نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493664
روحانی در جلسه هیات دولت:
برای تشکیل کابینه با افراد مختلف در جناح های گوناگون اصولگرا، اصلاح طلب و میانه رو مشورت کرده ام / توافق هسته ای ، توافقی عزتمندانه ، موثر و کم نظیر در تاریخ انقلاب است
بخش خبری الف، 28 تیر ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، درباره رفتار ناصحیح آمریکا در قبال تعهدات بین المللی اش گفت: عظمت و جایگاه سیاسی هر کشوری در دنیا، به اعتماد نسبت به آن کشور و احترامی که آنان به تعهدات خودشان دارند، مربوط می شود.

رییس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها در دوران جدید، بسیاری از تعهداتشان را زیرپا می گذارند، افزود: آنها تعهد پاریس، تعهد با کوبا و بسیاری از تعهداتی که در قراردادهایشان با آمریکای شمالی و نیز بخشی از تعهداتی که نسبت به آسیای شرقی دارند را زیر پا گذاشته اند و این نشان می دهد که آمریکا نمی تواند مروج حقوق بشر، قانونگرایی و  ثبات و امنیت در جهان باشد.

دکتر روحانی تاکید کرد: کسی که خودش دارای ثبات نبوده، به قوانین و مقررات احترام نگذاشته و به امضای خودش پایبند نیست، نمی تواند دیگران را دعوت به ثبات، امنیت و آرامش کند.

رییس جمهور حضور آمریکایی ها در منطقه را موجب تشدید اختلافات و درگیری ها دانست و گفت: آنها نتوانستند در برابر تروریست ها اقدام خاصی انجام داده و ثبات را به منطقه بیاورند، بلکه این ملت عراق و سوریه بود و کشورهای همجوار و رزمندگان فداکار بودند که با همه وجود این مردم مظلوم را یاری و کمک کردند و منطقه را از تروریسم نجات داده و در آینده به طور کامل نجات خواهند داد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره نسبت به تعهدات خود پایبند بوده و خواهد بود. رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز یکی از توطئه های آمریکایی ها این است به گونه ای برخورد کنند که ایران بگوید دست از تعهدات خود برداشته و به امضای خود متعهد نیست، اظهار داشت: این توطئه اخیری است که آمریکا طراحی کرده و به اعتقاد من هرگز موفق نخواهد بود.

دکتر روحانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین المللی خود پایدار خواهد ماند هرچند که آمریکایی ها با دست پس می زنند و با پا به پیش می کشند و از سویی با گزارش رسمی به کنگره اعلام می کنند که ایران به تعهداتش کاملا متعهد بوده و بنابراین ناچارند به برجام احترام بگذارند و نمی توانند برجام را نقض کنند و از سویی دیگر به بهانه های مختلف بدنبال اعمال یکسری تحریم های جدید هستند که با هیچ منطق و روح و متن برجام هم سازگار نبوده و در تعارض است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه باید هوشیار باشیم تا در دام آنها نیفتاده و در زمین آمریکا بازی نکنیم و در عین حال متعهد به تعهداتمان بوده و راه خودمان که مسیر پیشرفت است ادامه دهیم، افزود: امروز آمریکایی ها از فضایی که بعد از برجام ایجاد شده ناراحتند و نسبت به اینکه ایران با آسیا و اروپا روابط اقتصادی بهتری دارد نگران هستند و طبیعی هم هست که نگران باشند چون از این وادی سودی نصیب آنها نمی شود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: خوشحالیم که تا امروز شرکای ما در 1+5 با قدرت برای حراست از برجام ایستادگی کردند و آمریکایی ها هم مثل همیشه، دوپهلو و دوچهره وارد عمل شدند، اما مطمئنا اگر آمریکایی ها بخواهند تحریم هایی را تحت هر عنوان و بهانه علیه ما اعمال کنند،  ملت بزرگ ایران پاسخ مناسب به آنها داده و نسبت به مصوبات کنگره، مجلس شورای اسلامی نیز متقابلا مصوباتی خواهد داشت.

