توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 419569
اتحادیه اروپا به اجرای توافقنامه همکاری با کوبا رای داد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
کشورهای عضو اتحادیه اروپا به امضا و اجرای موقت توافقنامه همکاری و مذاکرات سیاسی با کوبا و لغو سیاست یکجانبه محدودیتی موسم به «موضع مشترک)»، که این اتحادیه از سال 1996 بر کوبا تحمیل کرد، رای دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از اروپاپرس، در حالی‌ که کوبایی ها برای همیشه با «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی و رئیس جمهوری پیشین کشور وداع می‌ کنند، اتحادیه اروپا و کوبا ، مذاکرات دوجانبه یک توافق گفت و گوی سیاسی و همکاری را در 11 مارس 2016 (21 اسفند 94 )، به پایان رساندند .

این توافق دوره جدیدی را در روابط دوجانبه که تا اکنون به دلیل موضع مشترک محدود شده را باز می‌ کند .

موضع مشترک توسط دولت وقت اسپانیا به ریاست «خوسه ماریا آسنار» ترویج یافته بود و هرگونه ارتباط را با کوبا مشروط به پیشرفت ها در دموکراسی سازی و حقوق بشر در این کشور می‌ دانست .
مقامات کوبایی همیشه این سیاست را به عنوان یک مانع برای روابط کامل با اتحادیه اروپا قلمداد نموده ا‌ند .
به همین دلیل بود که اعضای اتحادیه اروپا دیروز (چهارشنبه) این تصمیم را در سطح سفرای اتحادیه اروپا در بروکسل گرفتند و به گفته منابع این اتحادیه انتظار می‌ رود که بزودی توسط شورای اتحادیه اروپا تصویب شود .
منابع مذکور ادامه دادند که پس از آن شورای وزرای اتحادیه اروپا نیز باید این تصمیم را تصویب کند، موردی که می‌ تواند در جلسه وزیران امور مالی اتحادیه که سه شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد، صورت گیرد .
پیش بینی‌ می شود امضای مشترک بین 28 کشور اتحادیه و کوبا در روز 12 دسامبر (22 آذر ) در بروکسل برگزار شود .
اتحادیه اروپا پس از ونزوئلا و چین سومین شریک بزرگ تجاری کوبا و نیز اصلیترین سرمایه گذار خارجی‌ در این جزیره‌ آمریکای لاتین است، آن هم دقیقا در هنگامی که دولت کوبا اذعان کرده که سرمایه گذاری خارجی‌ برای توسعه اقتصاد کشورش مهم است.
 
کلمات کلیدی : کوبا+تحریم+اتحادیه اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.