توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443865
پاسخ تازه محمد حیدری به انتقادات به جشنواره سی‌وپنجم فیلم فجر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۹
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینکه داوران درباره نامزدهای جشنواره پاسخگو خواهند بود، گفت: به نظر می رسد با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری حاشیه هایی که برای جشنواره درست شده، کل دولت را نشانه گرفته و این رفتار توهین آمیز در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی و به دور از ادبیات نقد شکل می گیرد.

محمد حیدری شامگاه چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره سایتی که اسامی برگزیدگان جشنواره را اعلام کرده است توضیح داد: این کار نیز از جمله حاشیه هایی است که برای این دوره از جشنواره رقم زده اند، چون نتایج نهایی داوری ها فردا (پنجشنبه) ساعت 10 یعنی چند ساعت قبل از برگزاری آئین اختتامیه نهایی خواهد شد. بنابر این چطور یک سایت می تواند ادعا کند که اسامی برگزیدگان مشخص شده است.

حیدری با بیان اینکه چنین شرایط ملتهبی را برای جشنواره ایجاد کرده اند اتفاق جدیدی نیست، تاکید کرد: متاسفانه هر سال این حاشیه ها و اتفاق ها بیشتر می شود که این ها فقط به بدنه سینمای ایران آسیب می رساند.

** ممکن است برخی بتوانند برگزیدگان جشنواره را حدس بزنند
رییس موزه سینمای ایران گفت: گاهی اوقات شاهد این موضوع بوده ایم که برگزیدگان جشنواره فیلم فجر با جشن خانه سینما و حتی برگزیدگان انجمن منتقدان نیز یکی بوده است. بنابر این ممکن است برخی بتوانند برگزیدگان جشنواره را حدس بزنند اما به این معنا نیست که برگزیدگان لو رفته اند.

** نقد از ادبیات خود خارج نشود
وی گفت: هرگونه اظهارنظر و انتقاد، ادبیات خاص خود را دارد و ما نیز نقد را انکار نمی کنیم و مخالف آن هم نیستیم اما اگر نقد از ادبیات خاص خود خارج شود، علاوه بر این که تاثیر مثبتی نخواهد داشت، به سینمای ایران آسیب می رساند و این مطلب را در واقع بی اخلاقی می دانیم.

** انصراف نامزدها سم جشنواره است
حیدری درباره انصراف برخی از نامزدهای سیمرغ گفت: وقتی هنرمندی فیلم خود را به جشنواره می فرستد، درواقع قواعد و قوانین جشنواره را می پذیرد. بنابراین انصراف دادن به این شکل رفتار اشتباهی است و اینها سمی مهلک برای سینمای ایران است.

** داوران درباره نامزدها پاسخ خواهند داد
وی درباره نامزد شدن فیلمی در بخش موسیقی و یا جلوه های ویژه که به گفته خود سازنده فیلم اصلا موسیقی خاص یا جلوه های ویژه ای نداشته است، توضیح داد: این موضوع در حیطه هیات داوران است و آنها نیز در زمان مشخص پاسخگو خواهند بود.

** ترسیدن از منافقان در خارج از کشور بیشتر خنده دار است
وی با بیان این که ترسیدن از منافقان در خارج از کشور بیشتر خنده دار است، گفت: در شرایطی که منافقان، خودشان را حذف شده می دانند، برخی به دنبال مطرح کردن آنها هستند که واقعا بی انصافی است.
رئیس موزه سینمای ایران اظهار داشت: برخی پیش از آغاز جشنواره انتقادهای خود را شروع کردند و بعد از گذشت دو روز از جشنواره موجی از انتقاد را راه انداختند که جشنواره بی کیفیتی داریم، این نوع رفتارها وقتی کنار هم گذاشته می شود در می یابیم که یک جریانی پشت این موضوع است و می خواهد به جشنواره آسیب بزند.

**ساره بیات بازیگر «21 روز بعد» به عنوان میهمان در جشن تجلیل از نامزدها دعوت شده بود
وی درباره انتقاد ساره بیات بازیگر فیلم سینمایی «21 روز بعد» مبنی بر حذف وی از کاندیدای بهترین بازیگر زن توضیح داد: ما طبق روال سال گذشته علاوه بر کاندیداها از برخی هنرمندان که کاندیدا نبودند نیز در این مراسم دعوت کرده ایم که خانم بیات نیز از جمله این هنرمندان است.
وی با اشاره به این که نامزدهای جشنواره 10 دقیقه بعد از نهایی شدن اسامی در اختیار رسانه ها قرار گرفته است،افزود: چطور ممکن است که دو روز قبل، از خانم بیات به عنوان نامزد دعوت شده باشد.
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر ادامه داد: در مراسم تجلیل از نامزدها علاوه بر حضور هنرمندان نامزد از سینماگران دیگری از جمله فرشته طائرپور، لعیا زنگنه، منوچهر شاهسواری و ناصر هاشمی که حدود 50 نفر می شدند نیز دعوت شده است.

** اگر داوران می ترسیدند فیلم «ماجرای نیمروز» اصلا نامزد نمی شد
وی همچنین درباره اجحاف در حق فیلم «ماجرای نیمروز» و این که دوتابعیتی بودن برخی از داوران باعث شده تا از دادن جایزه به این فیلم بترسند، گفت: این چه نوع استدلالی است که از سوی برخی مطرح می شود در حالی که این فیلم در 9 رشته نامزد دریافت جایزه شده است و اگر ترسی وجود داشت، باید اصلا این فیلم توسط هیات داوران دیده نمی شد.
حیدری افزود: سال گذشته فیلم سیانور تقریبا با همین موضوع در جشنواره حضور داشت و اصلا نامزد دریافت جایزه نشد ولی کسی اعتراضی نداشت اما امسال فیلم ماجرای نیمروز که 9 نامزدی هم دارد، اینقدر مورد انتقاد قرار گرفته است.

** برخی تمام ماهیت سینمای ایران را زیر سوال برده اند
وی درباره تلخ بودن آثار جشنواره امسال نیز گفت: در این دوره از جشنواره اتفاقا از ژانرهای مختلف از جمله کودک، دفاع مقدس و اجتماعی فیلم داشتیم و این در واقع ماهیت سینمای ایران است و برخی با بستن چشمان خود، تمام ماهیت سینمای ایران را زیر سوال برده اند.
حیدری درباره پیش بینی اش از رونق سینما در سال آینده اظهار داشت: ما سال گذشته در ایام برگزاری جشنواره بیش از 90 سانس فوق العاده داشتیم که امسال حدود 50 سانس بود اما به لحاظ تعداد صندلی ها با توجه به این که امسال در سینماهای بزرگتری به نمایش درآمد در واقع این سانس های اضافه به نوعی با سانس های سال گذشته برابری می کند. همچنین ما امسال در شهرستان ها نیز فیلم ها را نمایش داده ایم.
وی افزود: ما در روز پایانی جشنواره هستیم و اگر قرار باشد منتقد یا خبرنگاری فقط نیمه خالی لیوان را ببیند، به هیچ وجه نمی تواند نگاه مثبتی به جشنواره داشته باشد و متاسفانه در چند روز گذشته فقط شاهد بداخلاقی در جشنواره بوده ایم و به خانواده سینما که همه ما در آن زندگی می کنیم آسیب می زند.
 
کلمات کلیدی : جشنواره‌ی فیلم فجر+محمد حیدری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.