نظر منتشر شده
۶۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 421221
روحانی در جمع دانشجویان دانشگاه تهران:
در برجام هیچ قدمی برنداشتیم مگر با مشورت مقام معظم رهبری/ از رییس‌جمهور انتقاد کنید نقد حق شماست
بخش خبری الف، 16 آذر 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۱
رییس‌ جمهوری، 16 آذر را روز مبارزه علیه استعمار و استبداد دانست و با بیان اینکه انقلاب اسلامی فخر ما است همان طور که به ایران عزیزمان افتخار می کنیم، تصریح کرد: دستاوردهای کشور نتیجه اجماع ملت و مسوولان و حمایت مقام معظم رهبری بوده و هست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحانی، 16 آذر و روز دانشجو که در تالار، فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: 16 آذر روز دانشجو و دانشگاه و روز حرکت عظیم ضداستبدادی و ضداستعماری است که از همین دانشگاه تهران، توسط عزیز‌ترین دانشجویان از جمله شهیدان قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا، آغاز شد و شهدای این روز پرچم ایستادگی، مقاومت و استقلال را از این محل برافراشتند.

رییس‌ جمهوری افزود: این روز به همه دانشجویان و جوانانی تعلق دارد که حاضرند خود را فدای کشور و استقلال و آزادی آن نمایند.

دکتر روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شخصیت هایی همچون آیت‌الله طالقانی، بهشتی، مطهری، بازرگان، شریعتی، باهنر، مفتح، باکری، همت، زین‌الدین، صیادشیرازی و همه عزیزانی که از دانشگاه‌ها به جبهه مبارزه در برابر متجاوزین، شتافتند و مقاومت کردند و به فیض شهادت نائل آمدند، گفت: سلام و درود می‌فرستم بر اساتید و دانشجویانی که در طول این 3.5  سال گذشته از دولت تدبیر و امید حمایت کردند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه دستاوردهای ملی زمانی محقق شده که همه دست به دست یکدیگر داده‌ایم، گفت: اجماع، همواره کارساز بوده و گره‌ها را از پیش روی ما باز کرده است.
 

زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است
دکتر روحانی سخنرانی‌های نمایندگان تشکل‌ها و طیف‌های مختلف دانشجویی و لحن‌های گوناگون را زیبا دانست و با بیان عظمت دانشجو و دانشگاه به نقادی است و نقد دانشجویان شیرین است، خاطر نشان کرد: از دانشگاه همین‌طور توقع می‌رود، چرا که زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است.

رییس‌ جمهوری با یادآوری روزهایی که حرکت انقلابی در دانشگاه تهران شکل گرفت، افزود: دانشگاه تهران در آن روزی که سرتاسر تبدیل می‌شد به شعار علیه استبداد و استعمار بسیار زیبا و با عظمت جلوه می‌کرد.

هیچ یک از انقلابیون بزرگی که در کنار امام مبارزه کردند و در برابر تجاوز و تحریم مقاومت کردند؛ پشیمان نیستند
 دکتر روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه همانند حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز و پیشران بوده است، گفت: انقلاب عظیم و بزرگ ملت ایران به سادگی به دست نیامده است و من امروز هیچ فرد انقلابیِ بزرگی را که از سال 41 در کنار هم ایستاده و پشت سر امام، مبارزه کرده و انقلاب را استمرار بخشیدند و در برابر تجاوز و تحریم مقاومت کردند، نمی شناسم که پشیمان باشد.

 
همه به انقلاب و نظام افتخار می کنیم

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه همه به انقلاب و نظام افتخار می کنیم، اظهار داشت: انقلاب اسلامی مایه فخر ما است و همانگونه که به ایران عزیز و سربلند، افتخار می‌کنیم، انقلاب اسلامی نیز باعث فخر همه ایرانیان است.دکتر روحانی افزایش امید و اعتماد میان مردم را به عنوان مهم‌ترین ضرورت در مقطع کنونی دانست و خاطر نشان کرد: اگر امید به آینده از بین برود، دیگر هیچ سرمایه‌ای برای ادامه راه نخواهیم داشت.

 بخش بزرگی از حرکت به سوی
روحانی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع برجام اشاره کرد و افزود: ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم. جلسه گذاشتیم، ایشان نامه‌های مکتوب دارند به من خطاب کرده و دستوری که من روی نامه‌های ایشان دادم. هیچ نامه‌ای نبوده که ایشان بنویسد و من دستور قاطع ندهم.
فرهنگ محمدی (ص) و علوی را پیموده ایم اما این مسیر باید تکمیل شود

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه هر چند در کشور، موفقیت به دست آورده باشیم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: ما از فرهنگی استبدادی و منفور عبور کرده و می‌خواهیم به فرهنگ محمدی(ص) و علوی برسیم؛ امروز بخشی از راه را پیموده‌ایم و بخشی دیگر از راه باقی مانده است  که باید تکمیل شود و اینکه رهبر معظم انقلاب در انقلابی ماندن تأکید دارند، نشان می‌دهد که هنوز به مقصود و هدف نرسیده‌ایم.

این آزادی دانشجو برای سخنان صریح در برابر رییس جمهور از برکات بزرگ انقلاب است
دکتر روحانی انقلاب را تحولی بزرگ  در جامعه برای رسیدن به آرمان‌های بلند ملتی آرمان‌خواه و عدالت‌جو دانست و با اشاره به اینکه امروز در کشور بسیاری از اهداف انقلاب تحقق یافته است، گفت: این آزادی دانشجو برای سخنان صریح ،بدون دغدغه و با صراحت لهجه و بیان در برابر رییس اجرایی کشور از دستاوردهای انقلاب است. رییس‌ جمهوری ادامه داد: شاید نتوان استقلال سیاسی که امروز در ایران وجود دارد را در دیگر کشورهای منطقه و جهان یافت.

آقایی در آمریکا انتخاب شد؛ تنها کشوری که نه اظهار خوشحالی کرد و نه غم زده شد، ایران بود
دکتر روحانی اظهارداشت: شما ببینید در انتخابات آمریکا آقایی انتخاب شده وچه سر و صدا و تزلزلی در ذهن سیاست‌مدارها در اروپا، شرق دنیا، آسیا  و در بخش‌هایی از قاره آمریکا پدید آمده اما تنها کشوری که همانطور که مقام معظم رهبری فرمود از آمدن این آقا نه خوشحالیم و نه غم‌زده‌ایم، ایران است. هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد و ما راه و مسیر خودمان را خواهیم.رییس جمهوری گفت: او ممکن است خیلی چیزها دلش بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف و یا پاره می‌کند، مگر ما می‌گذاریم و مگر ملت ما می‌گذارد. آمریکا نمی‌تواند در مسیر استقامت و ایستادگی ملت ایران تاثیرگذار باشد.

