نظر منتشر شده
۱۲۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 191393
نامه توکلی به لاریجانی درباره تصمیم غیرقانونی ارزی احمدی‌نژاد
بخش داخلی الف، 7 تیر 92
تاریخ انتشار : جمعه ۷ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۲۵
احمد توکلی نماینده تهران و ناظر مجلس در شورا پول و اعتبار در نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس درخصوص یک تصمیم اقتصادی دولت، از وی خواست به هر طریق ممکن از اجرای این تصمیم جلوگیری کند.
 
متن نامه توکلی به شرح زیر است:
 
باسمه تعالی
برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
 
با سلام و احترام
مجمع عمومی بانک مرکزی که رئیس جمهور و چهار وزیر عضو آن هستند، در جلسه پنج شنبه 1392/3/13 به ریاست رئیس جمهور محترم تصمیماتی گرفت که غیر از تعارضاتی که با قانون دارد، در شرایط سخت رکودی و تورمی فعلی، عاملی بر سر راه مهار نقدینگی و در نتیجه اسباب سخت تر شدن معیشت مردم و تولید کشور است. ماجرا از این قرار است که بانک مرکزی به شکل قانونی و غیرقانونی ده ها هزار میلیارد تومان به شکل قرض، تنخواه و تسهیلات به دولت، شرکتها و موسسات دولتی و بانکهای دولتی پرداخت کرده است.
 
افزایش بدهی دولت و بخش دولتی به بانک مرکزی به معنای تزریق بیشتر پول پرقدرت در اقتصاد است که تقریبا پنج برابرش بر نقدینگی می ­افزاید. یک راه حل مهار نقدینگی و کاهش نرخ تورم، کاهش بدهی دولت و بخش دولتی و بانک­ها به بانک مرکزی است.
 
مجمع عمومی تصمیم گرفته است که ارزی را که در سال 1391 به بانک مرکزی فروخته است، گرانتر حساب کند و از این طریق مبلغ 74 هزار میلیارد تومان بدهی بخش دولتی را کاهش دهد درحالی که به همین مبلغ دارایی خارجی بانک مرکزی (بر حسب ریال) افزایش میابد. یعنی نقدینگی افزایش یافته پیشین تداوم میابد و آثار وقفه­ای آن بر شدت تورم می ­افزاید. بهانه هم بند ب ماده 26 قانون پولی و بانکی مصوب سال 1351 است که به استناد آن تصمیم زیر اتخاذ شده و برای اجرای آن یک هفته به بانک مرکزی مهلت داده شد:
 
"3- در اجرای بند ب ماده 26 قانون پولی و بانکی کشور و با توجه به تغییر نرخ ارز، مجمع مقرر نمود حدود 740 هزار میلیارد ریال سود حاصل از تغییر برابری ریال در مقابل اسعار خارجی با بدهی های دولت، شرکت­ها و موسسات دولتی و بانک­های دولتی به بانک مرکزی به شرح زیر تسویه گردد:
 
3-1) بدهی دولت 110 هزار میلیاردریال
3-2) بدهی سازمان هدفمندی یارانه­ ها 57 هزار میلیارد ریال
3-3) بدهی شرکت بازرگانی دولتی 53 هزار میلیارد ریال
3-4) بدهی شرکت پشتیبانی امور دام 31 هزار میلیارد ریال
3-5) بدهی شرکت های تابعه وزارت نفت، نیرو و سایر دستگاه­های اجرایی 65 هزار میلیارد ریال
3-6) بدهی بانک­های دولتی 380 هزار میلیارد ریال
.
. ...."
 
اجرای این امریه که دلایل غیرقانونی بودن آن را بیان می­کنم، چنانکه واقف هستید به معنای رضایت به ادامه گردش 74 هزار میلیارد تومان پول پرقدرت در اقتصاد جامعه است. اقتصادی که دو سال است از نرخ رشد منفی همراه با نرخ تورم بالا رنج می ­برد و مردم فهیم و وفادار به اسلام و ایران را به طور بی­ سابقه ­ای در رنج و تعب انداخته است.
 
