توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 484935
توافق عراق و عربستان برای بهبود سطح روابط
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۴
نخست‌وزیر عراق در سفر به ریاض با مقامات سعودی بر سر تشکیل شورای هماهنگی برای بهبود و توسعه سطح روابط دو جانبه توافق کرد.

به گزارش فارس، ریاض و بغداد، امروز (سه شنبه) در پایان سفر «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و هیأت همراهش به عربستان، یک بیانیه مشترک صادر کردند.

در این بیانیه آمده است که نخست وزیر عراق به دعوت ملک سلمان روز دوشنبه (دیروز) 19 ژوئن 2017 به عربستان سفر کرد و علاوه بر شاه سعودی با «محمد بن نایف» ولی‌عهد و وزیر کشور و شماری از مقامات ارشد آل سعود دیدار و گفت‌وگو کرد.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، بر اساس این بیانیه، در این دیدارها درباره دیدگاه‌های دو طرف درباره افق‌ها و راه‌های تقویت روابط دوجانبه و افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف به منظور خدمات رسانی به دو ملت و در راستای منافع مشترک به ویژه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و انرژی گفت‌وگو کردند و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام دو طرف نیز در این دیدارها بررسی شدند.

در ادامه این بیانیه به دیدار «محمد بن سلمان» پسر شاه سعودی، جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان با حیدر العبادی اشاره و اعلام شد که در این نشست، درباره مسائل مشترک دو کشور رایزنی و بر اهمیت تبادل این دیدارها در میان مقامات مسئول دو کشور تاکید شد.

بر اساس این بیانیه، در سایه سازنده بودن این دیدارها، مسائل و چالشهای سیاسی و امنیتی امتهای اسلامی و عربی نیز مطرح شد و دو طرف بر تشدید اقدام مشترک برای مقابله با این چالشها و در راس آنها، تروریسم و افراطی‌گری در تمامی اشکال آن، خشک کردن منابع و ریشه‌های تروریسم، پایبندی به توافق‌ها و تعهدات بین‌المللی تاکید کردند.

دو کشور بر تداوم تلاش‌های موفق برای مبارزه با گروه‌های تروریستی بویژه داعش نیز تاکید و کلیه اقدامات علیه امنیت و ثبات کشورهای مذکور و منطقه را رد کردند.

بنا بر این گزارش، عربستان و عراق بر تاسیس یک شورای هماهنگی برای بهبود و توسعه روابط تا سطوح راهبردی و باز کردن افقهای جدید در همکاری در کلیه زمینه‌ها از جمله، سیاست، امنیت، اقتصاد، توسعه، تجارت، سرمایه‌گذاری، گردشگری، فرهنگی و فعالسازی مشارکت میان بخشهای خصوصی دو کشور و پیگیری اجرای توافق‌نامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم امضا شده، توافق کردند.
 
کلمات کلیدی : حیدر العبادی + عراق + عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.