رییس جمهور اظهار داشت: از تخلفات آمریکا نمی گذریم و در برابر آنها می ایستیم اما در عین حال حواسمان جمع است که باید چگونه از این فضای بوجود آمده بهره برداری کنیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: ملت ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری و با حمایتشان کار بزرگی را در زمینه برجام انجام دادند و توانستند با یک قرارداد چندجانبه و بین المللی موفقیت بزرگ و کم نظیر و حتی بی نظیری را در تاریخ سیاسی ایران بدست آورده و در برابر قدرتهای بزرگ از حقوق خودشان دفاع کنند.

رییس جمهور ادامه داد: ملت ایران با برجام توانستند قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت و مصوبات شورای حکام را لغو و موضوع PMD را حل وفصل کرده و  مساله تحریم های تسلیحاتی را محدود کنند و تحریمهایی که نسبت به برنامه موشکی بود را به صورت دیگری درآوردند که تحریم قبلی را از بین ببرند.

دکتر روحانی گفت: ملت ایران کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام داد و امروز فضای خوبی برای ما ایجاد شده است که باید ملت و مسئولین از این فضا به خوبی استفاده کنند و نباید تحت تاثیر توطئه های آمریکا قرار بگیریم. رییس جمهور با بیان اینکه امروز برخی از اینکه می خواهیم از این فضا به درستی استفاده کنیم،  ناراحت می شوند، ادامه داد: چرا باید از بهره برداری درست از فضایی که ملت ایجاد کرده ناراحت شویم؟ نباید چنین باشد و همه باید نسبت به منافع ملی متحد باشیم و راهی را که انتخاب کردیم به خوبی ادامه دهیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل دولت دوازدهم در آینده نزدیک گفت: به هر حال کابینه دوازدهم در چارچوب مقررات در حال شکل گرفتن است و رییس جمهور موظف است در این راستا  با افراد مختلف مشورت کند و بنده هم با افراد مختلف در جناح های گوناگون اصولگرا، اصلاح طلب، میانه رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آنها را جویا شده ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات برخی افراد در بعضی از روزنامه ها، سایتها و رسانه ها منعکس شده اما در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک جناحی نبوده  و فراجناحی خواهد بود.

رییس جمهور اظهار داشت: افرادی که در دولت دوازدهم عهده دار مسئولیت می شوند باید خواسته و  نظر اکثریت مردم که در انتخابات رای دادند را به طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی اینطور نیست نمی تواند مسئولیت سنگین را برعهده بگیرد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مبنای دولت بر دموکراسی، رای مردم و قانون اساسی است، گفت: بحث این و آن جناح نیست، اما شیوه و تفکری که مردم در انتخابات به آن رای دادند باید در دولت، استاندارها، فرماندارها، مدیرکل ها و در مسئولیت های سنگین و حساس حاکم شود.این بدان معنا نیست که غیر از 24 میلیونی که به دولت تدبیر و امید رای دادند، حق حیات ندارند؛ آنها هم حقوق دارند و حقوق اساسی شان محفوظ و می توانند فعالیت کنند، اما امروز  در مسئولیت های رده بالا نوبت این 24 میلیون است و اگر غیر از این باشد پس برای  چه رای دادیم و انتخابات برگزار کردیم.

رییس جمهور افزود: انتخابات برای آن بود که دو تفکر به رای مردم گذاشته شود. مردم به این دو تفکر رای دادند یکی شد اقلیت و دیگری اکثریت و ما طبق قانون اساسی و طبق رویه دمکراسی باید به رای اکثریت احترام بگذاریم و بر مبنای آن عمل کنیم. اقلیت هم حقوق دارد و باید به حقوق او احترام بگذرایم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه همه حق صحبت و انتقاد دارند اما هیچ کس حق تخریب ندارد، گفت:  تخریب هیچ کس نسبت به دولتی که از طرف ملت انتخاب شده و نماینده مردم است، قابل قبول نیست. رییس جمهور تنها کسی در کشور است که با آرای مستقیم مردم از سراسر کشور انتخاب می شود و ما دیگر چنین انتخاباتی نداریم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه فردی که به عنوان رییس جمهور و با رای اکثریت برگزیده می شود ، منتخب و نماینده کل ملت ایران است ، گفت:  رییس جمهور از طرف مردم حرف می زند و اقدام می کند و وظیفه اش نیز احترام به افکار عمومی است.