در واقع آقای رئیس جمهور و چهار وزیر عضو مجمع عمومی بانک مرکزی، نرخ دلار را 2500 تومان تعیین کردند و مابه التفاوت آن را نسبت به ارز 1226 تومانی، یعنی مبلغ 1274 تومان در هر دلاررا در 58 میلیارد دلار ارزی که دولت به بانک مرکزی فروخته­ بود، ضرب کردند و به عدد سود فرضی 74 هزار میلیارد تومان رسیدند. آن وقت این عدد طلب دولت از بانک مرکزی تلقی شده و آن را با فهرستی از بدهی­ های دولت، شرکت­های دولتی، سازمان هدفمندی یارانه­ ها و بانک­های دولتی تهاتر کردند.
 
بند ب ماده 26 قانون پولی و بانکی که مستند این تصمیم است چه میگوید؟:
"سود احتمالی از تغییر برابر­­­­ی­های قانونی نسبت به طلا و پول­ های خارجی ... به مصرف استهلاک اصل و بهره بدهی­های دولت به بانک مرکزی خواهد رسید و مازاد آن به خزانه دولت تحویل خواهد شد."
 
توجه به این حکم قانون و مقایسه آن با تصمیم مورد بحث که در سطور بالا تشریح شد، غیرمعقول و غیرقانونی بودن مصوبه مجمع عمومی بانک مرکزی را آشکار می­سازد:
1. مجمع عمومی بانک مرکزی در سال مالی 1392 ترازنامه عملکرد سال 1391 بانک مرکزی را بررسی و تصویب
می­ کند، عملکردی که تابع قواعد سال 91 از جمله نرخ ارز در آن سال بود. دولت بارها با تاکید گفته­ است که ما حتی یک دلار را هم با قیمتی بیش از 1226 تومان نفروخته ­ایم. یعنی دولت دلارهای نفتی را به قیمت 1226 تومان به بانک مرکزی فروخت و بانک مرکزی هم با همین نرخ به واردکنندگان کالا یا مسافران یا بیماران یا... فروخته است.
 
سود این معاملات در حد چند ریال در هر دلار است. این کجا و سود 74 هزار میلیارد تومانی کجا؟ کدام سود؟ کدام تغییر برابری ­های قانونی نرخ ارز؟ در واقع این کار وادار کردن بانک مرکزی به چاپ اسکناس بدون پشتوانه و تقدیم آن به دولت است! این را هم نگویند که مجلس در قانون بودجه نرخ ارز را 2500 تصویب کرده است؛ زیرا مجلس هیچ حکمی در این باره نداده وتنها نرخ محاسباتی لایحه دولت را دست نزده است. درواقع این نرخ محاسباتی است نه تعیین نرخ برابری قانونی.
 
2. حتی اگر اشکال فوق نبود، باز هم مجمع عمومی نمی­توانست نرخ ارز را تعیین کند، چرا که بر اساس جزء 8 بند 2 قانون بودجه سال 1392، مستند به بند ج ماده 81 قانون برنامه پنج ساله پنجم، بانک مرکزی مسئول تعیین نرخ است که آن هم بر اساس ماده 96 قانون برنامه و بند ج ماده 11 قانون پولی و بانکی کشور، پس از تصویب شورای پول واعتبار قانونی می­شود؛ نه با تصمیم مجمع عمومی.
 
3. بر فرض مجمع چنین حقی می­داشت باز تخلف آشکار دیگری باقی می­ماند: متن بند ب ماده 26 آشکارا می­گوید که سود حاصل ­شده از تغییر نرخ ارز ، تنها باید "به مصرف استهلاک اصل و بهره بدهی­های دولت به بانک مرکزی" برسد نه بخش دولتی و اگر چیزی باقی بماند به خزانه واریز می­گردد. در حالی که در این تصمیم تنها 11 هزار میلیارد تومان از سود فرضی 74 هزار میلیارد تومانی بابت بدهی دولت لحاظ شده و بقیه را به سازمان هدفمندی یارانه ­ها، شرکت بازرگانی دولتی، شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت­های مربوط به نفت و نیرو و بالاخره بانک­های دولتی از جمله بانک مسکن بخشیده ­اند. تمام این­ها در ترازنامه بانک مرکزی بخش دولتی هستند نه دولت. کجای قانونی که به آن استناد شده به مجمع عمومی اجازه چنین کاری می­دهد؟
 