جنگ ثابت کرد هرگاه دست به دست هم دهیم در برابر هر توطئه ای پیروز می شویم
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، همه کشورهای مرتجع منطقه و قدرت‌های جهانی به صدام علیه ایران کمک‌های فراوان کرده و از او حمایت نمودند، گفت: در آن دوران دنیا در برابر ملت ایران ایستاد اما ما دست به دست هم دادیم و توانستیم در برابر آنها پیروز شویم.رییس‌ جمهوری تأکید کرد: جنگ ثابت کرد که هرگاه دست به دست و همدل باشیم می‌توانیم در برابر توطئه‌های بزرگ به پیروزی برسیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در دوران جنگ، عراق مجهز به سیستم موشکی ضدتشعشع راداری شده بود، گفت: جوانان در دانشگاه‌ها و افسرانی لایق چون ستاری‌ها و بابایی‌ها به میدان آمدند و توانستند این سیستم را در عملیات والفجر 8، ناکام کرده و 73 فروند جنگنده عراقی را سرنگون کنند تا جایی که در آن دوران آمریکا و شوروی سابق اعلام کردند که کشوری خارجی به کمک ایران آمده است، در حالی که این دانشجویان اساتید و متخصصان ما بودند که با تلاش خود توانستند به این هدف برسند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: تلاش، استقامت، ایستادگی و امید ما به آینده دست به دست هم داد تا توانستیم، متجاوز وحامیان آن در دنیا را شکست دهیم.دکتر روحانی افزود: روزهای بسیار سختی را در 3 سال گذشته گذرانده‌ایم اما بدون تردید با وحدت و اجماع نظر، همه مشکلات را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

لغو قطعنامه ها، شکست ایران هراسی و ایستادگی مقتدرانه در برابر قدرتها افتخار نظام و رهبری است نه جناحها
دکتر روحانی در ادامه موفقیت در مذاکرات هسته‌ای را افتخار همگانی توصیف کرد و گفت: امروز همگان به این موضوع اعتراف دارند که هیچ کشوری در دنیا وجود نداشته که در عرض 20  الی 30 ماه بتواند در برابر قدرت‌های بزرگ هسته‌ای از حقوق ملت خود به خوبی دفاع کرده و پرونده ای را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کند و این یک موضوع جناحی و حزبی نیست.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: لغو قطعنامه‌ها، شکست ایران هراسی و ایستادگی مقتدرانه در برابر قدرتها  افتخار همه ملت، رهبری و نظام است و نه جناح‌ها.

هیچ قدمی در مسأله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هیچ قدمی در مسأله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، اظهار داشت: نامه‌های مکتوب ایشان خطاب به بنده موجود است و هیچ نامه‌ای نبوده که ایشان به من داده باشند و دستور قاطعی برای اجرای آن صادر نکرده باشم و همواره مبنا دولت بر این بوده که دستورات ایشان کاملاً اجرایی شود.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: در روند مذاکرات، روزی ایشان دستوری فرمودند و در پاسخ چنین گفتم که اجرای آن چه بسا مشکل و دشوار
رئیس‌جمهور ادامه داد: ایشان ( رهبر نقلاب) دستوری دادند، ایشان گفتند توکل کنید و جلو بروید. تیم را خواستم دکتر ظریف و عراقچی و دوستان را خواستم تهران آمدند برایشان توضیح دادم اینطور عمل کنیم و نظر مقام معظم رهبری است. به من گفتند اگر اینجور هست و این دستور است مذاکره تمام می‌شود منتقل می‌کنیم و مذاکره تمام می‌شود.
باشد، اما ایشان تأکید کردند که با توکل به خدا کار را به جلو ببرید، بلافاصله پس از آن تیم هسته‌ای را به تهران فرا خوانده و توضیح دادم که نظر مقام معظم رهبری چنین است و باید اینگونه عمل شود و آنها چنین مطرح کردند که اگر اینگونه عمل کنیم، دیگر مذاکره تمام شده است، ولی پس از چند ساعت مشورت، به آنها اطمینان دادم که با توکل به خدا از این مشکل عبور خواهیم کرد و شما با ایمان قوی کار را به جلو ببرید و با توکل به خدا نکاتی را که رهبر معظم انقلاب بر آنها تأکید داشتند، اجرا کردیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: برای تصمیماتی که در روند مذاکرات اتخاذ می‌شد، ساعت‌ها با مقام معظم رهبری جلسه داشتیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه هدف همه دشمنان و در رأس آنها آمریکا و صهیونیست‌ها این بود که ایران‌هراسی را در دنیا مستقر کرده و به همه دنیا بگویند که ایران خطری برای امنیت، ثبات و صلح جهانی است، اظهار داشت: آنها پرونده ایران را بر مبنای اینکه صلح و امنیت جهانی را به خطر انداخته، ذیل فصل 7  منشور سازمان ملل متحد قرار داده بودند و در مقابل اقدام آنها، هدف اصلی ما از مذاکرات این بود که به دنیا بگوییم که آمریکا و صهیونیست‌ها دروغ می‌گویند و ایران خطری برای جهان نیست و اگر خطری جهان را تهدید می‌کند همانا از طرف آمریکا، صهیونیست‌ها و دنباله‌روی آنها است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ملت و حکومت ایران متجاوز نیست، اظهار داشت: زمانی که شوروی بهم ریخت و تجزیه شد، اگر فکر منفعت‌جویانه‌ای وجود داشت،‌ آیا فرصت مناسبی نبود که بر این کشورهای کوچکی که تازه ایجاد شده بود، مسلط شویم؟ و زمانی که عراق مورد حمله قرار گرفته و تضعیف شد، آیا فرصت نبود که به آن حمله کرده و به اصطلاح سوء استفاده کنیم؟

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: البته ملت ایران از حق خود دفاع کرده و چنانچه کسی چشم طمع به کشورمان داشته باشد، همه با قاطعیت در مقابل آن خواهیم ایستاد و هنگام خطر و نیاز همه ملت بسیجی هستند.
 
