توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 245364
نیمکت/ «شعر و کودکی»؛ قیصر امین پور؛ نشر مروارید
برای شاعری باید کودک بود!
بخش فرهنگی الف،23 مهر 1393
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۷
شعر و کودکی
نویسنده: قیصر امین پور
ناشر: مروارید، چاپ پنجم ۱۳۹۲
شمارگان ۱۱۰۰ نسخه
۱۳۰ صفحه، ۶۹۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

قیصر امین پور زود از میان ما رفت، آن‌هم درست در زمانی که به پختگی خود رسیده بود و شعرِ پرشورش را با شعور پیوند می‌زد؛ حاصل آن‌هم موفقیت واپسین آثارش بود که به‌مذاق خاص و عام خوش می‌آمد. حتی فارغ از مرزبندی‌های شاعران منتصب به جریان انقلاب یا آن‌ها که شاعران طیف روشنفکر خوانده می‌شدند، شعر قیصر طرفداران خود را داشت. خلاصه آنکه چنان بود که نه اینان و نه آنان نمی‌توانستند او را نادیده بگیرند.

قیصر امین پور گذشته از اشعارش، آثار دیگری نیز دارد که کتاب حاضر «شعر و کودکی» نیز در این دسته جای می‌گیرد و درباره شعر و شاعری نوشته شده و نشان از تلاش او برای درک بهتر و علمی‌تر شعر دارد. هر چند خود او فروتنانه اکراه داشت که این نوشته‌ها را نظریه‌پردازی بخوانند:«در این دفتر نه سودای مکتب سازی داشته‌ام، نه هوا و ادعای نظریه‌پردازی در دل. تنها نکته و بلکه نقطه‌ای بود که به نظر می‌رسید اگر به نظر شما نیز برسد، بد نباشد.»

نکته کلیدی و محوری قیصر در کتاب حاضر طرح این نکته است که آیا شعر نوعی بازگشت به کودکی‌ست؟ قیصر این سؤال را در حالی طرح می‌کند که باور دارد ارائه تعریفی واحد و کامل از شعر که همگان آن را بپذیرند، میسر نیست: « اگرچه می‌دانیم شعر روحی است سرکش و وحشی که به‌سادگی تن به بوته تنگ آزمایش نمی‌دهد، و دریایی است کران ناپدید و کناره ناپذیر که در لوله‌ی تنگ آزمایش نمی‌گنجد... قصد ما در اینجا پرداختن به نظریه‌ها یا نظریه‌پردازی درباره شعر و هنر نیست، بلکه تنها می‌خواهیم بدانیم آیا می‌توانیم از دستاوردهای روشنگرانه روان‌شناسی، پرتویی بر محدوده‌ی نامحدود و نامعلومِ ذهن شاعر بیفکنیم، بی‌آنکه دست و پای خویش، یا پروبال شعر را در چهارچوب نظریه‌ای خاص ببندیم.

نویسنده با اذعان بر اینکه تحقیق علمی و عینی در شعر، اگرنه محال که امری بسیار دشوار است، کوشیده با برقراری چنین معادله‌ای، از دستاوردهای علمی، برای تجزیه و تحلیل طرف دیگر یعنی کودکی استفاده کرده و از رهگذر این معادله برای شناخت بهتر شعر مدد بگیرد و به تعبیر خود «چراغی را که در خانه کودکی روشن‌شده است به‌وسیله آیینه‌ای به خانه تاریک شعر بتابانیم.»

برای نیمکت امروز بخشی از این کتاب را برگزیده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید


در نیمکت خواننده برشی از کتاب هستید، برای مطالعه بیشتر باید خود کتاب را تهییه کنید
 
 
کلمات کلیدی : شعر و کودکی + قیصر امین پور + نشر مروارید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
برای شاعری باید کودک بود!