4. بدهی­های این شرکت­ها، عمدتا از سوء مدیریت و قانون شکنی­ها در اجرای هدفمندکردن یارانه­ ها پدید آمده است. دولت 5700  میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی به سازمان هدفمندی یارانه ها را برنگرداند (در حالی که مکررا مسئولان دولتی اصرار می­کردند آن را تسویه کرده ­اند!) سهم شرکت پالایش و پخش و توانیر و گاز را از فروش حامل­های انرژی برخلاف قانون و مصلحت، نداده­ است آن­ها هم مثل سازمان هدفمندی یارانه­ها از بانک مرکزی استقراض کردند و بر نقدینگی و تورم خانمان­ سوز افزودند. بانک­های دولتی هم مثل بانک مسکن با دستور رئیس جمهور سی هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت کرد تا بلندپروازی­ های دولت ارضاء شود، حالا هر چه  بر سر مردم بیچاره می آید، بیاید!
 
5.در واقع اگر این تصمیم غیر قانونی اجرا شود که نباید بشود، باز هم یک ظاهرسازی مخرب بر قبلی ها اضافه می­شود: دولت ادعا خواهد کرد در حالی کار را به منتخب بعدی تحویل می­دهد  که دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی نداشته و از بدهی شرکت­ها، موسسات و بانک­های دولتی به بانک مرکزی نیز به شدت کاسته است. در حالی که با این اقدام پول پرقدرت بی پشتوانه را در دست دولت و دولتی­ها باقی گذاشته ­اند و روند روزانه کاهش قدرت خرید مردم  را تداوم بخشیدند!
 
6. علاوه بر این، تصمیم مورد بحث، بخشش بدهی­ دستگاه ­های دولتی است. درحالی­که هر گونه بخشش دولت طبق اصل هشتادم قانون اساسی باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد. اگر این قانون­شکنی را هم نادیده بگیریم، شرکت بازرگانی دولتی یا پشتیبانی امور دام، اعتباری از بانک مرکزی گرفته ­اند، جنس می­خرند و می­ فروشند و تسهیلات بانک را باید بازگردانند. حالا با این اتصمیم یکباره سرمایه­شان  چند هزار میلیارد تومان زیاد می­ شود، اگر اساسنامه آن­ها به تصویب مجلس رسیده باشد، این افزایش سرمایه نیز مصوبه مجلس را می­ خواهد.
 
خلاصه آنکه در روزهای پایانی صدارت دولت فعلی تصمیمی گرفته شد که تبعات عملکرد نامناسب پیشین را پایدارتر می­ سازد. بنده به عنوان ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار وظیفه داشتم به جنابعالی و نمایندگان محترم اطلاع دهم. دولت باید بداند که این تصمیم غیرقانونی و زیانبار، ضربه دیگری بر اقتصاد ملی و معیشت سخت مردم است و موجب تعقیب قضایی خواهد بود. از رئیس کل بانک مرکزی و اعضای محترم شورای پول و اعتبار نیز انتظار است که زیر بار این امریه غیرقانونی و آسیب زننده به مردم نروند که در روز جزا پاسخی نخواهند داشت.
 
از جنابعالی به عنوان رئیس قوه مقننه تقاضا می­کنم به هر طریق ممکن از اجرای این تصمیم جلوگیری فرمایید.
احمد توکلی 
نماینده مجلس و ناظر مجلس در شورا پول و اعتبار
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی+علی لاریجانی
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۱۹:۴۱:۳۸
خداوند را شاكريم كه دوران اين دولت به خوبي و خوشي تمام شد و واقعا از ناحيه عدم رعايت قانون توسط دولت به ظاهر اصولگراخسارت زيادي ديديم و بايد از آقاي توكلي تشكر كرد كه اجازه نمي دهد دولت احمدي نژاد قانون شكني كند و بدانيد كه با آمدن اقاي روحاني و دولت تدبير و اميد حتما ملت ايران به خوشبختي و پيروزي مي رسند و روزهاي خوشي در انتظار ملت بزرگ ايران است. (1478678) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۳۲:۵۳
حتما احمدی نژاد دلیلی برای این کار دارد.

