نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455990
اردوغان: اروپا چهره ای مشابه آنچه در جنگ جهانی دوم داشت، دارد: نژادپرست، فاشیست، ظالم و دشمن ترک‌ها و اسلام
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۸
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنان تازه‌ای بار دیگر اروپای کنونی را با زمان جنگ جنگ دوم جهانی مقایسه کرد و آن را «نژادپرست، فاشیست، ظالم و دشمن ترک‌ها و اسلام» خواند.

به‌گزارشخبرگزاری آناتولی، اردوغان در یک گردهمایی در آنکارا بار دیگر به تنش‌های اخیر بین ترکیه و برخی از کشورهای اروپایی و همچنین رویکرد اروپا در قبال همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه پرداخت.

اردوغان با اشاره به وقایع روتردام و ممانعت دولت هلند از سخنرانی مقامات ترکیه برای تبلیغ همه‌پرسی قانون اساسی این کشور گفت پلیس هلند پوسترهای او را پاره کرده است در حالی‌که به «سازمان تروریست و جدایی‌طلب پ‌ک‌ک اجازه تظاهرات می‌دهند.
اردوغان گفت: «آن‌ها [اروپایی‌ها] اکنون همه آن‌چه را که به ما به‌عنوان معیارهای پیوستن به اتحادیه اروپا تحمیل کرده بودند پایمال می‌کنند.»

در برخی از کشورهای اروپایی همچون هلند، آلمان، اتریش و سوئیس کارزار تبلیغاتی دولت ترکیه برای به‌دست آوردن رأی «آری» شهروندان ترک ساکن این کشورها با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد که به افزایش تنش آن دولت‌ها با ترکیه انجامید.

دولت هلند شنبه ۱۱ مارس / ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ پس از سخنان تهدیدآمیز مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، از فرودآمدن هواپیمای او در فرودگاه روتردام جلوگیری کرد. سپس از سخنرانی فاطمه بتول سایان کایا، وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه در هلند ممانعت شد.

اردوغان در گردهمایی آنکارا گفت: «همین‌که همه‌پرسی قانون اساسی پایان یافت گرد هم خواهیم آمد. نمی‌توان این‌چنین ادامه داد. ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»
از نظر اردوغان اروپا چهره‌ای مشابه آن‌چه در جنگ دوم جهانی داشت عرضه می‌کند: «نژادپرست، فاشیست، ظالم و دشمن ترک‌ها و اسلام».

او گفت: «اروپایی‌ها ابتدا چهره خود را در ارتباط با مسئله سوریه رو کردند و بعد در رابطه با همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه. آن‌ها از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کنند اما نه از امامانی که به مسائل مذهبی ما مربوط هستند پشتیبانی می‌کنند و نه از آموزگارانی که وزارت آموزش ما آن‌ها تعیین کرده‌اند. آن‌ها با امامان و معلمان ما همچون جاسوسان رفتار می‌کنند.»

اشاره اردوغان به تحقیقات اخیر مقامات امنیتی آلمان است که نشان می‌داد دولت ترکیه از آموزگاران مدارس ترک و امامان مساجد آلمان درخواست کرده بود که افراد وابسته به فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی مخالف اردوغان را لو دهند. دولت ترکیه گولن را عامل کودتای نافرجام ماه ژوئیه سال گذشته می‌داند. پلیس آلمان در همین رابطه چند مسجد را مورد بازرسی قرار داد.

اردوغان افزود آنگلا مرکل که به‌تازگی به ترکیه سفر کرده بود از او خواسته بود تا فردی را که به‌گفته اردوغان «جاسوسِ تروریست» بود آزاد کند اما او به مرکل پاسخ داده بود که قوه قضائیه در ترکیه مستقل است. رئیس جمهوری ترکیه گفت: «چهار هزار و ۵۰۰ پرونده تروریست‌ها را نشان [مرکل] دادم، نتیجه چه شد؟»

اردوغان اطمینان داد که از این پس هیچ جاسوس اروپایی با هر عنوانی نتواند در خاک ترکیه دست به عملیات بزند: «آن‌ها دیگر نخواهند توانست ما را با فرایند پیوستن به اتحادیه اروپا و یا توافقنامه پناهجویان تهدید کنند.»

رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود به همه‌پرسی تغییرات قانون اساسی پرداخت و با اشاره به کسانی که به‌گفته او با رأی «نه» خواهان تقسیم کشورند از مردم دعوت کرد که «گوش به هذیان اپوزیسیون ندهند.»

