توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 464341
جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز به کار کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳
جشنواره جهانی فیلم فجر با نمایش فیلم «معلم» از جمهوری چک یک روز زودتر از برنامه رسمی خود آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، سی‌ و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دبیری سید رضا میرکریمی عصر پنج‌شنبه (۳۱ اردیبهشت) ماه در پردیس چارسو برای اهالی رسانه آغاز شد.

این جشنواره که مراسم افتتاحیه ندارد، به گفته میرکریمی از یکم اردیبهشت به صورت رسمی آغاز می‌شود، اما برای اینکه اهالی رسانه در فشردگی برنامه‌ها بتوانند چند فیلم از جدول جلوتر باشند یک روز زودتر کار خود را با نمایش فیلمی از کشور چک آغاز کرد.

میرکریمی‌ پیش از نمایش فیلم در حضور تعدادی از نمایندگان رسانه‌ها در سالن شماره یک پردیس چارسو گفت: برای یک جشنواره استاندارد ‌و خوب لوازمی نیاز است که در سال گذشته سعی کردیم کارهایی را انجام دهیم تا این رویداد شخصیت هم ارز محافل خود داشته باشد و فیلم‌های خوبی را هم انتخاب کردیم. حتی جمعیت هدف مخاطب را هم بررسی کردیم که البته ممکن است باگ‌هایی هم داشته باشد، ولی به هر حال سخت‌افزارهایی هم نیاز است چون جشنواره یک کاخ می‌خواهد که حداقل ۱۵ سالن داشته باشد.

او افزود: برای همین‌جا هم پارسال خیلی ما را می‌ترساندند که چارسو  را پُر نمی‌کنید، ولی در عمل نشان داده شد که جشنواره فقط فیلم نشان دادن نیست، بلکه یک آیین است که اگر آدابش اجرا شود و برای کسی که می‌آید تشخص ایجاد شود، همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: ما امسال مجبور شدیم سالن اضافه کنیم، چون میزان استقبال بیش از انتظار بود و غافلگیر شدیم. ضمن اینکه امسال تعداد همراهان فیلم‌ها خیلی زیاد است و بیش از ۷۰ درصد فیلم‌های بخش مسابقه و حتی کوتاه با کارگردان و عواملش پخش می‌شود. نشست‌های علمی زیادی داریم که در دو دانشکده و در چارسو برگزار می‌شود.

[جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز به کار کرد]

او گفت: بزرگداشتی هم با حضور شخصیت‌های بین‌المللی برای عباس کیارستمی برگزار می‌شود و در کنار این‌ها فیلمی که به سفارش جشنواره توسط عزیز ساعتی ساخته شده هم نمایش داده می‌شود. این فیلم با توجه به این که ما پنج سال اختلاف تاریخی داریم با اولین فیلمی که لومیرها ساختند از مجموعه پلان‌های قدیمی سینما ساخته شده است. امسال خیلی از برنامه‌ریزی خود نسبت به سال قبل راضی هستیم و برنامه جشنواره به دلیل مفصل بودن به صورت کتابچه آماده شده که فعلا زیر چاپ است.

دبیر جشنواره همچنین گفت: هشت هزار کارت برای سه سالن و برای اهالی رسانه حدود ۶۰۰ کارت در این دوره صادر شده است. همچنین امسال از ۶۶ کشور جهان حدود ۳۵۰ مهمان داریم و چند منتقد و ژورنالیست حرفه ای هم حضور خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، در اولین روز شروع جشنواره که ویژه رسانه‌ها است، علاوه‌بر مدیران جشنواره و جمعی از خبرنگاران و عکاسان تعدادی از سینماگران هم حضور داشتند.

همچنین بخش‌های مختلف پردیس چارسو با طرح پوسترهای جشنواره و عینک بزرگ تیره‌ای که یادآور عینک‌های عباس کیارستمی است تزیین شده است که الهام فلاحی - مجسمه‌ساز - سازنده این عینک‌ها است.
 
کلمات کلیدی : جشنواره جهانی فیلم فجر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.