نظر منتشر شده
۸۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 170408
محمد قلی یوسفی در گفتگو با الف:
سکه را باید گران می کردند/ بازار امنیتی نشود
بخش اقتصادی الف، 22 آبان 91
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۰
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: یارانه ها دیگر بر وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم اثر ندارند و این مبلغی که به حساب مردم واریز می شود با تورمی که به وجود آمده دیگر تاثیر ندارد و دردی را دوا نمی کند.

محمد قلی یوسفی در گفتگو با الف گفت: اگر تحریم ها هم در به وجود آمدن وضع فعلی موثر باشند، بی شک شدت تأثیر آن ناشی از سوء مدیریت و سیاست های غلط داخلی است و نمی توانیم اینها را ازهم تفکیک کنیم. اگردر طول دهه ها و سالهای گذشته سیاست های اقتصادی که اتخاذ می شد خردمندانه می بود تا این اندازه مشکلات برای کشور به وجود نمی آمد. امروز عوامل داخلی و خارجی دست به دست هم دادند و باعث شده است تا این سطح بی ثباتی و سردرگمی و فشار به اقشار ضعیف جامعه وارد شود که در نیم قرن اخیر کم سابقه بوده است.

وی در مورد افزایش قیمت دلار افزود: بحث قیمت دلار به عرضه و تقاضا بستگی دارد اکنون عرضه در اختیار دولت است و تقاضا را وارد کنندگان و افراد مختلف تشکیل می دهند. بنابراین وقتی بین عرضه و تقاضا یک نوع عدم تعادل بوجود آید قیمت آن بالا می رود. ما باید ببنیم که چرا مردم به سوی بازار خرید و فروش ارز جذب شدند.

استاد دانشگاه علامه طباطبائي گفت: این اشتباه بزرگی است که افرادی که وارد بازار می شوند و آزادانه داد و ستد می کنند را بگیرند. این خیلی بی معنی است . اینکه ارگانهای نظامی و انتظامی وارد این مقوله شوند و آن را امنیتی بکنند این در حقیقت یک نوع آدرس غلط دادن از یک طرف و ضعف مسئولین را می رساند.

یوسفی ادامه داد: مگر افرادی که خرید و فروش دلار می کنند مرتکب جرمی شده اند؟ یک کسی کالایی می فروشد و دیگری آن را می خرد آیا این جرم است و باید جلوی آن گرفته شود؟ چرا ما باید بین خرید و فروش ارز و خریدن مواد غذایی و یا کالای دیگر تفاوت قائل شویم. این کار باعث می شود که یک بحث روانی ایجاد شود ایجاد جو امنیتی، وعده های دولتمردان ، بی اعتمادی مردم به دولتمردان ، سیاستهای غلط داخلی و .... دست به دست هم می دهند و باعث افزایش قیمت دلار می شوند.

وی افزایش قیمت دلار در یک ماه اخیر را ناشی صحبت های مسئولان اجرایی عنوان کرد و افزود: فکر می کنم مردم دلایلی برای هجوم به سمت بازار دلار دارند و آن این است که همه می خواهند ارزش و مقدار پولشان حفظ شود یا به نوعی احساس می کنند سرمایه گذاری در جایی دیگر سود آور نیست. دنیای امروز نسبت به گذشته متفاوت است و مردم نسبت به مسائل کاملا آگاهند. بنابراین دیگر نمی توان مانند گذشته مردم را افرادی در نظر گرفت که اینها با یک حرف بیگانه تحت تاثیر قرار بگیرند بلکه آنها تجزیه و تحلیل می کنند و شرایط را می سنجند و می بینند که این وضعیت وجود دارد و می بینند آشفته بازاری است که سودشان را در خرید دلار می بینند و دلار می خرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: علاج این نیست که بگیر و ببند راه انداخت، باید کاری کرد کسی انگیزه پیدا نکند که به سمت بازار دلار برود و این هم راه حل اقتصادی دارد و چیزی نیست که غیر ممکن باشد. باید مسئولینی که بانی افزایش قیمت دلار هستند را مجازات کرد نه افراد عادی که خرید و فروش معمولی را انجام میدهند.
یوسفی معتقد است : در حال حاضر شرایط مقداری دشوار است مسئولین باید سیاستهایی را اتخاذ می کردند که موثر باشد. می بایست قیمت دلار به تدریج با توجه به قیمت های جهانی آن تغییر پیدا می کرد تا به این صورت به مردم فشار وارد نشود. در حال حاضر بخش عمده مشکلات ما کمبود عرضه دلار است که به خاطر تحریم های اقتصادی به وجود آمده و متاسفانه مسئولین به آن بها نمی دادند و فکر می کردند که تحریم چیز بی معنی است ولی اکنون اثر خود را نشان داده است.

وی افزود : به نظر من بهترین کار این است که از شرایطی که در سطح جهان به وجود آمده و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده بکنیم و در سطح بین المللی حقانیت خود را ثابت کنیم و به دنیا این پیغام را بدهیم که ما دنبال جنگ نیستیم و ما به دنبال صلح و دوستی با همه کشورها هستیم و این اختلافات را کم کنیم.

یوسفی در مورد راه حلی که می توانست از افزایش نرخ دلار جلوگیری کند گفت: من معتقدم که مسئولان به جای اینکه بر روی دلار تمرکز بکنند می بایست سکه و قمیت آن را بالا می بردند. این باعث می شد که بخش وسیعی از پولهایی که سمت دلار سرازیر می شد به سمت سکه سوق پیدا می کرد. اگر قیمت سکه پایین بیاید به خارج منتقل و تبدیل به کالا و یا دلار می شود و دوباره به کشور برمی گردد و یا اینکه همانجا می ماند ولی وقتی قیمت سکه بالا می رفت شاید یک راه حل موقتی بهتری بود.

وی تصریح کرد: هنگامی که سکه گران می شود در داخل کشور می ماند و به خارج منتقل نمی شود. این باعث تورم وارداتی نمی شود و برای واردات مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین مسئولین این سیاست را بایستی دنبال می کردند که نکردند. الان شرایطی به وجود آمده که متاسفانه راه حل ساده ای برای آن وجود ندارد مگر اینکه ما بتوانیم شرایط را بهبود ببخشیم و این نوید را به مردم بدهیم که اوضاع نسبت به گذشته متفاوت خواهد بود.