دکتر روحانی افزود: درست است که 24 میلیون نفر به رییس جمهور رای دادند، اما رییس جمهور، نماینده همه ملت است هر چند که باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که ما در انتخابات، اندیشه، راه و تفکری را به رای گذاشتیم و بارها در مناظرات و سخنرانی ها نیز گفته ام که انتخابات ، انتخاب بین دو و یا چند فرد نیست بلکه انتخاب بین دو تفکر و اندیشه است و مردم به یکی از دو اندیشه رای دادند و ما براساس آن اندیشه، پیش خواهیم رفت.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به موضوع انتخاب کابینه دوازدهم ، اظهارداشت: معرفی کابینه به مجلس و در نهایت رای نمایندگان محترم و تشکیل دولت، باید مایه امید، آرامش و وحدت بیشتر برای مردم ما باشد و نباید به یک اختلاف و فاصله تبدیل شود و همه باید تسلیم افکارمان باشیم.

دکتر روحانی افزود: به عنوان رییس جمهور، وزرا را انتخاب و در نهایت به مجلس معرفی می کنم و این حق نمایندگان مجلس است که به وزرا رای بدهند و یا رای ندهند.

رییس جمهور با بیان اینکه "ما تسلیم قانون اساسی هستیم و برمبنای قانون اساسی حرکت می کنیم"، گفت: همه باید به پیام انتخابات توجه داشته باشیم. در این انتخابات بزرگ و عظیم بیش از 41 میلیون نفر به پای صندوق های رای آمدند و اگر اجازه می دادیم یک ساعت دیگر هم مردم رای بدهند حتما این آمار به  45 میلیون نفر می رسید. این افتخار بزرگ برای کشور و ملت ما است.

 دکتر روحانی در ادامه همگان را به پرهیز از حاشیه سازی فرا خواند و تاکید کرد: در این ایام از همه دوستان ، قوای مختلف و رسانه ها خواهش می کنم که لطفا حاشیه نسازند.

رییس جمهور افزود: خیلی از اقدامات را می توان در موقع خود انجام داد. ما که با قوای دیگر مخالف نیستیم و با همه رابطه خوب داریم. فرض کنید امروز که نزدیک دولت است مجلس طرح سه فوریتی بدهد که دولت را به هم بریزد. البته  به هر حال اکثریت مجلس که به سه فوریتی رای نمی دهد، اما آیا این حرکت خوب است؟ معلوم است که پسندیده نیست و ما همه یکی هستیم و یا اینکه قوه قضاییه بیاید حاشیه سازی کند.

دکتر روحانی تصریح کرد:  اکنون وقت حاشیه سازی نیست. باید حاشیه ها را کنار بگذاریم و به فکر وحدت، مردم و آینده مملکت باشیم . همانطور که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند اولویت ما تولید ، رونق اقتصادی واشتغال است و همه باید اهداف و منافع ملی را مدنظر قرار دهیم و اگر هم کسی خواست برایمان حاشیه بسازد در متن حرکت کنیم و بدون توجه به جاده های فرعی، به راهمان تا رسیدن به مقصد ادامه دهیم.

رییس جمهور در ابتدای سخنان خود نیز با تسلیت شهادت بنیانگذار مذهب شیعه امام جعفر صادق(ع)، گفت: امام صادق(ع) در دوران امامت خود با استفاده از شرایطی که در دنیای اسلام وجود داشت، توانستند راه امام باقر(ع) را برای ترویج اسلام واقعی در فقه، کلام و تفسیر و حتی علوم طبیعی با تربیت شاگردانی همچون جابرابن حیان ادامه دهند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه امام صادق (ع) در مدینه کرسی های بحث در زمینه های گوناگون و افراد مختلف برگزار می کردند، اظهار داشت: آزادی اندیشه و فکر و فضای علمی که در مدینه آن دوران بود و افرادی که حتی به خدا و پیامبر اعتقادی نداشتند می آمدند با امام صادق(ع) و شاگردان ایشان بحث می کردند و امام نیز با احترام پاسخ آنها را می دادند و بسیاری از آنها را قانع می کردند.

