توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500999
سازمان ملل: بازگشایی فرودگاه صنعا بر عهده طرف‌های یمنی است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۷
بعد از اینکه ائتلاف عربی از سازمان ملل خواست اداره فرودگاه صنعا را به دست بگیرد، این سازمان مسئولیت بازگشایی فرودگاه را به عهده طرف‌های یمنی گذاشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ائتلاف متجاوز عربی روز پنجشنبه بازگشایی فرودگاه صنعا را به نظارت سازمان ملل بر این فرودگاه و اداره آن مشروط کرده بود اما استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل گفت: ما به گزارشات رسانه‌ای درباره درخواست ائتلاف عربی دست یافتیم و کاملا واضح است که این مسئولیت اصلی به دوش خود طرف‌های یمنی است.

وی افزود: سازمان ملل کنترل این فرودگاه را در دست ندارد و طرف‌های درگیر تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند از جمله از سرگیری پروازها در این فرودگاه و رسیدن کمک‌های بشردوستانه و پروازها برای انتقال بیماران.

دوجاریک دریافت هرگونه درخواست رسمی از سوی نیروهای ائتلاف را رد کرد و گفت، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن روز گذشته در منطقه بود و مذاکراتی با مسئولان در ریاض درباره لزوم راه اندازی فرودگاه صنعا داشت.

فرودگاه صنعا اکنون در کنترل انصارالله است اما از آنجا که ائتلاف تحت امر عربستان آسمان یمن را بر روی هرگونه پروازی بسته است، مدتهاست غیر فعال شده است و جز پروازهای بین المللی که ریاض اجازه آن را ندهد از این فرودگاه انجام نمی‌شود. اخیرا سازمان ملل از عربستان خواسته بود تا اجازه فعال شدن این فرودگاه را بدهد که عربستان نیز اعلام کرد در صورتی که سازمان ملل اداره آن را بر عهده بگیرد آماده این کار است.

دوجاریک از تمامی طرف‌های یمنی خواست حفاظت از جان غیرنظامیان و رسیدن کمک‌های بشردوستانه را تضمین کنند. وی گفت که با دولت مستعفی یمن و ائتلاف عربی برای بازگشایی فرودگاه صنعا در تماس است.

روز پنجشنبه ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی اعلام کرده بود که در صورت نظارت سازمان ملل بر فرودگاه صنعا و "توقف عملیات قاچاق" آماده بازگشایی این فرودگاه است.

در همین راستا، یکی از مسئولان شورای عالی سیاسی یمن ادعاهای وارد شده در اظهارات ترکی المالکی را رد کرد و آن را کذب محض دانست.

این مسئول از ادعای ائتلاف عربی درباره نگرانی‌ها نسبت به امنیت هواپیماهای غیرنظامی و پروازهای تجاری در فرودگاه صنعا ابراز تعجب کرد و گفت: ادعای قاچاق سلاح یا مسائل دیگر کذب است.

وی گفت: مسئله اداره فرودگاه صنعا یا دیگر فرودگاه‌ها و بنادر حق حاکمیتی است که نمی‌توان از آن کوتاه آمد یا به شروط مختلف آن را پذیرفت. فرودگاه صنعا به طور کلی امن است.
 
کلمات کلیدی : جنایات آل سعود + عربستان + یمن + سازمان ملل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.