یوسفی در مورد تورم کنونی گفت : کسی کلید شناسایی تورم را ندارد. بهترین کسی که می تواند میزان تورم را بگوید خود مردم هستند. اگر مسئولین تورم کنونی را ۲۵ یا ۳۰ درصد تلقی بکنند مردم به مراتب این را بیشتر می دانند چون آنها هستند که کالا می خرند. واقعیت دردناکی که ما اکنون شاهد آن هستیم این است که تورم کنونی بالای ۵۰ درصد است.
به گفته یوسفی، کسانی که به دلایل سیاسی سبد کالاها را دستکاری می کنند نمی دانند که قیمت ها چقدر تغییر کرده است. در دنیای امروز ما نباید به سراغ نان و کالایی که در کنترل دولت است برویم و آنها را به عنوان معیار قرار دهیم. دنیای امروز دنیایی است که مردم به دنبال اینترنت هستند و کامپیوتر می خرند و شرایط جامعه مانند صد سال قبل نیست که ما یک جامعه روستایی را بسنجیم و بعد سبد خانوارها را بررسی بکنیم و سعی کنیم کالاهایی که قیمت بالایی دارند را حذف کنیم.

یوسفی معتقد است: ما باید واقعیت را ببنیم که مردم چه کالاهایی مصرف می کنند. اینکه که قیمت برخی کالاهایی که به قیمت دلار مربوط نیست افزایش پیدا کرده ناشی از کمبود عرضه است. اثر یارانه هم دیگر محو شده و آن مبلغی که به مردم پرداخت می شد با تورمی که به وجود آمده دیگر تاثیر ندارد. اقتصاد دانان این راپیش بینی می کردند که بالا بردن قیمت برخی خدمات دولتی باعث افزایش تورم می شود و بنابراین پولی هم که به مردم می دهند یک مسکن موقتی است که حتی در این شرایط دیگر مسکن هم نیست و دیگر مبلغ یارانه ها دردی را دوا نمی کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت : ما نباید کاری می کردیم که در یک کشورغنی وعظیم دارای منابع نفت و گاز، سیاست های اجرایی و اقصادی آن را طوری پیاده کنیم که مردم محتاج ۴۵ هزار تومان پول باشند. این نشان می دهد که سیاستهای اقتصادی ما در طول سه دهه گذشته نادرست بوده است.

وی در مورد ممنوعیت صادارت و واردات گفت: جامعه ای که بخواهد با امر ونهی اقتصاد خود را اداره کند، این نشان دهنده نوعی مشکل در یک جایی هست. این حتما کمبود عرضه داخلی است و مسئولین این شرایط را عادی نمی دانند و احتمالاتی می دهند و فکر می کنند اگر جلوی خروج یک نوع کالا را بگیرند،عرضه کالا برای مصرف داخلی فراهم می شود.
 
کلمات کلیدی : سیاست های اقتصادی+نرخ ارز+قیمت سکه+یارانه ها
 
مجیدی
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۰:۴۴
به نظر مطلب درستی است از ایشان تشکر می شود . (1017981) (alef-1)
 
Poland
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۳۱:۳۰
تا قیمت دلار به قیمت 1000 تا 1200 تومان قیمت واقعی آن برنگردد آن هم برای شرایط فعلی هیج جیز در کشور درست نمی شود (1018018) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۸:۳۶:۵۰
خب بدیهی است که برنمی گردد؛ پس لطفا به راه حل فکر فرمایید. بعد هم آیا واقعا قیمت 1200 تومان قیمت واقعی است؟ قیمت واقعی بیش از این‏هاست و راه محاسبه هم نگاه کردن به سبد واقعی نیازهای مردم است نه فقط خورد و خوراکشون! (1018422) (alef-4)
 
احمدی
Sweden
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۰:۳۶:۵۲
قیمت واقعی نرخ دلار طبق محاسبه صندوق بین المللی پول براساس روش قدرت برابری خریددر سال 1390 632 تومان است.ونرخ واقعی دلار براساس روش دلار تورمی در سال 1390 819 تومان میباشد.برای اطلاعات بیشتر به لینکهای زیر مراجعه کنید:http://gamnews.ir/showpage.aspx?id=7010&template=print
و:http://www.jahannews.com/vdcao0nuu49nyo1.k5k4.html
و: (1018552) (alef-4)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۰:۴۹:۵۳
البته فکر کنم دوست عزیزمون منظورش این بوده که قیمت واقعی کمتر از اینهاست.از معنی حرفشون این برمیاد. (1018572) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۰:۴۹:۲۲
راه حل همین کاهش قیمت دلار به 1000 تا 1200 تومان هست که باید برگردد تا بشود هم هدفمندی را به مقصد رساند و هم قدرت خرید مردم را افزایش داد و هم سرمایه ها را از دلال بازی طلا و ارز بسوی تولید روان کرد و هم نقدینگی های تجمع گشته در این بخش که فقط دلال بازی و زائد هستند خود بخود جمع شوند

توجه شود باید تعرفه کالاهای خارجی بالا رود جلوی ورود کالاهای مشابه خارجی و کالاهای قاچاق گرفته شود.

تنها چاره کار همین هست بس .

ما حاضر به مناظره و بحث و .... با هر کارشناس واقعی اقتصادی هستیم و ثابت می کنیم تنها چاره کار کاهش شدید ارزش ارزها به قیمت واقعی ریال هست قیمتی که برای شرایط فعلی 1000 تا 1200 تومان هست.

دلار بالای این قیمت یا سکه بالای قیمت حدود 400000 تومان یعنی نابودی تولید و صنایع و حتی صادرات کشور.

تورم منفی شدید تنها چاره کار هست اگر این امر صورت بگیرد نقدینگی به مقدار بسیار وسیع جمع آوری خواهد شد (1018827) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۰:۵۲:۴۰
اتفاقا باید یرگردد (1018830) (alef-1)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۲:۳۸:۱۸
قیمت واقعی دلار بیشتر از 3000 تومان است داداش (1018686) (alef-1)
 
احمدی
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۱۲:۴۴:۴۰
داداش شما دلار خریدی روش سرمایه گزاری کردی مشکل خودته.حالا چون دلار برگرده به قیمت واقعیش یعنی همون هفتصدهشتصد تومان که دوستمون بالا گفته شما ضرر میکنی ملت باید تاوانشو بده؟شم اقتصادیت خوب نیست متاسفانه. (1019351) (alef-4)
 
فری
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۱۲:۵۶:۴۲
برمیگردد بزودی بر میگردد
چون آقایان جمشید بسم اله و چ ر ی و 55 اخلالگر دیگر
را دستگیر کردند
از این ببعد این دلار است که هی همینجوری سرازیر سرازیر سرازیر شود (1019376) (alef-4)
 
LOL
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۱۳:۴۶:۳۳
موافقت میشه در اولین فرصت ، ان شاءالله 1500

:لول (1019459) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۵۹:۵۳
کشورهای عربی منطقه مانند امارات، قطر، کویت، عربستان... اقتصاد دانهای
مشهور جهان را با حقوق ها ی بسیار بالا استخدام کرده و درآمدهای نفتیشان را در بازرهای مالی و سوده جهانی سرمایه گذاری کردند.

