نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 404124
نگذارید شرکت های ایرانی را تحقیر و جوانان ما را بیکارکنند
بخش خبری الف، 28 مهر ۹۵
آیا این وضعیت برای ما اسباب شرمندگی نیست که غربیان که ادعای خدا و پیامبر ندارند، در مبارزه با فساد رشوه دهنده را به دادگاه کیفری بکشانند و قریب به 400 میلیون دلار جریمه اش کنند، و ما حتی نسبت به شناسایی رشوه گیرنده اقدامی نکنیم؟! آیا برای وزارت اطلاعات این فرد ناشناخته بود؟ آیا جناب مهندس زنگنه که در سال 2001 وزیر بود از این ماجرا بیخبر بود؟ ایشان که از سال 2013 تا کنون وزیر بوده است، از این همه اطلاعات و اخبار منتشر شده در سایت های معروف تجاری نفتی خبر نداشت؟ آیا رشوه خواری در یک قرارداد نفتی جرم عمومی نیست؟ چرا مدعی العموم طی این سه سال هیچ اقدامی نکرد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۹
دیده بان شفافیت و عدالت با انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به مردم و سران قوا، نسبت به اصرار وزارت  نفت برای عقد قرارداد میدان نفتی آزادگان با شرکت فرانسوی توتال، هشدار داد.

دراین نامه آمده است: وزارت نفت در حالی برای واگذاری میدان آزادگان به شرکت توتال اصرار دارد که بخشی از حفاری این میدان قبلا انجام شده و هر شرکتی که قرارداد توسعه و بهره برداری از این میدان را منعقد کند، به سود هنگفتی خواهد رسید و از سوی دیگر شرکتهای ایرانی برای توسعه و بهره برداری از این میدان اعلام آمادگی کرده اند. میدان آزادگان با حدود 35 میلیارد بشکه نفت درجا، بزرگ ترین میدان نفتی توسعه نیافته در کشور به شمار مي‌رود. در صورت انعقاد قرارداد، توسعه و بهره برداری از میدان نفتی آزادگان جنوبی به مدت حداقل 20 سال در اختیار شرکت توتال (شرکت بین المللی نفت و گاز متعلق به دولت فرانسه) قرار می گیرد. در حالی که 100حلقه چاه حفرشده از مرحله قبلی وجود دارد که با اندک تکمیل و تجهیزی به تولید می‌افتد. و بدین ترتیب حاصل تمام زحمات شرکتهای ایرانی، نصیب توتال میگردد!  در نتیجه در مدت نسبتا کوتاهی توتال به سود و دستمزد هنگفتی میرسد و در عین حال به عنوان نماد کارایی و موفقیت بر سر شرکت‌های داخلی کوبیده خواهد شد.

در این نامه با اشاره به سابقه شرکت توتال در پرداخت 60 میلیون دلار رشوه به یک مقام وزارت نفت برای بدست آوردن قراردادهای نفتی طی سالهای 1995 تا 2004(ده ساله 1374 تا 1383)، آمده است: در 29 ماه مه 2013 کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که بر عملکرد شرکتهای حاضر در بورس نیویورک نظارت دارد، در بیانیه ای 11صفحه ای رسما اعلام کرده است: طی سالهای 1995 -2004 شرکت توتال طی چندین مرحله به یک مقام دولتی با نفوذ ایرانی رشوه پرداخت کرده تا مصوبه شرکت ملی نفت ایران را در ارتباط با میدان سیری و پارس جنوبی برای توتال به دست آورد». این قراردادها 150 میلیون دلار سود خالص اضافی به نفع توتال شده است.

توتال باید طبق "قانون اقدامات فسادآمیز خارجی" (FCPA) در دادگاه آمریکا محاکمه می‌شد. ولی توتال ترجیح داد برای فرار از مشکلاتی که محاکمه برای او در پی داشت، با دادگستری آمریکا توافق کند. در سند توافقنامه پیگرد قانونی مدت دار  که بین توتال و حوزه قضایی ویرجینیای شرقی به نمایندگی از دولت آمریکا منعقد شد، توتال پذیرفت که 2/398  میلیون دلار جریمه بپردازد و با هزینه خود یک شرکت  طراح سیستم را که مورد تأیید آمریکا باشد، برای سه کارانان که لازم دید سال به خدمت بگیرد و تمام اطلاعات، اسناد، مدارک و تجهیزات  تمام سیستم حسابداری او را باز بینی کند و با هر یک از کارکنان که لازم دید بتواند مصاحبه کند تا اطمینان حاصل شود که توتال پس از آن نخواهد توانست چنین پرداخت هایی را پنهان سازد. در صورت انجام موفقیت آمیز این کار سه ساله، مبلغ 153 میلیون دلار از جریمه تقریبا 400 میلیون دلاری پرداخت شده به دولت آمریکا، به توتال عودت داده خوهد شد.   

