توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278661
روسیه آماده دفاع از ایران دربرابر حمله اسرائیل بود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۳
ویکی لیکس هدف خود را رساندن اخبار مهم و اطلاعات به محافل اجتماعی می داند. منابع ناشناس بوسیله ارتباطات نوآورانه که امنیتشان را تامین می کند این اطلاعات را در اختیار محافل اجتماعی می گذارند.

به گزارش فردا، پروژه ناسودبر "ویکی لیکس" (لیک به انگلیسی "نشت" است) در ۲۰۰۷ افتتاح شد. ویکی لیکس هدف خود را رساندن اخبار مهم و اطلاعات به محافل اجتماعی می داند. منابع ناشناس بوسیله ارتباطات نوآورانه که امنیتشان را تامین می کند این اطلاعات را در اختیار محافل اجتماعی می گذارند.
جولیان آسانژ از استرالیا موسس سایت ویکی لیکس است.

در ۲۰۱۰ مقامات سوئد به درخواست دو زنی که در پلیس اعلام کردند که دستخوش دستدرازی جنسی آسانژ شده بودند پرونده جنایی علیه او را باز کردند وی در اوت همان سال در لندن برای شرکت در کنفرانس حضور داشت و در دسامبر ۲۰۱۰ به خواست مقامات سوئد او را در لندن دستگیر کردند. وی از ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه یافته زیرا بیم استرداد او به آمریکا از طرف مقامات سوئد وجود دارد. وی از اکوادور پناهندگی سیاسی دریافت کرده است .

در ۲۰۱۰ ویکی لیکس به کرات اسناد مقامات رسمی نهاد ها، نظامیان و دیپلمات های آمریکایی را منتشر می کرد که ابتدا اسنادی در باره عملیات آمریکا در افغانستان بودند.

۲۳ اکتیر ۲۰۱۰ وکی لیکس حدود ۴۰۰ هزار سند مربوط به عملیات نظامی آمریکا در عراق منتشر کرد. این اسناد تحت عنوان "پرونده عراق" ، دوره ای از ۱ ژانویه ۲۰۰۴ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹ را در بر می گیرد.

جاسوسی آمریکا از سه رییس جمهور فرانسه
پس از انتشار اسناد سرویس دیپلماتیک ایالات متحده در سایت ویکی لیکس در نوامبر ۲۰۱۰ جنجال پر سر و صدایی رخ داد. آن سایت کپیه های کل تلگرام های وارد شده به وزارت خارجه از سفارتخانه های آمریکا در سراسر جهان منتشر کرد که اغلب ارزیابی های ناشایست از سران خارجی و سیاست هایشان داشتند.

۸ آوریل ۲۰۱۳ ویکی لیکس ۱/۷ میلیون سند متعلق به سرویس دیپلماتیک و سرویس های ویژه آمریکا در سال های ۱۹۷۳- ۱۹۷۶ منتشر کرد. به گفته جولیان آسانژ این اسناد "طیف کاملی" از فعالیت های آمریکا را بر ملا می کنند که در سیاست و تاریخ جهانی تاثیر گذاشتند. خیلی از این نامه ها به قلم هنری کیسینجر بوده و یا به شخص او فرستاده شده بودند. وی در ۱۹۷۳- ۱۹۷۷ وزیر خارجه آمریکا بود. ویکی لیکس این مکاتبات را "کتابخانه عمومی دیپلماسی آمریکا" نامید. آکثر اسناد، ممنوع الانتشار و بخشی از آنها محرمانه بودند.

در ۲۳ مه ۲۰۱۴ ویکی لیکس سندی در باره شنود و ضیط عملا کل مکالمات تلفنی افغانستان از طرف آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر کرد. قبلا نشریات آمریکایی The Intercept و Washington Post در باره دست داشتن آن سرویس در جمع آوری داده ها در باره زنگ های تلفنی داخلی و خارجی دو کشور اطلاع منتشر کردند. یکی از آنها جزایر باهاما و هویت کشور دوم مشخص نشده و به آن عنوان "دولت اکس" داده شد. در سندی منتشره در آن سایت گفته شده که "کشور اکس" افغانستان است.