آنوقت ما پول نفتمان را صرف واردات بنجلات از چین و تامین منابع طرح هدفمندی
یارانه ها کردیم. ضمن آنکه با سیاست های غلط مردم را به دلالی و واسطه گری تشویق کردیم. (1018042) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۰:۵۱:۳۶
اونا مغز دارن ! (1018575) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۵۲:۰۱
اگه شدت عملی که پلیس در برابر برخی جوانان داره در مقابل مفسدین و جاسوسها و وطن فروشهایی داشت که بعضا در دستگاههای اجرایی و نهادهای تصمیم گیری نفوذ کردند و می خواهند شرایط مملکت بحرانی کنند و در داخل تشنج ایجاد کنند و وضعیت اقتصادی بهم بریزند و ....اون موقع الان شاید وضع رفاه مردم خیلی بهتر از الان بود.بجای اینکه بیاین بگردین تو اینترنت ببینید من چه کامنتی گذاشتم یا تو وبلاگم چی نوشتم بعد بخواهین امثال من پیدا کنید که هیچ سودی هم براتون نداره لطفا دشمنهای اصلی ایران که نیتهای بسیار شیطانی و دقیقا در راستای منافع اسرائیل و کشورهای ابر قدرت دارند را شناسایی کنید و دستگیر کنید.دلایل خیلی موجهی است که بخشی از وضعیت اقتصادی فعلی امروز نتیجه خیانت بعضی از نیروهای خودی است.لطفا انها را شناسایی و دستگیر کنید.اونها دشمن این کشور هستند نه جوونهای بدبخت و بعضا فقیر. (1018118) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۵۹:۴۹
شما که می گویید مطلب درستی است از ایشان بپرسید باید سکه را گران می کردند یعنی چه آیا معتقدید قیمتها با دستور بالا پایین می شود که می گویید باید سکه را گران می کردند البته اگر منظور شما مطلب دیگریست علاقمندیم توضیحات شما را بشنویم آیا اصل رقابت را رد می کنید و معتقدید با دستور می توان قیمتها را بالا پایین کرد که می گوئید سکه را باید گران می کردند (1018337) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۰:۰۹:۲۸
ببخشید ممکن است این مطلب به بحث مربوط نشود میخواستم تظلم خواهی کنم: دو ماه است شرکت ساخت وزارت راه اضافه کار ما را نداده است به کی باید بگیم؟ (1018793) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۶ ۰۲:۱۲:۲۰
اقای اقتصاددان عزیز!؟
لابد میدانید از لااقل 3000 سال پیش تا کنون کسانی که نامشان زینت بخش تاریخ علم اقتصاد است یا مرجع زسمی مذاهب یا مکاتب اخلاقی یا ایدئولوژیک و نوعا جملگسوف و خواهان کاهش الام زحمتکشان فکری و یدی بوده اند (از سقراط بزرگ ..... تا ادام اسمیت .... ) و اگر احدی از ایشان از این سنت دور شده است ( چون فریدمن که جنابعالی در زمان فاصله گرفتن ایشان از این سنت پسندیده و زمانی که _ مشاور ریگان رینگو شذه بود وخانم تاچر در مواجهه با مشکلاتش؟! با شبه مستعمره هایش تنها مشورت با او را قبول داشت و پینوشه طاق به نعل_ چون انجیل _ به نسخه های او عمل میکرد _ البته تنها کاریکاتوری جهان سومی شده از او!!! _ البته پس از فجایع بار امده افتصادی ناشی از ریگانیسم که پس از 30 سال امریکا و با اکروبات بازیهای اوباما هم قادر به برون رفت از ان بحران که در کل اقتصاد جهان تسزی یافته و ساختاری شده نگردیده است ....
ایا دلار ؛ تومان،.... کالاست؟
ایا فردی که تنها در یک روز 7000000000000 تومان طلا (که متعلق به پیرمردان و پیر زنانیست که در حسرت زیارت مزقد امام هشتم در کشور خود از دنیا میروند میباشد ......) میخرد و به 12000000000000 تومان میفروشد و ان را هم به 10000000000 دلار تبدیل میکند و اکنون به 30000000000000 تومان ( یعنی 4.5 برابر پول 8 ماه پیشش حاضر به فروش نمی باشد و این بیش از کل یارانه کشور میباشد و این دقیقا برابر کل اسکناس و مسکوک کشور است)
و شما میگوئید به او و دوستان ازاد مرد او و شما اجحاف و ازاذی او و جملگی مردان عرصه علم اقتصاد(!؟) چون شما سلب شده است!!!!......
...........
البته پاسخ به فیوضات شما (!؟) لازمه اش مقاله ای مفصل است که اگر تا بحال چنین نشده ... جسارتا هرگز چنین بی پروا و جسور نبوده اید.... (1022844) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۵:۰۱
جالبه این آقای اقتصاد دان نمی دونه تفاوت ارز مرجع و ارز آزاد باعث کسب درآمد عده ای شده؟ من که توی این متن ندیدم از عرضه رقابتی دلار حمایت کرده باشه انگار یه عده خوششون می آد از اقتصاد غیر رقابتی که اصل مسلم اقتصادی در گفته های آقایون نیست البته من متن رو یکبار خوندم اگه شما در این متن اقتصاد رقابتی دیدید یا متن خلاصه است مارو در جریان بگذارید اما تاکید بر اقتصاد رقابتی باید قویتر از این دنبال بشه (1017984) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۳۳:۲۵
صحبت از افزایش عمدی و موقت سکه هم غیر از کلک و دزدی از مردم چیز دیگری نبود. باید هم با این اقتصاددانها وضع همین باشد. (1018022) (alef-1)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۴۲:۵۸
افرین به تو عجب پاسخ خوبی به این استاد دانشگاه دادی خوشم اومد (1018321) (alef-1)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۲۵:۰۶
آقای متفکر !
شما که به بازار آزاد خیلی اعتقاد دارید نباید به ارز مرجع و ارز آزاد اعتقاد داشته باشد زیرا بازار آزاد یعنی آزاد . و عرضه و تقاضا بازار را تعیین می کند یعنی اگر دولت که مرجع قدرتمند ارز هست به بازار ارز تزریق کنه خودبه خود ارز کاهش پیدا می کنه و با همین سازوکار میتونه قیمت سکه را افزایش دهد
مثل اینکه خوب متوجه نشدی گرچه من اعتقاد به لزوم افزایش سکه ندارم و خود به خود باعث تورم می شود(کالاها به همدیگر ربط دارند).مشکل اساسی افزایش نقدینگی در دست مردم به بهانه یارانه نقدی و بی ارزش شدن پول و افزایش تورم است نه چیز دیگه
باید راهکاری داد که پول را از بازار جمع کرد تا ارزش بگیرد (1018159) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۵۰:۳۰
اقای فوق متفکر که جواب متفکرها رو می دی اولا قیمت سکه و دلار باهم همبستگی مثبت دارند یعنی به جز نوسانات جزئی نمیشه سکه بره بالا دلار بیاد پایین! در ضمن اگر مردم پول نداشته باشن و قیمتها پایین بیاد فایده ای برای مردم نداره مهمتر از نقدینگی اعتماد مردمه اعتماد مردم به پول ملی که داره روز بروز کمتر میشه (1018190) (alef-1)
 