بهتر است جلسه ای بین نمایندگان دولت و مجلس برای بحث پیرامون این موضوع تشکیل شود. (1478735) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۰:۰۳:۰۰
بله دلیل محکمی دارد!!!!
میخواهد با نابود کردن اقتصاد، چنان دولتی به روحانی تحویل بدهد که او را در همان اول کار به شکست بکشاند و از این راه تلافی انتخاب روحانی را از کشور از مردم و بگیرد!!! (1478909) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۲:۳۵:۴۸
توهم توطئه جان، این چه طرز برخورد با مسائل است. نکنه ایتالیا و کره جنوبی هم در والیبال و فوتبال به ایران باختند، تا عملکرد دولت فعلی را تقویت کند و موجب درد سر برای دولت آتی شوند. (1479444) (alef-6)
 
125
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۲:۳۶:۳۳
مگه کشور فقط این دولت و آن دولت است. چقدر نظر تنگ هستید. (1479448) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۵:۵۷:۱۱
ببخشید !!
تنگ نظری را از کجای این مطلب درک کردید؟؟؟
اگر جناب احمدی نژاد در حال اجرای سیاست زمین سوخته در حوزه اقتصاد برای دولت بعدی است و اینجا یک نفر به آن اشاره میکند تنگ نظر ی میشود یا شما دوست عزیزی که اصلا از موضوع سر در نیاورده اید؟؟؟؟!!! (1480079) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۸:۰۱:۴۱
ولی به هر حال بدهیهای این دولت به دولت بعدی (دولت جناب آقای روحانی) منتقل خواهد شد. لذا از این جهت فرقی نمی کند. وی بهر حال از این جهت که تسویه بدهیهای دولت از طریق بالا بردن ارز فروخته شده به بانک مرکزی در سالهای گذشته، آثار تورمی زیانبار دارد. (1487386) (alef-13)
 
نوید ع.
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۲:۲۶:۳۹
اقدام بر خلاف (قانون) اونم از طرف بالاترین مقام اجرای قانون در کشور که سوگند اجراشو خورده با چه دلیلی قابل توجیه؟! البته هرچند هنوز این ادعا اثبات نشده، اما سابقه دولت ما رو بدبین کرده! (1478994) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۷:۵۴:۵۲
آخه مرد حسابی اون کی دلیل برای کارهایش داشته بجز خرابکاری (1479057) (alef-6)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۸:۱۶:۰۸
بله، آقای احمدی نژاد حتماً دلیلی دارد و آن دلیل تطهیر دولت و ارائه یک کارنامه پاک به دولت بعدی است. این جماعت ول کن این کشور نیستند. آنها برنامه برای 4 سال بعد دارند که عدم بدهی دولتشان را در تبلیغات انتخاباتی سال 96 بگنجانند. (1479069) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۳:۵۷:۲۶
از الان خدمتتان عرض کنم سال 1396 هم آقای روحانی رئیس جمهوره، ان شاء الله، چون تجربه سه رئیس جمهور قبلی این را میگوید. (1479666) (alef-6)
 
