نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501258
نگاه متفاوت مسجدجامعی به عکس شهید حججی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۱۹
احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر در یادداشتی با عنوان «قابی که جاودانه شد»، عکس مشهور منتشرشده از لحظه اسارت شهید محسن حججی را تحلیل کرد.

مسجدجامعی در «ایران» نوشت: عکس شهید محسن حججی را که دیدم، ناخودآگاه بر زبانم رفت که «نازنین‌تر ز قدت در چمن حسن نرست».

در این دو نفر که در این عکس هستند چه قدر تضاد هست. ای بسا هیچ عکاس هنری‌ نتوانسته باشد با تمهید مقدمات، این همه تضاد را در یک قاب بنشاند. یکی پیش‌رو و دیگری پس‌مانده، یکی بلند و دیگری کوتاه، یکی باریک و دیگری فربه، یکی صورتی دارد کشیده و دیگری چهره‌ای خشن و آلوده، یکی گندم‌گون و دیگری رنگ‌پریده، یکی با مویی کوتاه و دیگری با سری پوشیده در دستار، یکی با پلک‌های افتاده و نگاه آرام و مطمئن و آن دیگری با حدقه‌ای گشاده و چشم‌هایی بیرون زده و نگاهی نگران، یکی اسیر و دیگری مسلح و یک تفاوت اساسی بیرون قاب اینکه هر کدام به دنبال چه هستند؛ هدفشان چیست، خون ریختن یا جلوگیری از خون‌ریزی.

نام یزید و شمر و عمر سعد و بعضی دیگر به بدکرداری ماندگار شد. نه چون مردمانی لایق بودند، بلکه چون نامردمانی نالایق بودند که در خباثت دست همه بدکاران را بستند. ماندگار شدند نه چون کسی بودند که چون ناکسی بودند اما آن خسانی که هلهله کردند تا صدای اباعبدالله را نشنوند، نه کسی بودند نه حتی ناکسی، آنها هیچ‌کس بودند.

این چهره‌ پشت سر شهید حججی کسی نیست، حتی ناکسی نیست، البته که شقی است اما یکی از بسیار هیچ‌کسانی است که خلاف بقیه‌ هیچ‌کس‌ها این بخت تیره را یافته تا با یک لحظه قرار گرفتن در شعاع جاودانه این شهید، ابدی شود.

آن پریشان‌شده گل‌های بهاری در باغ / کز می جام شهادت همه مدهوشانند
نامشان زمزمه نیم‌شب مستان باد / تا نگویند که از یاد فراموشانند
 
 
کلمات کلیدی : مسجدجامعی +شهید حججی+شهید محسن حججی
 
مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۰:۱۲:۰۳
بسيار زيبا و ستودني. (4517120) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۰:۲۴:۲۳
شهیدحجتی جوانی ازدیار ایران برای دفاع از حرم حضرت زینب س جان خود را هدیه کردروحش شاد ویاداش کرامی باد ایشان کلی از گلهای بهشت است (4517134) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۰:۳۵:۲۲
احسنت (4517155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۱۳:۲۱:۰۳
متن زيبايي نوشتند. احسنت (4517490) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۲ ۲۲:۰۳:۲۸
این عکس با من چه کرده فقط خدا میدونه.دو سال جبهه بودم و عزیزانی رو دیدم که شهید شدند.عکس های بسیاری رو از شهدا قهرمانمون دیدم اما این عکس یه چیز دیگه ست.خدایا این چه نگاهیه ؟کتاب ها حرف و حدیث در این نگاه هست .اهل نوشتن نیستم اما اولین بار که این عکس رو دیدم خدا شاهد بر ماست اگر هیچ مطلبی در مورد این شهید و این عکس خونده بودم وقتی دیدم اون خبیثی داعشی رو تا دیدم ناخوداگاه شمر علیه لعنه تداعی شد برام و شهید سعیدمون یکی از هفتاد و دو تن شهید کربلا!!!والله مجامله نیست.نمیدونم چه سحری در این عکسه که تا نگاه میکنم بلافاصله عاشورا و کربلای حسین تداعی میشه برام!!بی اختیار اشک می ریزم. خدایا برخی از بندگانت به کجا میرسند؟ این جوان نازنین به چه درکی و شهودی رسیده بوده که حتی عکس لحظه اسارتش اینچنین روح و روان ادمی رو به بازی می گیره. شهید حججی از هر شهیدی تاکنون احساسم میگه به سالار شهیدان نزدیک تری.تورو به خود حسین قسم ما رو شفاعت کن نزد خدای حسین. (4518367) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.