Canada
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۵:۴۸:۱۱
آقا حمید، شما هم انگار که مطلب رو نگرفتی. میدونی قیمتها در چه صورتی میاد پایین، در صورتی که ۴ دهک میانی رو توی گرسنگی نگه داری، و ۳ دهک پایین رو توی گرسنگی مطلق، بعد بیای یارانه ها رو به عنوان سوبسید بذاری رو قیمتها که سه دهک بالای جامعه کیفش رو ببرند، بقیه دهک ها هم بشینن به این سه دهک نگاه کنن. در نتیجه تقاضا پایین میاد، تورم هم از بین میره. همین الانشم یارانه ها عادلانه تقسیم نمیشه، چون سه دهک بالا نباید یارانه بگیرن. یارانه برای یاری دادن هست، نه برای رفاه بیشتر سه دهک بالای جامعه. سه دهک بالای جامعه باید یاد بگیرن دنیا فقط دور سر اونها نمیچرخه، این آقای اقتصاد دان هم مشخصه سه دهک بالا رو برابر با کل ایران فرض کرده. (1018265) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۹:۰۸:۲۵
البته به نظر من تنظیم شکاف طبقاتی باید با گرفتن مالیات از ثروتمندان و دادن کمک در قالب کمیته امداد و بهزیستی انجام بشه ولی یارانه ها رو نباید با این مساله قاطی کرد همون یارانه مساوی بهتره مگه میشه 3 دهک یعنی حدود 20 میلیون نفر رو از یارانه محروم کرد اونهم با این دهک بندیهای اشتباه (1018447) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۱۲:۴۴:۱۶
شما مثل اینکه مطلب رو جدی نگرفتی
کدوم قانونه که میگه نایی که بیشتر دارن از گرفتن یارانه محروم بشن

همه که دزدی نکردت پولدار بشن اگه پول یارانه با افزایش حامل ها ی انرژی پرداخت میشه
این افزایش برای پولدارها هم هستش

شما نمی تونب بر اساس اوهام خودت بگی چون تمک مالی هستش این افراد نباید یارانه بگیره

ا (1019350) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۵۵:۰۱
مگه شما به بازار غیر شفاف که باعث رانت و دزدی شده اعتقاد دارید اگه اونهایی که ارز دولتی می گیرند جنسشون رو هم با ارز دولتی می فروشند پس چرا قیمتها پایین نیومده (1018331) (alef-1)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۷:۰۳:۲۲
این آقای استاد دانشگاه معلوم میشود نفسش از جای گرمی بالا می آید بله شما وامثال جنابعالی اگه این حرفها را نزنند کی باید این حرفها را بزنه اونائی که به نان شبشان محتاج شده اند یا اونائی که از کار بیکار شده وول میگردن آخر چه خبره تا کی بایستی گرونی ادامه پیدا کنه مردم دارن از گشنگی میمیرن دیگه بس نیست (1018341) (alef-1)
 
قلی
Turkey
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۳:۴۸:۲۰
عزیزه من شما یادت رفته 60 سال پیش نفت ایران ملی شد؟ پول نفت که 80% صادرات کشوره و به طور مستقیم و غیر مستقیم ملیونها نفر رو درگیر صنعت نفت و فولاد کرده میره تو جیب دولت! دولتم لطف میکنه و منت میذاره یکم از اون ارزو وارد بازار میکنه! اگر اقتصاد آزاد وجود داشت دولت باید نفت و صنایع فولاد مربوط به اونرو رو خصوصی سازی میکرد و عین بقیه کشورهای پیشرفته مالیاتش رو میگرفت نه اینکه دولت با بقال و کارگر و مهندس داره رقابت میکنه و بعد منت هم میذاره که به مردم صدقه میده! (1018762) (alef-4)
 
فروغ
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۰:۳۷:۳۷
با جستجوی نام استاد در گوگل متوجه می شوید خیلی استاد هستند راستی جناب استاد پاسخ افراد متقاضی برای استخدام در بیمه سینا چی شد؟ (1018819) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۶:۴۰
به هر حال تفاوت ارز مرجع و مبادله ای با ارز آزاد فرصت مناسبی برای پر کردن برخی کیسه هاست (1017986) (alef-1)
 
1388
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۷:۱۶
.کو گوش شنوا حرفاتونو بزارید برا دولت بعدی (1017987) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۱۰:۰۴
یارانه ها دیگر اثر ندارند بیایید این یارانه ها را به کلان سرمایه داران تحت عنوان حمایت از تولید وام بدهید بعد آنها هم آنرا برنگردانند این همه وام گرفته اید پس ندادید اینم روش الآن مثلا اگر یارانه ها قطع بشه قیمتها به حالت اول بر می گرده یا به امثال خاوری و دوستان می رسه تحت عنوان وام حمایت از تولید (1017990) (alef-1)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۳۳:۴۶
من قبول دارم که در مقوله فوق سواستفاده های کلانی میشود ولی تقاضا دارم پای تولید را وسط نکشید وبه سواستفاده کنندگان مارک تولید کننده نزنید. به قدر کافی آسیب دیده ایم از این آشفته بازار. (1018023) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۵۳:۴۱
خوب بیایند برای همه مردم تعاونیهای مثلا هزار نفره تشکیل بدهند و به این واحدهای تولیدی کمک بلاعوض بدن کی بخیله ! بحث ما اینه که به نام تولید باشه واقعابه کام تولید هم باشه نه اینکه به کام دیگران باشه (1018193) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۱۹:۴۵
همه فهمیدن دولت کم آورده (1018078) (alef-1)
 
هما
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۱۱:۰۲
تحريم و مديريت مقولات جداگانه اي هستند. ما زمان جنگ تحريم نبوديم؟ چگونه مديريت كرديم ؟ حالا تحريم هستيم و چگونه مديريت مي كنيم. مديريت كنوني دولت براي تحريم ها خود موجب تشديد آثار آن شده است . (1017992) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۵۵:۱۴
بعضی ها همه چیز را با هم قاطی می کنند. تحریم های زمان جنگ با تحریم های الآن قابل مقایسه نیست.

زمان جنگ فقط در زمینه نظامی تحریم بودیم و قطعنامه ای در سازمان ملل علیه ما صادر نشده بود. نفت و بانک ما تحریم نشده بود.

