نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501577
آخرین وضعیت مسکن مهر از زبان وزیر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۵
وزير پيشنهادي راه و شهرسازي گفت: بحث مسکن مهر تقريبا تمام شده است و 90 هزار واحد آن باقي مانده که عمده آنها در پرند، پرديس و برخي کلانشهرها وجود دارد.

به گزارش ایرنا، عباس آخوندي در نشست مشترک با کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي که دیروز برگزار شد، اظهار داشت: آينده حمل و نقل، شهرسازي، صنعت و معدن کشور به بخش ريلي بازمي گردد و توجه به اين مسأله بسيار مهم است.

وزير پيشنهادي راه و شهرسازي با بيان اينکه بحث ريل تنها در حوزه باري مطرح نيست، بلکه حوزه مسافربري آن نيز از اهميت بالايي برخوردار است، گفت: در اين حوزه حرف هاي زيادي گفته شده است که با عمل فاصله بسيار زيادي دارد.
آخوندي با اشاره به اينکه 19 ميليون تن فولاد در کشور طي سال جاري توليد شده است، ادامه داد: اين ميزان از توليد فولاد در بخش حمل و نقل يعني 90 ميليون تن بار کل حمل و نقل ريلي بار ايران 40 ميليون تن بوده است که اين مسأله خود يک رکورد محسوب مي شود.

وي با تأکيد بر اينکه وقتي وارد بحث توسعه صنايع و معادن مي شويم، بايد به حمل و نقل ريلي نگاه ويژه اي داشته باشيم، بيان کرد: از حومه تهران به تهران و بالعکس سالانه 700 ميليون نفر سفر صورت مي گيرد که 98 درصد آن با خودرو انجام مي شود، اين مسأله باعث ترافيک، ناامني و آلودگي است.

آخوندي با اشاره به اينکه بحث ما در ريل مسأله حمل و نقل بار نيست، اضافه کرد: مراکز استان ها هيچ چاره اي جز اينکه حمل و نقل آن ها بر روي ريل برود، ندارد که اين مسأله نيازمند صورت گرفتن يک کار بزرگ است.

وزير پيشنهادي راه و شهرسازي با بيان اينکه اگر بتوانيم حمل و نقل ريلي را براي تهران و حومه ايجاد کنيم حجم تقاضاي مسکن در تهران نيز کاسته مي شود همانند چيزي که در ديگر کشورهاي جهان وجود دارد، تصريح کرد: به علت نبودن سيستم حمل و نقل مناسب، افزايش جمعيت ما بيشتر در مراکز شهرها است، در برنامه ششم توسعه تشکيل شرکت حمل و نقل به حومه ديده شده است.

آخوندي با اشاره به اينکه در سال جاري هزار و 800 کيلومتر ريل گذاري صورت مي گيرد، افزود: اين اتفاق جديد و بزرگ است، که 900 کيلومتر آن مربوط به کشيده شدن خط جديد در کنار خط قديمي است و در حال حاضر 13 هزار کيلومتر ريل نيز در دست ساخت داريم.
وي ادامه داد: خوشبختانه صنايعي وابسته به حمل و نقل ريلي مانند توليد ريل، توليد واگن، سوزن سازي با تمام ظرفيت در حال کار هستند.

وزير پيشنهادي وزارت راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه تأمين مالي بخش حمل و نقل ريلي مهم ترين مسأله در آن است، بيان کرد: پروژه هاي ريلي کشور با همکاري مشترک ايران و برخي کشورها در حال انجام است.

آخوندي با اشاره به اينکه در انجام کارهاي زيرساختي ارقام بزرگ هستند و بخش خصوصي توان ورود به آن را ندارند، گفت: منابع بانکي نيز در اين زمينه نمي توانند ورود کند.
وي با بيان اينکه هزار و 200 پرواز عبوري از آسمان ايران صورت مي گيرد، تصريح کرد: يک ميليون و 200 هزار تن بار توسط حمل و نقل ريلي کشور به کشورهاي ديگر منتقل مي شود.

وزير پيشنهادي راه و شهرسازي با تأکيد بر اينکه يک سوم از شهرنشين ها در حاشيه شهرها زندگي مي کنند، بيان کرد: هيچ کدام از اين طرح ها مانند مسکن مهر پاسخگوي مشکلات مسکن نيست بحث مسکن را بايد محله به محله حل کنيم، تمام اين بافت ها به 2 هزار و 700 محله تقسيم شده اند.

آخوندي خاطرنشان کرد: بحث مسکن مهر تقريبا تمام شده است و 90 هزار واحد آن باقي مانده است که عمده آنها در پرند، پرديس و برخي کلان شهرها وجود دارد.

* بودجه بزرگراه‌ها در سال جاري کاسته شده است
رضا انصاري در ادامه اين جلسه با بيان اينکه يکي از عوامل موثر بر کاهش تلفات جاده‌اي گسترش بزرگراه‌ها است، گفت: بيشترين تلفات را در جاده‌هاي استان فارس است و اميدواريم به بزرگراه‌هاي اين استان توجه ويژه‌اي شود، در بودجه سال جاري بودجه راه‌آهن افزايش يافته، اما بودجه بزرگراه‌ها کاسته شده است.

*30ميليون نفر در سال به شمال کشور سرريز مي‌شوند
عبدالله رضيان نماينده مردم قائم شهر در مجلس شوراي اسلامي در اين نشست با تاکيد بر اينکه جمعيتي که در شمال کشور حضور دارند، سه ميليون نفر هستند اما سالانه 30ميليون نفر به اين منطقه سرريز مي‌شوند، بيان کرد: اگر در راه‌هاي آنها دچار مشکل شويم شاهد ترافيک سنگيني خواهيم بود.

*موضوع مسکن مهر طالب عزم ملي است
عزيز اکبريان نماينده مردم کرج در مجلس نيز با تاکيد بر اينکه موضوع مسکن مهر طالب عزم ملي است و بايد هرچه زودتر به اتمام برسد، اظهار داشت: مشکل ترافيک غرب تهران، کل کشور را دچار مشکل کرده است که اميدواريم با راهکار مناسب حل شود.
 
کلمات کلیدی : مسکن مهر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۰۷:۲۰:۵۶
براي راي اعتماد مسكن مهر مجددا در دستور مار وزير قرار گرفته ولي بعد از راي اعتماد پروژه تعطيل تا اخر دوره (4518701) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۵:۱۰:۲۵
با سلام
لطفا به فكر سيستم حمل و نقل شهر پرند مخصوصا مترو پرند هم فكري بكنيد
با تشكر (4519329) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.