نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481395
گاردین: ما با ایران در نبرد علیه داعش در یک جبهه قرار داریم
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
روزنامه انگلیسی گاردین تاکید کرد: انگلستان نیاز دارد فورا سیاست خارجی خود درباره خلیج فارس را که تحت‌الشعاع نگاه وزارت خزانه‌داری است، مورد بازنگری قرار دهد؛ سیاستی که باعث شده ما خود را با عربستان متحد کنیم و از دیدگاه‌های آن کشور حمایت کنیم.

به گزارش ایلنا، گاردین در مقاله‌ای به قلم مایکل آکس ورسی، نوشته است که حملات تروریستی تهران نشان می‌دهد که ما با ایران در نبرد علیه داعش در یک جبهه قرار داریم. داعش به همان اندازه که از غرب نفرت دارد از شیعیان نفرت دارد. لازم است سیاست خارجی انگلستان این واقعیت را مدنظر قرار دهد که این گروه تروریستی دشمن مشترک ماست.

این مقاله با تشریح صحنه حملات تروریستی در تهران و برشمردن شباهت‌های آن با وقوع حوادث تروریستی در غرب می‌نویسد: جنگ ایران علیه داعش که توسط نیروهای متحد سپاه پاسداران ایران انجام می‌شود، ضروری و غیرقابل‌گریز است. داعش خلیفه‌گری خود را در کنار دیوار ایران ایجاد کرده و نه انگلستان! و از شیعیان بیش از غرب نفرت دارد.

گاردین با اشاره به حمله تروریست‌ها به مجلس نوشت: اکنون در ایران پارلمان مورد حمله قرار گرفته است که نماد دموکراسی است و نشان می‌دهد که داعش نماد جمهوری را از جمهوری اسلامی هدف گرفته است. انگلیس باید ایران را آنگونه که هست ببیند نه آنگونه که مخالفان منطقه‌ای ما می‌خواهند. در ایران ۷۴ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و روحانی ۵۷ درصد آراء را به دست آورد. روحانی یک فرد معتدل است که در کمپین خود قول بهبود روابط با غرب را داده است. به شدت احمقانه است که دولت‌های غربی از پشت به وی خنجر بزنند و کار او را دشوار کنند.

گاردین یادآور شد: از جوانب بسیاری، به ویژه جنگ با داعش، ایران متحد طبیعی انگلستان، آمریکا و غرب  به شمار می‌رود. توافق هسته‌ای نشان داد می‌توان به بهبود بیشتر روابط امیدوار بود و حوادث تروریستی تهران یک نقطه مهم در این مسیر است.  

این روزنامه معتبر انگلیسی در رابطه با تنش میان تهران و ریاض تصریح کرد: درباره رقابت‌های بین ایران و عربستان غلو شده است؛ به ویژه از طریق هراس و حس ناامنی داخلی عربستان و سایر اعضای شورای همکاری، ولی این جنگ ربطی به ما ندارد و نباید در آن مداخله کنیم و جانب یک طرف را بگیریم.

گاردین با تاکید بر ضرورت بازنگری در سیاست خارجی بریتانیا خاطرنشان کرد: انگلستان نیاز دارد فورا سیاست خارجی خود درباره خلیج فارس را که تحت‌الشعاع نگاه وزارت خزانه‌داری است، مورد بازنگری قرار دهد؛ سیاستی که باعث شده ما خود را با عربستان متحد کنیم و از دیدگاه‌های آن کشور حمایت کنیم. با توسعه تروریسم داعش در انگلستان و ضرورت تشدید برخورد با آن، ادامه این سیاست غلط توجیه ندارد. همچنین لازم است که با بقیه اعضای اتحادیه اروپائی و آمریکا جدا تماس بگیریم که کار مشابهی انجام دهند.
 
کلمات کلیدی : انگلیس+ایران+تروریسم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۱ ۰۸:۱۳:۰۰
یک کلام حرف حساب. (4421714) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.