بسیج یک گروه خاص نیست؛ هنگام خطر و نیاز همه ملت ایران بسیجی‌اند
دکتر روحانی با بیان اینکه بسیج یک گروه خاص نیست و به هیچ جناحی تعلق ندارد، اظهار داشت: در اصل 151 قانون اساسی آمده است، دولت موظف است در زمان خطر با آموزش نظامی به همه مردم آنها را آماده دفاع از کشور کند لذا اگر روزی خطری کشورمان را تهدید کند، همه جوانان و مردم ایران وارد صحنه خواهند شد و در این صورت دیگر جناح، حزب و قوم معنا ندارد و همه با هم در صف دفاع از کشور قرار خواهند داشت.

در حفظ نظام، کشور و تبعیت از رهبری همه یکدل هستیم
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه در حفظ نظام، کشور و تبعیت از رهبری همه یکدل هستیم، خاطر نشان کرد: همه افتخارات و پیروزی ملت ایران در سایه وحدت و یکپارچگی به دست آمده و هر جا انشقاق، ایجاد شده و از هم جدا شویم، بی‌تردید قدرت خود را تضعیف نموده‌ایم. لذا ضروری است که همه تحمل و صبر خود را ارتقاء دهیم اگر چه افکار و سلیقه همه یکسان نیست، اما آرمان و اهداف بلند مشترکی داریم و همه در حفظ نظام، تبعیت از رهبری و تمامیت ارضی از دیدگاه واحدی برخوردار هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مگر می‌شود کسی ایرانی و انقلابی باشد و از منافع کشورش دفاع نکند؟، اظهار داشت: همه باید از کشورمان دفاع کرده و انقلابی باشیم و انقلابی بودن به این معناست؛ مسیری که از سال 41 شروع و در 22 بهمن به موفقیت رسید و در 12 فروردین با رأی مردم به نام جمهوری اسلامی نامیده شد را با قوت ادامه دهیم.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: اخلاق، اتحاد، استقامت، ایستادگی، یکپارچگی و انسجام جزو ارکان انقلاب اسلامی و انقلابی بودن است و همه باید از آن صیانت کرده و امید به آینده داشته باشیم.
 
همان شورای امنیت که روزی فعالیت هسته‌ای را تهدید جهانی می‌دانست قطعنامه داد که جهان با ایران همکاری هسته‌ای کند
 دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در جریان مذاکرات صراحتاً ثابت کردیم که ایران‌هراسی، دروغ بوده و قطعنامه‌های سازمان ملل، ظلم به کشور و ملت ایران و غیرقانونی و حتی برخلاف منشور سازمان ملل است و ثابت کردیم که ایران، تهدید نیست و همان شورای امنیتی که علیه کشورمان قطعنامه صادر کرده بود، اینبار به سایر کشورها توصیه می‌کند که در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران همکاری کنند و این همه در سایه ایستادگی، ملت ایران، حمایت‌ها و هدایت‌های رهبری انقلاب، وحدت و یکپارچگی همه قوا بود.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه قدرت ما در مذاکره با دیگران از ملت نشأت می‌گیرد، اظهار داشت: اگر دنیا بداند رییس‌ جمهوری که با آنها صحبت می‌کند، نماینده کل ملت است و همه ملت از او حمایت می‌کنند، این رییس جمهور با قدرت می‌تواند با طرف مقابل مذاکره کند، اما اگر ببینند حامی و پشتوانه‌ای ندارد، معلوم است
به بیان مقام معظم رهبری ما از این اتفاق ( انتخاب ترامپ) نه خوشحالیم و نه غم زده‌ایم؛ آقایی انتخاب شده است هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد ما راه و مسیر خودمان را می‌رویم و ادامه می دهیم دلش بخواهد برجام را تضعیف و پاره کند مگر ما می‌گذاریم مگر ملت ما می‌گذارد.
که نمی‌تواند حرفش را به کرسی بنشاند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در جریان مذاکرات که یک حرکت بزرگ ملی بوده و ربطی به هیچ جناحی ندارد، کاری کردیم که امروز به راحتی کیک زرد وارد کشور شود و این در حالی است که بعد از انقلاب، حتی نتوانسته بودیم یک گرم از آن را وارد کشور کنیم.
 
برای اولین بار 900 تن کیک زرد وارد خواهیم کرد
رییس‌ جمهوری افزود: بر اساس توافقی که دو هفته پیش انجام شده، قرار است 900 تن کیک زرد وارد ‏کشور شود و این موفقیت بزرگی برای ملت ایران است. آنها برخورداری از آب سنگین را خلاف می‌دانستند، ‏اما امروز آن را به دنیا می‌فروشیم و دو محموله از آن به آمریکا و روسیه صادر شده است. چارچوب رآکتور ‏آینده اراک نیز که به مراتب پیشرفته‌تر است مورد توافق قرار گرفته و در حال عملیاتی شدن است، لذا ما ‏چیزی را از دست نداده‌ایم.‏

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: آنها حتی می‌خواستند تحقیق و توسعه در موضوع هسته‌ای را ممنوع کنند و ‏اگر پذیرفته می‌شد، واقعاً خسارت بزرگی برای کشور بود اما اکنون روند تحقیق و توسعه در حال انجام است ‏و آی.آر.8 که قبلاً ساخته شده بود، فعال هستند و بعد از برجام اولین کاری که انجام ‌دادیم تزریق به ‏آی.آر.8 بود.‏
 
برخی گفتند ترک برنداشته ؛ آیا امروز حق خود را در بازار نفت پس نگرفتیم؟
رییس‌ جمهوری برخورداری از اراده و اختیار آزاد در میزان فروش نفت را از دستاوردهای مذاکرات و لغو تحریم‌ها دانست و با اشاره به اینکه برخی گفتند ترک برنداشته؛ آیا امروز حق خود را در بازار نفت پس نگرفتیم؟، گفت: قبل از اجرایی شدن برجام، حدود یک میلیون بشکه نفت خام می‌توانستیم با دشواری‌های فراوان صادر کنیم، اما اکنون 2 میلیون و 300 هزار بشکه صادر می‌‌شود و قادریم براساس اراده خود نفت را به هر مقدار که بخواهیم به هر کدام از کشورهای دنیا صادر کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: در موضوع تحریم بجز برخی مشکلات  بانکی، بقیه تحریم‌ها به طور کامل و به طور صددرصد برداشته شده است و در مسأله بانک‌ها نیز با بانک‌های متوسط و کوچک دنیا در حال همکاری هستیم این در حالی است که در دوره تحریم مجبور بودیم با صرافی‌ها، امور بانکی خود را انجام دهیم.

