توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461163
تنش بین هند و پاکستان بر سر شهروندی که از چابهار آمد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۴
دولت هند روز دوشنبه با احضار 'عبدالباسط' سفیر پاکستان در دهلی نو به وزارت امور خارجه،هرگونه اقدام برای اعدام شهروند این کشور، توسط اسلام آباد را به منزله قتل عمد دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه هند با انتقاد از تشکیل دادگاه 'کلبوسن سودهیرجادهاو' در پشت درهای بسته افزود: هیچ مدرکی علیه وی وجود ندارد.

پاکستان سال گذشته اعلام کرد یک تبعه هندی به نام 'کلبوشن سودهیر جادهاو ' که از بندر چابهار ایران وارد ایالت بلوچستان پاکستان شده را در بلوچستان شناسایی و دستگیر کرده است.

 پاکستان چند روز پس از دستگیری این فرد با برگزاری کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برای نخستین بار فیلم اعتراف های 'کلبوشن ' را برای خبرنگاران و به طور همزمان از طریق شبکه های خبری این کشور پخش کرد.

وزارت امور خارجه هند در واکنش به پخش این فیلم ،اعتراف ها را ساختگی و غیرواقعی دانست و اعلام کرد که این تبعه هندی آنچه را که پاکستانی ها به او دیکته کرده بودند، تکرار کرده است.

وزارت امور خارجه هند همچنین دستگیری این تبعه هندی در خاک ایالت بلوچستان را نیز مورد تردید قرار داد و اعلام کرد که ممکن است عوامل اطلاعاتی پاکستان این فرد را در خارج از خاک این کشور ربوده باشند.

وزارت امور خارجه در نامه ای به سفیر پاکستان در دهلی نو نوشت هند بارها به دنبال ارتباط با 'کلبوشن' از طریق کنسولگری این کشور بوده اما این اجازه داده نشده است.

در ادامه نامه وزارت امور خارجه اضافه شده است در صورت اجرای حکم اعدام شهروند هندی بدون در نظر گرفتن قوانین و عدالت ،دولت و مردم این کشور این اقدام پاکستان را قتل عمد تلقی می کنند.

رسانه های هند اعلام کرده اند که 'کلبوشن' یک افسر پیشین نیروی دریایی این کشور بوده است.
دادگاه نظامی پاکستان، حکم اعدام 'کلبوشن' به جرم جاسوسی در این کشور را صادر کرده است.

براساس گزارش رسانه های پاکستان ،با امضای رای، اعدام 'کلبوشن یادیو' توسط فرمانده ارتش پاکستان این حکم به زودی اجرا می شود.

به گفته مقامات پاکستانی 'کلبوشن ' افسر نیروی دریایی هند در مارس 2016 میلادی در بلوچستان پاکستان دستگیر و به رغم درخواست های دهلی نو آزاد نشد.

دولت هند در اعتراض به صدور این حکم ،روند آزادی چندین شهروند پاکستانی را که قرار بود روز چهارشنبه آزاد شوند را متوقف کرده است.
 
کلمات کلیدی : هند و پاکستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.