توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449837
شین هوا: جنگ لفظی با ایران به سود ترکیه نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۴
خبرگزاری رسمی چین در تحلیلی خاطر نشان کرد که جنگ لفظی ترکیه با ایران و همراه شدن این کشور با سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا سودی برای آنکارا نخواهد داشت.

به گزارش ایرنا، شین هوا روز سه شنبه تصریح کرده است که راهبردهای ترکیه در قبال منطقه خاورمیانه از جمله در باره سوریه و ایران باید درایتمندانه باشد و لزومی ندارد آنکارا وارد یک نبرد لفظی با تهران شود.

این گزارش می افزاید: آنکارا نباید خود را در دام سیاست های دولت جدید آمریکا در منطقه خاورمیانه و سوریه بیندازد زیرا این کار برای ترکیه مفید به فایده نخواهد بود. ترکیه باید تلاش کند روابط حسنه خود را با ایران تحت هر شرایطی مورد حراست قرار دهد.
شین هوا از قول «فاروق اوغلو» دیپلمات سابق ترکیه و تحلیلگر مسایل خاورمیانه آورده است: مقام های ارشد ترکیه در روزهای اخیر علیه ایران پراکنده گویی هایی کرده اند که منطقی نیست و کار درستی به نظر نمی رسد.

خبرگزاری رسمی چین به نقل از این تحلیلگر می نویسد: ظاهرا مقام های آنکارا تصور می کنند که با این کار می توانند دل دولتمردان آمریکا و رهبری جدید این کشور را بدست آورند، اما آنان سخت در اشتباه اند.

در بخش دیگری از گزارش تحلیلی رسانه رسمی چین آمده است: بسیاری از ناظران بر این باورند که تلاش های ترکیه برای تحکیم اقتدار خود در منطقه خاورمیانه از جمله علت هایی است که این کشور واکنش های لفظی علیه تهران انجام داده است.

این گزارش می افزاید: برچسب هایی که به ایران در منطقه زده می شود به هیچ وجه با واقعیت های موجود همخوانی ندارد و به نظر می رسد این اظهار نظرها نادرست است.

خبرگزاری رسمی چین تاکید کرده است که تمامی تحلیلگرانی که اخیرا با شین هوا مصاحبه کرده اند، بروز چنین جنگ لفظی را به نفع ترکیه و ایران نمی دانند و بر این باورند که ترکیه از لحاظ اقتصادی به ایران نیاز زیادی دارد و بهتر است در روابط دو کشور راهبردهایی تنظیم شود که نتیجه آن برای طرفین برد - برد باشد.

شین هوا نوشته است: ترکیه 20 درصد از گاز طبیعی مورد نیاز و 30 درصد از نفت خود را از ایران تامین می کند و به شدت در زمینه انرژی به تهران وابسته است و ارزش تبادلات تجاری دو کشور نیز نزدیک به 30 میلیارد دلار است.

شین هوا افزوده است که دو کشور می توانند بدون اینکه به تنش ها اجازه افزایش بدهند اختلافات خود را با رایزنی حل و فصل کنند و باید مراقب باشند که دسیسه هایی هم وجود دارد تا گروه های سنی و شیعه را به جان یکدیگر بیندازد و در این شرایط اصلا صلاح نیست روابط ترکیه با ایران روندی به سمت تیرگی داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : شین هوا،ایران،ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.