توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501023
گزینه جایگزین روسیه برای راهکار تشکیل دو کشور در فلسطین
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹
وزیر امور خارجه روسیه برای اولین بار طرح جایگزینی را برای راهکار تشکیل دو کشور در فلسطین به منظور حل مناقشه اسرائیلی ـ فلسطینی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در همایش "سرزمین معانی" خاطرنشان کرد که برخی طرف‌ها به حل و فصل مناقشه فلسطین بر اساس راهکار تشکیل دو کشور شک و تردید دارند و برخی دیگر درباره سناریوی دیگری صحبت می‌کنند که هم برای اسرائیل و هم برای فلسطینی‌ها قابل قبول است و شاید چنین سناریویی عملا وجود داشته باشد و اگر طرفین بر سر طرحی به توافق برسند، هیچ مانعی وجود ندارد، اما باید بر سر میز مذاکره بنشینند.

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، لاوروف در ادامه این سخنان خود به درخواست یک سال پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای انجام مذاکرات مستقیم اشاره کرد که در عمل تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی در عین حال تاکید کرد که هر گونه تلاشی برای حل مناقشه فلسطین بدون تشکیل کشور فلسطین، تبعات ناگواری به دنبال خواهد داشت. در صورتی که فلسطین، فلسطینی‌ها و اعراب‌ بخشی از "اسرائیل" باقی بمانند و اسرائیل دوباره بر سراسر کرانه باختری و غزه سیطره پیدا کند، دو حالت پیش می‌آید؛ یا اینکه اسرائیل حقوق کامل اعراب و مسلمانان را رعایت می‌کند که به معنای رعایت دموکراسی و فراهم شدن زمینه برگزاری انتخابات پس از پنج یا ۱۰ سال خواهد بود و یا آنها را از این حقوق‌شان محروم می‌کند که این به معنای شکل‌گیری نظام آپارتاید شبیه نظام حاکم بر آفریقای جنوبی در گذشته خواهد بود.

لاوروف در پایان تاکید کرد که روسیه به "منافع قانونی اسرائیل در زمینه امنیتی" پایبند است و این چیزی است که دوستان اسرائیلی ما هم آن را می‌دانند، اما عدم حل مشکل فلسطینیان باعث تضعیف امنیت منطقه خواهد شد و کسانی که خیال عدم حل این مساله را در سر دارند و می‌خواهند به نقش آفرینی ناپاک خود ادامه دهند، باعث جذب جوانان به گروه‌های تروریستی شوند.
 
کلمات کلیدی : روسیه + اسرائیل + فلسطین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.