توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 430267
انتقاد آیت الله مصباح به شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۰
 آیت الله مصباح یزدی گفت:این که رهبری دائما تاکید می‌کنند که حوزه، مردم و مسئولان باید انقلابی باشند و انقلابی عمل کنند، نشان از اهمیت روحیه و کار انقلابی دارد لذا ما نیز باید معنای انقلابی را درک کرده و خود انقلابی باشیم و صدا و سیما نیز انقلابی عمل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع مدیران مرکز پژوهش و مرکز سنجش و پژوهش صدا و سیما، با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران، انقلابی فرهنگی است، افزود: همان طور که اسلام، ابتدا باور‌ها و ارزش‌‌های مردم را تغییر داد و تغییر در سایر ساحت ‌‌های زندگی انسان مانند سیاست، اقتصاد، صنعت، و روابط بین الملل نیز ریشه در همان تغییر فکر دارد، کار اصلی این انقلاب نیز، تحول در فکر و احیای باورها و ارزش ‌های اسلامی بود.

وی با اشاره به این که نهضت اسلامی بدون امکانات و تنها با سخنرانی و بیانات و اعلامیه‌‌های امام(ره) شروع شد و با حمایت و سخنرانی و نوشتن کتاب و مقاله توسط یاران وی ادامه یافت، افزود: امروز هم باید فکرها را تصحیح و تقویت کرد و اساس فرهنگ، یعنی باورها و ارزش‌ ها، را مورد توجه قرار داد و با تصحیح آن، سایر امور را نیز سامان داد.

وی با بیان این که برخی نهاد‌ها بزرگ ترین نقش را در تحولات فرهنگی و تصحیح باورها و ارزش ‌ها در جامعه دارند، آنها را در سه دسته طبقه ‌بندی کرد: نهادهایی که فکر صحیح را تولید و افکار انحرافی را نقد کرده، نقاط ضعف و قوت آنها را بیان کنند؛ نهادهایی که محتواهای تولید شده را در قالب آموزش ‌‌های رسمی در جامعه نشر دهند؛ و نهادهایی که آنها را در قالب آموزش ‌‌های غیر رسمی با استفاده از ابزار هنر در جامعه ترویج کنند، وظیفه اول بر عهده پژوهشگران است، وظیفه دوم را نظام آموزش و پروش و آموزشی عالی عهده‌ دار شده و وظیفه سوم کار رسانه‌ است که باید محتواهای تهیه شده را با بیان ساده، شیوا، جذاب و قابل فهم برای سطوح مختلف، در جامعه مطرح و در این مسیر از ابزارهای موجود از جمله هنر، استفاده نماید.

عضو جامعه مدرسین ادامه داد: در ابتدای انقلاب، با مدیریتی در کشور مواجه بودیم که نه تنها برای انجام این کارها، یعنی تولید محتوای فرهنگی صحیح و ترویج آنها ضعیف بود، بلکه آفت زده و دچار برخی آسیب‌‌ های فکری بود؛ لذا افکار غلطی توسط رسانه‌ ها پخش می ‌شد، تئوری‌‌ های اشتباه در دانشگاه‌ ها تدریس می ‌شد، و کتاب ‌‌های بسیاری به نشر نظریات و ارزش های بیگانگان می‌ پرداختند که زیان بار بودند، مقابله با این فرهنگ کار آسانی نبود.

وی با بیان این که دست الهی در کار بود که امکان تحول فرهنگی را در کشور به وجود آورد، ادامه داد: وگرنه شرایط عادی به‌ هیچ وجه برای تحول فرهنگی مساعد نبود؛ چون از طرفی بسیاری از اساتید دانشگاه‌ ها با فکر ناب اسلامی بیگانه بوند، و در حوزه هم، اگر چه مایه‌‌ های صحیح اسلامی وجود داشت، اما امکاناتی برای پیشرفت نبود و نیروهای موجود هم بهره برداری نمی شد؛ اما با همت و همیاری همه دستگاه ‌های متعهد و دلسوز این روند شروع شد و بحمدالله هم در حوزه و هم در دانشگاه و هم در جامعه، این حرکت معجزه‌ وار شروع شد و به صورت فوق انتظار رشد کرد.

آیت الله مصباح یزدی افزود: به رغم این که نهاد صدا و سیما به عنوان یک رسانه، مسئول تولید علم و محتوا نیست، بلکه وظیفه انتشار و ترویج محتوای تولید شده را داشت، اما در عین حال در صدا و سیما نیز افرادی خودشان آستین ‌ها را بالا زده و برای تولید محتوا دست به کار شدند.

