توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487889
گابریل: هدف ممنوعیت‌های جدید وزارت خارجه آلمان ترکیه نیست
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
وزیر امور خارجه آلمان به ناکامی کشورش در مبارزه با فعالیت‌های تبلیغاتی گروه پ.ک.ک در آلمان اذعان کرد. او همچنین از سیاست کشورش در منع کردن سخنرانی انتخاباتی سیاستمداران خارجی در آلمان دفاع کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته دیلی صباح، زیگمار گابریل،‌ وزیر امور خارجه آلمان جمعه در یک کنفرانس خبری گفت: گمان می‌کنم زمانی که ترکیه به ما هشدار می‌داد و می‌گفت که ما نباید به پ.ک.ک اجازه دهیم علنا تبلیغاتی داشته باشند، حق داشت. همچنین گمان می‌کنم منع کردن سیاستمداران ترکیه‌ای برای حضور در ملاء عام و همزمان اجازه دادن به نمایش پوسترهای اوجالان هردو غیر قابل قبول است.

این دیپلمات ارشد آلمان در ادامه تاکید کرد،‌ پ.ک.ک نه تنها تهدیدی برای ترکیه بلکه برای آلمان است. او گفت: پ.ک.ک اوایل دهه ۹۰ میلادی در کشورمان ممنوع اعلام شد که علت آن، نه تنها اقدامات آنها در ترکیه بلکه به دلیل مشارکتشان در اخاذی، قاچاق مواد مخدر و تجارت سلاح بود.

گابریل همچنین با اشاره به قانون جدیدی که سخنرانی و فعالیت سیاسی کشورهای خارجی در  آلمان سه ماه پیش از آغاز انتخاباتشان را منع می‌کند، گفت ترکیه نباید "تئوری توطئه" را باور کند. رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه اولین محروم بر اساس این قانون بوده است. گابریل گفت: هدف آلمان ترکیه نبوده و نباید باور کنید که ما قصد تنبیه ترکیه را داشته‌ایم.

پارلمان آلمان یک روز پیش از آغاز تعطیلات تابستانی لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن سران و نمایندگان کشوری که سه ماه تا انتخابات در آن باقی باشد اجازه سخنرانی در آلمان را نخواهند داشت. این قانون تنها رهبران کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را مستثنی کرده است.

گابریل در دفاع از سیاست کشورش گفت: اینکه به یک سیاستمدار خارجی اجازه سخنرانی داده شود یا خیر فقط به منافع سیاست خارجی آلمان بستگی دارد نه آزادی بیان. اکنون درگیری‌ها با ترکیه بسیار زیاد است و گمان می‌کنیم که صحیح نباشد نفت بیشتری روی آتش بریزیم. 
 
 
کلمات کلیدی : اردوغان + آلمان + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.