توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 479902
اوپک تحت تاثیر تنش قطر/نفت زیر ۵۰ دلار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۴
نگرانی ها از اینکه تنش دیپلماتیک بین قطر و چند کشور عربی از جمله عربستان ممکن است تلاش های اوپک برای مهار مازاد عرضه را تضعیف کند، موجب شد تا قیمت نفت امروز کاهش یابد و به زیر ۵۰ دلار برسد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 10 سنت کاهش به 49 دلار و 37 سنت رسید و نسبت به آغاز معاملات روز 25 می، یعنی روز تمدید توافق کاهش تولید حدود 88 درصد کاهش داشت. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 10 سنت کاهش به 47 دلار و 30 سنت رسید.

چند کشور مطرح عربی از جمله عربستان، مصر و امارات روز دوشنبه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و همچنین ایران، روابط خود با این کشور را قطع کردند.

دولت امارات از ورود و خروج کشتی های قطری به بندر فجریه امارات، که توسط تانکرهای نفتی و ال ان جی قطر برای صادرات مورد استفاده قرار می گیرد، ممانعت به عمل آورده است.

ایهم کامل، رئیس بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه اوراسیا گفت: «اقدامات اتحاد ضد قطر نشان می دهد که این کشورها متعهد شده اند تا با اعمال فشار بر قطر این کشور را وادار به تغییر سیاست هایش کنند یا فضایی را ایجاد کنند که رهبری حکومت دوحه تغییر نماید.»

قطر با تولید روزانه 620 هزار بشکه نفت یکی از کوچکترین تولید کنندگان نفت عضو اوپک است، اما برخی سرمایه گذاران نگران اند که تنش در درون اوپک منجر به تضعیف توافق کاهش تولید شود.

گرگ مک کینا، استراتژیست ارشد بازار نفت در موسسه آکسی تریدر گفت، این احتمال واقعی وجود دارد که یکپارچگی اوپک در مورد توافق کاهش تولید در هم بشکند.

اما دیگر تحلیلگران گفتند، این نگرانی ها بیش از حد غلو آمیز به نظر می رسند.
 
کلمات کلیدی : اوپک+نفت+قطر+اعراب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.