توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456025
ادامه تنش ها/ مخالفت آلمان با صادرات تسلیحات نظامی به ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱
یک روزنامه آلمانی نوشت، دولت برلین طی ماه های گذشته با افزایش غیرعادی درخواست های ترکیه برای افزایش صادرات تسلیحات نظامی مخالفت کرده است.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، روزنامه زوددویچه زایتونگ اعلام کرد: آلمان با درخواست های زیاد و غیر عادی صادرات تسلیحات نظامی به ترکیه در ماه های اخیر مخالفت کرده است که ظاهرا علت اصلی این مخالفت؛ بدتر شدن اوضاع حقوق بشر در ترکیه بوده است.

این گزارش به نقل از پاسخ وزارت اقتصاد آلمان به سئوال یک نماینده چپگرا بوده است. وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است که از ماه نوامبر تاکنون با 11 درخواست ترکیه برای خرید تسلیحات نظامی مخالفت کرده است.

این روزنامه افزود: این مساله نشانگر افزایش چشمگیر مخالفت آلمان با صادرات تسلیحات نظامی بوده است، به طوری که طی سال های 2010 تا 2015 میلادی تنها 8 درخواست ترکیه با مخالفت آلمان روبرو شده بود.

آلمان و سایر کشورهای اروپایی به شدت از اقدامات ترکیه در سرکوب مخالفان و منتقدان به خصوص پس از کودتای نظامی نافرجام جولای گذشته، انتقاد کرده اند. مخالفت کشورهای اروپایی با برگزاری میتینگ های سیاسی طرفداران همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه نیز موجب تشدید تنش در روابط آنکارا و بروکسل شده است.

اردوغان پیش از این نیز در اظهاراتی تند، لغو راهپیمایی های سیاسی در آلمان را با تاکتیک های آلمان نازی مقایسه کرده است. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز تاکید کرده است که چنین اظهاراتی بی ارزش است و باید متوقف شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از شهروندان و اتباع این کشور خواسته است تا در همه پرسی 16 آوریل از اصلاخات قانون اساسی حمایت کنند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+هلند+آلمان+مرکل+اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.