توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 303919
جان کری: برجام گسترده ترین برنامه تنظیم مجدد تاریخ هسته ای است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی ضمن اشاره به تایید برجام توسط رهبرمعظم انقلاب گفت: اجرای برجام آغاز گسترده ترین تغییر مجدد یک برنامه هسته ای در کل تاریخ هسته ای است.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا ، کری چهارشنبه شب درسخنانی درمرکز «هریتج» نیروی دریایی آمریکا گفت: سه روز پیش تاریخی بود که آن را روز پذیرش (برجام) می نامیم و آن لحظه رسمی منقضی شدن ۹۰ روز از فرایند بازبینی کنگره و اجرایی شدن رسمی این توافق است و همانطور که شاید دیده باشید، امروز آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب)، بطور رسمی این توافق را تایید کرد که تا کنون این کار را نکرده بود.

وی افزود: بنابراین، این(توافق) اکنون واقعی است و این واقعا آغاز گسترده ترین تغییر مجدد یک برنامه هسته ای از زمان آغاز عصر هسته ای تا کنون است؛ این یک دستاورد بزرگ در این حیطه است. ما با چین در زمینه طراحی دوباره آن همکاری می کنیم.

کری گفت: این توافق اجزای بسیار گسترده ای دارد و ما تلاش کردیم که فرایند بازرسی ها را به سرانجامی برسانیم. یکی از مشکلات این بوده که ما هیچگاه نتوانستیم به پاسخ تمام تحقیقات آژانس برسیم. از این رو گفتیم که ما از این موضوع عبور نمی کنیم اما بحث ها در این زمینه را کافی دانستیم و گفتیم که شما (ایران) اگر اجازه دسترسی های لازم را ندهید با خطر بازگشت تمام تحریم ها رو به رو خواهید بود و همانطور که می دانید نبرد سختی در کنگره در این خصوص جریان داشت. وزیر خارجه آمریکا افزود: من اعتقاد دارم که ایران به برجام متعهد خواهد بود.

وی افزود: امیدوارم همه کسانی که موافق توافق بودند و همه کسانی که مخالف آن بودند اکنون دستکم برای اجرای کامل و قابل راستی آزمایی این توافق در کنار هم قرار گیرند. مساله مهم این است. من اطمینان دارم که آمریکا و متحدان و دوستان ما در منطقه در نتیجه این توافق امن تر خواهند بود. این به معنای آن نیست که ممکن نیست آنها برای گریز هسته ای تلاش نکنند اما اگر این کار را بکنند از آن آگاه خواهیم شد.
 
کلمات کلیدی : برجام، جان کری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.