آمریکا خصم است و تردیدی نداریم
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: طرف مذاکرات ایران 6 کشور بودند که با برخی از آنها رابطه دوستانه و با برخی نیز رابطه نسبتاً خوبی داریم و آمریکا که جزو 1+5 است، خصم و دشمن ملت ایران است و تردیدی نداریم تا جایی که بتواند قصد دارد، فشار وارد کند، لذا باید مقاومت و ایستادگی کرده و راه‌حل مناسب پیدا کنیم.
 
تخلف اخیر آمریکا اگر اجرایی شود با عکس العمل تند مواجه خواهد شد
دکتر روحانی تصریح کرد: آنها ممکن است در روند برجام تخلف کنند که مورد اخیر، تمدید قانون داماتو یا آی‌سا، بود که برخلاف برجام انجام شد. اگر این موضوع اجرایی شود، نقض فاحش و صریح برجام است و با عکس‌العمل بسیار تند ما مواجه خواهد شد.
 
نظام در مقابله با نقض برجام اجماع دارد
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه نظام در مقابله با نقض برجام اجماع دارد،  تأکید کرد: ‌در مسأله برخورد با نقض برخورد، نظر واحدی در کشور وجود دارد و هیچ ‏اختلاف‌نظری بین دولت، مجلس و سایر قوا، نیست.‏

دکتر روحانی با بیان اینکه از حقوق ملت دفاع و بر آرمان ها ایستادگی می کنیم ، تصریح کرد: اگر رییس‌ جمهوری آمریکا اقدام اخیر سنا و کنگره را امضاء و سپس تعلیق ‏کند، حتی این مقدار را هم تخلف از برجام می‌دانیم و در برابر آن هم عکس‌العمل نشان خواهیم داد.‏رییس‌ جمهوری گفت: قرار است فردا جلسه هیأت نظارت بر برجام تشکیل داده و در آن عکس‌العمل ‏مناسب را نسبت به نقض برجام مشخص کرده و آن را اعلام می‌کنیم.‏

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دوستان بسیار خوب و انقلابی، نگران و دلواپس نباشند، حتماً از حقوق ملت ‏با قاطعیت دفاع خواهیم کرد و برای تحقق آرمان‌های آینده خود، با همه توان ایستادگی خواهیم کرد.‏

رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اصل انتقاد به دولت را مفید و سازنده دانست و اظهار ‏داشت: البته باید در نقد، دقت شود تا جملاتی که بکار می‌روند، دقیق و درست باشد، چرا که همه مسلمان ‏بوده و دروغ حرام است. اینکه گفته می‌شود، تمام امید دولت به برجام بوده است، از شما سوال می‌کنم که آیا ‏در سال 92 که هنوز برجامی وجود نداشت، نتوانستیم تورم را کاهش دهیم؟ در پایان سال 92 نرخ رشد تورم ‏از 45 به 35 کاهش یافت و در سال 93 نیز اعلام کردیم که تورم را به 25 خواهیم رساند که به جای آن، تورم ‏به 15 کاهش یافت. سپس
راجع تصمیماتی که راجع به مذاکرات اتخاذ می‌شد ساعت‌ها در خدمت مقام معظم رهبری تشکیل می‌شد، مطلع باشید، روند کار در تاریخ و در زمان خودش منتشر خواهد شد. ما چه چیزی می‌خواستیم آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در رأس آنها بودند می‌خواستند ایران هراسی را در دنیا جا بیاندازند و بگویند ایران خطر منطقه و امنیت و ثبات است.
وعده دادیم که تلاش خواهیم کرد تا سال 96 تورم تک رقمی شود و از خرداد ‏امسال نرخ تورم تک‌رقمی شده است و این روندی است که از ابتدای دولت آغاز شده است.‏

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: نباید همدیگر را تخطئه کنیم و بایستی انصاف و عدالت را حتی در بیان اقدامات مثبت رعایت کرد.
 
بعد از 60 سال صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت؛ این دستاورد نیست؟
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: برای اولین بار در 60 سال گذشته در سال 94، صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی ‌گرفت و امسال نیز همین روند ادامه داشته است و این نیز دستاورد بزرگی است که در این سال‌ها رقم خورده است.آیا این دستاورد نیست؟

دکتر روحانی افزود: طی سال‌های 91 و 92 با رشد منفی مواجه بودیم و این در حالی است که در سال 93، از نرخ رشد، 3 درصد برخوردار شدیم ولی در سال 94 بخاطر کاهش قیمت نفت دچار تنگناهای زیادی شدیم به نحوی که تمام کشورهای تولیدکننده نفت در سال 94 و 95 مجبور شدند از ذخایر خود استفاده کنند اما ما در همین سال ها 20 درصد از درآمد نفتی را به صندوق توسعه ملی واریز کردیم.
 
اقتصاد مقاومتی یعنی اداره کشور در شرایط سخت
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: معنای اقتصاد مقاومتی این است که به گونه‌ای اقتصاد خود را بسازیم که در شرایط سخت توام با فشار بتوانیم راه خود را پیش ببریم و کشور را اداره کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: هیچگاه نباید اقدامات مثبت و صحیح را فراموش کرده و بر آن سرپوش گذاشت چرا که امید مردم به آینده یک موضوع اصلی و اساسی است و اگر از بین برود بسیار خسارت‌بار است.
 
