توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503407
قره‌خانی: زنگنه سایه تهدید گازی ترکمنستان را از سر ایران برداشت
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۶
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی گفت که بیژن زنگنه در دوران وزارت نفت دولت یازدهم سایه تهدید گاز ترکمنستان را از سر ایران برداشته است.

به گزارش ایسنا، اسدالله قره‌خانی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز(شنبه) در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت گفت:‌ باورم این بود که در این مرحله از معرفی وزرا نیاز به سخنرانی در موافقت با وزیر پیشنهادی نفت وجود نداشته باشد چرا که کارنامه ۲۶ ساله دوره وزارت ایشان به ویژه طرح های بزرگ دولت یازدهم قوی ترین سند گویای سلامت و شایستگی ایشان در دولت دوازدهم است ولی به دلیل طرح برخی از مسائل ضروری دیدم در موافقت با آقای زنگنه صحبت کنم.

وی افزود: در زمستان سال ۹۶ دولت ترکمنستان با آمدن موج سرما به شمال با قطع گاز باج خواهی افزایش قیمت کرد، و موفق شد در زمستان ۹۵ مجددا با قطع گاز باج خواهی کند اما آقای زنگنه با نمایدنگان جلسه گذاشت و برای عبور از بحران طلب همکاری کرد و نهایتا با بهره برداری از خطوط گاز دامغان، ساری و نکا سایه شوم تهدید گاز ترکمستان در زمستان برای همیشه از بین رفت.

قره خانی اضافه کرد:‌ رسیدن به ظرفیت برابر با قطر آرزوی دست نیافتنی بود که تبدیل به عقده حقارت شده بود سهم ایران از پارس جنوبی ۲۸۰ میلیون متر مکعب گاز در روز بوده که با افتتاح فازهای مختلف پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب گاز در روز برابر با قطر افزایش پیدا کرد.

این نماینده مجلس یادآور شد:‌ وقتی برجام با دیپلماسی تیم مذاکره کننده به نتیجه رسید آقای زنگنه گفت توان افزایش صادرات از یک میلیون به دو میلیون بشکه را داریم و در زمان کوتاهی فراتر از دو میلیون صادر کردیم. همچنین توطئه دیگری برنامه ریزی شد و می خواستند با طرح فریز نفتی و کاهش سهم نفت در کویت ما را بی بهره کنند اما بعد از برجام جمع کثیری از شرکت های بزرگ و کوچک بین‌المللی به منظور مشارکت در سرمایه گذاری نفت و گاز به ایران سرازیر شدند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس به طراحی قراردادهای نفتی در دولت یازدهم همچنین به انجام مذاکرات با توتال برای سرمایه گذاری در پارس جنوبی،‌ انتقال دانش نفتی، استفاده از حداکثر توان تولید داخلی، احیای سواپ نفتی و نقش نفت در توسعه و اشتغال به عنوان عملکرد وزارت نفت، اشاره کرد و از نمایندگان خواست همه وزرا را با رای قاطع از میدان بهارستان به پاستور بدرقه کنند و بعد از آن نقش نظارتی خود را در مقابل وزارت خانه ها ایفا کنند.
 
کلمات کلیدی : رای اعتماد به وزرا+مجلس+رای اعتماد+دولت دوازدهم+رای اعتماد به زنگنه+وزیر نفت+گاز ترکمنستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.