توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391227
تشديد رويايي ايران و آمريكا در خليج فارس/ ٣٠٠ رويايي در يك سال گذشته
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۶
نشريه آمريكايي هيل گزارش داد: ایران به مزاحمت برای ناو شکن ها و کشتی های نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس ادامه می دهد و ارتش آمریکا و اعضای کنگره از این بابت ابراز خشم کرده اند!

به گزارش انتخاب؛از زمانی که توافق هسته ای ایران در ماه ژانویه امضا و اجرایی شد تعداد رویارویی های ایران و آمریکا در خلیج فارس تقریبا دو برابر شده است.

نیروی دریایی آمريكا تعداد این رویارویی ها را در نیمه سال جاری ۳۱ رویارویی اعلام کرده و آن را ناامن و غیر حرفه ای خوانده است.

بر اساس داده های فاکس نیوز این تعداد تقریبا برابر کل رویارویی های ایران با کشتی های آمریکایی در سال گذشته است.

به طور کلی بیش از ۳۰۰ رویارویی بین نیروهای ایرانی و آمریکایی در سال گذشته رخ داده است. این آمارها شامل مواردی که قایق های ایرانی صبر کرده اند یا کشتی های آمریکایی را به هنگام عبور تعقیب کرده اند یا آنها را در حالی که سلاح هایی را به طور عیان حمل می کردند همراهی کرده اند، به علاوه مواردی که عادی قلمداد میشده نیز هست.

نشريه هيل به نقل از مقامات نظامی آمریکا بدون اشاره به مزاحمت طرف امريكايي ادعا كرده که بدون هیچ شکی رفتار ایران بدتر شده است.

جوزف ووتل فرمانده و مسئول اعزام نیروها به خاورمیانه در روز ۳۰ آگوست گفته بود: ما شاید افزایش رویارویی با قایق های ایرانی در خلیج (فارس) هستیم.

ووتل همچنین هشدار غیر رایجی را به نیروهای ایرانی داد و گفت: اگر ایران به آزمایش ما ادامه دهد ما ناچاریم برای حفاظت از خودمان و شرکایمان به آنها پاسخ دهیم.

آخرین رویارویی بین نیروهای ایرانی و آمریکایی روز یکشنبه هفته گذشته رخ داد. زمانی که هفت قایق تندرو ایرانی با کشتی گشت ساحلی آمریکایی در محدوده آب های بین المللی در خلیج فارس روبه رو شدند. در این مورد یکی از آنها مقابل این کشتی ایستاد و مستقیم به سمت آن حرکت کرد و در ۱۰۰ یاردی کشتی یو اس اس فایر بولت آمریکایی ایستاد، این کشتی برای اجتناب از برخورد با این قایق ایرانی مسیرش را تغییر داد.

این رویارویی بر آتش خشم در کاپیتول هیل دامن زد و بحث های جدیدی را در میان مقامات و نمایندگان برای ایجاد قوانین ضد ایرانی را به وجود آورد.

اوایل این هفته گروهی از سناتور های جمهوری خواه لایحه ای را با موضوع ممنوعیت هر گونه پرداخت توسط دولت آمریکا به ایران از صندوق وزارت خزانه داری تا زمانی که ایران ۱.۷ میلیارد دلار پرداخت شده را پس نداده است تقدیم مجلس کردند.

کلی آیوت یکی از کسانی که از این لایحه دفاع میکند در این باره گفت: مزاحمت های ایران برای کشتی های آمریکایی آخرین نمونه از دردسر سازی ها و رفتار های قابل پیش بینی ایران در پی توافق هسته ای بوده که بر اساس سیاست های اشتباه دولت اوباما سبب افزایش جسارت و جنگ طلبی تهران شده است!

او همچنین مدعی شد که این پولها سبب میشود ایران کشتی های بیشتری برای ایجاد مزاحمت برای کشتی های آمریکایی بخرد و همچنین منجر به خرید تسلیحات بیشتر نیز خواهد شد.

آیوت گفته: من عمیقا از اینکه پول مالیات دهندگان آمریکایی به طور نقد به خزانه ايران ریخته میشود و آن را تشویق ممیکند که بهتر و مجهز تر با ما و متحدان ما روبه رو شود احساس تاسف میکنم.

دولت اصرار دارد که هیچ یک از پرداخت های آمریکا به ایران در نتیحه توافق هسته ای به خرید های نظامی منجر نشده است.

آنتونی بلینکن معاون وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سی ان ان گفت: آنچه آنها به ما گفته اند و آنچه ما میبینیم این است که به جای اینکه این پولها خرج مصارف نظامی شود قرار است به حساب اقتصادی ریخته شود که به طرز وحشتناکی در این سالها تخریب شده است.

مقامات دولت آمریکا گفته اند که آنها نمیتوانند مقاصد ایران از تشدید درگیری ها را تشخیص دهند اما می دانند که ایران مستقیم پشت این درگیری هاست!

ووتل گفته که آنچه ما میبنیم این است که ایران سعی می کند نقوذ و اقتدارش را در منطقه افزایش دهد.

تحلیل گران انتظار دارند که این رویارویی ها در آبنده تشدید شود.

کریس هارمز در موسسه مطالعات جنگ گفت: در خلال آخرین فاز مذاکرات هسته ای آنها تا حدی صدایشان را پایین آوردند چرا که آنها نمی خواستند این مذاکرات به مسیر انحرافی برود. آمروز توافق انجام شده. انتظار ما این است که مزاحمت های آنها تشدید شود و احتمالا از هر چیزی که ما تا الان دیده ایم نیز فراتر برود.
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۱۷:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۴ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۲ ۱۵:۴۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۱۶:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۱۳:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۵ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۳ ۰۲:۳۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۷ ۱۴:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۰ ۱۸:۰۱
 
 
کلمات کلیدی : قایق های سپاه+کشتی جنگی+ناو آمریکایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.