وی این حرکت صدا و سیما را نمونه‌ ای از همیاری مورد انتظار در یک کشور انقلابی دانست و افزود: لذا جای تشکر دارد که صدا و سیما نه تنها برای انجام وظایف خودش با توجه به امکانات، حرکت را آغاز کرد، بلکه در زمینه‌‌ های دیگر نیز تلاش کرد.

آیت الله مصباح با اشاره به این که با تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی نیز حرکتی مفید در دانشگاه ‌ها شروع شد، ادامه داد: البته همکاری بین حوزه و دانشگاه‌ها ، کمک بزرگی برای تحقق این تحولات کرد، امیدواریم با روح همکاری و همیاری در بین نهادها، همچنان با همت دلسوزان انقلاب، ثمرات بیشتری را شاهد باشیم.

وی با اشاره به دستاورد‌‌های عظیم انقلاب گفت: این انقلاب به برکت خون صدها هزار شهید از بهترین جوانان و نوجوانان این مرز و بوم به بار نشسته است ‌و ما علاوه بر وظیفه دینی، وظیفه ‌ای انسانی داریم که نگذاریم آن چه آنها با خون خود به دست آوردند، از دست برود؛ حتی اگر آخرتی هم در کار نبود، وجدان انسانی حکم می‌ کرد که جلوی از دست رفتن حاصل خون شهدا را بگیریم؛ زیرا آیندگان درباره ما چه خواهند گفت؟ آیا نمی ‌گویند یک زمانی، با رهبری یک پیرمرد روحانی، حتی نوجوانان جلوی تانک رفتند و این انقلاب را به پیروزی رسانده و حفظ کردند، اما نخبگان کشور آن را رها کردند تا دستاورد‌ها از دست رفت؟

وی با اشاره به این که فرهنگ مهم ترین سرمایه ما برای حفظ دستاوردهای انقلاب است، ادامه داد: پیشرفت انسانی بدون فرهنگ ناممکن است؛ چرا که ارزش انسان به باورها و ارزش هاست و ما معتقدیم ناب‌ ترین باورها و ارزش‌ ها را اسلام معرفی کرده است؛ لذا مهم ترین کار، استخراج و فرآوری منابع غنی فرهنگی اسلام است که پس از تولید محتوا باید ابتدا در بین خواص و سپس در میان سایر مردم جامعه در سطوح مختلف منتشر و ترویج شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که هر چند وظیفه رسانه و صدا و سیما اصالتاً نشر محتوا در میان مردم است، ولی در دو بخش اول، یعنی تولید محتوا و ترویج آن در بین خواص نیز می ‌تواند نقش‌آفرینی کند، ادامه داد: با کارهای رسانه ای حتی می ‌شود محققان را به مسائل مورد نیاز توجه داد؛ یا زمینه، امکانات و ابزار برای استخراج معارف و نشر آنها را فراهم کرد، این همان همیاری برخاسته از احساس مسئولیت در یک کشور انقلابی است؛ زیرا در کشور انقلابی «به من چه» معنا ندارد و هر کسی باید در حد توان خود برای رسیدن انقلاب به اهدافش کمک کند؛ البته آن جایی که این وظیفه با تقسیم کار و مسئولیت ‌‌های مشخص شکل بگیرد، پیشرفت بهتری حاصل می ‌شود؛ اما اگر چنین نشد، وظیفه از بقیه ساقط نمی شود.

وی ادامه داد: بر این اساس رسانه باید در صدد تقویت این فکر در جامعه باشد که امروز پژوهش و تحقیق، مورد نیاز جامعه و انقلاب است، لذا هر چند شما در کارهایتان، پژوهش را نیز برعهده گرفته ‌اید؛ اما باید این مساله را به دیگران هم فهماند تا نسل بعد نیز انگیزه انجام آن را داشته باشد؛ چرا که اگر فرهنگ در جامعه در حال رشد و جوانه زدن نباشد، مبتلا به رکود و عقب گرد شده و نهایتا جامعه به مرگ فرهنگی مبتلا می‌شود.

وی افزود: در تصور بسیاری از مردم، فرهنگ یک امر سلیقه ای و نسبی است که هر قومی برای خود دارد؛ مثل لهجه‌ ها و گویش ‌ها و برخی امور محلی؛ در حالی که فرهنگ به معنای باورها و ارزش‌ ها مقارن با انسانیت است؛ از این رو باید در تبیین معنای صحیح فرهنگ و حفظ دستاوردهای انقلاب که همان فرهنگ اسلامی است، کوشید.

