توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 413921
اردوغان همه پل‌های پشت سرش را خراب کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۷
پاسخ قاطع و کوبنده فرماندهان نظامی عراق و نیز ارتش سوریه به تهدیدهای اردوغان مبنی بر دخالت نظامی در موصل و حلب موجب بلاتکلیفی نیروهای ترکیه در پایگاه بعشیقه شده و این وضعیت و ترس از نارضایتی نظامیان، اردوغان را نگران کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری المسله، «مصطفى السعید» نویسنده مصری در مطلبی در روزنامه تشرین سوریه نوشت: اردوغان با وجود تهدیدهای پی در پی به دخالت نظامی، نتوانست نیروهای خود را از پایگاه بعشیفه به سمت موصل حرکت دهد زیرا فرماندهان نظامی عراق تاکید کردند که هرگونه تحرک نظامی ترکیه در داخل خاک عراق با پاسخی قاطعانه روبه رو خواهد شد.

وضعیت دشوار نیروهای ترک در عراق و سوریه
در سوریه نیز نیروهای ترکیه وضعیت مشابهی دارند زیرا فرماندهان ارتش تاکید کردند که با هر هواپیمای ترک که حریم هوایی کشورشان را نقض کند، مقابله خواهند کرد.

به گفته سعید، در پی انتشار گزارش هایی مبنی بر نارضایتی فرماندهان ارتش ترکیه از گرفتار شدن در جنگی که اهداف مشخصی ندارد، نگرانی های اردوغان از تحرک جدید ارتش علیه او دو چندان شده است، از همین رو در تلاش است بحران داخلی کشور را به خارج بکشاند و بتواند بیش از پیش زمینه را برای سرکوبگری فراهم کند، اما زیاده روی در این خصوص نیز می تواند به جای حل و فصل بحران، موجب پیچیده تر شدن آن شود و در نهایت او را به سمت پرتگاه سوق دهد زیرا اوضاع داخلی ترکیه متشنج شده و هر لحظه احتمال انفجار آن وجود دارد.

اردوغان اکنون در وضعیتی قرار گرفته است که نه قادر به جنگ است نه صلح زیرا تمام راههای بازگشت را خراب کرده و بر دشمنانش افزوده است، با این حال هرچقدر نگرانی هایش افزایش پیدا کرد، بیش از پیش به خشونت متوسل شد حال آنکه همین خشونت ممکن است موجب انفجار در جامعه ترکیه شود.

در این میان ادروغان با حسرت و افسوس پیشروی نیروهای عربی در داخل موصل و پیشروی نیروهای الحشد الشعبی به سمت تلعفر را زیر نظر دارد و شاهد است که در برابر این تحولات از دخالت نظامی بازمانده است زیرا هم از ارتش و هم از دشمنان خود بیم دارد از همین رو به تهدید و سر و صدا متسول شد بدون اینکه عملی شدن توهمات او امکان پذیر باشد.

در این شرایط نه مجالی برای ماجراجویی و شروع جنگی سراسر خطر برای اردوغان باقی است نه امکان بازگشت و دست برداشتن از رویاهای امپراتوی عثمانی.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، موصل، داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.