توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508656
امیرعبداللهیان: برگزاری رفراندوم در کردستان عراق بحران جدیدی را رقم می‌زند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای در امور بین الملل تاکید کرد که برگزاری رفراندوم در کردستان عراق بحران جدیدی را رقم می زند.

به گزارش خانه ملت؛ حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با «اریک شوالیه» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در تهران دیدار کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به حوادث تروریستی در جهان گفت: حوادث تروریستی در منطقه و اروپا نشان می دهد که جامعه جهانی با پدیده جدیدی از ترور مواجه است که منشاء فکری این جریانات به تفکر نادرست وهابیت بر می گردد.

وی با بیان اینکه مواضع متوازن ماکرون در موضوع سوریه و تمرکز بر راه حل سیاسی، حائز اهمیت است، اظهار داشت: موضع فرانسه مبنی بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق و پرهیز از اقدامات تجزیه طلبانه مورد توجه ما است. بحث برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، کمکی به حل مشکلات نخواهد بود و بحران جدیدی را در عراق رقم خواهد زد و به ویژه اینکه ایجاد اختلاف در عراق فرصت بازی جدیدی برای تروریسم فراهم می سازد.

امیرعبداللهیان ضمن اشاره به وضعیت انسانی اسفبار در یمن گفت: توقف تجاوز سعودی علیه مردم مظلوم یمن و بازگشت به راه حل سیاسی و مذاکره حداقل خواست مردم یمن است.

وی همچنین اظهار داشت: نقض حقوق بشر در بحرین، به بحران و افراط گرایی در منطقه دامن می زند و توقف خشونت و گفت وگوی ملی در بحرین یک ضرورت اساسی است.

مدیرکل بین الملل مجلس شورای اسلامی با انتقاد از تحرکات منافقین از مبدأ فرانسه افزود: در برخی تحرکات تروریستی در سالهای اخیر در منطقه، رد پای گروهک تروریستی منافقین وجود دارد.

وی رشد تروریسم در جنوب یمن، افغانستان، لیبی، سوریه و ... را خطری مهم خواند.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات سوریه خاطر نشان ساخت: در مورد آینده سوریه چند نکته حائز اهمیت است تداوم مبارزه با تروریسم تا برقراری امنیت کامل در این کشو، تمرکز بر راه حل سیاسی و گفتگو، ضرورت توجه به ابعاد انسانی و کمک های انسان دوستانه و عدم مداخله در امور سوریه و فراهم کردن بستری که مردم سوریه خود در مورد آینده کشورشان تصمیم گیری کند.

دستیار ویژه رئیس در امور بین الملل با اشاره به روابط رو به رشد دو کشور، سفر اخیر رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به پاریس، روابط گروههای دوستی پارلمانی ایران و فرانسه، انجام سفر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک به پاریس را نشانه های خوب تقویت روابط پارلمانی دانست.

«اریک شوالیه» معاون مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در این دیدار، بر تقویت و تحکیم روابط میان دو کشور تأکید کرد. وی با اشاره به استقرار شرکتهای فرانسوی در ایران، از گسترش فعالیتهای اقتصادی و پویایی در روابط میان فرانسه و ایران ابراز خرسندی کرد.

اریک شوالیه با اشاره به اشتراک میان دو کشور در مبارزه با تروریسم گفت: موضع ما نیز در قبال تروریسم روشن است و ما با گروههایی که بحرانهای منطقه ای، خشونت و جنگ را ایجاد می کنند، چه در سوریه، چه در یمن و یا عدم ثبات در عراق و لبنان، مخالفیم و با آنها مبارزه می کنیم.

وی افزود: ما از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تمرکز بر قانون اساسی این کشور حمایت می کنیم.

اریک شوالیه همچنین بر اهمیت نقش ایران در کاهش تنش در منطقه و تحکیم روابط تأکید کرد و افزود: فرانسه در کمک به حل سیاسی بحران در سوریه نقش فعال تری را در قالب «گروههای بین المللی» دنبال خواهد کرد و بر تداوم مشورت های منطقه ای با تهران تأکید دارد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۹:۲۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۰ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۹ ۱۰:۰۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۵:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۸:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۲:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۰:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۹ ۱۳:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : اقلیم کردستان + عراق + امیرعبداللهیان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.