توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 347150
درخواست وزیر بهداشت از مراجع و علما
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۱
وزیر بهداشت در دومین روز هفته سلامت و در روز دوم سفر خود به استان قم، همزمان با روز ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، با آیت الله شهرستانی، نماینده آیت الله سیستانی در ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ سید حسن هاشمی صبح امروز در دیدار بیت آیت الله شهرستانی جویای حال آیت الله سیستانی شد.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود برخی حسادت ها در کشور، گفت: متاسفانه در برخی موارد هر چه کار و اقدام افراد بزرگتر باشد، حسادت و بخل نسبت به وی نیز بیشتر است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت از ورود مرجعیت به ساخت بیمارستان برای ارائه خدمات به مردم استقبال می کند، افزود: در این راه از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.

هاشمی با اشاره به آغاز ساخت یک بیمارستان در قم توسط مرحوم آیت الله خوانساری در زمان حیات ایشان، خواستار ورود علما و مراجع عظام به گسترش زیرساخت های حوزه سلامت شد.

وزیر بهداشت در این دیدار گزارشی از اجرای طرح تحول سلامت ارائه کرد.

افتتاح ۲۸۰۰ پایگاه دندانپزشکی تا پایان سال

وزیر بهداشت یکی از مشکلات جدی جوامع را وجود حاشیه نشینی دانست و گفت: این معضل تنها محدود به کشور ما نمی شود و برای ارائه خدمات حوزه سلامت به مردم حاشیه نشین، وزارت بهداشت به ازای هر ۳۰۰۰ نفر یک مراقب بهداشت را مامور کرد تا پرونده سلامت مردم این مناطق و ثبت علائم بیماری ها را انجام دهند.

هاشمی در سفر به قم در اولین روز از هفته سلامت، ضمن تبریک فرارسیدن ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، گفت: فعالیت های بنیاد خیریه نورآوران سلامت حدود یک دهه است که آغاز شده و خوشبختانه علاقمندان زیادی نیز پیدا کرده است و در کشور ما خیرین بسیار زیادی حضور دارند که بسیاری از آنها گمنام هستند.

وی افزود: وزارت بهداشت قصد دارد تا در ماه مبارک رمضان، اقدامات و کارهای خیرین را تبلیغ کند و تبلیغ کار و امور خیریه، ثواب و اجر بسیار زیادی دارد.

وزیر بهداشت گسترش امور خیریه در کشور را نیازمند معرفی خدمات خیرین دانست و اظهار داشت: در حوزه سلامت افرادی هستند که مال و اموال خود را وقف و هبه کرده اند و در دوره جدید، حدود ۳ هزار میلیارد تومان از اقدامات خیریه خیرین، به حوزه سلامت تحویل داده شده است.

او یکی دیگر از مشکلات بهداشتی را هزینه های دندانپزشکی برشمرد و گفت: هزینه های خدمات دندانپزشکی در کل کشور برای مردم یک مشکل جدی است و دلیل عمده آن نیز این بوده که در چندین دهه گذشته در بخش دولتی هیچ زیرساختی برای ارائه این خدمات ایجاد نشده است.

وزیر بهداشت همچنین به کمبود بیمارستان و تخت های بیمارستانی در کشور اشاره کرد و افزود: بیمارستانها در نقاطی قرار دارند که با گسترش شهرها، امکان ارائه خدمات برای مردم ساکن در حاشیه شهرها بسیار سخت شده بنابراین واحدهای بهداشتی و درمانی سیار مانند کاروان نورآوران سلامت می توانند در مناطق مختلف از جمله حاشیه شهرها حضور یابند.

به گفته هاشمی، بنیاد خیریه نورآوران علاقه مند است تا اینگونه اقدامات گسترش یابد و این مجموعه در ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز متحرک در حوزه های چشم پزشکی، دندانپزشکی و حتی اقدامات تشخیصی در حوزه سرطان می تواند به خیرین کمک کند.

وزیر بهداشت راه اندازی واحدهای سیار برای ارائه خدمات دندانپزشکی در نقاط مختلف کشور را بسیار ارزشمند دانست و افزود: این دستگاه ها و تجهیزات نیازمند هزینه های سنگین نیست و در جامعه پزشکی نیز افراد بسیار خدوم و خیری حضور دارند که گاهی برخی از آنها را در شبکه های اجتماعی و رسانه ها مشاهده می کنید.

هاشمی گفت: بهترین مسیری که انسان برای شخص خودش می تواند هزینه کند، وقف و امور خیریه در حوزه هایی مانند سلامت، آموزش و امور عام المنفعه است.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص هزینه های سنگین دندانپزشکی گفت: هزینه های خدمات دندانپزشکی در کل کشور برای مردم یک مشکل جدی است و دلیل عمده آن نیز این بوده که در چندین دهه گذشته در بخش دولتی هیچ زیرساختی برای ارائه این خدمات ایجاد نشده در حالی که در حوزه پزشکی، حدود ۸۰ درصد از بیماران نیازمند به اعمال جراحی و خدمات درمانی به بخش دولتی مراجعه می کنند و تنها حدود ۲۰ درصد در بخش خصوصی بستری می شوند.

هاشمی با بیان اینکه دولت های گذشته در حوزه خدمات دولتی دندانپزشکی اقدامات لازم را انجام نداده اند، از ارائه خدمات ۷ درصدی در بخش دولتی و ۹۳ درصدی در بخش خصوصی سخن گفت و افزود: مردم یا باید با دندان ناسالم زندگی خود را ادامه دهند و یا اکثر خدمات خود را از بخش خصوصی دریافت کنند و چون بخش خصوصی، هزینه ها را خودش تامین می کند، قیمت ارائه خدمات افزایش می یابد.

وزیر بهداشت از توسعه خدمات در بخش دولتی به عنوان راه حل کاهش هزینه های مردم برای دریافت خدمات دندانپزشکی یاد کرد و وعده داد که تا پایان سال جاری حداقل ۲۸۰۰ پایگاه خدمات دندانپزشکی افتتاح شود.

دکتر هاشمی تاکید کرد: با مدیریت جهادی روسای دانشگاه های علوم پزشکی می توان ظرفیت بخش دولتی در ارائه خدمات دندانپزشکی را تا ۲۵ درصد ارتقا داد و از طریق ایجاد بازار رقابتی می توان قیمت ها را کاهش داد و کنترل کرد.
 
کلمات کلیدی : وزیر بهداشت، قاضی زاده هاشمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.