ویکی لیکس: روسیه آماده دفاع از ایران در مقابل حملات اسراییل بود
یکی از اسناد منتشر شده در سایت ویکی لیکس حاکی از آن است که روسیه در صورت حمله آمریکا و اسراییل به تاسیسات هسته ای ایران، مصمم به ابراز واکنش نظامی به این حمله بود.

در ۱۳ مه ۲۰۱۴ در سایت ویکی لیکس گزارش محرمانه "ویلیام برنز" معاون وزیر خارجه آمریکا مورخ ۱ فوریه ۲۰۰۸ منتشر شد. موضوع آن گسترش ممکنه ناتو به شرق و پذریش اوکراین و گرجستان در آن سازمان و ریسک های ناشی از این سیاست بود. در گزارش گفته شد که روسیه در این باره نگرانی خاص دارد که جمعیت اوکراین در مورد ورود آن کشور به ناتو زیاد تجزیه شده و اکثر اهالی روسی زبان مخالف این اقدام است که می تواند به تجزیه و زورگویی و جنگ داخلی در اوکراین و به تیرگی شدید روابط میان روسیه و اوکراین منجر گردد.

در ۱۶ آوریل ۲۰۱۵ سایت ویکی لیکس آرشیو کامل اسناد شرکت "سونی" Sony Pictures Entertainment را منتشر کرد. مکاتبه "مایکل لینتون" رییس اس پی ای "سونی" با "ریچارد استنگل" معاون وزیر خارجه آمریکا حاکی از تلاش های آمریکا برای شرکت دادن واحد های بزرگ سینما و صنعت سرگرمی به جنگ تبلیغاتی علیه روسیه است.

در ۴ ژوئن ۲۰۱۵ ویکی لیکس ۱۷ سند محرمانه را منتشر کرد که محتوای مذاکرات در بسته در چارچوب مشارکت ترانس پاسیفیک با شرکت آمریکا، اتحادیه اروپا و ۲۳ کشور دیگر عضو سازمان جهانی تجارت را افشا می کند. مطابق داده های ویکی لیکس یکی از اهداف مشارکت ترانس پلسیفیک مقابله با نفوذ فزاینده کشور های بریکس — برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بر اقتصاد جهانی است.

در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۵ سایت ویکی لیکس بیش از ۷۰ هزار سند وزارت خارجی عربستان سعودی را بر ملا کرد که بخشی از آنها محرمانه بود. در میان آنها مکاتبات از جمله نامه های محرمانه وزارت خارجه آن پادشاهی با سفارت خانه های خود در سراسر جهان است. در این بایگانی همچنین گزارش های وزارت کشور و سرویس اطلاعات دیده می شود. به گزارش ویکی لیکس عربستان به بحرین همسایه توصیه کرد که دسترسی شیعیان به پروژه های آن کشور را محدود کند. در متن پیامی منتشر شده بوسیله کانال تلویزیونی "العالم" ایران به لزوم "کار های مشترک در رشته امنیت افرادی که پست های بالایی در بحرین دارند" و نیز به "حد اقل کردن نفوذ شیعیان در پروژه های بحرین" اشاره شده است. از یک سند دیگر پیدا است که عربستان اطلاعاتی درباره فعالیت های شیعیان در بحرین و وجوهی که جهت رسوخ به حکونت استفاده می کنند جمع آوری می کرد.

در ۲۳ ژوئن در پورتال ویکی لیکس سندی منتشر شد حاکی از اینکه آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد سه رییس جمهور اخیر فرانسه مشغول فعالیت های جاسوسی بود. سرویس های ویژه آمریکا مکالمات تلفنی ژاک شیراک، نیکلا سرکوزی و فرانسوا اولاند شنود می کردند. به نوشته رسانه های فرانسه از سال ۲۰۰۶ تا مه ۲۰۱۲ روسای جمهوری فرانسه شنود می شدند و بعلاوه استراق سمع مکالمات وزیران، کارمندان عالی رتبه و دیپلمات ها از جمله سفیر فرانسه در آمریکا انجام می شد.
 
کلمات کلیدی : روسیه+اسرائیل+ایران