وی با تاکید بر لزوم تقویت باورهای بنیادین ادامه داد: امروز رسانه‌ ها و سایت‌ های دشمنان نظام، باورها و ارزش ‌های بنیادین جامعه را هدف گرفته‌ اند، و روزانه با طرح شبهات اعتقادی و اخلاقی به روش‌‌ های مختلف، از طرح سوال گرفته تا تمسخر و طنز، و با بهره گیری از روش‌‌ های حرفه ‌ای و هنری برای تاثیرگذاری بر مخاطب، به خصوص نسل جوان را مورد تهاجم قرار می ‌دهند.

وی با اشاره به لزوم تدوین یک طرح و سیاست کلی برای امور فرهنگی گفت: حقیقت این است که در برنامه ریزی ضعف داشته و داریم و سیاست ‌‌های کلی این کار مشخص نیست، قبل از انقلاب اگر برنامه ریزی بوده، برخلاف فرهنگ صحیح بوده است و بعد از انقلاب نیز به قدری کارها زیاد و نیروی متخصص کم بوده است که فرصتی برای انجام تحقیقات بنیادین فراهم نشده است؛ در حالی که امروزه با شرایط موجود، مانند اختلاط فرهنگ ها، توطئه‌‌ های دشمنان و دیگر آسیب ها، باید سیاست‌ ها و برنامه‌‌ های اجرایی حساب‌ شده‌ ای را تدوین و بر اساس آن عمل کرد.

آیت الله مصباح، شورای عالی انقلاب فرهنگی را اولین نهادی دانست که در این زمینه باید اقدام به تعیین سیاست‌‌ های کلی کند.

وی افزود: این شورا نتوانسته این مسئولیت را انجام دهد و متاسفانه گاه تحت تاثیر سیاست ‌‌های متغیر دولت‌ ها قرار می‌ گیرد و وقتش صرف امور فرعی و روزمره شده، نوبت به مسائل اصلی نمی رسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید فارغ از دولت‌ ها و جناح‌‌ های سیاسی، سیاست ‌ها و خط مشی کلی فرهنگی کشور را مشخص کند، در غیاب چنین فعالیتی، افراد و دستگاه‌ های فرهنگی متعهد باید اتاق فکری تشکیل دهند و متخصصان و دلسوزان با همفکری یکدیگر خط مشی ‌‌های کلی فرهنگ کشور را تعیین کنند، تشکیل اتاق فکر فرهنگی در صدا و سیما برای ارتقای فرهنگی جامعه و احیای فرهنگ انقلاب اسلامی از فروع این کار است.

وی با اشاره به این ‌که از ابتدای انقلاب کسانی بوده و هستند که بدون این که دنبال نام و نشانی باشند، پژوهش ‌هایی در این زمینه انجام داده و سخنرانی کرده و مقاله نوشته ‌اند، تاکید کرد: باید با استفاده از این‌ افراد اتاق فکری تشکیل شود و طرحی استراتژیک برای ارتقای فرهنگی کشور تدوین و به مراجع ذی‌ صلاح ارائه شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تهیه برنامه‌ ای عالمانه و سنجیده برای تولید علم در حوزه‌ های مربوط به فعالیت‌ های صدا و سیما را گام بعدی دانست و افزود: برای پیشبرد این بخش چه بسا لازم باشد نیروهای مناسب تربیت شوند، همان ‌گونه که برای کارهای هنری برنامه‌ هایی برای تربیت نیروی انسانی در نظر گرفته شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که فعالیت ‌‌های صدا و سیما باید در جهت احیای فرهنگ انقلابی اسلامی باشد، افزود: این که رهبری دائما تاکید می ‌کنند که حوزه، مردم و مسئولان باید انقلابی باشند و انقلابی عمل کنند، نشان از اهمیت روحیه و کار انقلابی دارد؛ لذا ما نیز باید معنای انقلابی را درک کرده و خود انقلابی باشیم، و صدا و سیما نیز انقلابی عمل کند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص کسب بصیرت، گفت: صدا و سیما نیز باید به نوبه خود با کسب بصیرت و دشمن شناسی، توطئه ‌‌های دشمنانی که انقلاب و به خصوص نسل جوان را مورد هدف قرار داده را شناسایی و راهکارهای مقابله با آن را ارائه کند.

گفتنی است دیدار جمعی از مدیران مرکز پژوهش و مرکز سنجش و پژوهش صدا و سیما با آیت الله مصباح یزدی، هفتم دی ماه جاری در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ۱۴:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۲۱:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۰۷:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۲ ۱۱:۴۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ ۰۹:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ۲۳:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۹ ۱۲:۴۴
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ۰۸:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۹ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۰:۱۹
 
 
کلمات کلیدی : آیت الله مصباح یزدی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.