مشکلاتی مثل بیکاری جدی است اما نباید تلاش‌ها و موفقیت‌ها را در این عرصه نادیده گرفت
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه مشکلاتی مثل بیکاری جدی است اما نباید تلاش‌ها و موفقیت‌ها را در این عرصه نادیده گرفت، خاطر نشان کرد: خالص اشتغال در سه سال اخیر به 700 هزار نفر رسید اما نیاز به اشتغال افزاینده داریم و همه باید برای رفع مشکلات، همکاری و کمک کنند. دولت نمی‌تواند دولت سرمایه‌گذار باشدبلکه باید حامی، باید انتظام‌گر، هدایت‌کننده و ناظر باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه توان دولت محدود بوده و باید بخش خصوصی داخلی و خارجی برای ‏سرمایه گذاری وارد میدان شوند، گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد رسیدن به تکنولوژی و سرمایه ‏گذاری برای رفع مشکلات و توسعه کشوراست.‏دکتر روحانی افزود: امروز رفع مشکل آلودگی هوا و کنترل سوخت و آلاینده ها در خودروها، ‏نیروگاهها و سایر موتورهایی که آلودگی تولید می کنند، نیاز به استفاده از تکنولوژی روز دنیا دارد.‏

رییس جمهوری اظهار داشت: دولت در بودجه سال 1396 کل کشور مبلغ 10 هزار میلیارد تومان را ‏برای رفع مشکلات و ساماندهی در چهار بخش آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل که از عمده ‏مشکلات مناطق مختلف کشور می باشد، بطور ویژه اختصاص داده است.‏

 انتقاد و نقادی را حق دانشجو است
دکتر روحانی انتقاد و نقادی را حق دانشجو دانست و گفت: دانشگاه و دانشجو باید از رییس جمهور ‏و سایر قوا انتقاد کند، البته هرچه این نقادی با بیان احسن و لحن بهتر باشد، مناسبتر است، اما در ‏کنار آن انتظار داریم تا در کنار نقادی، راه حل و کمک هم از سوی دانشجو و دانشگاه دریافت ‏کنیم؛ امروز بار علم و دانش و فناوری در کشور بر دوش دانشجویان و دانشگاه ها است.‏

رییس جمهوری اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه علم و فناوری و ‏ساماندهی به حوزه های دانش بنیان در کشور را مثبت ارزیابی کرد و افزود: درآمد شرکت های ‏دانش بنیان در سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان و تا پایان سال جاری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان ‏خواهد بود؛ همچنین صادرات علم از کشور از یک میلیون دلار در سال 91 به  حدود 52 میلیون دلار در ‏سال جاری رسیده است.‏

دکتر روحانی با بیان اینکه رشد در کشور تنها با مقاله شکل نمی گیرد، گفت:ما باید در گام های بعدی ‏به دنبال تجاری سازی اختراعات و علم و فناوری در کشور باشیم.‏رییس جمهوری با تاکید مجدد بر ضرورت حفظ وحدت و همدلی میان همگان ، تصریح کرد: ممکن ‏است اختلاف نظرهای گوناگونی در کشور وجود داشته باشد، اما می توانیم با لحنی مودبانه و همراه ‏با محبت و دلسوزی امور را در کنار یکدیگر به پیش ببریم.‏

دکتر روحانی تاکید کرد: همه باید در راستای رسیدن به ایرانی توسعه یافته که بر اساس منویات ‏رهبر معظم انقلاب، آرمان بزرگ کشور در سند چشم انداز است، تلاش و کوشش کنیم.‏رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت در مسیر رفع مشکلات دانشگاه ها و دانشجویان تلاش می ‏کند، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم روز به روز برای سربلندی ایران پیروز، موفق باشیم.‏

‏ پیش از سخنان رییس جمهوری 13 نفر از دانشجویان به نمایندگی از تشکل ها و طیف های مختلف ‏دانشجویی به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات مختلف داخلی، خارجی و صنفی ‏خود پرداختند.‏
 
کلمات کلیدی : روز دانشجو+16 آذر+حسن روحانی+دانشگاه تهران
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۴۶:۱۶
رهبرانقلاب: "برخی اوقات گفته می‌شود که جزئیات این مذاکرات، زیر نظر رهبری است در حالی که این سخن دقیق نیست." ۹۴/۰۱/۲۰
(4053075) (alef-13)
 
حميد
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۶:۰۰
كاملا درست است هميشه جزئيات به افراد زيزدست تفويض اختيار ميشود ولي در

نهايت براي تاييد نهايي مسئول بالاتر در جريان قرار ميگيرد. (4053548) (alef-13)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۷:۱۱
اگرچنانچه مطيع رهبري بوديد تذكرات ومواردي را كه درراستاي تاييد مشروط برجام اعلام نموده اند راسرلوحه كارهايتان قرار مي داديد (4053549) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۰:۰۷:۴۴
اشتباه شما در این است که فکر می کنید این مذاکرات از زمان روحانی شروع شده است. (4054504) (alef-13)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۹:۵۹:۲۰
این نوع مذاکرات و نتیجه آن کاملا از زمان روحانی بود
ظریف تمام مذاکرات جلیلی کنار گذاشت و از صفر شروع کرد (4055068) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۲:۵۱:۴۶
حالا که شکست خورده مال زمان روحانی نیست؟ تا دیروز که برجام سندش به نام شما ها بود (4055429) (alef-13)
 
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۳۵:۲۱
حالا که برجام نقض شد، همه چیز با نظارت رهبری بود!

تفاوت نظر آقای روحانی با رهبری هیچ ایرادی ندارد، اما خوب است همه مسوولیت حرفهایشان رو بپذیرند و فردا زیرش نزنند. (4053563) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۲۲:۲۸:۲۲
کسی منکر تفاوت نظر آقای روحانی با رهبری نیست اما این تفاوت نظر در همه امور بلااستثنا که نیست دفاع نمی کنیم اما نظر رییس جمهور محترم اینه که در توافق کاهش تحریم ها توافق نظر همه مسئولین وجود داشته است (4056428) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۳:۱۱:۲۷
قبل از نقض برجام ادعا میشد برجام فقط تدبیر بی نظیر ما بود! !! (4054429) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۲:۴۱:۵۸
همیشه همه مقامات مذاکره کننده ورییس دولت گفته اند مذاکرات با تدابیر داهیانه مقام معظم رهبری بوده .خوب قطعاایشان درجزییات دخالت نکرده اند چون نه بنای این رادارندونه امکان آن است ولی قطعا کلیات بانظرایشان بوده والان هم که دشمن ادادرمی آورد ودرپی جرزنی است ایشان نظرشان راگفته اند ودولت هم همان را تکرارکرده.البته هنوزنقض برجام به امضای رییس دولت امریکا نرسیده وقطعی نیست ضمن اینکه برجام یک توافق دوطرف باامریکا نیست .فقط اوبدعهدی کرده وسایرین بااوهمراه نیستند.بیخود موضوع را ناموسی نکنیم که بعدا نتوانیم جمع کنیم.کاری که تا حالا کرده ایم ونتایج بدآن رادیده ایم. (4058596) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۹:۰۲:۱۷
من می خواستم این رو بنویسم که شما زحمت کشیدید . دولت راستگویان ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! (4054952) (alef-13)
 
