومبیل خود را همواره تمیز نگه دارید
سعی کنید به طور منظم با توجه به وضعیت آب و هوایی هر ماه  یک الی دو بار نمای داخلی و بیرونی شیشه اتومبیل خود را خوب پاک و تمیز کنید. پاک کردن شیشه جلوی اتومبیل به صورت منظم می‌تواند از انعکاس آزار دهنده نور خورشید به چشم راننده جلوگیری کند. همانطور که می‌دانید انعکاس نور خورشید می‌تواند باعث حواس‌پرتی راننده شود. در چنین مواردی که نور خورشید آزار دهنده می‌شود، شما می‌توانید با استفاده از سایه‌بان و یا عینک آفتابی از تابش نور مستقیم خورشید جلو گیری کنید.

۱۵. از رانندگان عصبانی فاصله بگیرید
اگر در هنگام رانندگی راننده دیگری مسیرتان را برید و یا با حرکاتی زشت به شما اشاره کرد؛ سعی کنید سرعت خود را کم کنید، تا از شما فاصله بگیرد. در چنین مواردی به هیچ وجه به فکر تلافی کردن نباشید. شاید شخص مورد نظر در حالت طبیعی نباشد.

۱۶. محو مناظر نشوید
اگر شما در مسیری رانندگی می‌کنید که برای شما تازگی و جذابیت دارد، سعی کنید چند دقیقه از حرکت کردن بایستید و در گوشه‌ای امن به مناظری که علاقه دارید نگاه کنید. توجه داشته باشید نگاه کردن مناظر پشت فرمان ماشین در هنگام  رانندگی ممکن است، به قیمت جان شما و همراهانتان تمام شود. لذت بردن از مناظر در هنگام رانندگی بسیار خطرناک است و ممکن است حواس راننده را کاملا پرت کند./فردا
 
 
کلمات کلیدی : رانندگی+حواسپرتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.