توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491793
جزئیات محکومیت سنگین برای رئیس‌جمهوری پیشین برزیل
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
دادگاه رسیدگی کننده به اتهام فساد مالی در برزیل، رئیس‌جمهوری اسبق این کشور را به ۹ سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، حکم محکومیت روز چهارشنبه «لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا» مربوط به اولین مورد از پنج پرونده قضایی مفتوح علیه وی است.
لوئیس لولا داسیلوا برای دو دوره متوالی و در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ میلادی عهده دار سمت ریاست‌جمهوری برزیل بود.

رئیس‌جمهوری اسبق برزیل که متهم به دریافت مبلغی معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رشوه شده بود، مجرم شناخته شده است. این مبلغ به گفته دادستانان پرونده از طرف یک شرکت مهندسی در ازای کمک لولا داسیلوا به عقد قرارداد با کمپانی نفت و گاز پتروبارس صرف نوسازی آپارتمان ساحلی او شده است.

وکلای مدافع رئیس‌جمهوری اسبق برزیل ضمن اعتراض به حکم صادره و ارائه درخواست تجدیدنظر از فرجام خواهی نزد سازمان ملل متحد نیز خبر داده‌اند. آنها پیش از این ضمن طرح اتهام عدم رعایت بی‌طرفی، ضد «سرجو مورو» قاضی این پرونده، از «انگیزه های سیاسی» در روند رسیدگی به اتهام‌های وارده سخن می‌گفتند.

لولا داسیلوا که پیش از ریاست جمهوری تجربه رهبری یک اتحادیه کارگری را داشت، هنگام ترک قدرت در سال ۲۰۱۱ از محبوبیتی ۸۳ درصدی در برزیل برخوردار بود. رئیس‌جمهوری پیشین برزیل با وجود اتهامات وارده همچنان در این کشور بسیار محبوب است. او پیش از این از قصد خود برای حضور در عرصه رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خبر داده بود.

در صورت تائید حکم محکومیت لولا داسیلوا در دادگاه تجدیدنظر وی امکان شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را نخواهد داشت. کارشناسان سیاسی از آشفتگی سیاسی در جناح چپ برزیل در صورت محرومیت لولا داسیلوا از شرکت در انتخابات سال آینده سخن می‌گویند.

پیش بینی می شود رسیدگی به فرجام‌خواهی رئیس جمهوری اسبق برزیل هشت ماه به طول انجامد. دوران حبس لولا داسیلوا تا زمان تائید احتمالی محکومیتش در دادگاه تجدیدنظر آغاز نخواهد شد.
 
 
کلمات کلیدی : محکومیت سنگین، برزیل، فساد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.