نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413282
پیام کیهان به ترامپ: ما را از شر برجام خلاص کن!
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی در شماره امروز، با انتقادهای تند و چندباره نسبت به توافق هسته‌ای، «برجام» را «بی‌خاصیت» و «حاوی خسارت محض» توصیف کرده و از موضع انتخاباتی ترامپ مبنی بر پاره کردن برجام، حمایت کرده است.

حسین شریعتمداری در بخشی از یادداشت امروز «کیهان» از اصلاح‌طلبان هم به تندی انتقاد کرده و ضمن اینکه هیلاری کلینتون را کاندیدای مورد علاقه این جناح سیاسی دانسته، نوشته است: ابراز نگرانی نزدیک به وحشت مدعیان اصلاحات از انتخاب ترامپ اگر ناشی از کج‌فهمی سیاسی نباشد - که بعید به نظر می‌رسد - تنها واژه‌ای که شایسته آن خواهد بود، «وحشت مصنوعی» است! اما، چرا؟! و به این وحشت مصنوعی با چه انگیزه‌ای دامن زده می‌شود؟! دراین‌باره گفتنی‌هایی هست.

ادعا می‌کنند که دونالد ترامپ پوپولیست است و با شعارهای عوام‌فریبانه پیروز شده است، که باید گفت:
الف: مگر شعارهای هیلاری کلینتون و اوباما و پیش از او جرج بوش و سایر رؤسای جمهوری آمریکا عوام‌فریبانه نبوده است؟ آیا شرم‌آور نیست که با وجود آن همه فریبکاری و جنایاتی که اوباما علیه کشورمان مرتکب شده است، او را رئیس‌جمهور مورد علاقه خود تلقی می‌کنید؟

ب: اساساً ذات دولت‌های آمریکا پوپولیستی و مردم‌فریب بوده و هست و در این خصوص تفاوتی میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان وجود ندارد. مگر اوباما با شعار فریبنده «تغییر» وارد نشده و بر پایان جنگ‌طلبی آمریکا، تعطیلی زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب، تشکیل دولت فلسطین، مبارزه با تروریسم و... تاکید نمی‌کرد؟ کدامیک از آن شعارها تحقق یافت؟ دولت اوباما به اعتراف صریح کلینتون، داعش را پدید آورده و از آن حمایت کرد. شکنجه‌گاه گوانتانامو کماکان برپاست، هیچ تغییری در رفتار و ساختار آمریکا صورت نپذیرفت، جنگ‌های نیابتی و یا مستقیم در سوریه، یمن، لبنان، عراق و افغانستان را پدید آوردند. همین دیروز اوباما از کنگره 11 میلیارد دلار برای ادامه جنگ در سوریه و افغانستان و عراق درخواست کرد و حال آن که وعده‌ داده بود  به جنگ‌های فرامرزی آمریکا خاتمه دهد!

3- نگرانی مدعیان اصلاحات نمی‌تواند ناشی از پوپولیستی و عوام‌فریبانه بودن شعارهای دونالد ترامپ باشد؛ چراکه اگر ادعای ترامپ درباره گشایش اقتصادی 100 روزه را پوپولیستی تلقی می‌کنند که اینگونه نیز هست، همین ادعا در مقیاس گسترده‌تری از سوی مدعیان اصلاحات مطرح شده و تاکنون بر زمین مانده است. آیا این ادعا که با برجام همه مشکلات اقتصادی کشور برطرف خواهد شد! و اینکه برجام، فتح‌الفتوح! آفتاب تابان! و بزرگترین دستاورد قرن! است و همه مسائل مردم حتی آب خوردن آنها نیز به اجرایی شدن برجام وابسته است! و با اجرای آن کسب و کار رونق می‌گیرد! رکود از بین می‌رود! اشتغال گسترده ایجاد می‌شود!  تا آنجا که حتی نزول باران و تغییر آب و هوا را هم به برجام نسبت دادید! و... شعار پوپولیستی و عوام‌فریبانه نبوده و نیست؟! اگر هست- که هست- ابراز نگرانی مدعیان اصلاحات از شعارهای پوپولیستی نمی‌تواند واقعی باشد و اگر نیست، پس چیست؟ و نگرانی نزدیک به وحشت آنان با چه انگیزه دیگری مطرح می‌شود که این روزها تمامی صفحات روزنامه‌های زنجیره‌ای وابسته به این طیف به آن اختصاص یافته است؟!