او گفت: «اگر باور نداشته باشیم که نظام جدید به سود کشور و مردمان است نمی‌توانیم حرکت خود را آغاز کنیم… اساس این تغییر ادغام ریاست جمهوری و نخست‌وزیری برای دستیابی به یک مدیریت اجرایی قدرتمند، مؤثر، مسئول و سریع است.»

همه‌پرسی درباره تغییرات قانون اساسی ترکیه ۱۶ آوریل / ۲۷ فروردین برگزار خواهد شد.

تغییرات قانون اساسی در ترکیه اختیارات بیشتری به مقام ریاست جمهوری می‌دهد و از اختیارات مجلس کم می‌کند.
 
 
کلمات کلیدی : ترکیه+هلند+آلمان+مرکل+اروپا
 
ی
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۲۲:۳۱
از خوده تو فاسیشتتر، دیکتاتورتر،ظالمتر، و نمک نشناستر وجود نداره اقایه اردوغان. (4213523) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۶:۳۹:۱۴
جالبه که دو میلیون ادمی رو که همین ترکیه در خلال جتکهای اول و دوم و بعدش نسل کشی کرده رو یاد خودش برده و عجب دنیایی هم شده!! دو میلیون ادم از هموطنان خودش رو نسل کشی کرده حالا رفته گیر داده به نازیسم!! واحیرتا (4214029) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۲۲:۴۵
دمش گرم اردوغان .
چه با شجاعت انتقاد میکنه (4213524) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۲۳:۴۹
اردوغان فقط روی حمایت مردمش فکر میکنه . نه دولت های خارجی . ایول داره کارش (4213525) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۳۲:۳۴
اقای اردوغان بقیه درمورد شما چنین فکری میکنند نه درمورد اروپا. (4213529) (alef-13)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۳۷:۳۱
خدایی این حرفش حقه (4213535) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۴۱:۴۹
تركيه هم با اردوغان چهره اي مشابه عثماني زمان جنگ جهاني اول را پيدا كرده. كوبيدن بر طبل اسلامگرايي و ملي گرايي تركي و شعارهاي بي محتوا براي پيش بردن منافع شخصي. سرانجام اين مناقشه چيزي است كه گير همه پوپوليستهاي قدرت طلب و بلندپرواز مي ايد: اضمحلال (4213539) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۴۴:۰۵
این دوباره شروع کرد به مسلمان فریبی !!! (4213542) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۱:۴۴:۴۷
رجب اردوغان، هم پیمان و دوست صهیونیست ها،
رجب اردوغان، حامی داعش، و گروه های تروریستی،
برای اینکه باطن و حقیقتش را از مردمش پنهان کند، خود را در قالب یک انقلابی ، یک روز علیه روسیه، یک روز علیه امریکا، و یک روز علیه اروپا ، جا می زند ، که همه اینها ظاهر سازی و دروغ است، فقط مردم ترکیه را فریب می دهد، همانطور که برای روابط مجدد با مسکو به پوتین التماس می کرد و به غلط کردن افتاد، نسبت به امریکا و اروپا نیز همین رفتار را در پیش خواهد گرفت.
اصلاح طلب ها و اعتدلالی هایی که اردوغان را الگوی، حفظ منافع ملی ، و رابطه و تعامل با دنیا معرفی می کردند ، حالا تحویل بگیرند. (4213543) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۵:۲۶:۲۲
به اصلاح گرایان واعتدالی ها چه؟!!! من یک اصلاح طلب وحامی اعتدالم وهرگز از اردوغان خوشم نیامده اگر بنا است هر کس وناکس را به اصلاح طلبان واعتدالی ها ببندید پس من هم حق دارم بگویم اردوغان مثل اصولگرایان خودخواه و انحصارگراست ! (4213936) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۲:۴۳:۰۶
کوتاه بیا رجب دون کیشوت (4213640) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۳:۴۰:۴۶
جلوی سلطان گردن کلفت عثمانی باید مثل اروپا عمل کرد! (4213727) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۴:۱۲:۰۲
چون بسیاری از سرمایه های اروپا در ترکیه قرارداره و بسیاری از کارخانه های ترکیه مال سرمایه گذاران غربی است اردوغان این همه شعار میده و اروپا کاری نمیکنه و اینه نتیجه سرمایه گذاری کشورهای دیگر که خودش باعث ایجاد امنیت برای اون کشور میشه. (4213795) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۱۶:۴۹:۳۶
اردوغان جزو حزب باده؛ یه بار سمت ایران بود،یه بار اسرائیل،یه بار اروپا، حالا هم ضد اونهاست!! وات د فاز؟؟؟ (4214044) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.