صادق
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۵:۰۷
البته آقای ظریف هم گفته بود که برخی از خطوط قرمز رو نتونستیم رعایت کنیم!
خوبه که رییس جمهور در گفتار صداقت رو رعایت کنن! (4055480) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۳۳:۱۷
برجام رو خدا آورد! نقض برجام رو هم برید به خدا بگید! ای بی شناسنامه ها برید به جهنم ! نفرین کدخدای برجام بر شما! (4055497) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۴۸:۳۰
آقای روحانی ، شما وقتی‌ به یک کدام از وعده‌های داخلی‌ خود عمل نکردید، برای آن خارجی‌ که به دنبال اثبات این بود که در ایران هیچ چیز تغییر نکرده و فقط ادعای دولت ایران برای تغییر، برای گذاشتن از تحریمها بود، بهترین هدیه بود چون حالا به دنیا میگن، اگر دولت ایران واقعاً به دنبال تغییر سیاست و رویه‌های نادرست بود، از داخل شروع میکرد، ولی‌ چون در داخل فشاری نیست ، هیچ کدام از وعده‌ها را اجرا نکرد، ولی‌ چون در مورد برجام فشار تحریم بود، همش لبخند میزد و میگفت بیائید این مساله غیر ضروری را حل کنیم! حالا چگونه میتوان به دولت ایران که وعده‌های داخلی‌ به ملت خود را عمل نکرد،اعتماد داشت به وعده‌های خود در مورد برجام عمل کند اگر فشار تحریمها برا داشته شود؟! (4053082) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۱:۵۳
انرژی هسته‌ای را دادیم و از ذوق برجام برای انجام تعهدات عجولانه رفتار کردیم در حالی که دشمنی آمریکا و بوی تعفن آن در جنگ‌های منطقه و تحریم‌های پی‌درپی کاملا پیدا بود. اگر بخواهیم در موضوع قدرت نظامی و رشد آن هم کوتاهی کنیم بزرگترین خیانت، به مردم خواهد بود. زیرا عامل مهم بازدارنده دشمن قدرت دفاعی و حتی تهاجمی نظامی امروز ماست. پس باید برای ارتقای آن قدم برداشت نه تضعیف و محدود کردن آن. (4053087) (alef-13)
 
صادق
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۳:۲۸:۴۵
جالبه که دنبال برجامهای 2 و 3 و ... هم بودن!
اگر رهبر نبود الآن مثل ده سال پیش عراق شده بودیم! و سربازهای امریکایی تو هر خیابونی ایست بازرسی داشتن! (4055490) (alef-13)
 
عدالت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۲:۱۴
اتفاقا برعکس حرفهایشان، در برخورد با منتقدان کاملا استبدادی عمل میکنند.

بهتر است به جای شعارهای تکراری، برخی وزرای ناکارآمد و ضعیف را برکنار کنید تا برای چندمین بار استیضاح نشوند. این یعنی دموکراسی و پذیرش اشتباه نه آن چیزهایی که شما گفتید. (4053089) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۲:۳۱
چرا دولتمردان سخنان سابق خود را در مورد توافق فراموش کرده‌اند، صدا و سیما باید سخنان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و آقای روحانی را در زمان امضای برجام پخش کند تا شاید برای برخی یادآوری شود که از حسنات برجام چه گفته‌اند و لغو تحریم‌ها را بزرگ‌ترین دستاورد برجام دانسته‌اند! الان هم که تحریم‌ها 10 سال دیگر تمدید شده، برخی در کشور این اقدام جبهه استکبار را توجیه می‌کنند! (4053090) (alef-13)
 