شریعتمداری در ادامه یادداشت خود، به برجام تاخته و نوشته است: ادعا می‌کنند که دونالد ترامپ در پی نادیده گرفتن برجام است! که باید گفت اولاً مگر ادعا نمی‌کردید که برجام با قطعنامه 2231 به یک سند بین‌المللی تبدیل شده و معاهده دوطرفه نیست که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا توان بر هم زدن آن را داشته باشد؟ و این البته سخن قابل قبولی است و آقایان روحانی و ظریف هم اخیراً به آن اشاره کرده‌اند. اگرچه لغو برخی تحریم‌ها در اختیار رئیس‌جمهور آمریکا باقی مانده است.

ثانیاً، دونالد ترامپ اگرچه در ادعاهای خود تا مرز دیوانگی پیش رفته است ولی عاقل‌تر از آن است که برجام را یعنی سندی را که تمام و کمال به نفع آمریکا تهیه و تصویب شده است، پاره کند و یکی از دستاوردهای بزرگ و پرسود آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران را نادیده بگیرد.

ثالثاً، اگر برجام به گفته رئیس‌جمهور محترم 100 تحریم را لغو کرده است، لااقل به یکی از آن 100 تحریم لغو شده اشاره کنید و اگر اینگونه نیست - که نیست - و آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی دستاوردهای آن را «تقریباً هیچ» می‌داند و آقایان صالحی و ظریف و عراقچی تأکید می‌کنند که تحریم‌ها فقط روی کاغذ برداشته شده و در عمل کماکان وجود دارد، چه دستاوردی بالاتر و بزرگ‌تر از آن که ترامپ این سند نه فقط بی‌خاصیت بلکه حاوی «خسارت محض» را پاره کرده و ملت ایران را از شر آن خلاص کند!

رابعاً، چرا به پیروی از رهبر معظم انقلاب با قاطعیت و صلابت اعلام نمی‌کنید که اگر رئیس‌جمهور آمریکا برجام را پاره کند، ما آن را آتش می‌زنیم، و البته وقتی حاصل برجام خسارت محض است - که هست - بهتر آن است که برجام برای محکم‌کاری بعد از پاره شدن، به آتش هم کشیده شود!
 
کلمات کلیدی : حسین شریعتمداری + روزنامه کیهان + برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۲:۵۸:۲۸
انشاالله که سردار قلم با توانمندی که دارند بحساب ترامپ می‌رسند (4013930) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۳:۰۳:۳۷
این بار رو درست میگه این روزنامه کیهان (4013937) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۳:۴۷:۰۵
درود بر شریعتمداری که حرف حق رو زد. (4014026) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۵:۵۸:۳۳
برجام نباشه با صفر شدن صادرات نفت شا بفرمایید برنامه تون چیه؟ پیشنهادتون چیه؟ ما تا این لحظه پیشنهاد و طرح شما رو دریافت نکردیم (4014387) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۷:۴۲:۳۸
مثلا الان كه تمام تحريم ها لغو شده چه تفاوتي با قبل داره وضع مردم؟
با رشد بي سابقه ركود و بيكاري جلو تورم را گرفتن هنره؟
اقتدار ايران قبل از برجام بسيار بيشتر و پيشروي علمي محسوس و دلگرم كننده بود (4014612) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۱:۲۰:۵۸
صادراتی که نتوانیم پولش را وارد کشور کنیم چه فایده؟ (4014965) (alef-13)
 
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۵:۵۹:۵۴
درود بر امام خامنه ای که اگر ایشان نبودند افراد تندرو این مملکت را بر باد می دادند. (4014391) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۴:۳۱:۱۵
اين صادقانه ترين تيتر كيهان بود ،
ترامپ ما را از شر برجام خلا كن ،
ببينيد كار به كجا رسيده كه عدم توانايي در رقابت سياسي سالم باعث دست به دامان امريكا شدن مي شود ، حاضرند همه چيز را فدا كنند فقط به خاطر اينكه روحاني شكست بخورد (4014153) (alef-13)
 
