توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419457
اختلاف آمریکا و روسیه بالا گرفت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸
نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد در صورتی‌که روسیه صدور قطعنامه جدید درباره شهر حلب سوریه را وتو کند، کشورهای عضو سازمان به اتخاذ تدابیر دیگری علیه روسیه متوسل خواهند شد.

به گزارش تسنیم به نقل از «رای الیوم»، رئیس امور انسان‌دوستانه ملل متحد در آستانه جلسه اضطراری دیگری در ارتباط با سوریه، گفت «به خاطر انسانیت، از همه طرف‌ها درخواست می‌کنیم، از نفوذ خودشان استفاده کنند، هر کاری‌ می‌شود انجام دهند، تا از غیرنظامیان در شرق حلب حفاظت شود؛ پیش از آنکه این منطقه به یک گورستان عظیم تبدیل شود.»

طبق این گزارش، اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای چندمین بار طی سال‌های گذشته در نشستی اضطراری گرد هم آمدند، تا در مورد بحران شدید حلب گفت‌وگو کنند. جلسه‌ای که مشخص نیست تاثیر آن بر جنگ داخلی سوریه چه خواهد بود.

جلسه تازه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست فرانسه برگزار شده‌ است. «ژان مارک آیرو» وزیر خارجه این کشور، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفته بود «بیش از هر زمان دیگری وقت آن رسیده تا روش‌هایی برای توقف خشونت‌ها در حلب و رسیدن کمک‌های بشردوستانه به مردم این شهر به کار گرفته شود». فرانسه از شماری از گروه‌های شورشی در سوریه حمایت می‌کند و قرار است به زودی میزبان شماری از کشورهای مخالف نظام دمشق، از جمله ایالات متحده، عربستان و ترکیه نیز باشد.

همزمان، «سامانتا پاور» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، در نشست فوق‌العاده شورای امنیت درباره تحولات شهر حلب سوریه، پیش‌بینی کرد که روسیه از حق وتوی خود برای جلوگیری از صدور قطعنامه‌‌ای، که نیوزیلند، مصر و اسپانیا آن را تدوین کرده‌اند، استفاده خواهد کرد.

پاور اظهار داشت، در صورتی‌که روسیه از حق وتوی خود برای جلوگیری از (صدور) پیش‌نویس قطعنامه جدید در شورای امنیت درخصوص حلب استفاده کند، کشورهای عضو سازمان ملل اتخاذ تدابیر دیگر از جمله رجوع به مجمع عمومی را مدنظر قرار خواهند داد.

پیش‌نویس قطعنامه جدید تصریح می‌کند که آتش‌‌بس انسانی در شهر حلب (شمال سوریه) به مدت ده روز برقرار شود تا کمک‌ها به محاصره شدگان منتقل و مجروحان از این منطقه خارج شوند.

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که ارتش سوریه، با کمک متحدان اصلی خود، حملات هوایی روسیه، دست به پیشروی‌هایی عمده در شرق حلب، مناطق تحت کنترل شورشیان، زده ‌است.

این در حالی است که روسیه، روز چهارشنبه از نشست اخیر شورای امنیت درباره حلب انتقاد کرد.

«ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران اظهار داشت، دعوت فرانسه برای برگزاری چنین نشستی در این روز، با هدف «منحرف کردن توجه‌ها از بحران انسانی ناشی از عملیات نظامی کنونی در شهر موصل عراق، که با پشتیبانی فرانسه و غربی‌ها انجام می‌شود، است.»

چورکین تصریح کرد: «اوضاع در موصل و اطراف آن از جمله اوضاع انسانی این منطقه بسیار خطرناک‌تر از حوادث شهر حلب است.»

این دیپلمات روسی گفت: «آنها با خطرناک توصیف کردن وضعیت حلب، می‌خواهند نگاه‌ها را از موصل منحرف کنند، در حال حاضر برخی نشانه‌ها از بهبود اوضاع (در حلب) حکایت می‌کنند.»

وی در ادامه گفت: «طرف فرانسه (برای برگزاری نشست شورای امنیت) تلاشی برای متهم کردن دولت سوریه و همزمان روسیه است آن هم در زمانی‌که نیروهای آن ضد حمله برای بازپس‌‌گیری مناطق تحت اشغال را آغاز کرده‌اند.»

نماینده روسیه در سازمان ملل تأکید کرد که جاده استراتژیک «کاستیلو» (تنها گذرگاه از و به سوی حلب) «می‌تواند برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به غیرنظامیان در داخل شهر مورد استفاده قرار گیرد».
 
کلمات کلیدی : سوریه، آمریکا، روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.