نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484465
صالحی‌نیا اعلام کرد؛ درخواست افزایش قیمت خودروسازان/برنامه ای برای توقف تولید پراید و 405 وجود ندارد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲
معاون وزیر صنعت در امور صنایع از ابلاغیه بانک مرکزی برای اختصاص ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی جهت ایجاد رونق در واحدهای تولیدی خبر داد.

به گزارش فارس، محسن صالحی نیا در یک نشست خبری با اشاره به آغاز اجرای ابلاغیه بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات بانکی 30 هزار میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی از 2 روز پیش، اظهار داشت: 10 هزار میلیارد تومان از این تسهیلات به 10 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: 10 هزار میلیارد تومان نیز برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام در 6 هزار واحد صنعتی در نظر گرفته شده و علاوه بر این، تسهیلاتی بابت به‌روز رسانی و نوسازی 5 هزار واحد تولیدی پیش بینی شده است.

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه این تسهیلات بر مبنای ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور در چارچوب اقتصاد مقاومتی پرداخت خواهد شد، ادامه داد: تسهیلات مذکور به منظور اجرای طرح رونق تولید، نوسازی و بازسازی واحدهای صنعتی و معدنی و تکمیل طرح‌های موجود به واحدهای تولیدی اختصاص یافته است.

به گفته صالحی نیا، تولیدکنندگان متقاضی دریافت این تسهیلات می توانند در سامانه مربوطه ثبت نام کنند.

وی در ادامه با اشاره به تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته به تولیدکنندگان، اظهار داشت: متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی و معدنی یک میلیارد و 100 میلیون تومان و در واحدهای کشاورزی 327 میلیون تومان بوده است.

صالحی نیا در مورد مشارکت بانکها در پرداخت تسهیلات به بخش صنعت نیز گفت: بانکهای ملی، صادرات، ملت، صنعت و معدن، تجارت، سپه، توسعه تعاون، رفاه، کشاورزی و توسعه صادرات به ترتیب در میزان پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن نقش داشته اند.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: از بین 12 هزار واحد صنعتی که تسهیلات دریافت کرده اند بر 6600 واحد نظارت صورت گرفته است که در این 6600 واحد حدود 11 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و البته 203 واحد نیز با کاهش اشتغال روبرو بوده‌اند که دلایل آن در حال بررسی است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش 20 درصدی تولید انواع تایر در سال گذشته، گفت: در این مدت تولید انواع مس 9 درصد کاهش داشته و تولید سیمان نیز با افت 5.7 درصدی روبرو بوده که دلیل این کاهش، پایین آمدن میزان صادرات سیمان بوده است.

*درخواست افزایش قیمت خودروسازان برای برخی محصولات
صالحی نیا در پاسخ به این سوال  که آیا خودروسازان تقاضایی برای افزایش قیمت خودرو به شورای رقابت ارایه کرده اند؟ گفت: در مورد برخی خودروها درخواست افزایش قیمت به شورای رقابت ارایه شده که در دست بررسی است.

وی تأکید کرد: این درخواست طبق روال معمول باید با توجه به آیتم‌هایی مانند کیفیت و نرخ تورم بخشی خودرو بررسی شود.

*برنامه ای برای توقف تولید پراید و 405 وجود ندارد
صالحی‌نیا در پاسخ به سوال دیگر فارس که پرسید با توجه به صحبت های ضد و نقیضی که در مورد توقف تولید پراید مطرح شده است، چه برنامه ای در این مورد در وزارت صنعت وجود دارد؟ اظهار داشت: سیاست های اجرایی در این مورد در جلسات و با هماهنگی خودروسازان مشخص شده و طبق برنامه ریزی انجام شده خودروهای تولیدی باید از دی ۹۷ مطابق استانداردهای ۸۱گانه عرضه شوند.

معاون وزیر صنعت تأکید کرد: چگونگی به روز رسانی تولید خودروها با خودروسازان است اما در مورد تغییرات ساختاری یا مرحله ای برای توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ هنوز برنامه ریزی نشده است.

وی با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جدید در مورد تولید خودروهای قدیمی تصمیم گیری خواهد شد، افزود: اگر پراید و خودروهای دیگر نتوانند به لحاظ اقتصادی یا فنی اصلاح شوند، تولیدشان متوقف خواهد شد.

صالحی‌‌نیا در پاسخ به این سوال که چه شرایطی برای از رده خارج کردن خودروها وجود دارد؟ گفت: یکی از این شروط آن است که یک خودرو از مقبولیت در بین مشتریان بیفتد و شرط دیگر نیز به الزامات استانداردی مربوط می شود.
 
داخلی سازی 30 درصدی پژو 2008
صالحی نیا در ادامه در مورد میزان داخلی سازی پژو 2008 نیز گفت: تولید این خودرو با داخلی سازی 30 درصدی آغاز شده و در این مورد 80 قرارداد با قطعه سازان امضا شده و به مرحله ابلاغ رسیده است.
وی تصریح کرد: تولید پژو 2008 به تولید مستمر رسیده و ایران خودرو برنامه تولید 15 هزار دستگاه از این خودرو را طی یک سال در دستور کار خود دارد.

