توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 447211
حضور بزرگترین شریک تجاری ایران در کشور
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۳
یک هیات تجاری چینی متشکل از 10 فعال اقتصادی که به نمایندگی از بنگاه‌های بزرگ و معتبر بخش خصوصی این کشور صبح امروز وارد ایران شده‌ است، در اتاق تهران حضور یافت.

به گزارش خبرآنلاین از اتاق تهران، اعضای این هیات چینی که به سرپرستی جیائوجین هوانگ، رییس اتحادیه توسعه اقتصادی چین با کشورهای آسیایی، به تهران سفر کرده‌اند با اعضای اتاق تهران و فعالان اقتصادی ایرانی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این نشست دو طرف با اشاره به سابقه کهن و تجربه بالای همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف، روی توسعه همکاری‌ها با ارائه ظرفیت‌های تازه و جدید تاکید کردند. ضمن که دبیرکل اتاق تهران عنوان کرد مشارکت‌های تازه بین دو کشور باید روی سرمایه‌گذاری بنا شود.

در ابتدای نشست مشترک فعالان اقتصادی چین و ایران، محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، با اشاره به اینکه کشور چین، یکی از شرکای اصلی ایران در حوزه تجارت به شمار می‌رود، گفت: چین در زمان اعمال تحریم‌ها در کنار ایران بود و اکنون با لغو تحریم‌ها نیز همکاری‌های دو کشور گسترده‌تر خواهد شد.

او با بیان اینکه حجم مبادلات دو کشور در مقطعی به 45 میلیارد دلار رسید، گفت: این رقم البته در سال گذشته دچار کاهش شده و امیدواریم طی ماه‌های آتی سطح مبادلات به نحو مطلوبی ارتقا پیدا کند.


ایران شریک اول چین در حوزه انرژی است

در ادامه این جلسه، دبیرکل اتاق تهران دقایقی را به ایراد سخن پرداخت و با تاکید بر بهره‌گیری از فرصت‌های موجود برای توسعه مناسبات ایران و چین گفت: اگر حتی مناسبات ایران با غرب به شرایط پیش از اعمال تحریم‌ها بازگردد، کشور چین، باز هم در روابط تجاری ایران، جایگاهی تعیین‌کننده خواهد داشت.

بهمن عشقی افزود: در مقابل، کشور چین نیز نمی‌تواند بدیلی همچون ایران برای تامین انرژی مورد نیاز خود بیابد. هرچند نرخ رشد اقتصادی چین در سال‌های اخیر دچار کاهش شده اما گزارش‌ها حاکی از افزایش مصرف نفت در این کشور است.

بهمن عشقی توضیح داد که آمار نشان می‌دهد مصرف نفت در چین به بیش از هشت میلیون بشکه در روز رسیده است که نیمی از آن از طریق واردات تامین می‌شود و ایران با تامین 25 درصد این نیاز، شریک اول چین در حوزه انرژی است.

عشقی در ادامه با اشاره به اینکه، مصرف کالا در ایران به سوی کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای سوق یافته است، گفت: اگر چین در قرن بیستم، در تولید کالاهای مصرفی به رشد چشمگیری دست یافت، اکنون این کشور به تولیدکننده کالاهای سرمایه‌ای تبدیل شده است. بهره‌گیری از تجربه چین به عنوان یک کشور نوظهور، برای ایران که در همین مسیر گام نهاده است، تجربه منحصر بفردی است. به طور حتم نمی‌توان، مدلی همچون مدل توسعه چین را برای ایران یافت.

او با بیان اینکه بخش خصوصی دو کشور باید در توسعه روابط پیشقدم شوند ادامه داد: با توجه به سیاستی که ایران برای توسعه اقتصادی در پیش گرفته که مبتنی بر درون‌زایی و برون‌گرایی است و هم‌چنین در نظر داشتن دارایی‌های عظیم چین در حوزه سرمایه و تکنولوژی، آینده روشنی را می‌توان برای سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور متصور بود.

عشقی گفت: اتاق تهران، به طور مشخص، توسعه مناسبات با کشور چین را در دستور کار قرار داده است. از این رو باید تلاش کنیم به زبان مشترکی در حوزه اقتصاد برسیم و با کمک این ادبیات مشترک فرصت‌های سرمایه‌گذاری را شناسایی کرده و به اجرا بگذاریم.

دبیرکل اتاق تهران در پایان سخنان خود، انرژی، ثبات سیاسی، امنیت و نیروی کار جوان و تحصیلکرده را از مزایای ایران شمرد و کشورمان را یکی از بهترین مقاصد سرمایه‌گذاری در جهان برای شرکت‌های چینی توصیف کرد.

در ادامه این نشست، رییس اتحادیه توسعه اقتصادی چین با کشورهای آسیایی، سخنان خود را با اشاره‌ای به روابط کهن ایران و چین روی محور جاده ابریشم آغاز کرد و گفت: جاده ابریشم نماد همکاری‌های آمریکا، اروپا و آسیاست و به دلیل اهمیت این جاده بود که رییس‌جمهوری چین، پیشنهاد ساخت یک جاده- یک کمربند را مطرح کرد. امیدوارم همکاری چین و ایران با محوریت این جاده افزایش پیدا کند.

جیائوجین هوانگ ادامه داد: شعار قرن بیست‌و یکم، صلح، توسعه و پیشرفت برای همه است و ایران و چین نیز با این نگرش وارد این قرن شده‌اند.

او تاکید کرد که این هیات، نخستین هیات تجاری چین بعد از دیدار وزیران خارجه دو کشور است که با هماهنگی و نظارت وزارت امورخارجه چین به ایران می‌آید. او عنوان کرد که اتحادیه توسعه اقتصادی با کشورهای آسیایی زیر نظر وزارت امور خارجه چین تشکیل شده و فعالیت می‌کند.

هوانگ با اشاره به سطح مبادلات ایران و چین، افزود: چین طی سال‌های 2008 تا 2015 بزرگترین شریک تجاری ایران بوده است. لذا امیدواریم با ارائه ظرفیت‌های تازه برای همکاری‌های مشترک از سوی دو طرف، این روابط توسعه بیشتری را تجربه کند.

هوانگ، سپس به معرفی اعضای هیات چینی اعزامی به ایران پرداخت و گفت: اکنون، نمایندگانی از بخش‌های مختلف نظیر کشاورزی، شیمیایی، برق و تجهیزات پزشکی این هیات را همراهی می‌کنند و همگی به نمایندگی از شرکت‌های بزرگ و معتبر چین در این هیات حضور یافته‌اند.

او عنوان کرد که در آینده، هیات‌های بیشتری را برای اعزام به ایران ساماندهی خواهد کرد و از فعالان اقتصادی ایران نیز برای حضور در چین دعوت به عمل آورد.
 
کلمات کلیدی : ایران+چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.