اسد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۴:۴۴:۴۱
آقایان مثل آقای شریعتمداری راست میگن برجام مشکلات کشور ما را با این همه سو ء مدیریتهای مثل آقایxو yوzنمیتواند حل کند البته لازم به ذکر است در برجام نیامده که قرار مشکلات ایران به کلی حل شود فقط آمده که روابط کشورمان با کشورهای دیگه بهتر شود ،آقای شریعتمداری تا کی میخواهین از این جملات تند و بی فایده استفاده کنید لطفا کمی تفکر کنید وبدانید که مشکلات هر خانواده را فقط افراد آن خانواده میتوانند حل کنند نه دیگران. (4014183) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۳:۰۹:۵۰
اسد جان ؛؛؛ !!!!!!! آیا در برجام اسمی از آفتاب تابان و آب خوردن و نفس کشیدن و ............... نیامده ؟؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!!!!!!!
چرا شما برخلاف گفته های روحانی حرف میزنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4015108) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۵:۰۱:۵۰
این که رهبر بزرگوار می فرمایند اگر امریکا پاره کند ما آتش میزنیم از موضع قدرت است و خیلی فرق میکند با این که شما تحریک کنی پاره کنن.
برجام حداقل کاری که کرده است امریکا را که نقش کدخدا را داشت را مجبور به عقب نشینی کرده و دستگاه دیپلماسی ما این دیدگاه درست را که ایالات متحده هم یک کشور در اجلاس است مثل سایرین را در جهان جا انداخته است. این که اجرا نمی شود کم کم اجرا می شود. دستگاه دیپلماسی با این رویه آرام آرام فشار را ازجامعه جهانی به امریکا وارد میکند. اتفاقا جا انداختن برجام و وادار کردن یک جمهوریخواه گاوچران به التزام به آن یا عواقب جهانی پاره کردن آن افتخار است نه این که پاره کند و بقیه جهان هم (به غیر از روسیه و چین که همه میدانند چرا از ما حمایت می کنند) حمایتش کنند!
آقای شریعتمداری ناخواسته در پازل دشمن بازی می کند. صرفا برای این که با جناح سیاسی دیگر زاویه دارد چشم بر حقایق بسته است. بیدار شو برادر. (4014230) (alef-13)
 
مازندرانی
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۵:۰۳:۵۳
بارها گفته ام این آقای شریعتمداری تاکنون نشده راهکاری بده .انتقاد از هر دولت وشخصی که مخالف ایده ایشان باشد اصلی ترین کارشون هست .این روش مطرح شدن در بین ملت نیست آقای عزیز.ببینید آقای روش آقای توکلی را که با مستندات انتقاد ونهایتا منجر به نتیجه میشود. (4014236) (alef-13)
 
جماعت دلواپس!
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۵:۲۶:۵۲
حالا اون دوره ای که برجام نبود چ گلی بر سر این مملکت زدین؟ اشتغال بود احترام بین الملی بود رونق کسب کار بود؟! مملکت گل و بلبل بود که حالا شما جماعت دلواپس می خواهید اتشش بزنید!!! هر عاقلی می دونی بعد براجام از قبل برجام بهتر شده.

حکایت شماجماعت که هشت سال سه قوه تو دست داشتید اینه بیرون نشستید می گید لنگش کن! غیر برجام راه حلی داشتید چرا تو اون هشت سال اجراش نکردید؟

الف سانسور نکن (4014299) (alef-13)
 
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۰۰:۲۲:۰۳
اون موقع لااقل باج نداده بودیم. اونموقع چیزی توی جیبمون بود. الان هم باج دادیم و هم چیزی دستمون رو نگرفت. (4015191) (alef-13)
 
دانیال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۶:۰۸:۱۳
درود خدا بر شریعتمداری که حرف حق زده (4014413) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۰:۰۱:۴۰
خیلی هم حرف حق نزده (4014857) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۱:۴۹
وضعت خوبه مشکین نقاب حق آنست که بایک آدم و تیم بی منطقش به گونه ای رفتارکنیم که نتواندحق مان رابخورد زورهم بگه. (4014480) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۶:۳۲:۱۲
متاسفانه و علیرغم اینکه اقای شریعتمداری خیلی چهره محبوبی برایم نیست اینجا حرف حق را میزند و حرف حق را باید گوش کرد و .... (4014482) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۹:۰۲:۱۴
اگر حرف ایشان صحیح و بدون نقص است به این سوال پاسخ بدهید که بعد از پاره شدن برجام برنامه شما برای اداره کشور و کسب درآمد ارزی چيست! با چه راهکاری اقلام اساسی خریداری و به کشور وارد شده و با چه روشی صادرات نفتی و غیرنفتی صورت خواهد پذیرفت!
نرخ برابری ريال و سایر ارزها بعد از پاره شدن برجام به چه صورت خواهد بود؟ (4014749) (alef-13)
 