الآن فقط تا به حال 3 قطعمانه سازمان ملل علیه ما صادر شده و این یعنی تحریم جهانی. تازه تحریم های یک جانبه آمریکا و اروپا در تمام زمینه ها را باید به آنها افزود. (1018035) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۲۰:۱۷
اون موقع نخست وزیر زرنگی داشتیم (1018079) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۸:۲۳:۵۱
اون موقع انبارهای پری داشتیم (1018409) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۰:۵۹:۰۱
کسی که انبارش خالیه برا دیگران ریپی نمیاد ! اول انباراشو پر می کنه بعد میره تو سینه دشمناش ! (1018583) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۱۴:۱۲
بهتر از این نمی شد کاری کرد که مردم بگویند یارانه شما رو هم نخواستیم اما مردم هوشیار باشید و بگید ما یارانه ها را می خوایم متناسب با تورم هم اون رو افزایش بدید بابت ذخیره پول هم از سکه طلا استفاده کنید (1017998) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۲:۲۲:۰۸
این آقا اقتصاد دانه یا استاد علوم سیاسی آیا شما راه حل موثر اقتصادی در صحبتهای ایشون می بینید؟ (1018007) (alef-1)
 
ایرانی مسلمان
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۰۵:۳۶
وقتی یک نفر به راحتی خود و همکارانش را در رسانه عمومی " نخبه " اعلام میکند و برای تخصص و تجربه ارزش مناسب قائل نشود و تسریع در انجام کار را مقدم بر کارهای کارشناسی و به اصطلاح ایشان " زمان بر و وقت گیر" بداند ، ای وای مردم و ای وای مردم و ای وای مردم (1018052) (alef-1)
 
فریبرز
Sweden
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۰۸:۱۱
لطفا ایشان در مورد نحوه گران کردن سکه بدون گران کردن دلار توضیح دهند! از استاد دانشگاه بعیده که رابطه ارز و طلا را نداند!! اگر سکه گران شود واردات طلا به همان نسبت زیاد می شود که نیاز به دلار دارد و افزایش تقاضا قیمت ارز را بالا می برد. (1018062) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۰۹:۲۷
من نمی خواهم تحریم باشیم . اصلا دلیل این تحریمها چیست ؟؟؟؟؟ ای کاش به چند سال قبل بر می گشتیم (1018065) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۱۸:۰۴
حقیقت تلخه
وقتی شنیدم که معاون اول میگه نرخ ارز را یک نفر در بازار تعیین میکنه
وقتی شنیدم دولت برای جلوگیری از خروج ارز به این در و اون در میزنه
وقتی شنیدم همه حتی وزارت اطلاعات بسیج شدن تا به جبر ارز رو کنترل کنند
وقتی شنیدم تحریم های جدید در راهه
واقعا دلم گرفت چرا با مردم رو راست نیستند چرا به مردم توضیح نمیدهند چرا فکر میکنند مردم نمیفهمند اون دلالها خیلی زودتر فهمیده اند ولی مردم هنوز به حرفهای شما ایمان دارند پس روراست باشید مشکلی نیست که با روراستی و داشتن مردم نتونید از حلش برنیایید چرا اینقدر فاصله گرفتید چرا مردم را جیگر فرض میکنید چرا اینقدر دست و پا میزنید (1018075) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۱۹:۱۵
یک عده کاسبیشون رو کردند و ثروت باد آورده ای بدست آوردند و حالا در حال تزریق این ثروت به جامعه هستند (1018077) (alef-1)
 
رابین هود
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۳۰:۴۶
جالب است این استاد محترم می فرمایند که دولت باید قیمت سکه را بالا میبرد و دلار را پایین نگه میداشت که:
اولا نشانه اقتصاد فرمایشی و غیر ازاد و کنترلی و در تضاد با صحبت های دیگرش است
گران شدن سکه و طلا باعث ورود طلای قاچاق به کشور یعنی قاچاق ارز از کشور میشود که عدم خروج قاچاق طلا از کشور را تلافی می کند (1018097) (alef-1)
 
بنده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۳۱:۲۳
متخصصین و غیر متخصصین بجای نقد راه حل ارائه دهند. راه حل. راه حل. راه حل.... (1018098) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۳۲:۵۷
بايد مشكلات مديريتي را ريشه اي حل كرد. اگر ساختار ي مناسب براي جلوگيري از اجرايي شدن تصميمهاي نادرست اقتصادي نداشته باشيم، همواره با چنين مشكلاتي مواجه مي شويم.
فراموش كرده ايم كه وقتي آقاي رييس جمهور بر خلاف قانون مصوب،‌ در سفرهاي استاني ركورد مصوبه مي زد، همه تجليل مي كردند؟ آن زمان وقتي به جاي تصويب مصوبه در مجلس و با تاييد سازمان برنامه و بودجه صورت بگيرد، در سفر استاني صورت مي گرفت،‌ همه آفرين مي گفتند، غافل از اينكه انجام امور خارج از قانون و برنامه، آخر و عاقبت ندارد.
الان هم تصميمهاي خارج از قانون زياد است، از چند نرخي شدن ارز و ممنوعيت صادرات و واردات گرفته تا اينكه اخيرا براي فروشندگان كالا و خدمات هم نرخ تعيين مي كنند، گويي دولت در ضرر شريك است كه در سود اختلال ايجاد مي كند.
اگر مجلس به عنوان قوه قانونگذاري راهكاري مناسب جهت توقف به موقع تصميمهاي نادرست دولت فراهم نياورد، در آينده نيز همين وضعيت وجود خواهد داشت. (1018100) (alef-1)
 
احمد
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۳۵:۵۹
متاسفم اقای استاد در کجای دنیا ارز در چهارراه مبادله می شود حتی در روسیه بعد از فرو پاشی چنین نشد ادرس را غلط نده بگو قیمت ارز ازاد را کی تعین مکنه (1018103) (alef-1)
 
هموطن
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۴:۲۵
واقعا تعجب میکنم به راه حل پیشنهادی این استاد گرامی که میفرمایند با گران کردن سکه ؛ قیمت دلار پائین میامد یا میاید . ایشان گویا توجه نمی فرمایند که قیمت طلا جهانی هست و نه محلی . از طرفی کسانیکه اخبار را دنیال می کنند ؛ بخوبی می دانند که دولت در سه ماه اخیر ؛ مقدار بسیار بالائی طلا از ترکیه خریده است و طلا فروشان ترکیه ؛ علت اصلی گرانی طلا در ترکیه را بدلیل صدور بی رویه ان به ایران می دانند .
فقط یک جمله میشود گفت : آنهم اینکه آنانی که عمدا قیمت دلار را به این سقف کشیده اند ؛ خوب می دانستند طوری عمل کنند که هیچ کارشناسی نتواند درد را تشخیص داده و نحوه درمان آنرا پیشنهاد کند .
اخیرا آنانی که در خارج کشور اندوخته ائی داشتند به ایران هجوم آورده و هر کدام چندین دستگاه آپارتمان خریده اند چرا که قیمت دلار ناگهان سه برابر شد . به این امید خریده اند که وقتی قیمت دلار پائین بیاید ؛ قیمت مسکن ترقی خواهد کرد .
واقعا به چه درد ؛ درمان ناپذیری اقتصاد کشورمان دچار گشته از دولتی سر عده ائی . (1018109) (alef-1)
 