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۲:۵۸
از آقای روحانی تقاضا دارم این 700 هزار شغلی که دولت ایجاد کرده را آدرس دهند تا مردم بدانند که این میزان شغل ایجاد شده چه جاهایی بوده و چه مقدار در موضوع مبارزه با بیکاری دولت مؤثر بوده است؟ (4053092) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۴:۲۱
رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان خود به حیله و مکر آمریکا در موضوع برجام اشاره کرده و درباره بدعهدی آمریکا هشدار داده بودند اما آقایانی در خواب باطل اصرار به توافقی کردند که فقط موجب عقب افتادن برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان شد بدون اینکه به تحریم‌های دشمنان پایان بخشد. (4053097) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۴:۳۴
آنانی که کلید حل مشکلات کشور را در جیب کدخدای ادعایی دنیا می‌دیدند و به وی اعتماد کردند و تاسیسات و فناوری‌های هسته‌ای را محدود و گاه معدوم کردند، باید پاسخگوی بدعهدی آمریکا به مردم ایران باشند. همچنین آنان که در 20 دقیقه به آن رای اعتماد دادند باید برای جبران آن هر چه زودتر پاسخی درخور بدعهدی دشمنان بدهند. (4053098) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۴:۳۶
پشت تریبون تظاهر به آزادی بیان میکنه
اما عملا فشار میاره که مطبوعات منتقد سرکوب شن !
روحانی مچکریم (4053099) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۵:۰۸
دم انتخابات شد و حرفای زیبا زدن شروع شد! امیدوارم گزینه ای به غیر از اعتدال گراها و اصولگراها باشه تا مردم از دست تفکر کارگزاران و پایداری ها راحت بشن (4053100) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۵:۱۴
آقای رئیس‌جمهور کمر ما از گرانی دارو، آب، برق، گاز، خوراکی، کمی یارانه‌ها شکسته است، ای کاش شما همان قدر که دغدغه لغو یک سخنرانی را داشتید دغدغه ما را هم داشتید؟! (4053101) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۵:۴۰
چه باید گفت درباره مدیرانی که در سخنرانی و مصاحبه دم از پیروی از ولایت می‌زنند ولی در عمل خلاف آن عمل می‌کنند. (4053102) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۱:۵۹:۱۴
آخه چرا دروغ میگی خود ابشان گفتن نتیجه عجله شما بوده (4053106) (alef-13)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۲:۰۲:۱۸
الان افتاده به خرج کردن رهبری!
اون موقع که باید گوش میکردی، خامی کردی الان می بندی به پای رهبری خوش انصاف؟!!!
همه مشکلات ناشی از ساده لوحی یا وادادگی خودتون بوده و هست! (4053111) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۴:۲۶
مشکلی نیست ایشان ادعا دارند در تمام موارد برجام با رهبری مشورت کرده اند ایشان نامه ها را منتشر کنند ! (4053583) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۰:۱۸:۰۷
آره ، اون موقع که صریح خط قرمز های رهبری را زیر پا می گذاشتند یادشان نبود نامه ها را منتشر کنند ؟؟؟؟
مگر آقا نفرمودند رئیس جمهور آمریکا دست نوشته بدهد که دوباره تحریم نمی کند پس کو؟ (4054113) (alef-13)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۲:۰۶:۱۶
اقای رئیس جمهور بزرگترین درخواست جامعه و دانشجویان در حال حاضر پیگیری مسئله فسادهای اقتصادی سرسام اور در تمام دستگاههای کشور است نه برجام!! (4053115) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۲:۱۹:۰۸
فقط یه سوال؟
اگه شما در مذاکرات با رهبری هماهنگ بودین پس حتما قبل از شما هم اقای جلیلی که التزامش به رهبری بیشتر بوده هم هماهنگ بوده!!
چطوره که سیاستهای مذاکراتی دولت قبل رو باعث تحریم میدونیدو مقصرش رو دولت قبلی؟؟
اقای جلیلی هم اگه مثل شما عمل وگفتارش باهم تفاوت داشت در مناظرات انتخاباتی میگفت من دارم سیاست کلان نظام رو اجرا میکنم!!
اگه حامیان دولت مرد جواب هستند پاسخ منو بدن
چطوره که تا دیروز دلواپسان و نهادهای تحت نظر رهبری رو عامل سنگ اندازی در اجرای برجام میدونستید حالا که افتضاح کار دراومده از رهبری مایه میذارین؟
اقای روحانی سکوت مرگبار شما و ایضا نماز جمعه پدر معنوی تان اقای هاشمی در سال هشتادوهشت یادمون نرفته.
اینقد دم از ولایت پذیری و اطاعت از رهبری نزن.اگه مطیع رهبری هستی واقعا. در مساله حصر هم پیرو رهبری باش.در انتخاب وزیر هم پیرو رهبرباش و فتنه گرها رو به مجلس معرفی نکن.
افای روحانی نفاق از کفر بدتره (4053132) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۹:۲۰:۵۷
جواب آقای جلیلی را اقای ولایتی به زیبائی دادند. عزیزم توانائی های افراد یکسان نیست. آقای جلیلی ولایت پذیر بود ولی تخصص لازم را نداشت. (4059087) (alef-13)
 
مودی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۲:۲۱:۲۱
وقاحت هم حدی دارد!!!!
رهبر انقلاب چندین بار در سخنرانی های علنی اعلام کرده اند که در جزییات مذاکرات وارد نشده و نمیشوند و الان شما گناه افتضاح برجام بدفرجام را اینگونه میخواهید به گردن رهبر انقلاب بیندازید ؟!!!! (4053139) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۴۵:۱۱
نامه های ادعا شده منتشر شود! (4053585) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۳:۰۰:۵۸
هرعاقلی می داند مذاکرات با دستور رهبر بوده تا به نتیجه رسید. (4053235) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۰:۱۹:۳۹
هر عاقلی می داند این دولت دارد افتضاحش را گردن رهبری می اندازد ، ولی مردم آگاهند و با این چیز ها گول نمی خورند، الحمدلله رهبری هم در طول مذاکرات صراحتا مواضعشان و خط قرمز هاشان که رعایت نشد را بیان کردند (4054118) (alef-13)
 
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۱:۴۲:۲۲
عقلا اقا گفتند من خوشبین نیستم یا نگفتند؟؟؟؟ (4054259) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۳:۳۰:۳۸
رهبری:بنده به این مذاکرات خوش بین نیستم (4054456) (alef-13)
 
و
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۳:۰۱:۱۰
سوال این است که شما چطوری نمی گذارید که آمریکا برجام را پاره کند؟
رچی دلشان خواسته تحریم کرده اند وتمدید ش کرده اند و هیچ کاری هم از دت شما بر نیامد آنوقت بازشعار بیهوده می دهید؟
حالا می بینیم
می دانید محکم ایستادن در برابر زور یعنی چه ؟
یعنی اینکه همانطور که کره شمالی سالها ایستاده و آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بر علیه اش بکند هرچند اگر مردمش تحت فشار اقتصادی باشند ولی ایستاده اند و راضی اند(حالا ما به ایدئولوژی شان کاری نداریم هرچند مادی گری )
برخی مسئولین کشورمان در حد و اندازه و شان این مردم خوب نیستند
چرا نیستندجوابش بماند برای بعد (4053237) (alef-13)
 
ارادتمند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۴:۱۱:۳۲
پای کارت بایست و این قدر از رهبری خرج نکن. حتی خط قرمزها را هم نادیده گرفته اید چه برسد که طبق مشورت عمل کنید.

(4053384) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۴:۰۳
معلومه که از رهبری خرج میکنید... رهبری که نمیاد بگه رییس جمهور داره دروغ میگه (4053541) (alef-13)
 
محمدصالح
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۲۷:۱۹
این دست اظهارات که حسن روحانی امروز مجدداً آن را مطرح کرده است، مسئله‌ای بوده که پیشتر رهبر معظم انقلاب پاسخ‌ آن را داده بودند. چنان‌که ایشان در دیدار با مداحان در بیستم فروردین سال گذشته با اشاره به این مسئله خاطر نشان کردند:

«بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست.»

