توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487868
ممنوعیت سخنرانی انتخاباتی مقامات خارجی در آلمان/ اردوغان اولین محروم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵
بنا بر اعلام وزارت خارجه آلمان، سران و نمایندگان کشوری که سه ماه تا انتخابات در آن باقی باشد اجازه سخنرانی در آلمان را نخواهند داشت. این قاعده حتی شامل رییس‌جمهور آمریکا هم می‌شود و تنها رهبران کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا مستثنی شده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه‌وله، وزارت امور خارجه‌ی آلمان با ابلاغ بخشنامه‌ای به سفارت‌های این کشور در جهان اعلام کرد که حق سخنرانی نمایندگان سیاسی کشورهای خارجی در آلمان محدود می‌شود. دو روز پیش دولت آلمان شرکت اردوغان در گردهمایی طرفدارانش را ممنوع اعلام کرد. اردوغان قصد داشت در حاشیه‌ی نشست سران کشورهای "گروه بیست" که به‌زودی در هامبورگ برگزار می‌شود برای هواداران خود سخنرانی کند.

بنا به گفته‌ی مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه، هدف از اعلام ممنوعیت سخنرانی نمایندگان کشورهای خارجی در آلمان، جلوگیری از تسری پیامدهای ناشی از درگیری‌ها و کشمکش‌های سیاسی موجود بین گروه‌های مختلف در کشورهای دیگر به جامعه‌ی آلمان است. مقامات ترکیه در ماه آوریل نیز قصد داشتند به سود تغییر قانون اساسی ترکیه در شهرهای مختلف آلمان برنامه‌های سخنرانی برگزار کنند. در پی اعلام این ممنوعیت، رجب طیب اردوغان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را به استفاده از "روش‌های نازی‌ها" متهم کرد. 

هر چند در بخشنامه‌ی وزارت امور خارجه تنها از "مقام‌های خارجی" نام برده شده، ولی جلوگیری از برپایی سخنرانی از سوی نمایندگان گروه‌های مخالف و اپوزیسیون در کشورهای خارجی نیز ممنوع اعلام شده است. سخنگوی وزارت‌خانه یادشده در این رابطه می‌گوید: «بر اساس قوانین بین‌المللی و هم‌چنین قوانین آلمان، می‌توان از برگزاری کارزارهای انتخاباتی نیروهای مخالف دولت نیز جلوگیری کرد.»

افزون بر این در بخشنامه‌ی وزارت امور خارجه آلمان آمده است، در دوره‌هایی که کارزار انتخاباتی در کشوری برگزار نمی‌شود، سخنرانی نمایندگان چنین کشوری در آلمان ممنوع نیست،  ولی باید ۱۰ روز پیش از برگزاری آن از دولت، ادارات و مراجع امنیتی آلمان مجوز دریافت کنند.
 
 
کلمات کلیدی : اردوغان + آلمان + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.