آیا این وضعیت برای ما اسباب شرمندگی نیست که غربیان که ادعای خدا و پیامبر ندارند، در مبارزه با فساد رشوه دهنده را به دادگاه کیفری بکشانند و قریب به 400 میلیون دلار جریمه اش کنند، و ما حتی نسبت به شناسایی رشوه گیرنده اقدامی نکنیم؟! آیا برای وزارت اطلاعات این فرد ناشناخته بود؟ آیا جناب مهندس زنگنه که در سال 2001 وزیر بود از این ماجرا بیخبر بود؟ ایشان که از سال 2013 تا کنون وزیر بوده است، از این همه اطلاعات و اخبار منتشر شده در سایت های معروف تجاری نفتی خبر نداشت؟ آیا رشوه خواری در یک قرارداد نفتی جرم عمومی نیست؟ چرا مدعی العموم طی این سه سال هیچ اقدامی نکرد؟  

در این نامه آمده است: با وجودی که جریمه 398  میلیون دلاری توتال توسط دستگاه قضایی آمریکا اعلام عمومی شده است اما بازهم وزارت نفت به عقد قرارداد با این شرکت رشوه پرداز اصرار دارد و فروردین 1395 قرارداد محرمانه ای برای مطالعه میدان آزادگان جنوبی را رسما با این شرکت بدسابقه امضا کرده است. اگر وزارت نفت این حقایق را که در اینترنت منتشر شده است، نمی داند، واویلا! و اگر می‌داند و اصرار میکند باید انگیزه خویش را شفاف سازد.

سازمان مردم نهاد شفافیت و عدالت در این نامه با اشاره به برخورد تحقیرآمیز مدیران نفتی با شرکتهای داخلی، خواستار برخورد با تصمیم های غیرقانونی وزارت نفت در نقض قانون مناقصات شده و از سران سه قوه درخواست هایی جداگانه مطرح کرده است:

در این نامه از رئیس جمهور در خواست کرده در دستیابی غیرانحصاری شرکت های ایرانی به میدان مهم آزادگان حمایت جدی به عمل آورد. و وزارت اطلاعات را برای شناخت رشوه گیرنده از توتال فعال کند.

در این نامه از رئیس مجلس درخواست کرده با جدیت بر اجرای الگوی موسوم به IPC نظارت کند و به دلیل جایگاه اش با چشم مردم به امور بنگرد. هر چرخشی از ظرفیت های داخل به سمت خاررج به معنای بیکاز شدن یا بیکار ماندن جمع بیشتری از موکلانش بداند.

از رئیس قوه قضائیه  نیز درخواست کرده به دادستان محترم تهران تذکر دهد که هرچه زودتر مقام دولتی خائن رشوه خوار در قرارداد توتال را شناسایی و تحت پیگرد قرار بدهد و خائنان را نزد مردم رسوا سازد.   

متن کامل این نامه اینجا قابل دسترسی است.
۱۳۹۶/۰۴/۲۳ ۱۳:۱۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۶ ۱۹:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۶ ۱۸:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۶ ۱۰:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۱۹:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۶:۴۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۳ ۱۵:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۴ ۱۴:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۱۷:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت+رشوه توتال+قراردادهای نفتی+توتال
 
K
Romania
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۴:۵۱:۰۷
باید دید حساب‌های خارجی کدام مدیر ان پر میشود .و کدام جونیور و ...پولدار می شود ....آیران بهشت اقازاده ها و مدیران انتصابی ... (3979320) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۵:۳۲:۰۶
"نگذارید جوانان ما را تحقیر کنند".
مخاطب واقعی این جمله کل سیستم این کشور است! (3979365) (alef-13)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۶:۰۳:۵۵
چرا مجلس اینفدر منفعل عمل میکند؟ (3979404) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۰۸:۱۵:۰۵
مجلس !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3983515) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۱۸:۴۳:۱۲
چرا شرکت های ایرانی مثل حفاری شمال با آن همه تجهیزات و نیروهای متخصص و با تجربه علیرغم اینکه مدیر عاملش از منتصبین وزیر نفت است به بازی گرفته نمی شوند؟ (3979657) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۸ ۲۲:۰۵:۵۴
جوانان ما الان که این شرکتهای خارجی نیستند بی کارند . (3979937) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۴:۰۵:۴۲
چرا در مورد پژو اين نامه را ننوشتن؟!!!!!!! (3980139) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۰۸:۲۷:۳۲
بنده خودم از منتقدین اصلی آقای زنگنه تو وزارت نفت و عملکرد ایشون تو حوزه منابع انسانی این وزارت خونه هستم
ولی با توجه به عدم وجود دانش و اراده تولید محصول بی عیب در صنعت نفت هیچ چاره ای بجز استفاده از شرکت های معتبر خارجی نیست
براتون یه مثال میزنم
یه شرکت ایرانی اومده بنام ....(میتونید اسمش رو حذف کنید ) و با یه سری رابطه ها و ولخرجی هایی که کرده تعداد بسیار زیادی مکانیکال سیل رو به شرکت های داخلی از جمله مجتمع گاز پارس جنوبی فروخته و این تجهیزات رو که قیمت ایرانیش دهها میلیون تومن هست فقط بعد از دو یا سه روز بعد از نصب باید عوض کرد و دایما تولید هم قطع میشه و هر ثانیه قطع تولید میلیون ها تومن ضرر به مملکت میزنه در حالیکه نمونه خارجیش سالها بدون مشکل کار میکنه
حالا به نظر شما یه شرکت ایرانی اینجور کار کنه بهتره یا با یه شرکت صاحب دانش کار کنیم
الف طبق معمول منتشر نکن (3980217) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۷-۲۹ ۲۳:۲۵:۱۹
باید با امید به خدا و متکی بودن به جوانان خود بسوی پیشرفت حرکت کنیم تا کی چشمون به دست بیگانه گان باشه. (3981128) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۲ ۰۱:۱۹:۵۹
تا زمانی که به من مهندس آموزش و میدان عمل داده نشود و جسارت" ما می توانیم" را نداشته باشیم مالک تقریبا 50 درصد ثروت خدادادی خود نخواهیم بود. خداحافظ اقتصاد، خداخافظ استقلال! (3983358) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.