توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430030
کردهای سوریه "قانون اساسی" برای مناطق تحت سلطه‌شان را تصویب کردند
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۵
کردها قانون اساسی را برای نظام فدرالی در مناطق تحت تصرفشان در شمال سوریه تصویب کردند که به "قرارداد اجتماعی" معروف شده تا امور این مناطق را تا زمان برگزاری انتخاباتی طی ماه‌ها ساماندهی کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، پس از نشستی که سه روز به طول انجامید، "شورای موسسان نظام فدرال با حضور ۱۶۵ شخصیت از سه بخش کردنشین و مناطقی که اخیرا تحت تصرف درآوردند، «قرارداد اجتماعی» را برای اداره امور منطقه تصویب کرد".

این نشست در الرمیلان در استان حسکه برگزار شد.

منصور السلوم، رئیس مشترک کمیته اجرایی نظام فدرال در شمال سوریه گفت: ما درصددیم تا اجرای قانون اساسی فدرال را آغاز کنیم. ما برای انتخابات ظرف شش ماه آماده می‌شویم.

در سند سیاسی شورای موسسان فدرال قید شده است: ما در "مناطق آزادشده"، زندگی خود را بر اساس این قرارداد ساماندهی می‌کنیم که تمامی گروه‌ها در شمال سوریه با این قرارداد موافقت کرده‌اند تا در مورد قانون اساسی دموکراتیک توافق شود که ضامن حقوق تمامی سوری‌ها باشد.

در قرارداد اجتماعی قید شده است که "کنگره ملت‌های دموکراتیک" تاسیس شود که این امر به منزله پارلمانی است که هر چهار سال یک بار انتخاب می‌شود و در راس ماموریت‌های آن، قانون گذاری و ترسیم سیاست‌های کلی است.

این قرارداد همچنین تمامی زبان‌های مورد استفاده در شمال سوریه را به عنوان زبان‌هایی برابر به رسمیت می‌شناسد و هر یک از نژادها در شمال سوریه می‌تواند زندگی و امور خود را با زبانش ساماندهی کند.

این "قانون اساسی" نیروهای دموکراتیک سوریه را "نیروهای دفاعی مسلح" برای نظام فدرال در شمال سوریه به شمار می‌آورد.

کردها در ۱۷ مارس در کنفرانسی با مشارکت گروه‌های عربی، سریانی، ارمنستانی و دیگر نژادها از تشکیل نظام فدرال در مناطق تحت تصرف آنها در شمال سوریه خبر دادند.
 
کلمات کلیدی : سوریه + کردهای سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.