توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 475771
دیدار چالشی ترامپ با ناتو و اتحادیه اروپا
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
رئیس جمهوری آمریکا امروز پنجشنبه در بروکسل با سران اتحادیه اروپا و اعضای ناتو دیدار خواهد کرد حال آنکه سابقه وی در ضد و نقیض گویی، این دیدارها را دشوار می کند.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بعد از استقبال گرمی که در ریاض و تل آویو در دیدار با سعودی ها و صهیونیست ها تجربه کرد و همچنین بعد از سفر هیجان انگیزی که به واتیکان برای دیدار با «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک های جهان انجام داد؛ حالا به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا رسیده است تا به اصطلاح سنگ های خود را با اعضای این بلوک سیاسی- اقتصادی و نیز کشورهای عضو ناتو، وا بِکند.

اما نباید انتظار داشت او که دل اعراب خلیج فارس و رژیم اشغالگر قدس را با فراهم کردن فرصت بدگویی از ایران، حسابی به دست آورده است؛ در بروکسل نیز از شانس یکسانی برخوردار باشد.

هرچه باشد، در نشستی که وی امروز پنجشنبه پیش رو دارد، باید پاسخگوی خیلی از ادعاهای دوره کارزار انتخاباتی خود باشد که یکی از آنها زیر سوال بردن اعتبار ناتو و ضد و نقیض گویی هایی است که بعدا مطرح کرد. از سوی دیگر، ترامپ وعده خروج از توافق آب و هوایی پاریس را داده است که عمل به آن برای اتحادیه اروپا یک الزام محسوب می شود و در نهایت آنهایی که رئیس جمهوری آمریکا امروز قصد دیدارشان را دارد، بر خلاف سعودی ها و صهیونیست ها، مدافع برجام یا همان توافق هسته ای ایران هستند.

حالا، درست در زمانی که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا به سبد تقاضاهای خود از ناتو، لزوم پیوستن پیمان آتلانتیک شمالی به ائتلاف ضد داعش را هم افزوده است، اروپایی ها می گویند: حداقل انتظار داریم ترامپ این بار اعتراف کند که حمله به یکی از ما مصداق حمله به تمامی اعضا محسوب می شود.

در این میان، طرح موضوعات اقتصادی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و رهبران اروپا می خواهند بدانند حالا که ترامپ به دنبال بازمذاکره با کانادا و مکزیک بر سر اعمال تغییرات در پیمان «نفتا» است؛ چه خوابی برای اتحادیه اروپا دیده است.

گفتنی است حجم مبادلات تجاری اتحادیه اروپا و آمریکا، حدود ۴۶ درصد از کل مبادلات جهانی را در بر می گیرد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، ناتو ، اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.