رییس جمهور ادامه داد: امام صادق(ع) به ما یاد داد که چگونه باید عمل کنیم و ما باید امروز آن راه و شیوه را مورد عمل قرار دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در مکتب علمی و سیاسی امام صادق(ع) علوم و دانش های مختلف تدریس می شد، خاطرنشان کرد: افتخار ما این است که پیرو مذهب شیعه جعفری اثنی عشری هستیم و این به صراحت در قانون اساسی کشور آمده و یکی از وظایفی که در قسم نامه برای رییس جمهور تعیین شده، پاسداری از این مذهب رسمی، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی است.

رییس جمهور افزود: حراست از استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور هم بر اساس قسم نامه بر عهده رییس جمهور است.

دکتر روحانی با بیان اینکه نام امام صادق(ع) با انقلاب اسلامی عجین است، گفت: روز شهادت امام صادق(ع) در سال های 42 و 56 از روزهای اوج  نهضت و انقلاب اسلامی به شمار می رود و اولین خونی که در راه نهضت اسلامی بر زمین ریخته شد در مدرسه فیضیه در ایام شهادت امام صادق(ع) در سال 42 بود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه نام امام صادق(ع) همواره در انقلاب برای ما پیام داشته و راه را به سمت پیروزی گشوده است، تصریح کرد: امروز یاد، نام و مکتب امام صادق(ع) می تواند بهترین راهنما برای  حوزه های علمیه و دانشگاه های ما باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما باید بتوانیم همان شیوه و سعه صدری که امام صادق(ع) نسبت به افکار و مذاهب دیگر داشتند را در جمهوری اسلامی داشته باشیم، گفت: باید بیاموزیم که با هم به خوبی و با لحنی دوستانه و برادرانه سخن گفته و از هم فاصله نگیریم و اختلافات جزیی را که معمولا به خاطر  اساس انقلاب، دین و منافع ملی نیست و بیشتر در راستای منافع حزبی، گروهی و جناحی است ، فراموش کرده و در مسیر اهداف اصلی انقلاب تلاش کنیم و گام برداریم.
 
کلمات کلیدی : انتخاب کابینه روحانی+پیش بینی دولت دوازدهم+کابینه دولت دوازدهم
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۳۱:۵۳
یعنی میخواهد دولت ائتلافی تشکیل بدهد؟
مگر انتخابات در ایران حزبی هست که هر حزب به نسبت رای که می آورد سهم داشته باشد؟ (4480901) (alef-3)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۳۶:۵۴
"توافق هسته ای ، توافقی عزتمندانه ، موثر و کم نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی است"

من از این جمله متوجه شدم که باقی جملات دیگه ایشن تا چه اندازه ای درسته!!! (4480906) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۴۵:۱۲
راه حلش که اینکه که دوباره تحریم بیشم اقتصاد بیقته دست امثال زنجانی تا خیالشون راحت بشه !!! (4480918) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۴:۴۵:۱۴
عجب! هسته ای تعطیل شد بتن ریختن دانشمندان اخراج شدن. تحریم ها بنام دیگه ای برگشت و دیگر هیچ (4482203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۴۸:۲۶
زنده باد روحانی. ان شاالله با تدبیر درست و تعامل با دنیا رفته رفته مشکلات حل بشه. به کوری چشم آمریکا و اسراییل و بدخواهان ایران، ما اگر انتقادی هم داریم بین خودمونه و در برابر دشمن مثل صخره محکمیم. (4480924) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۱۲:۴۹
قرارداد نفتی سراسر خسارت دولت با توتال فرانسه نشان داد امتیاز دادن این دولت به خارجی‌ها در هسته‌ای متوقف نشده و این کار به صورت سریال ادامه دارد. (4480971) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۷:۰۴:۰۷
اقای روحانی تبری خود را از برادرش اعلام کند (4481199) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۴۹:۵۲
آقای روحانی ما اشتباه کردیم به شما رای دادیم