جهان
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۸:۲۶:۰۰
عدم کفایت یعنی چه؟ (1479073) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۸:۲۹:۳۹
دلیلش کاملا معلومه برادر! جلسه نمی خواد
ایشون بدهی دولتش زیاده میخواد کمش کنه و من فکر می کنم ایشون عمدا داره به تورم دامن میزنه (1479082) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۳:۵۵:۴۱
اگر توجه بفرمایید اینها بدهی دولت و شرکتهای دولتی به بانک مرکزی است. یعنی پول خرج شده و در جامعه است، نقدینگی هم افزایش پیدا کرده است.
اما حسابهای این شرکتها نزد بانک مرکزی منفی است. با این عملیات حسابداری آن حسابها هم تسویه می شود.
قرار نیست پول جدیدی به نقدینگی اضافه شود. (1479658) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۳:۵۶:۲۳
این موضوع تورم ندارد، اگر سیاست بازان بگذارند. (1479662) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۸:۴۱:۰۸
آقای توکلی، شما بفرمایید چه راهکاری برای تسویه بدهی دولت به بانک مرکزی دارید؟
این مصوبه که شما به آن انتقاد دارید، یک عملیات حسابداری ساده است. اگر این دولت نکند، دولت بعدی آن را انجام میدهد. مگر در دولت هاشمی و خاتمی نشد؟!؟
این تخیل که دولت بعدی بیاید بدهی دولت را از محل دیگری تسویه کند و حساب مابه التفاوت متورم بماند، واقعا جز ابله فرض کردن اقتصاددانان، بودجه نویسان و حسابداران چه معنی دارد؟!؟ (1479098) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۴:۳۱:۳۰
اتفاقا من هم فکر می کنم این کار درسته.ما مردم که دلار 3300 تومنی از بانک مرکزی خریدیم و دیوان محاسبات هم دلیل کاهش ارزش پول ملی رو همین اعلام کرده.پس مردم ضرر مابه التفاوت از 1226 تومن تا 3300 تومن رو دادن.پس باید 58 میلیارد رو در (1226-3300) ضرب کرد .
البته باید بدهی دولت تسویه بشه و نه بدهی شرکتهای دولتی . چون این کار همون جور که آقای توکلی گفتن به تصویب مجلس نیاز داره که باید بخشی از اون در بودجه 93 دیده بشه و کار آقای احمدی نژاد نیست و کار آقای روحانی هستش. (1479774) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۰۳:۴۸:۱۵
عزیز دل برادر راهکار های اقتصادی اگر وجود نداشت که کسی توقع نداشت این مشکل حل شود.توجیه نکنید قانون قانون است ایکس و ایگرگ ندارد.یکی باید قدمی پیش بگذارد . راه حلش حرف یک روز دو روز نیست همانطور که بدهی مال کارشکنی یکی دو روز نیست.واقعا از زیر کار در رفتن و تظاهر به خدمت صادقانه تا کجا (1481138) (alef-6)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۱۲ ۰۸:۰۵:۲۷
مبنای تصمیم دولت همانا قانون مصوب 1351 است. خود آقای توکلی هم این را گفته است. پس چرا می گوئید کار احمدی نژاد غیر قانونی است! من طرفدار احمدی نژاد نیستم ولی انصافم اجازه قضاوت نادرست را نمی دهد (1487390) (alef-13)
 
دلی خون
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۴۲:۱۵
اقای احمدی نژاد بیش از اینکه به فکر نجات مملکت از فقر وبدبختی باشد شتابان در فکر نجات خود وگروه بی تجربه ی خود می باشد. (1478742) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۴:۱۷
آخ کجاش به خوبی و خوشی تموم شده؟ (1478768) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۷:۰۴
هر چقدر فکر میکنم از اینکه ادم امیدواری هسیتید روحیه می گیرم (1478771) (alef-13)
 
بسیجی
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۲۵:۳۸
به خوبی و خوشی تمام شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیگه چکار می تونست بکنه که نکرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1478788) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۳۲:۳۷
به خوبی تموم شد؟ مطمئنی؟ (1478796) (alef-13)
 
mojnia
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۳:۱۰:۴۲
"به خوبي و خوشي تمام شد"

کدوم خوبی و خوشی . ملتو بدبخت کردن میگین خوبی و خوشی؟ (1478868) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۱۸:۳۱
دوست من نشنیده اید که میگن این قفلی که دولت دهم به اقتصاد زده با این کلید های آقتای روحانی باز نمیشه؟ (1479141) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۵۹:۱۱
اون موقعی که ملت گفتن همه آمار ها رو ایشون داره دستکاری میکنه و ... کجا بودین واقعا؟
باید میذاشتین به اینجا برسیم؟
مخاطب خاص: الف جان و افراد حقیقی و حقوقی مشابه (1479186) (alef-6)
 
همشهری
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۰:۲۱:۴۷
آقای توکلی سلام.مرسی که به فکر مردمی هستین. تو رو خدا جلوی این آدمو بگیرین.بخدا جونی دیگه برای این ملت نمونده (1479216) (alef-6)
 