نکته جالب توجه این است که رهبر انقلاب حتی همه مشکلات اصلی را در جزئیات مذاکرات دانسته و تصریح می‌کنند: « همه‌ی مشکل بر سر آن جزئیّاتی است که بنا است بنشینند و یکایکِ آنها را بحث کنند... همه‌ی مشکل بعد از این است. ممکن است طرف مقابل که یک طرفِ لجوج، بدعهد، بدمعامله، اهل دبّه در آوردن، اهل چک‌وچانه کردن، اهل از پشت خنجر زدن و اهل این‌جور کارها و سیاه‌کاری‌ها است، سرِ جزئیّات بخواهد کشور ما را، ملّت ما را، مذاکره‌کنندگان مارا در یک دایره‌ای محصور کند...» (4053550) (alef-13)
 
محمدصالح
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۳۶:۱۳
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه الله) در ادامه نیز مسئله هدف بسیار " لغو کامل و یک‌جای تحریم‌ها" را از جمله مواردی می‌دانند که باید در جزئیات مذاکرات رقم بخورد. ایشان در این‌باره می‌گویند:

« مطلب بعدی که ما به مسئولین گفتیم و به مردم هم عرض میکنیم، این است که در این جزئیّات مذاکرات ــ که خیلی هم این چند ماه آینده مهم است ــ اتّفاقی که باید بیفتد این است که تحریمها به‌طور کامل و یکجا بایستی لغو بشود. اینکه یکی از آنها میگوید تحریمها شش ماه دیگر لغو میشود، یکی میگوید نه ممکن است یک سال هم طول بکشد، یکی دیگر میگوید ممکن است از یک سال هم بیشتر بشود، اینها بازیهای متعارف معمول اینها است؛ اینها هیچ قابل اعتناء و قابل قبول نیست؛ تحریمها بایستی ــ اگر چنانچه حالا خدای متعال مقدّر فرموده بود و توانستند به یک توافقی برسند ــ در همان روز توافق به‌طور کامل لغو بشود؛ این باید اتّفاق بیفتد. اگر قرار باشد که لغو تحریمها باز متوقّف بشود بر یک فرایند دیگری، پس چرا ما اصلاً مذاکره کردیم؟ اصلاً مذاکره و نشستن پشت میز مذاکره و بحث کردن و بگومگو کردن برای چه بود؟ برای همین بود که تحریمها برداشته بشود؛ این را باز بخواهند متوقّف کنند به یک چیز دیگری، اصلاً قابل قبول نیست.» (4053566) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۵:۵۸:۰۲
رییس جمهور مسئولیت ناکامی برجام را بپذیرد. نمی توان 3سال از برجام و مذاکره گفت اما امروز که نتیجه اعتماد به دشمن آشکار شده حرفی دیگری زد (4053608) (alef-13)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۶:۰۵:۴۸
انسان از فرمایشات این مرد تعجب می کند تا روزی که برجام آفتاب تابان بود مدال افتخار به ظریف و مابقی می داد واز رهبری صحبتی نبود امروز که برهمگان روشن شده که برجام زیان مطلق است با کامل... می گوید با مشورت رهبری بوده ،آقای رییس جمهور یادتان که نرفته در مناظرات انتخاباتی با آقای ولایتی جهت جلب رای مردم چطور بر جلیلی تاختید (4053613) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۶:۴۱:۰۲
مگر رهبری نگفتند ثمر ندارد و تو کار خودت را کردی؟ (4053659) (alef-13)
 
خرپشت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۱۷:۱۴:۳۲
بدبختی ایران فقط دروغ است دروغ
هرکس که یک بار دروغ بگوید ، باید از کار و منصب برکنار کرد.

خدایا کشور ما را از دروغ و خشکسالی و دشمن محفوظ بدار. (4053705) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۱:۱۰:۳۰
از پایگاه تحلیلی الف که انصافا بدون در نظر گرفتن خط وجناح ودر کمال بی طرفی کامنت های هم وطنان را منتشر می کند ممنون هستیم ،ای کاش قضیه حکمیت در جنگ صفین را که در کامنت قبلی (عبرتی برای آیندگان) نوشته بودم منتتشر می کردید. (4054197) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۳:۳۳:۰۴
روحانی عالی حرف زد و جواب اون همه بی ادبی منتقدان را با صبوری و آرامش داد .من که هنوز بهش مبگم روحانی متشکریم . (4054459) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۶ ۲۳:۴۰:۳۳
الف خیلی خیلی بد رفتار می کنید شایسته روحانی عزیز و فهیم نیست که تمام مطالب تهاجمی را که کاملا از متن نوشته ها مشخص است که مطالب با نگارش دو یا سه نفر خاص نوشته شده است را گذاشته و...... (4054466) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۰:۰۵:۲۵
با هر بیانی که با مردم صحبت کنید مردم هم با همان بیان با شما صحبت می کنند
روحانی که سه سال است با نیش و کنایه با مردم صحبت کرده امروز نیز دانشجویان با همان نیش و کنایه با او صحبت کردند (4054500) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۱:۳۹:۰۱
روحانی حرف دل ملت را می زند واین نیش نیش زبان مردم است ! تو ناراحتی ؟! به الف بگو چون کامنتت را بی برو برگشت منتشر می کند اما کامنت مرا روحانی به گوشها می رساند ! (4054619) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۰:۳۱:۳۳
مواضع رهبری که کاملا مشخص بود جالبه حالا که برجام بدفرجام شده پای رهبری وسط کشیده میشه، (4054539) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۱:۳۹:۴۵
برجام قطعا بد فرجام نشده حتی اگر روحانی وظریف بگویند . (4054620) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۸:۲۵:۰۸
اين كامنت فك كنم از وزارت خارجه امريكا فرستاده شده! (4054868) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۹:۵۸:۳۲
داداش شما اوبامایی یا جان کری!! (4055066) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۱۱:۲۹:۴۹
تو قطعا خود خود روح برجام هستی :)) (4055267) (alef-13)
 
علی
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۱۷ ۰۹:۳۴:۴۸
«قرار است 900 تن کیک زرد وارد ‏کشور شود و این موفقیت بزرگی برای ملت ایران است.»
اگر وارداتش این قدر موفقیت بزرگی است، تولید آن در داخل کشور چگونه است؟ (4055015) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۳:۱۶:۴۹
چند مساله برای چندمین بار ثابت شد
1 دشمنی آمریکا با ملت ایران
2 ساده لوحی بعضی خواص
3 دروغگویی بعضی دیگر خواص
4 بیدار نشدن آنان که خود را به خواب زده اند
5 فرصت طلبی غرب گراها
6 مظلومیت رهبری (4058644) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۲۳:۵۷:۲۸
سایت آقای توکلی از زمانی که رای نیاورده چقدر یه طرفه مطلب میذاره و از اون بد تر نظرات یه طرفه ‌.....
قبلا فک می کردم طرف حقید ولی الان مطمینم سیاسی کاری می کردید.... (4059390) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.