ما به شما رای دادیم که انسان معتدلی هستی ولی شما در بیشتر سخنان خود فقط به 24 میلیون رای اشاره میکنی که اصلا درست نیست و این سخنان فقط باعث اختلاف بین جامعه میشود. (4480929) (alef-3)
 
فرناز
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۳۴:۳۰
کجای این حرف اشتباه است؟ پس واسه چی انتخابات برگزار کردیم؟ (4481021) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۵:۳۰:۵۰
همه به عزت ایران رای دادیم
رهبر انقلاب چقدر تاکید می کنند که مردم را دو قطبی نکنید که آرزوی دشمن است

همه ما با هم برادر و خواهر هستیم و در پی عزت ایران عزیز
چه کسانی به روحانی رای دادند و چه رای ندادند

کار جناب روحانی شایسته کسی که رئیس جمهور همه است نیست. (4481711) (alef-11)
 
Turkey
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۵:۳۱:۰۳
شما به ایشون رای ندادی که بخوای اظهار پشیمانی کنی (4481091) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۷:۴۹:۴۱
تو به دکتر روحانی رای دادی؟قسم میخورم که به رییسی رای دادی (4481266) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۰۳:۰۶
درست اما نباید سهیمه 6-6-6 باشد بلکه اصلاح10-اعتدال6-اصول2 باید باشد. (4480946) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۱۰:۳۹
من خودم به روحانی رای دادم. اما ایشان باید این نکته را نیز درک کن که 16 میلیونی که به کس دیگری رای داده اند و اون کسانی که اصلا رای نداده اند نیز در کابینه باید به همان نسبت خودشان سهیم باشند. (4480966) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۹:۱۱:۱۰
مگه زمان محمودخان ١٤ميليوني كه به ايشون راي نداده بودن دركابينه سهيم بودن؟ (4481354) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۰۵:۳۲:۲۴
منظورت 14 ملیونیه که اکثرا آنها در 9 دی از فتنه گران اعلام برائت کردند؟ (4481712) (alef-11)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۹:۱۵:۰۵
مگر کابینه دولت شرکت سهامی است؟! (4481362) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۳:۱۵
دولت برای کل ملت است و از همه ملت باید باشد ، دولت که بخش خصوصی نیست، که به هواداران آقای روحانی واگذار شود، یا دولت جایزه قرعه کشی نیست که فقط به کسانی که نامشان در آمده اختصاص داده شود ،
لحن تمامیت خواهانه آقای روحانی مشکلات کشور را دو چندان، می کند.
چطور کسانی که تا دیروز شعار میدادند کشور را با یک جناح نمی شود اداره کرد ، حالا حتی اجازه نمی دهند یک نفر غیر جناح خودشان وارد کابینه شود.
این عدم صداقت پایان خوشی ندارد. (4481968) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۶:۳۴:۱۰
ریس جمهور محبوب من (4481166) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۷:۱۳:۱۳
اقای روحانی خیلی مودبانه حق حدود 17 میلون رای دهنده را نادیده می گیرند. باید حواسشان باشد این حرف ها قبلا هم از دیگرانی شنیده شد و متاسفانه فقط باعث ایجاد دو قطبی و اختلاف شد امیدوارم آقای روحانی بادقت بیشتری صحبت کنند. چون در این صحبت های بوی اختلاف و غرور می آید. (4481214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۳:۳۸:۲۳
17 ميليون؟! چند روز ديگه از 24 ميليون پيشی خواهد گرفت!!! (4484120) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۷:۲۴:۴۴
برجام یک افتخار تاریخی برای روحانی و یک اشتباه باور نکردنی برای اوباما بود که شخصیتی ساده لوحانه ای داشت . (4481229) (alef-3)
 
متوکل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۷:۴۴:۱۳
اقلیت باید روش عملکرد اکثریت جامعه را بپذیرد. (4482331) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.