توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455155
رکس تیلرسون خطاب به کره شمالی: صبر ما به پايان رسيده است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
دولت دونالد ترامپ به دنبال ارسال پيام‌هاي روشن به پيونگ يانگ است و صريح‌تر از گذشته در خصوص اقدامات دولت كره شمالي سخن مي‌گويد و عمل مي‌كند. اكنون نيز نشانه‌ها حاكي از آن است كه ايالات متحده در حال تغيير سياست‌هاي خود در قبال كره شمالي است.

به گزارش اعتماد، وزير امور خارجه ايالات متحده، ركس تيلرسون كه به سئول پايتخت كره جنوبي سفر كرده تا با همتاي كره‌اي خود ديدار و گفت‌وگو كند در يك نشست خبري پيونگ يانگ را عملا تهديد كرد و گفت كه همه گزينه‌هاي ما در برابر كره شمالي روي ميز است.

شرايط در شمال شرق آسيا بسيار نگران‌كننده است. خبرها از كره شمالي حاكي از آن است كه اين كشور به پيشرفت‌هاي قابل توجهي در ساخت موشك‌هاي با برد بلند و با توان حمل كلاهك اتمي دست يافته است. كره شمالي به كمك اين موشك‌ها قابليت آن را خواهد داشت كه نه تنها به چين و كره دسترسي داشته باشد بلكه مي‌تواند به سرزمين‌هاي اصلي ايالات متحده نيز دسترسي پيدا كند. از طرفي ديگر استقرار سامانه دفاع موشكي تاد در كره جنوبي خشم چين را در اين منطقه برانگيخته است.

اما اظهارات تيلرسون در خصوص كره شمالي بيش از هرزمان ديگري نگراني‌ها را نسبت به شرايط موجود در منطقه برانگيخته است. چرا كه تيلرسون عملا مذاكرات ديپلماتيك با كره شمالي را رد كرد و درهاي ورود به فضاي نظامي‌گري در منطقه را گشود. موضوعي كه ترس را در يكي از امن‌ترين مناطق جهان برانگيخته است.

تيلرسون در كنفرانس خبري با همتاي كره‌اي خود خطاب به خبرنگاران گفت: اجازه دهيد من بسيار روشن بيان كنم كه سياست صبر استراتژيك ما در قبال پيونگ يانگ به پايان رسيده است. او با اشاره به شكست سياست تحريم‌هاي فلج‌كننده در قبال پيونگ‌يانگ در گذشته گفت: ما در حال بررسي يكسري جديد از اقدامات ديپلماتيك، امنيتي و اقتصادي عليه پيونگ‌يانگ هستيم. وي در ادامه افزود: هرچند كه ايالات متحده مايل به درگيري نظامي نيست اما بايد بگويم كه همه گزينه‌ها روي ميز است و نسبت به شرايط واكنش مناسب را خواهيم داد. وزير خارجه امريكا همچنين تاكيد كرد: اگر آنها بخواهند تهديدات برنامه‌هاي تسليحاتي خود را افزايش دهند به اعتقاد ما نياز است در سطح بالاتري با آنها مقابله كنيم. بنابراين تمامي گزينه‌ها روي ميز است.

در طرف مقابل اما كره جنوبي نيز به نظر نمي‌رسد چندان در خصوص حمايت نظامي و دست زدن به گزينه نظامي عليه پيونگ يانگ از سوي امريكا ناراضي باشد و به نوعي از سخنان تيلرسون حمايت كرد. وزير خارجه كره جنوبي نيز در كنفرانس خبري بيان كرد: ما سياست‌هاي مختلف در دسترس را اعمال مي‌كنيم. او در ادامه افزود: اگر اعمال فشار ديپلماتيك يك ساختمان است، بازدارندگي نظامي يكي از اركان اين ساختمان خواهد بود. وزير خارجه كره جنوبي تاكيد كرد: همه ملت‌ها بايد در برابر تهديدات كره شمالي نزديك‌تر كار كنند تا پيونگ يانگ متوجه شود كه مسيري اشتباهي را در پيش گرفته و به دنبال تغيير استراتژي خود پيش برود.

گفتني است تحريم‌ها و تعاملات ديپلماتيك تاكنون نتوانسته‌اند كره شمالي را متقاعد كند كه برنامه هسته‌اي خود را كنار بگذارد. اما دولت امريكا همواره از اقدام نظامي عليه پيونگ يانگ اجتناب كرده و همواره سعي كرده است كه با اقدامات اقتصادي و فشارهاي ديپلماتيك اقدامات نظامي را عليه كره شمالي كنار بگذارد. زيرا بيش از 20ميليون غير نظامي در خاك كره شمالي حضور دارند و تنها 30مايل با همسايه جنوبي خود فاصله دارند و نگراني از ايجاد يك بحران انساني در قلب كشوري كه كمترين اطلاعات از آن وجود دارد بسيار سخت خواهد بود.

هام چاي يونگ، رييس موسسه مطالعات آسه آن در سئول كره جنوبي به واشنگتن پست مي‌گويد: شروع تهديدات نظامي يكي از چند گزينه باقيمانده براي برخورد با كره شمالي است. وي مي‌افزايد: تقريبا فشار نظامي در برابر پيونگ‌يانگ اجتناب‌ناپذير است. از طرفي هرگز ايالات متحده و كره جنوبي وارد اينچنين اقداماتي در راستاي پاسخ مستقيم به پيونگ يانگ گام بر نداشتند.