وی در مورد پیش فروش پژو 2008 بدون اعلام قیمت قطعی این خودرو و مغایرت این اقدام با قانون نیز گفت: قیمت این خودرو بر اساس زمانهای تحویل در قراردادها خواهد آمد.

وی در مورد تأخیر در اجرای وعده‌های داده شده برای امضای قراردادهای جدید خودرویی نیز اظهار داشت: باید همه شرایط را مد نظر داشته باشیم تا به توافق نهایی برسیم.

مرحله نهایی مذاکره با خودروسازان فرانسوی‌/ تولید هیوندایی در کرمان موتور
صالحی‌نیا توضیح داد: در مورد قرارداد رنو و ایدرو بعد از امضای قرارداد اولیه، امضای قراردادهای الحاقی در دست امضا است و به زودی نهایی خواهد شد. قرارداد سایپا و سیتروئن نیز در مرحله نهایی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت همچنین با اشاره به آغاز همکاری شرکت هیوندایی با کرمان موتور گفت: تولید مشترک این دو شرکت با داخلی سازی 30 درصدی شروع خواهد شد.

الزام تولید خودروهای هیبریدی ابلاغ می‌شود
صالحی نیا در مورد برنامه تولید خودروهای هیبریدی و برقی نیز گفت:طبق آیین نامه ای که در دولت در دست بررسی است دستگاه های مختلف برای ایجاد زیرساختهای تولید و واردات خودروهای هیبریدی و برقی ملزم می شوند.

وی همچنین از جایگزینی 51 هزار دستگاه تاکسی فرسوده از خرداد سال گذشته تا امروز خبر داد.

معاون وزیر صنعت در مورد وضعیت شرکت ارج نیز خبر داد:مذاکره سهامداران اصلی ارج با خریداران ادامه دارد.

فعالیت وزارت صنعت بدون ساختار مصوب تشکیلاتی
 در این نشست خبری حق‌گو مشاور انجمن مدیران صنایع نیز با بیان اینکه این انجمن با تفکیک وزارتخانه‌ صنعت و بازرگانی مخالف است، اظهار داشت: 6 سال از ادغام این دو بخش می‌گذرد و در این مدت شاهد عدم اجرای دقیق قانون ادغام بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه قانون تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طی 6 ماه تهیه می‌شد، گفت: این اتفاق عملی نشد و در نتیجه وزارت صنعت بدون ساختار مصوب تشکیلاتی بوده است.

وی تصریح کرد: فعالیت وزارت صنعت در 6 سال اخیر در یک خلأ قانونی و حقوقی صورت گرفته است.

حق‌گو تأکید کرد: باید مکانیزم‌هایی طراحی شود که کارگروه‌ها و ستادها به نهادی برای حمایت از تولید تبدیل شوند، مکانیزم‌هایی که فساد در آن نباشد و به طور کلی مکانیزم‌های قدیمی جای خود را به مکانیزم‌های جدید بدهند.

وی ادامه داد: در اعطای تسهیلات باید نهادهای ضمانت بین بانک و دریافت‌کنندگان تسهیلات ایجاد شود تا استفاده از تسهیلات را در واحدهای تولیدی ضمانت کنند.

بخشی از تسهیلات رونق بابت تسویه بدهی معوق پرداخت شد
همچنین ابولفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی در این نشست خبری با اشاره به مخالفت این کمیسیون با تفکیک وزارت‌خانه صنعت، معدن و بازرگانی، گفت: در 75 کشور پیشرفته شاهد مدیریت یکپارچه و متمرکز در بخش صنعت و تجارت هستیم.

وی در مورد آمار ارائه شده از سوی دولت در خصوص پرداخت تسهیلات 17 هزار میلیارد تومانی بابت ایجاد رونق در واحدهای تولیدی نیز اظهار داشت: بخشی از این تسهیلات بابت تسویه بدهی‌های معوق پرداخت شده است.
 
 
کلمات کلیدی : وزارت صنایع+ افزایش قیمت خودرو+پراید+خودرو+اوتومبیل
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۱۲:۳۷:۵۹
واردات خودرو با گمرکی ده درصد آزاد شود و آن خودروسازها ول کنند هر چقدر دلشان میخواهد گران کنند، منطق اقتصاد رقابتی بهترین و منصف ترین قاضی است. (4433531) (alef-11)
 
پیشرفته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۹ ۱۳:۲۹:۰۲
صنعتی که بار سنگینش را بدوش مردم بی چاره انداخته و خودروی بی کیفیت و خطرناکی مثل پراید را به چند برابر قیمت واقعی به آنها تحویل می دهد و هر ساله بجای ارزان شدن گرانتر هم می شود نوبر نیست؟؟؟؟ به چه بهانه ای این همه اجحاف در حق مردم می کنید ؟ این سکوت و این سازش های دولت و مجلس ما در قبال زیاده خواهی های این صنعت فرتوت به اصطلاح خودروسازی معانی زیادی در بر دارد (4433592) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.