حمید گودرزی
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۵:۵۶
بخشی از سخنان استاد مانع است اما بخشی دیگر کاملا اشتباه است ! استاد محترم قیمت طلا را قیمت جهانی و قیمت دلار تعیین می کند حال چکونه و بدون توجه به قیمت جهانی طلا و بدون توجه به قیمت دلار در بازار می توان قیمت سکه را افزایش داد ؟؟؟!!! لذا این یک نظریه غیرکارشناسی ست که بدون توجه به نرخ دلار و قیمت جهانی طلا صرفا قیمت سکه در کشور افزایش می یافت یا افزایش یابد .... موضوع از نظر بنده صرفا عملکرد اشتباه دولت در افزایش قیمت دلار است و دلایل فرعی نیز در این عملکرد اشتباه دخیل بوده است مانند ایجاد بازار آتی سکه و فروش نقدی و حراج گونه سکه در بانک کارگشایی که بر افزایش نرخ ارز تاثیر گذاشت .... در عین حال ایجاد مرکز مبادلات ارزی اگرچه نرخ دلار را در کوتاه مدت کاهش ندهد اما به یقیین در کوتاه مدت نرخ ارز را ثابت و شاید در میان مدت کمی کاهش دهد زیرا ایجاد نوسان های غیر متعارف قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی (لااقل تاکنون) ممکن نبوده یا نیست .... (1018113) (alef-1)
 
حمید
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۷:۲۲
دکتر یوسفی حرف کاملا درستی زدند شما به این خبر توجه کنید :((رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از خروج حجم قابل توجهی طلا از کشور خبر داد.

به گزارش تعامل، ارسلان فتحی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا افزود: براساس گزارش اخیر مسوولان اجرایی حجم قابل توجهی طلا از کشور قاچاق شده است.

فتحی پور تاکید کرد: به جای کاهش عیار طلا بهتر است مبادی غیررسمی خروج طلا از کشور حفظ شود.))

صحبت ایشون کاملا منطقی هست: ((هنگامی که سکه گران می شود در داخل کشور می ماند و به خارج منتقل نمی شود. این باعث تورم وارداتی نمی شود و برای واردات مشکلی ایجاد نمی کند.)) دقیقا همینطور است گرانی طلا وسکه اهرم بسیار مناسبی بود وهنوز هم هست اقتصاد با بخش نامه و امر و نهی درست نمی شود (1018114) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۳:۵۲:۲۴
جناب اقای یوسفی گوش شنوا نداریم شیرتوشیرشده!!! (1018119) (alef-1)
 
amir
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۰۰:۵۱
دوست عزیز دست از سر خاوری بیچاره بردار ، مدارکی پیدا شده که خاوری دوسال پیش در خصوص گروه آریا هشدار داده بود و خیلی از این مسائل به گفته آقای دکتر یوسفی آدرس غلط است ، خواهش میکنم کمتر گول بخوریم و مسائل گرانی و نابسمانی اقتصادی امروز را به گردن تحریم نیندازیم و اگر مسئولین این مملکت تحریم و عواقب آن را پیش بینی نکردند، این مشکلات پیش نمی آمد (1018129) (alef-1)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۰۱:۳۲
آخه شما که اقتصاددانی چجوری میگی دولت قیمت سکه رو ببره بالا؟اصلا قیمت سکه چه ربطی داره به دولت؟ این هم شد راه حل؟ اصلا به فرض که راه حلش همین باشه این دولت اگه میتونست قیمت سکه رو ببره بالا، تا حالا قیمت ارز رو آورده بود پایین؟ اصلا باید یه کمیته ای تشکیل بشه این اقتصادانها رو بگیره
بابا غنضفرو بگیرین مارادونا رو بی خیال. (1018131) (alef-1)
 
محمدرضا
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۰۵:۰۰
ايشان ميفرمايند بايدسكه گران ميشد
ايا گران نشده است
سكه دقيقا با قيمت دلارازاد بالاوپايين ميرود
تعجب ميكنم (1018133) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۳۸:۲۷
اقای اقتصاددان نمی داننددر ایران اگر سکه هم گران شود هم همه چیز گران می شود فرق نمی کنند طلابرای مردم ایران خیلی مهم است افزایش آن به تنهایی می توانندباعث افزایش قیمتهاشود وپس انداز مردم به جای بانک درخانه ها بماند (1018178) (alef-1)
 
atrin
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۳۹:۱۶
قربون ادم چیز فهم (1018180) (alef-1)
 
مجید جان
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۴:۵۲:۰۸
فکر می کنم زمانش رسیده یه مبلغی از این نویسندگان بگیرید چه میدونم به عنوان مالیات تا اینگونه مزخرف بنام مقاله تحویل مردم ندن. این آقا در یک نوشته چندین پارادوکس داره چگونه برای اقتصاد نسخه می پیچه؟ خیلی احساسی نوشته اند. خدا کنه ایشان هیچ وقت به مناصب تصمیم سازی و تصمیم گیری نرسند والا وضع از این هم بدتر میشه. (1018192) (alef-1)
 
Russian Federation
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۵:۳۴:۳۹
بستگان ما به ایران میامدند گاهی طلا میخریدند میبردند در ایران طلا باید حتما هجده عیار باشد که این هم از ان حرفهاست که عیار طلا را هم زوری میکنند ملت حق انتخاب عیار طلا ی خود را هم ندارند بماند طلا در همه جای دنیا گران است اما طلا طلا است و پنیر پنیر متاسفانه در ایران طلا با قیمت پنیر هم رابطه دارد خدا کند این فرهنگ طلا خریدن کمی تعدیل شود (1018245) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۵:۴۱:۵۸
به عمل کار برآید
الان یعنی قیمت ها برمیگرده سر جاش
دیروز رفتم کره بخرم میگه نداریم قراره قیمتش بره بالا !!!!!!!!!!!!!!
این یعنی چی ؟!!!
یک مملکت اینطوری اداره میشه
انگار همه دارن با هم مسابقه میدهند قیمت ها را ببرند بالا
حقوق ما هم که 5 ماه دیگه یک چند درصدی با حرف و حدیث میره بالا (شرکت های خصوصی حساب و کتاب نداره قیمت های دولت رو هم قبول ندارند - کار هم پیدا نمیشه)
======================================
امسال 1391 حقوق من 7 درصد اضافه شد کرایه خونه 120 هزار تومان بالا رفت گوشت و مرغ یکسری رفت بالا الان به تب راضی هستیم میوه که نگو تخم مرغ که نگو شیر و ماست و لبنیات که نگو
بچه مریض شده بردیم دکتر با اون مخارج درمان میگه ویتامینش رو تامین کنید 12 ساله ازدواج کردیم تازه خدا بهمون بچه داده از پس خرجش بر نمیایم هر چی میدویم به رشد تورم نمیرسیم طرف اومده تو تلویزیون میگه تو ایران گشنه نداریم این همه بدبختی درست کرده فقط دعاش میکنیم از طرفی هم باباش این همه دعا رو میخواد چکار نمیدونم (1018255) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۱۲:۰۳
تا دیروز که همه کارشناسان می گفتند قیمت دلار این نیست و باید بالاتر باشد..خوب حالا که رفته بالا باز همان کارشناسان می گویند قیمت این نیست و باید خیلی پایین تر باشد... (1018287) (alef-1)
 
