نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 387474
آیا عربستان با جنگ «حماه» راه خود را به مرکز سوریه باز می‌کند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
عربستان سعودی در شمال و جنوب سوریه نفوذ خود را از دست داده است. این بار سعودیها با حمایت از گروه تروریستی «جندالاقصی» قصد دارند استان حماه را اشغال کرده و بدین ترتیب به صحنه جنگ سوریه بازگردند.

به گزارش فارس، این روزها گروهک جندالاقصی و چند گروهک دیگر که همه عضو ائتلاف جیش الفتح هستند حملاتی را به استان «حماه» آغاز کرده و تا حدودی توانسته اند مناطقی را در این استان اشغال کنند؛ مسئله‌ای که بسیار غافلگیر کننده بود و پس از شکستهای متوالی تروریستها در شمال سوریه رخ داد.

استان حماه چند سالی است که از گرماگرم جنگ سوریه به دور بوده است. هر چند که پیرامون این شهر چندین بار نبردهایی رخ داد، ولی رخدادهای ریف حماه این بار با گذشته متفاوت است؛ زیرا تروریستها این بار به گفته خودشان، عزم خود را برای اشغال این استان جزم کرده‌اند.

درباره اهمیت نبردهای حماه باید نخست به عامل جغرافیا اشاره کرد؛ زیرا اشغال مراکز مهم و حیاتی این استان به معنای قطع شماری از خطوط امدادرسانی راهبردی است؛ حال این خطوط چه از سمت ساحل یعنی از «بیت یاشوط» به سوی شهر «السلمیه» و پس از آن به حلب باشد، یا حتی تهدید خطوط امدادرسانی که از دمشق به سوی حماه می آید و پس از آن به شمال سوریه می‌رسد. به خاطر همین مسائل، تحولات اخیر حماه تهدیدی برای مناطقی است که به دور از تأثیر مستقیم جنگ است.

روزنامه «الاخبار» لبنان گزارش داد، تروریستها ممکن است با حمله به حماه اهداف دیگری داشته باشند و بخواهند که به شهر حماه برسند و از آنجا عازم سلمیه شده و بدین ترتیب این شهر را به مناطق صحرایی سوریه پیوند زنند؛ مناطقی که تحت اشغال داعش است و این گروه نیز روابط خوبی با جندالاقصی دارد. از این روی بعید نیست که داعش در این محور نیز جبهه‌های جدیدی را ایجاد کند.

به گزارش این روزنامه، زمانی که جندالاقصی برای این حملات انتخاب کرده، اتفاقی نیست، بلکه با تأکید می‌توان گفت که نبرد این تروریستها تحت عنوان «غزوة مروان حدید» برای «نفوذ عربستان به مرکز سوریه» است. طی ماههای گذشته، شمال سوریه به دروازه‌ای برای هژمونی ترکیه بر گروههای تروریستی بدل شده و نقش عربستان کمرنگ شده است. در جنوب سوریه نیز اتاق عملیات «الموک» کنترل اوضاع را در دست دارد و نفوذ سعودیها کم کم از بین رفته است.

در سایه این مسائل می‌توان گفت که تنها گزینه عربستان، دست گذاشتن بر استان راهبردی حماه است تا بدین ترتیب به صحنه نبردهای سوریه بازگردد. این جنگ زمانی آغاز شده است که جندالاقصی پس از جدایی جبهه النصره از القاعده وضعیت خوبی دارد؛ زیرا عناصر جداشده از النصره به جندالاقصی پیوسته اند.

افزون بر آنچه گفته شد، باید به ماهیت گروهی که فرماندهی جنگ حماه را بر عهده دارد اشاره کرد. جندالاقصی یکی از پیچیده ترین و ناشناخته ترین گروههای تروریستی است. این گروه با القاعده در ارتباط است، ولی همزمان روابط خوبی با داعش دارد. این گروه تکفیری در صورت لزوم با گروههای وابسته به ارتش آزاد ائتلاف می‌کند. با وجود اینکه تا کنون مناطق نفت خیز و پردرآمدی را در سوریه اشغال نکرده است، ولی از نظر مادی کاملا تأمین است. رسانه های وابسته به سلفیهای کویت به این گروه کمک می‌کنند. گذشته از این که این گروه به صورت غیر مستقیم از رهنمودهای سعودیها بهره مند است.

درباره سرکرده‌های این گره باید گفت که «عبدالله العتیبی» نخستین سرکرده این گروه است و در حال حاضر به عنوان بنیانگزار نظامی این گروه به شمار میرود. سرکرده دوم، «ابوذر النجدی» است که قبلا در عربستان بازداشت بود و یکی از کسانی بود که آزاد شد تا برای «جهاد» به سوریه برود.

گذشته از این مسائل، جندالاقصی نپذیرفت که در جنگ حلب وارد شود و برخی علت این مسئله را ارتباط این گروه با داعش عنوان کردند، ولی واقعیت این است که برخی از منابع موسوم به «جهادی» اعلام کردند که «دیکته های حامیان مالی مانع از مشارکت این گروه در جنگ» حلب شد. به هر حال علت اصلی این مسئله، کشمکش نهانی ترکیه و عربستان برای نفوذ در استان حلب بود. همه میدانند که جنگ حلب، منحصر به ترکیه است، از این روی تروریستهایی که نبردهای حماه را آغاز کرده اند امید دارند که پیروزی در این استان همه حامیان تروریستها را گرد هم جمع آورد و به گفته تروریستها، طی دو روز آتی بیشتر گروههای تروریستی به این جنگ خواهند پیوست.
 
کلمات کلیدی : عربستان، سوریه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۸:۱۷
درنده خویی آل سعود درمان می خواهد
---
جهان و بویژه مناطق خلیج فارس و خاورمیانه اگر برای درمان سر در گمی و درنده خویی آل سعود و استیصال آنان از غلبه و پیروزی بر خطاهای راهبردی خود که سخت در معرض سوء استفاده ی دشمنان دسیسه چین و چپاول گر منطقه قرار گرفته چاره جویی نکند و بی تفاوت بماند این خاندان مغرور درنده خوی غرق در جهل با داراییهای کلانی که در اختیار دارد منطقه و کشور خود را به نابودی سوق خواهد داد. (3914475) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.