گزارش‌ها حاكي از آن است كه برخي نمايندگان مجلس سئول تلاش مي‌كنند تا در راستاي بازگشت تسليحات هسته‌اي امريكا به كره جنوبي گام بردارند، به خصوص اينكه در حال حاضر به طور فزاينده گزينه نظامي عليه كره شمالي در حال تقويت شدن است به خصوص زماني كه بخواهند يك موشك بالستيك بين قاره‌اي را آزمايش كنند. هام چاي يونگ معتقد است سوال اصلي اينجاست كه چه كسي اول چشمك مي‌زند. اما در اين مسابقه معمولا ما اول پلك مي‌زنيم و بازنده‌ايم چرا كه ما معمولا چيزهاي بيشتري را براي از دست دادن داريم.

گفتني است كره شمالي معمولا براي لفاظي اغراق‌آميز و جنگ‌طلبانه شناخته شده است، اما تركيبي از تهديد و پرتاب موشك، همزمان با خشم چين از كره جنوبي، سطحي بي‌سابقه از تنش‌ها را در سال‌هاي اخير در منطقه به وجود آورده است.

كيم جونگ اون رهبر كره شمالي در اوايل سال جاري ميلادي اعلام كرد در حال آزمايش يك موشك بالستيك بين قاره‌اي كه قادر خواهد بود به سرزمين اصلي ايالات متحده حمله كند، است. دونالد ترامپ در پاسخ به اين ادعا عنوان كرد كه اين اتفاق هرگز رخ نخواهد داد.

اما حالا به نظر مي‌رسد كه دولت دونالد ترامپ در حال بررسي سياست‌هاي مورد نظر خود در قبال كره شمالي است تا بتواند راه‌حلي براي توقف سياست‌هاي كيم جونگ اون پيدا كند. تيلرسون در سفري كه به آسيا داشته به ژاپن، كره جنوبي و چين سفر كرد تا نظرات دولت‌هاي مختلف را در اين خصوص جمع‌آوري كند.

تيلرسون روز پنجشنبه در توكيو گفت: 20سال از تلاش‌هاي ديپلماتيك براي متقاعد كردن كره شمالي براي جلوگيري از جاه طلبي‌هايش به در بسته خورده است. او در سئول نيز گفت: قبل از هرگونه مذاكره در راستاي از سرگيري مذاكرات پنج يا شش جانبه بايد ابتدا شرايط تغيير كند. پيش‌تر مذاكرات در راستاي حل مساله كره شمالي ميان ايالات متحده، چين، روسيه، ژاپن و دو كره برگزار شد اما در نهايت به شكست انجاميد و به نتيجه قابل توجهي، طرفين دست نيافتند.
با اين حال ركس تيلرسون تاكيد كرده است كه ايالات متحده و متحدان آن هنوز هم طيف وسيعي از گزينه‌ها را بين مذاكرات ديپلماتيك و اقدام نظامي براي متقاعد كردن كيم و رژيم او براي كنار گذاشتن سلاح‌هاي هسته‌اي دنبال مي‌كنند.

تيلرسون افزود: هنوز تحريم‌هاي بيشتر مي‌تواند عليه كره شمالي به كار گرفته شود و چين مي‌تواند فشار بيشتري را بر كره شمالي وارد كند. گفتني است، تيلرسون روز شنبه به پكن خواهد رفت تا تلاش‌هاي خود را براي استفاده از اهرم چين عليه كره شمالي افزايش دهد.

در اوايل پنجشنبه ركس تيلرسون به منطقه امنيتي مشترك ميان دو كره رفت و از آنجا بازديد كرد. منطقه‌اي كه بيل كلينتون، رييس‌جمهور سابق اين مكان را ترسناك‌ترين مكان روي زمين مي‌داند. منطقه‌اي كه سربازان كره شمالي تنها چند قدم دورتر از تيلرسون ايستاده بودند. پارك چول هيل استاد روابط بين‌الملل در دانشگاه ملي سئول گفت: تيلرسون با هدف خود قصد داشت تا يك پيام به كره شمالي ارسال كند كه ما در حال تماشاي شما از نزديك هستيم.

اما معماي برخورد با كره شمالي در حالي كه شرايط سياسي كره جنوبي پس از بركناري رييس‌جمهور اين كشور به جرم فساد بيش از هرزمان ديگري پيچيده شده است. با اين حال تيلرسون با كفيل رييس‌جمهور كره جنوبي ديدار كرد اما شايد اقدام چنداني تا مشخص شدن رييس‌جمهور بعدي اين كشور تا ماه مه ‌ميلادي نتوان انجام داد زيرا بايد مشخص شود چه كسي رييس‌جمهور مي‌شود و قصد دارد چه سياسي را در آينده دنبال كند.

بايد منتظر ماند تا خروجي اين سفر دوره‌اي تيلرسون به شرق آسيا در خصوص سياست‌هاي اين كشور در قبال كره شمالي به كجا مي‌انجامد، نتيجه اين سفر هرچه باشد به نظر نمي‌رسد تنش‌هاي حال حاضر در منطقه را كاهش دهد. چرا كه خبرها حاكي از آن است كه كره شمالي آزمايش‌هاي جديدي را در راه دارد و اينكه واكنش امريكا نسبت به آن چه خواهد بود در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.
 
کلمات کلیدی : تیلرسیون، کره شمالی، موشک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.