توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 389984
تعریف خودروی لوکس بر مبنای حجم موتور درست است؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۶
پس از گذشت دوسال از اجرای مصوبه دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی برخی از کارشناسان معتقدند که مشخصه حجم موتور معیار مناسبی برای تعیین لوکس بودن خودرو نیست .

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰سی سی طبق مصوبه دولت از سال ۹۳ متوقف شد و دیدگاه غالب در این خصوص استناد به حجم موتور این کلاس خودرویی و قرار گیری آن را در زمره خودرو های لوکس پرمصرف بود البته این امر موجب شد تا فضای رقابتی بیشتری در کلاس خودروهای زیر ۲۵۰۰ سی سی ایجاد شود.

حال پس از گذشت دوسال از اجرای این مصوبه دیوان عدالت اداری برخی از کارشناسان معتقدند که مشخصه حجم موتور معیار مناسبی برای تعیین لوکس بودن خودرو نیست و این مصوبه نیاز به بازنگری دارد بر این اساس ملاک هایی همچون فرهنگ بومی و استانداردهای داخلی باید در نظر گرفته شود.

فرهاد احتشام‌زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو اظهار داشت: در سال ۹۳ مصوبه‌ای اجرا شد که به سبب آن واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی به علت لوکس بودن ممنوع اعلام شد.

وی ادامه داد: تعریف خودروی لوکس بر مبنای حجم موتور دسته‌بندی نادرستی است بر همین اساس پیشنهادی برای اصلاح این مصوبه به دولت ارسال شد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: بر اساس این پیشنهاد برای تعریف خودروی لوکس ابتدا قیمت آن سپس میزان مصرف سوخت آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر این طرح به نیرومحرکه ارسال شده که باید برای اجرا به تصویب برسد و با به تصویب رسیدن این طرح تعرفه واردات که در حال حاضر ۷۵ درصد است نیز تغییر خواهد کرد.

احتشام زاد در خصوص آینده بازار خودروهای وارداتی اظهار داشت:در صورت آزادسازی واردات فضای رقابت شفاف‌تر شده و قیمت‌گذاری روند منطقی‌تری به خود می‌گیرد.

حکم دیوان عدالت مبنی بر آزادسازی واردات خودروهای لوکس عطف ماسبق است
حسین قمری مدیر بازاریابی و فروش اموال منقول سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: براساس اخبار رسیده طبق حکم دیوان عدالامالکان خودروهایی که تا قبل از مصوبه هیات دولت در سال ۹۳ به واردات این نوع خودرو اقدام کرده اند ولی تاکنون موفق به ترخیص آن نشده نسبت به ترخیص آن می توانند، اقدام کنند.

وی تصریح کرد: تاکنون حکمی که توسط دیوان عدالت اداری صادر شده به سازمان اموال تملیکی ابلاغ نشده است.
نحوه واردات خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی تغییر می کند/آیا تولید ملی به خطر می افتد؟

بر اساس این گزارش روز گذشته حکمی از سوی دیوان عدالت اداری در خصوص ورود خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی که قبل از تاریخ مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت این نوع خودروها به گمرک وارد شده بودند منتشر شد که به اشتباه از آن به عنوان آزادسازی واردات تعبیر شد .
 
کلمات کلیدی : خودرو ، واردات خودرو ، تولید ملی ، شورای رقابت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.