توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 395772
دلارهای چینی در راه آبهای ایران
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۸
با امضای دو سند همکاری بین ایران و چین، چینی‌ها ۲۰ میلیارد یوآن برای توسعه صنعت شیلات ایران از جمله ماهیگیری، آبزی‌پروری در قفس به ویژه در سواحل شمالی و جنوبی کشورمان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

محمود حجتی در دیدار با وزیر کشاورزی چین اظهار کرد: امیدواریم پس از برجام بتوانیم عضو ثابت گروه شانگهای شویم و سهمی را در این زمینه به خود اختصاص دهیم.

وی با اشاره به تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی کشورمان گفت: حدود ۶۰۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های مازندران، گیلان و گلستان با سرعت کم و در افق ۲۰ ساله در حال تجهیز و بهسازی است و همکاری چینی‌ها به‌ویژه در عرصه کشت برنج که به صورت سنتی انجام می‌شود، می‌تواند ما را در تولید اقتصادی این محصول کمک کند.

حجتی به تاکید رهبران دو کشور بر افزایش روابط بین ایران و چین اشاره کرد و گفت: چین در دوران سخت تحریم ملت ما را تنها نگذاشت و قطعا دولت ایران این همکاری‌ها را فراموش نخواهد کرد.

وی به سفر سال پیش هیات ایرانی به چین اشاره‌ای کرد و گفت: در آن سفر با وزیر کشور چین دیدارهایی داشتیم و کارگروه مشترکی تشکیل شد که تاکنون بخش عمده‌ای از این همکاری‌ها پیش رفته است ضمن اینکه یک گروه آموزشی از ایران برای دریافت خدمات دو ماهه کارگاه آموزشی به چین اعزام شد.

وزیر جهادکشاورزی همچنین به امضای موافقت‌نامه قرنطینه دامی و گیاهی اشاره کرد و اضافه کرد: دو کشور درباره همکاری در زمینه قرنطینه دامی به توافق رسیده‌اند و موافقت‌نامه قرنطینه گیاهی نیز تا ماه آینده به امضا خواهد رسید.

حجتی افزود : سرمایه‌گذاران چینی اعلام آمادگی کرده‌اند که حدود ۳ میلیارد دلار در بخش شیلات کشورمان سرمایه‌گذاری کنند و آب‌های شمال و جنوب ایران، امکان تولید را دو چندان می‌کند.

عضو کابینه تدبیر و امید همچنین در باره مشکلات تجارت محصولات کشاورزی ایران و چین هم گفت : بیشتر این مشکلات به دلیل نبود زیرساخت‌هاست که امیدواریم روز به روز تسهیل شود وما می‌توانیم با چین مکمل یکدیگر باشیم.

وی درباره تولید محصول سالم نیز اضافه کرد: قرار است محصولی در قالب استانداردهای دو کشور یا در چارچوب کدکس بین‌المللی تولید شود تا طرف مقابل از سلامت و ایمنی محصول مطمئن شود و برای صادرات هر محصول کشاورزی به دنبال دریافت و گواهی‌های لازم باشیم.

در دیدار وزرای کشاورزی ایران و چین ۲ سند همکاری در حوزه آبزیان و شیلات بین ۲ کشور امضا شد؛ بر اساس این تفاهم‌نامه چینی‌ها ۲۰ میلیارد یوآن برای توسعه صنعت شیلات ایران از جمله ماهیگیری، آبزی‌پروری در قفس به ویژه در سواحل شمالی و جنوبی کشورمان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 
کلمات کلیدی : ایران+چین+فاینانس
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.