توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471464
آدام زوبین: لایحه تحریم های جدیدِ ایران مغایر با روح برجام است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱
معاون سابق وزارت خزانه داری آمریکا در زمینه اطلاعات مالی و تروریسم، لایحه تحریم های جدید علیه ایران را مغایر با روح برجام و موجب تضعیف رابطه واشنگتن و متحدان اروپایی، عنوان کرد.

به گزارش مهر به نقل از هافینگتون پست، «آدام زوبین» که برای مدتی کوتاه تا انتصاب «استیون منوچین» به سمت وزیر خزانه داری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، عهده دار وظایف این وزارتخانه بود؛ در نامه ای خطاب به اعضای کمیته روابط خارجی سنا، لایحه اعمال تحریم های جدید علیه ایران را که از سوی ایشان در دست بررسی است، موجب تضعیف برجام و آسیب رساندن به رابطه واشنگتن با متحدینش، توصیف کرد.

وی در این باره نوشت: نتیجه لایحه مورد نظر، تحریک ایران و متحدانمان به ارائه واکنشی خطرناک است چرا که می توان آن را مغایر با روح برجام تلقی کرد.

گفتنی است این اظهارنظر از سوی فردی ایراد می شود که گرچه از سوی «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا به سمت معاون وزارت خزانه داری در زمینه اطلاعات مالی و تروریسم، انتخاب شد؛ به اتخاذ مواضع سختگیرانه و اعمال تحریم های شدید علیه ایران، شهره است.

وی که در فوریه سال میلادی جاری (۲۰۱۷) از کادر وزارت خزانه داری جدا شد، مسئولیت اعمال تحریم های ایران را بر عهده داشت- عاملی که به ادعای آمریکایی ها، ایران را پای میز مذاکرات هسته ای کشید.

با این حال، زوبین از آسیب جبران ناپذیری که لایحه جدید سنا به برجام و در عین حال رابطه واشنگتن و متحدان اروپایی وارد می کند؛ ابراز نگرانی کرد.

این لایحه قرار است به بهانه آنچه که از سوی آمریکا رفتارهای ثبات زدای ایران در منطقه (آزمایش موشکی و حمایت از حزب الله) عنوان می شود، به تصویب سنا برسد و از حمایت فراحزبی نیز برخوردار است. تا کنون ۲۹ جمهوریخواه و ۱۴ دموکرات، موافقت خود را با این لایحه اعلام کرده اند.

زوبین با غیرمفید خواند این لایحه، لغو یا اعمال تغییر در آن را خواستار شد.

تغییرات مورد نظر وی عبارتند از: حذف بندی که اعمال تحریم بر هر فردی که به ظن رئیس جمهوری آمریکا «احتمال تامین تجهیزات» برنامه موشکی ایران را دارد، مجاز می کند. وی پیشنهاد می دهد که در عوض، لحن به کار رفته در این لایحه، تحریم را متوجه کسانی کند که به «تامین تجهیزات» برنامه موشکی ایران کمک کرده اند.

حذف بخشی که شرایط جدیدی را برای رفع تحریم های وابسته به موشک های بالستیک ایران، وضع می کند. این بخش شامل تحریم هایی خواهد بود که آمریکا موظف به رفع آنها به عنوان بخشی از تعهداتش در قبال برجام است. همچنین به پیشنهاد زوبین، کنگره می تواند یک استثنا مبنی بر اینکه تحریم ها مطابق با توافق هسته ای رفع می شود نیز به لایحه اضافه کند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + تحریم ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.