توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426693
مجری معروف، میزبانی را به ایران باز می‌گرداند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۰
با توجه به مناقشات سیاسی به وجود آمده بین ایران و عربستان، میزبانی دیدارهای نمایندگان دو کشور در لیگ قهرمانان آسیا به کشور ثالث واگذار شده؛ این در حالی است که تیمی از وکلای ایرانی به دنبال برطرف کردن این مشکل هستند.

به گزارش "ورزش سه"، اتفاقاتی که باعث برهم خوردن روابط سیاسی بین دو کشور شد، مسئولان فدراسیون عربستان را بر آن داشت تا از این مساله سیاسی در ورزش سود ببرند و با بیان ادعای واهی ناامنی در ایران، میزبانی نمایندگان کشور خود با ایران را به کشور ثالث منتقل کنند. فدراسیون فوتبال ایران و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا در فصل گذشته با به کار گرفتن تیمی از وکلای خبره و ورزشی، لایحه ای دفاعی به مرجع قضایی afc ارسال کردند و با توضیح شرایط ایران، خواهان بازنگری در این تصمیم شدند.
رضا جاودانی، مجری صدا و سیما که جزو جامعه وکلای کشورمان نیز محسوب می شود در این تیم قرار دارد و یکی از افراد تنظیم کننده این لایحه محسوب می شود.
او در این خصوص به خبرنگار ما اینطور توضیح می دهد: «این مساله مربوط به فصل گذشته لیگ قهرمانان است که سه باشگاه ذوب آهن، تراکتورسازی و سپاهان نمایندگان ایران محسوب می شدند و درگیر این مسابقات بودند. عربستان در آن مقطع اعلام کرد به دلیل مشکلات سیاسی و البته واهی در خصوص ناامنی ایران نمایندگانش به ایران نخواهند آمد؛ این در حالی است که ورزش همواره از سیاست جدا بوده است.»
جاودانی ادامه داد: «در آن مقطع بنده به همراه آقای نجفی و چند دوست دیگر که در این زمینه خبره بودند از سوی باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال وکالت طرح لایحه ای در این خصوص را دریافت کردیم. در این لایحه موضوع مهم در خصوص رد ادعای واهی آنها این بود که کشورهایی مثل عراق، سوریه و افغانستان مسابقات مقدماتی جام جهانی خود را در ایران برگزار می کنند و طرح مساله ناامنی با وجود دریافت مجوز این کشورها از سوی afc عجیب و غیرواقعی است. بر همین اساس لایحه ای ترتیب دادیم و ارسال کردیم که مورد توجه نیز قرار گرفته است و در صورت مثبت شدن می تواند شرایط مناسبی برای فوتبال ایران ایجاد کند.»
وی در خصوص این که "پرونده در چه مرحله ای قرار دارد" گفت: «این لایحه فصل گذشته ارسال شده و البته مورد توجه نیز قرار گرفته است و قرار است در جلسه ای برای دفاعیات ایران در این خصوص تصمیم گیری شود. وقتی این لایحه به فیفا ارسال شد و قرار شد در CAS مورد بررسی قرار گیرد، دوستان اعلام کردند برای مراقبت از پرونده بهتر است وکیل سوئیسی نیز گمارده شود.»
تصمیمی که به شخصه با آن موافق هستم. وکیل مناسبی هم نیز جذب شد. ما هم اکنون از طریق ایمیل در ارتباط هستیم و او با مشاهده لایحه، رضایت خود را از آن اعلام کرد و امیدوار به برطرف شدن این مشکل است. البته از عملکرد مناسب باشگاه و فدراسیون فوتبال نیز نباید غافل ماند. آنها نیز همکاری مناسبی در این رابطه در مسیر ارسال لایحه، پرداخت هزینه های مربوط به آن در فیفا و همچنین جذب وکیل سوئیسی داشتند.»
جاودانی در خصوص اینکه پیش بینی اش از نتیجه این پرونده چه خواهد بود گفت: «این پرونده همانطور که گفتم بعد از ارائه به وکیل سوئیسی مورد توجه و تایید او قرار گرفت. با این حال قرار است جلسه ای در این خصوص ترتیب داده شود و دفاعیات ایران مورد بررسی قرار گیرد. با صدور رای به سود ایران کاملا امیدوار هستیم.»
وی درباره اینکه "در صورت نهایی شدن این مساله و صدور رای به سود ایران از چه زمانی نمایندگان ایران قادر به میزبانی از حریفان عربستانی خود خواهند بود" گفت: «بعد از اینکه این پرونده به وکیل سوئیسی سپرده شد، از مراحل آن بعد از آن بی خبر هستم. اما طبق آخرین صحبت هایی که شده بود این پرونده در دی ماه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورتی که مورد تایید قرار گیرد از همین فصل می تواند اجرا شود و نمایندگان عربستانی در ایران حضور پیدا کنند. نکته مثبت دیگر این پرونده در صورت برنده شدن، می تواند این باشد که فدراسیون عربستان باید تمام خسارت های نمایندگان ایرانی را پرداخت نماید. خسارت ها و هزینه هایی که در خصوص میزبانی در کشور ثالث انجام شده و ... باید در صورت پیروزی در این پرونده به نمایندگان ایران پرداخت شود. همه چیز به این جلسه که برای طرح دفاعیات ایران در نظر گرفته شده، دارد و باید دید چه تصمیمی گرفته خواهد شد.»
وی ادامه داد: «همانطور که گفتم ما به پیروزی در این پرونده با توجه به دفاعیاتی که ذکر کردیم کاملا امیدوار هستیم. کشورهایی مثل ژاپن، قطر، امارات و ... به کشورمان آمدند و ما مشکل ناامنی نداشتیم. این مسئله نشان دهنده ادعای واهی حریف است. امیدواری برای لایحه ای که با کمک دوستان ثبت شده و مورد توجه قرار گرفته تا درباره آن جلسه بگذارند، وجود دارد.»
جاودانی در خصوص اینکه "چرا برای این دفاعیات وکیلی از ایران به سوئیس اعزام نشده تا بهتر بتواند با شناخت خود از شرایط به دفاع بپردازد" گفت: «مشکلی از این بابت وجود ندارد. ما تمام شواهد را در این لایحه گنجاندیم و مورد توجه نیز قرار گرفته است. با این حال فدراسیون تصمیم گرفت با توجه به مشکلات رفت و آمد و هزینه های آن این مساله را از سوی وکیلی سوئیسی پیش ببرد تا مراقبت از پرونده با توجه به حضورش در آنجا بهتر صورت گیرد. ما از طریق ایمیل در جریان روند آن هستیم و مطمئنا مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. باید دید این دفاعیه که در دی ماه و طی روزهای آینده برگزار خواهد شد چه نتیجه ای در پی خواهد داشت.»
 
کلمات کلیدی : جام باشگاه های آسیا+ایران+عربستان+رضا جاودانی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.