توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469195
واکنش اتحادیه عرب به توافقنامه "مناطق کاهش تنش"‌
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۳
ایسنا نوشت: سخنگوی رسمی دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که احمد ابوالغیط با اهتمام بسیار اخبار رسانه‌های عربی و بین‌المللی را درباره توافقنامه آستانه جهت ایجاد مناطق "کاهش تنش" در سوریه دنبال می‌کند.

به گزارش روزنامه مصری الیوم السابع، محمود عفیفی سخنگوی احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب نسبت به اینکه این توافقنامه به نفع ملت و دولت سوریه باشد و اینکه در چارچوب پایان دادن به رنج و سختی غیرنظامیان کارساز بیفتد، ابراز امیدواری کرد.

وی تصریح کرد که امید بسته شده این توافقنامه با ورود به فاز اجرایی و پایبندی به آن، گامی مهم در راه رسیدن به حل و فصل سیاسی بحران سوریه با تکیه بر قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت باشد.

عفیفی تاکید کرد که ابوالغیط به اصل حفظ تمامیت ارضی سوریه و امنیت منطقه‌ای‌اش اهمیت زیادی می‌دهد و از اینجا معتقد به لزوم توجه به خطر این توافقنامه در واقعیت و آن تهدیدی است که علیه این اصل محوری ایجاب می‌کند. توقف رنج ملت سوریه یکی از اصول محوری است دائما در قطعنامه شورای اتحادیه عرب بر آن تاکید دارند.

وی همچنین تصریح کرد: عملیات مهاجرت و تغییر جمعیتی در مناطق سوریه و خطرات مربوط به تمامیت ارضی سوریه باید منطقه‌ای امن برای همه گروه‌های بین‌الملل در سایه پیامدهای احتمالی بر تمامیت ارضی و وحدت ملت سوریه ایجاد کند.

سخنگوی رسمی ابوالغیط در ادامه تاکید کرد که تضمین واقعی برای وحدت سوریه در این برهه تاریخی حساس تحت نظارت کشورهای جهان تحت لوای سازمان ملل همان قطعنامه شورای امنیت است که مشروعیت بین‌المللی به این توافقنامه می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : سوریه + مذاکرات آستانه + معارضان سوری + اتحادیه عرب
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.