کمیل
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۰:۳۸:۵۳
از بین این همه نماینده که تو مجلس نشستند فقط آقایان توکلی که البته با بعضی نظراتش زیاد موافق نیستم و مطهری نونشون حلاله، و بفکر منافع ملی هستند اکثر باقی نماینده ها فقط و فقط و فقط به فکر جیب و مقام و موقعیت خودشونن من که بشخصه حلالشون نمیکنم مطمئنم جواب سختی تو روز جزا باید بدن. (1479244) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۵۷:۴۵
به نظر من آقای رئیس جمهور هیچ خلافی در این خصوص مرتکب نشده اند. در واقع این رویه ای بوده که در این سالها انجام می دادند. مجلس و مجلسیها نیز با بصیرت و بیداری هرچه تمام تر بر کار ایشان نظارت میکردند. بضاعت دولت و مجلس نیز تا همین حد بیشتر نبوده است. هرچند از طریق شاخصهای اقتصادی نظیر نرخ تورم و نقدینگی به راحتی میتوان پی به میزان موفقیت طرحها و برنامه های دولت و مجلس اصولگرا برد لکن آنچه که اتفاق افتاده است نادیده گرفتن چالشهای بین المللی و سبقت دولت مردان و مجلس مردان از مبرا نمودن خود از این چالشها و برنامه ،تصمیمات و روشهای اشتباه این دو نهاد مهم در مقابل این چالشها می باشد. اینکه اصولاً چرا ارزش ریال تا به این حد سقوط کرده که باعث شود شان دولت تا حد یک دلال دلار در چهار راه استانبول پایین بیاید و از محل فروش دلار بخواهد امورات مملکتی را پیش ببرد. فعلاً کاری به حلال و حرام بودن این درآمدها نداریم آن در حوزه نظر علمای عظام و مراجع تقلید می باشد(زیرا بخشی از این درآمدها قطعاً صرف حوزه ها نیز می گردد و باز قطعآ ایشان باید بیشتر به این امر حساس باشند). آیا بیانیه های تهدیدآمیز خروج از NPT ، زیرسوال بردن هولوکاست و تحریک دولتهای حامی صهیونیست و دهها رفتارهای تند و بی حاصل دیگر و نهایتاً کاغذ پاره خواندن قطعنامه ها باعث این سقوط آزاد نبوده است؟
جناب توکلی، شما که رای دادن به آقای احمدی نژاد را بر خود حرام کرده بودید ولی بعداً احتمالاً با پرداخت کفاره فعل حرام را به حلال تبدیل نموده و به ایشان رای دادید، پیش بینی چنین روزهایی را نمی کردید؟ آیا بصیرت شما هم تاریخ مصرف داشت؟
کاملاً درست است جناب آقای دکتر توکلی عزیز، آنهایی که نظرشان با نظر آقای رئیس جمهور فاصله داشت و این روزها را نیز بخوبی پیش بینی میکردند الان یا در حبسند و یا در حصر و یا در حاشیه!!!! و فقط خدواند و ذهن بیدار مردم میتواند به درستی قضاوت نماید چه کسانی باعث این شرایط برای مردم و کشور عزیزمان ایران بوده اند نه فقط آقای احمدی نژاد و جریان به اصطلاح انحرافی دور و بر ایشان. پس خواهشاً برای اینکه خودتان را نزد رییس جمهور منتخب مانند سایر همکاران محترمتان مانند آقایان باهنر و لاریجانی از وقایع اتفاق افتاده مبرا نمایید آخرت خود را به آسانی از دست ندهید و با شجاعت از همان تریبون هایی که از دولت و برنامه های ضد استکباری آن حمایت می نمودید و برای سخنرانی های بی تماشاچی ایشان در سازمان ملل دست میزدید مثل یک دولت مرد به اشتباهات خود اقرار نموده تا بلکه از سوی مردم آسیب دیده از این سیاستها و برنامه های غلط بخشوده شوید. و بجای اینکه مانند "آقای شریعتمداری داغدار از نتیجه انتخابات" تمام وقت خود را صرف کشف حقیقت اصلاح طلب بودن یا نبودن آقای روحانی نموده و خواب را بر خود حرام نمایید، این شکست را بپزیرید و در جهت اصلاح خود مدتی به خودتان و تیم همفکرتان استراحت سیاسی جهت ریکاوری بدهید. چونکه آقای روحانی چه اصلاح طلب باشند و چه نباشند مهم آنست که نظر ایشان به اصلاح طلبها و طیف میانه رو (آقایان هاشمی و خاتمی) نزدیکتر بوده و بدون دریافت پول از ملک عبدالله به پیروزی رسیده اند.