حامد
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۳۱:۵۸
این استاد گرامی نمی داند که اقتصاد را نمی توان فرمایشی کرد ....در اقتصاد باید و نباید مفسده برانگیز است اقتصاد رابطه مستقیم با عرضه و تقاضا دارد نه به باید و نبایدها ! (1018310) (alef-1)
 
بانوي ايراني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۴۰:۳۹
اي كاش به جاي استفاده از افراد ناكارامد و بي سواد از چنين افراد با سواد و لايقي در اداره كشور استفاده ميشد. افسوس.... (1018317) (alef-1)
 
متعجب
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۶:۴۳:۴۳
جالبه یک به اصطلاح اقتصاددان تنها راه حلی که به ذهنش رسیده اون هم درست در اوج گرانی سکه اینه که باید سکه گرون می شده!!!!!،چه راه حل اصولی و به موقعی!!!!!!!!!!!
اینقدر دلار و طلا به یکدیگر مرتبطند که بسیاری از سایت ها علاوه براعلام قیمت هر اونس طلا بر حست دلار،قیمت دلار را نیز ز روی نرخ طلا محاسبه میکنند،چطور یک اقتصاددان در این شرایط تصور کرده که قیمت طلا را میتوان بدون اثرگذاری بر دلار بالا برد،لابد فکر کرده فقط طلا تابعی از دلار است و نه بلعکس!!!!!،ضمن اینکه عدم موازات ایندو در هر صورت موجب قاچاق ارز و یا طلا به خارج از کشور میشود که هیچیک به صلاح نیست.
آیا راه جلوگیری از قاچاق هر چیز گران کردن آن است؟؟؟!!!،یا اینکه قطع کردن دست مفسدینی که قاجاق میکنند،آیا اگر بخواهیم نمیتوانیم کاری کنیم که یک پشه بی اجازه از مرز رد نشود؟؟،کمی فکر کنیم دوستان و بهانه برای گرانی مجدد به دست کسی ندهیم،ضمن اینکه راه حل فقط گرانی یکی از دو مورد نیست،بلکه انتظار به جای مردم کاهش هر دو تا سطح قیمتی واقعی آنهاست. (1018325) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۱۹:۰۳:۴۹
با سلام من فکر می کنم در کشور ما اقتصاددان به معنی واقعی آن وجود ندارد . یکسری تئوری اقتصاد غرب و ... را در دانشگاهها به خورد دانشجویان میدهند و بعد این دانشجو بدون اینکه تجربه ای در اقتصاد و بازار داشته باشد اسمش را میگذارند اقتصاددان . ما اگر اقتصاددان واقعی داشتیم . اقتصاد کشور ما به این روز سیاه دچار نمی شد. (1018442) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۰:۱۰:۴۹
راه حل مشکل اقتصادی کشور در اقتصاد نیست مشکل در سیاستی است که اقایان در پیش گرفته اند و تا انرا درست نکنند وضعیت از این هم بدتر خواهد شد (1018519) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۹:۴۴:۰۷
بایدازدشمن تراشی دوری کنیم باتوکل به خداوند وبامدیریت صحیح کشورراازاین بحران نجت دهیم (1019113) (alef-1)
 
قاف
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۱:۱۲:۵۶
اقتصاد سیاسی ملت ها را به کام مرگ میکشاند مخصوصا کشور ما که کل دنیا را دشمن خود میداند در نقطه ی مرکزی این دور باطل قرار گرفته است. (1018601) (alef-1)
 
دایی سعید
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۱:۱۴:۴۶
اقتصاد ایران دست تعدادی هوچیگر بی تخصص افتاده است .......... (1018602) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۲:۴۹:۰۴
حالا که مسولان نه میتونند اقتصاد رو مدیریت کنند نه مشکل ترافیک و نه صنعت رو بهتره از کارشناسان خارجی خصوصا ژاپنی کمک بگیریم و از این شعار میتوانیم میتوانیم بی آنکه اموزش دیده باشیم کوتاه بیایم (1018692) (alef-4)
 
فروغ
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۴ ۰۰:۵۶:۲۶
اگر مثل قضیه نیرو گاه اتمی بوشهر ودوستان روسی شد چی؟ (1020162) (alef-4)
 
زهرخند
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۲۳:۵۸:۳۳
حكايت كشور ما مثل بيماري است كه ايدز دارد. ايدز سالها پنهان است. بعد ناگهان با ظهور يك بيماري ديگر خودش را نشان مي دهد. طرف تازه مي فهمد اين بيماري مهلك را هم دارد كه در برابر كوچكترين ويروسها از پاي مي افتد. كوپن فروشي يادتان است؟ چه ميزان از كالاهاي اساسي در بازار ازاد فروش رفت؟ چند نفر بارشان را بستند؟ افزايش ناگهاني نرخ ارز در دهه 70 را چطور؟ چند نفر ميلياردر شدند؟ انحصار در خودروسازي، در واردات انواع و اقسام كالاها، در برگزاري مناقصه ها و... منافعش در جيب چه افرادي است؟ تا امروز پول نفت همه اينها را مي پوشاند. اما ديگر نمي توانيم نفت صادر كنيم. وضعيت بيماري آشكار شده است.
كليد همه اين سؤالات يك كلمه است: فساد. وقتي فساد ريشه كن نشود اوضاع بدتر هم خواهد شد. ريشه كني فساد هم فرمان چند ماده اي و بخشنامه و دستورالعمل بر نمي تابد. تغيير نگرش مي خواهد، شستن چشمها را مي خواهد، دلي مي طلبد به وسعت دريا و خردي بسيط و عميق. (1018773) (alef-4)
 
