نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 247946
نیمکت/ «ملکوت در غبار» (یک گفتگوی بلند با آدونیس)؛ صقر ابوفخر؛ ترجمه محمد جواهر کلام؛ نشر مروارید
اعراب در برچیدن بساط اسرائیل صادق نبوده‌اند
بخش فرهنگی الف،14 آبان 1393
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۴
ملکوت در غبار
(یک گفتگوی بلند با آدونیس)
نویسنده: صقر ابوفخر
ترجمه: محمد جواهر کلام
ناشر : مروارید، چاپ دوم ۱۳۹۳
۱۸۷ صفحه، ۱۰۰۰۰ تومان

فروشگاه اینترنتی شهر کتاب، این کتاب را تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل اینجا کلیک کنید.

****

نامش را از اسطوره‎های یونان باستان وام گرفته، که نماد طبیعت و تجدید حیات سالانه است. در این اساطیر آدونیس که کشته می‌شود، از خونش شقایق روییده و آفرودیت را غم فرامی‌گیرد. این نام در اسطوره‌های فینيقي نیز به ققنوس معروف است.

علي احمد سعيد با این نام، آدونیس، به شهرتی جهانی دست‌یافته و در کسوت یکی از مهم‌ترین شاعران و روشنفکران عرب‌زبان، در سال‎های اخیر همواره‎ به‌عنوان یکی از بخت‎های اصلی جایزه نوبل مطرح بوده، اما نهایتا از کسب آن بازمانده است. با این‌حال جوایز بسیاری را از آن خود کرده است؛ همانند: جایزه‌ی ماکس ژاکوب و جایزه‌ی بیورنسون (در نروژ) و جایزه گوته و جایزه آزادی بیان در سال ۲۰۰۷.

بعد از نزار قبانی، به عنوان یکی از آغازگران جنبش‌های نو و سنت ستیز شعر عرب، آدونیس از جمله شاعرانی‎ست که سهمی ویژه در دگرگونی شعر عرب (به‌ویژه از منظر زبانی) و جایگزین ساختن رویکردهای جدید داشته است. تسلط بر زبان فرانسه، بستر مساعدی برای آشنایی او با شعرای نوگرای فرانسوی‌زبان بود که از آن‌ها تأثیر فراوان گرفته است. آثار آدونیس از زمره اشعاری‌ست که شور و شعور را توأمان در خود دارد و از این منظر جریان اندیشه در شعر او نمودی بارز داشته است.

باوجود شهرت بسیارش در جهان عرب، در ایران کمی دیر (توسط دکتر شفیعی کدکنی) به علاقه‌مندان فارسی‌زبان معرفی شد. در آذرماه ۱۳۸۴ آدونیس سفری به ایران داشت و جلسات سخنرانی و شعرخوانی برگزار کرد.

«ملکوت در غبار» حاصل گفت‌و‌گوی بلند «صقر ابوفخر»، منتقد و روزنامه‌نگار عرب با شاعری‌ست؛ کسی که در هشتادوچهارسالگی، هنوز جایگاه خود را به‌عنوان معتبرترین شاعر عربِ حال حاضر، حفظ کرده است.

ملکوت در غبار به همت نشر مروارید منتشر شده و توسط محمد جواهر‌کلام به فارسی درآمده است. ترجمه کتاب روان، خواندنی و متناسب با گفتار شاعرانه آدونیس، جذاب از کار درآمده است.

این گفتگوی بلند، با توجه به خط و خطوط اصلی صحبت‌های به میان آمده، به یازده بخش تقسیم شده و تقریباً با یک منطق زمانی از کودکی این شاعر شروع شده و به جلو می‌رود.  برای نیمکت امروز بریده‌ای از این کتاب را که آدونیس به مسئله فلسطین و صهیو نیست‌ها می پردازد برگزیده ایم که  خوانندگان الفِ کتاب تقدیم می‌کنیم. دیدگاه‌های آدونیس به عنوان یک روشنفکر عرب در این‌باره خواندنی و در عین حال قابل تأمل است.

درباره این کتاب بیشتر بخوانیددر نیمکت تنها خواننده برشی از کتاب هستید، برای مطالعه بیشتر باید خود کتاب را تهییه کنید.
 
کلمات کلیدی : آدونیس + ملکوت در غبار + صقر ابوفخر؛ +محمد جواهر کلام + نشر مروارید
 
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۲۲:۴۰:۵۳
قارونها وطاغوتهای بی اراده ی جیره خوار صهیونیسم و ماسونیسم جهانی چه وقت در حمایت از مسائل سرنوشت ساز مردم خویش صادق بوده که در برچیدن بساط اسرائیل صادق و با اراده باشند؟؟؟!!! (2470733) (alef-15)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
اعراب در برچیدن بساط اسرائیل صادق نبوده‌اند