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۱۶:۵۶:۱۵
چقدر زشت است که انسانی دم از انقلاب و امام و رهبری و شهيدان و همه مقدسات بزند و در عین حال برای کوچک نشان دادن کارهای بزرگ رقیب سیاسی اش دست به دامان ترامپ بشود. ترامپی که اکثریت مردم امریکا او را نمی خواهند و به لطف قانون نژاد پرستی الکترال به کاخ سفید رفته است. آقای شریعتمداری لطفا دیگر چیزی ننویسید که برایتان خیلی بهتر است. (4014538) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۰:۲۲:۰۰
برنامه های شما برای بعد از پاره شدن برجام چیه و این برنامه ها کدام یک از مشکلات کشور را حل خواهد کرد! (4014889) (alef-13)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۱:۱۵:۴۹
انصافا اوباما شخصیت دوست داشتنی بود ومحبوب خبلی از ایرانیها .حیف که دوره ریاست جمهوری اش تمام می شود .دلمون براش تنگ میشه .الف بدور از هر هیاهویی منتشر کن (4014959) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۱:۵۴:۲۴
احسنت حاج حسین واقعا عالی بود (4015004) (alef-13)
 
Norway
۱۳۹۵-۰۸-۲۳ ۲۲:۰۳:۴۷
به قول خود دلواپسان و از جمله سردار قلم که این برجام یک سند بی خاصیت هست که هیچ نقطه مفیدی نداره از اون طرف هم که حضور رهبری و تاییدشون حداقلش این هست که جلوی خسران رو میگیره و طبیعتا رهبری اجازه ندادن مملکت به باد بره.با امضای برجام . پس اگه فرض بذاریم سودی نداره ضرر ماهیتی چندانی هم نداره که مملکت رو میخواسته به حراج بذاره با توجه به اینکه رهبری مطلع از همه چیز هستند . حالا من نمیدونم چرا پس این دلواپس ها اینقدر دارن زور میزنن که هر جور شده این سند بی خاصیب به هر شکلی هست فقط باطل بشه و از رده خارج. سند بی خاصیت که نگرانی نداره. نکنه خاصیتهایی داره مثل افزایش تولید و صادرات نفت و میعانات گازی ، لغو تحریمهای کشتی رانی و نفت کش که دوباره شناورهای ایران با پرچم ایران رو به ابهای بین المللی برگردونده . حضور دوباره کشتی رانی های خارجی تو بنادر ایران و اغاز دوباره رونق بنادر . شروع ارام سرمایه گذاریهای خارجی که تو چند سال اینده میتونه کاملا باعث رونق اقتصاد ایران بشه. افزایش توریستهای خارجی و رونق صنعت توریسم . کاهش ایران هراسی تو عرصه بین الملل و حضور قدرتمند دیپملماتیک ایران تو مجامع بین المللی و دفاع از حقوق حقه ایران و انزوای سیاسی اعراب به خصوص عربستان . نکنه این اثرها وجود داره و سرداران قلم هم میترسن با ادامه روند فعلی تو 2و3 سال اینده کم کم مردم تو زندگی روزمرشون هم تاثیر تحولات و تاثیرات مثبت برجام رو واقعا حس کنن و اونوقت دلواپسان محترم مجبور به پاسخگویی در مقابل دادگاه مردم حتی طرفدارای دو اتیشه خودشون بشن به خاطر رفتار کردار و گفتارشون تو هشت سال ریاست جمهوری دکتر نژاد و این سالهای ریاست جمهوری روحانی (4015013) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۴ ۰۴:۱۵:۵۲
من دفاع از ترامپ نمی کنم ولی نقد مخالف می کنم که تهمت دروغ می زنند و کسی قصاص پیش از جنایت می کنند. ممکن ترامپ وعده انتخابتی کنار بگذارد و یا تغییر بدهد و یا عملکرد بدی داشته باشد ولی هنوز نکرده که کار بدی محکومش کنیم.
ترامپ یک فرصت برای کشور ماست، دولت ایران بایست تمایل و نشان مثبتی از همکاری بدهد و پیش فرض بد راکنار /
اقای شریعمتداری متاسفانه حتی ایون واقعی نمی بیند که برجام با خواست و تصویم نظام بوده / او منافع ملی ایارن نمی بیند / برجام ایران از تحریم رسمی سازمان ملل نجات داد /یکی بدترنی دوران تاریخ ایارن بخاطر برنامنه هستهای بوجود امد و ایران بدترین تحریم تاریخ معاصر رسما از سوی جامعه جهانی متحمل شد/
بودن برجام هیچ زیانی به ایران ندادر و بلکه از یک مخصمه بزرگ نجات داد.
شریعمتداری اگر جرات دارد بیاید کاندیای ریاست جمهوری بشود تا مردم در یک رفراندوم جوابش بدهند. (4015255) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.