توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395663
توافق ترکیه و روسیه برای عملیات هوایی در سوریه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۹
این تصمیم مبنی بر هماهنگ کردن عملیات‌های هوایی در سوریه در ۱۵ سپتامبر و در جریان ملاقات والری گراسیموف، رییس ستاد مشترک ارتش روسیه و خلوصی آکار، همتای ترک وی صورت گرفته بود.

به گزارش ایسنا، بنا بر اظهارات یک منبع نظامی ترکیه، مقامات این کشور و روسیه در حال مذاکره درخصوص هماهنگ‌کردن عملیات‌های هوایی در آسمان‌های سوریه به منظور جلوگیری در وقوع حوادث هوایی در این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این تصمیم مبنی بر هماهنگ کردن عملیات‌های هوایی در سوریه در ۱۵ سپتامبر و در جریان ملاقات والری گراسیموف، رییس ستاد مشترک ارتش روسیه و خلوصی آکار، همتای ترک وی صورت گرفته بود.

این منبع نظامی ترکیه اعلام کرده است که در جریان مذاکره بر سر پیش‌نویس این توافق، دو طرف موفق به دستیابی به یک "توافق ضمنی" شده‌اند و بر اساس این توافق، هیچ طرفی نباید به مناطقی که طرف دیگر در آن منطقه درحال انجام عملیات‌های نظامی است، وارد شود.

سفر این فرمانده بلندپایه نظامی روسیه به ترکیه، برای اولین بار پس از سرنگون کردن جنگنده این کشور در سوریه در سال ۲۰۱۵ به دست ترکیه صورت می‌گیرد و پس از این حادثه، روابط میان روسیه و ترکیه به حالت تعلیق درآمد.

در جریان این ملاقات، دو کشور درخصوص ایجاد یک خط هوایی مستقیم و کانال‌های ارتباطی میان روسیه و نیروی هوایی ترکیه برای جلوگیری از وقوع مجدد این حوادث توافق کردند.

این منبع نظامی ترکیه به خبرنگاران گفت که کار برای به پایان رساندن این توافق در بالاترین سطح ادامه پیدا می‌کند.

در صورت امضای نهایی این توافق‌نامه، این امر گام مهمی در خصوص ایجاد همکاری میان ترکیه و روسیه در خصوص نبرد در سوریه خواهد بود.

بر اساس اظهارات این منبع ترک، ارتش ترکیه مختصات مناطقی را که در آن عملیات‌های نظامی اجرا می‌شود به روسیه ارائه خواهد داد و در عوض، جنگنده‌های روسی از ورود به آن مناطق خودداری می‌کنند.

وی ادامه داد: ارتباط ما با روسیه نتیجه بسیار خوبی دارد.

این منبع نظامی ترکیه همچنین خاطرنشان کرد که تحرکات روسیه به منظور اجتناب از ایجاد خشونت در فضای هوایی ترکیه، به دقت صورت می‌گیرد و روسیه به طور منظم اطلاعاتی درباره پروازهایش در نزدیکی این مناطق ارائه می‌دهد.

نیاز به حصول توافق میان دو کشور در زمینه هماهنگ کردن عملیات‌های هوایی پس از راه‌اندازی عملیات "سپر فرات" در سوریه در ۲۴ اوت ضروری احساس شد و منابع خبری محلی روسیه گزارش دادند که وزیر دفاع روسیه خواستار دریافت اطلاعات مواضع ارتش ترکیه در سوریه به منظور جلوگیری از حوادث هوایی شده بود.
 
کلمات کلیدی : ترکیه+روسیه+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.