علی
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۱:۲۲:۴۹
من که فکرمی کنم این بلبشویی که که مدتهاست دربازارارزوطلا وسکه به وجودامده عمدی است عده ای هرازچندگاه به فکرمی افتندکه برثروت های بی حدوحسابشان به طرق مختلف بیفزایندوسودهای نجومی ببرندالان هم که کمی کوتاه آمده اندودلاررا3000هزارتومان نرخ بندی کرده اندمی بینندمردم دیگرپولی دربساط ندارندکه واردبازی های دوسال اخیراینهابشوندهمین که حس کنندپولی دربساط مردم است بازشروع می کنندواین بارمی گویندقیمت دلارچیزی بین 6500تا10000هزارتومان است دلال هاهم که خبردارندچی به چیه آنقدرمردم راسرمی دوانندتاروزموعدفروششان برسدفعلادست نگه داشته اند.بگذاریدمن ِ ادم عامی بگویم که دیگرهیچ چیزاعم ازخوراکی یاطلاوسکه ومسکن وارزجایی برای گران شدن ندارندوبایدفکری کرد.دلارباهرمعادله ای که سنجیده شودنمی تواندارزشی بیش از600تومان داشته باشداین یک حدس وگمان نیست تحریم راهم بهانه نکنیم تحریم بی اثرنیست امادلار4000تومان وسکه یک میلیون و30000هزارتومان قیمتهایی کاذب وغیرواقعی است .قیمت یک کالای بسیارمرغوب یک کشوراروپایی رادرنظربگیریدوبراساس قیمت آن درهمان کشورتولیدکننده وباتوجه باتحریم های کشورمان محاسبه کنیدتاباورکنیم که قیمت ارز غیرواقعی است .به هرحال خائنین به وطن مسئول این مشکلات اندوبایدباآنهاسخت برخوردشود. (1018850) (alef-4)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۲:۳۵:۰۹
يايد خاوري بانك ملي بياد و ابن اوضاع را صاف كند............ (1018875) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۷:۲۵:۱۱
اونی که میگفت اینقدر قطعنامه صادر کنند که قطعنامه دانشان باره شود بیاد حالا جواب بده میگن اروبا وآمریکا هم بحران اقتصادی هست ولی تا اونجایی که ما شنیدیم در حد دهم درصدی است !!! و مثلا 3درصد را بحرانی میدونند نه اینکه 3 برابر را !! (1018913) (alef-1)
 
United States
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۷:۳۴:۱۱
مردم بیچاره در عرض چند روز بیش از نصف(حدود 70 درصد) موجودی نقدی خود را از دست دادند---
دیگر در این کشور مردم چه انگیره ای برای پس انداز در بانک حتی سپرده کوتاه مدت و بلند مدت و خرید اوراق مشارکت میتوانند داشته باشند؟؟؟؟- (1018919) (alef-1)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۰۹:۵۳:۵۸
من اقتصاد دان نیستم با همه حرفهای اقتصاد دان محترم موافقم اما با افزایش قیمت سکه مخالفم لااقل همه اینو میدونیم که امکان نداره قیمت سکه افزایش پیدا کنه اما دلار بالا نره همچنین قیمت سایر اجناس افزایش پیدا نکنه . بنظرم این یه امر بدیهیه. (1019131) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۳ ۱۰:۱۶:۴۹
تنها راه مدیریت شرایط فعلی برداشت 4 صفر و تغییر واحد پول ملی وبستن موسسات مالی است.چون اقتصاد ما بجای تولیدی پولی شده وهمه به دنبال بانک زدن هستند و ریال را خرید فروش میکنند واین باعث می شود تولید کاهش یابد از طرفی یکی از اهداف تحریم ها جانشینی ارز به جای ریال است پول ما به کاغذ باطله تبدیل و ارز ارش پیدا می کند در حال حاضر تعداد زیادی از مردم در خارج از کشور زندگی می کنند و انها برای پول تقاضا دارند وسعی میکنند هزینه های زندگی را از ایران تامین کنند بنابراین تقاضا برای ارز با توجه به محدودیت ها افزایش دارد البته این یکی از نیازهای است که هیچ کدام از دولت مردان به ان توجه نمی کنند.برای جلو گیری از تورم حاد و جانشین شدن ارز بجای ریال هرچه سریع باید 4 صفر برداشته و نام ان عوض گردد در این صورت قیمتها روندی کاهشی خواهن داشت و ........ (1019155) (alef-4)
 
بيكار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۴ ۰۷:۴۶:۰۷
البته من فكر مي كنم مشكل گراني وتورم مدت زيادي است كه حل شده و مردم هم مشكل خاصي ندارند زيرا 80در صد مردم مدتهاست كه از خريد بسياري از مايحتاج معاف شده وبا يارانه خود نان مي خورند پس مشكل گراني ندارند بقيه هم كه با هر قيمتي خريد مي كنند و مشكلي ندارند پس همه چيز درست وخوب پيش مي رود. (1020215) (alef-4)
 
انسان
۱۳۹۱-۰۸-۲۵ ۰۲:۱۸:۲۴
قیمت واقعی دلار بالای 4000 تومن هست. ولی این افزایش قیمت باید در طول سالیان سال اتفاق می افتاد که نیفتاد و وضع این گونه شد. در این مدت باید تولید داخلی تقویت می شد که نشد تا این قدر اقتصاد مملکت به واردات وابسته نباشد. وابستگی درآمد ملی فقط و فقط به نفت کمر این اقتصاد رو شکسته است. یه جای اینکه از پول نفت برای انتقال تکنولوژی و کالاهای سرمایه ای برای گسترش تولید در کشور استفاده شود، انبوهی از کالاهای مصرفی وارد شد و قیمت دلار پایین نگه داشته شد تا تورم مهار شود. حالا به علت کاهش درآمد های نفتی دلار برای تزریق به این اقتصاد بیمار وجود ندارد و در نتیجه قیمت دلار به مقدار تعادلی خودش که باید در طول سالیان به آن می رسید، رسیده است. چون در این مملکت تولیدی وجود ندارد، لذا باید قیمت دلار فعلا پایین نگه داشته شود و به تقویت تولید پرداخته شود. بعد از این مرحله می توان به آزاد سازی قیمت دلا ر پرداخت. (1021400) (alef-4)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۸-۲۶ ۱۶:۳۷:۵۶
انسان نظردهنده محترم مافقط مصرف کننده ایم اگرقراربودتولیدکننده باشیم ازهمان 200سال پیش که زمین وآب فراهم تربودبه فکرتولیدمی بودیم حالاهم اگربخواهیم تولیدکننده باشیم به ارزنیازداریم زیرااکثرماشین آلات حتی بذرکودواقلام ریزودرشت تری که دراین نظرنمی گنجدکه نام ببرم نیازبه ارزدارند.فکرمان بایدپویاشودوباورکندکه تولیدبدون سازوکارهای مربوط به آن انجام شدنی نیست خیلی متاسفم وبه عنوان یک ایرانی اگر5مترحیاط داشتم صیفی جات خانه خودراتولیدمی کردم تافقط مصرف کننده نباشم حیف که نه زمین دارم نه ازشهروروستایی برخاسته ام که بتوانم به آنجابرگردم وتولیدی هرچنداندک داشته باشم. (1023210) (alef-1)
 
سحر
۱۳۹۱-۰۸-۲۷ ۲۲:۰۰:۴۰
این استاد بیچاره مثل اینکه تمام سرمایه شو داده سکه خریده و حالا به شدت نگرانه پایین اومدنه سکه است .یعنی چی که سکه بره بالا؟میری سوپرمارکت پنیربخری می پرسی چرا گرون شده نسبت به 2 روز قبل ،بقالیه می گه ازافزایش قیمت دلارو سکه خبردارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1024704) (alef-1)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.