من الله توفیق (1479369) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۲:۳۱:۲۳
برادر بزرگوار کمی هم اشتباه خودتان را به گردن بگیر اولا آن موسوی که تو داری او را فرشته نجات معرفی می کنی در پایان دولتش را با تولید ناخالص داخلی زمان قبل از امیر عباس هویدا تحویل داد یعنی کشور 20 سال به عقب بر گشت
دوم اینکه این قهرمان ملی شما می گفت من آذربایجانی داماد لرستانم بقیه ایران باید چه بشود چون دایی مادر زن ایشان جناب نواب صفوی با سید قطب واعراب رفیق بود ما به اردوگاههای سازمان ملل بریم تا اعراب فقیر بیایند اینجا
سوم ایتکه به غیر از احمدی نژاد وموسوی دکتر رضایی هم بود چرا مردم به سمتش نرفتند ؟
چهارم اینکه موسوی ادامه دهنده راه خلخالی بود که می خواست تخت جمشید را خراب کند وبا سپر انسانی مردم شیراز نتوانست لذا به حرمت نقش ونگار تخت جمشید نتوانستیم به او رای دهیم (1481701) (alef-6)
 
مهرداد
۱۳۹۲-۰۴-۱۰ ۰۸:۲۵:۲۴
با سلام دوست عزیز

تا کی افراط و تفریط ؟
تا کی ستیز و تقابل ؟
بهتر نیست مثل انسانهای عاقل فکر کنیم . شاید منافع شما هم در این بین باشه که اینقدر جوش می زنید.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آیا شما در تمامی زمینه ها کارشناس می باشید. از شرق به غرب صحبت می فرمایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بهتر بود شما نیز به نصایح رهبر عزیز انقلاب توجه می کردید. (1483184) (alef-6)
 
حسن
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۳:۰۱:۳۲
اگر مجلس محترم از قانون شکنی دولت مذکر از ابتدای شروع آن جلوگیری می کردالان وضع کشورمان این طوری نمی شد. (1479519) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۱:۳۶:۳۶
وقتی دولت قیمت دلار را مصنوعی از 950 تومان بالاتر برد و مجلس و بقیه با سکوت و تائید از این کار اشتباه. که بر گرفته از طرح خارجیان هست حمایت کردند معلوم بود ماجرا. به، کجا می کشد وقتی دلار همین چند روز گذشته فقط به 2800 تومان رسید سروصدای تمام مقامات داخلی چه انحرافی چه ااصولگرا چه اصلاح طلب و سبز همراه با رسانه های غربی و مخالفان انقلاب در خارج در آمد واقعا چه هماهنگی! چرا هیچکس حاضر نیست خوشحالی و رفاه مردم ایران را برای لحظه ای ببیند! (1481597) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۷:۳۷:۴۰
لطفا مجلس جلوگیری کند. (1482413) (alef-6)
 
mohamad
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۱۹:۴۷:۱۱
انشاءالاه بياري خداوند وبا كمك دوستداران عدالت شر اين دستان الوده به بيت المال با كمك رهبر فرزانه ومدبرمان كوتاه وبراي هميشه قطع مي شود. (1478682) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۱۹:۴۹:۴۰
خدا حفظت کنه توکلی، تو مجلسی که خیلی فقط دنبال لابی‌های سیاسی و اقتصادی برای افزایش منافع شخصی و یا حداکثر حوزه انتخابی خودشون هستند ارزش امثال تو که حواست به منافع ایران و ایرانی هست واقعا بیشتر مشخص میشه. رایت حلالت باشه مرد (1478684) (alef-1)
 
xx
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۵:۱۹
با اینکه با برخی از نظرات آقای توکلی موافق نیستم ولی او را یکی از معدود نمایندگان واقعی مردم می دانم. (1478822) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۳:۱۱:۰۵
آقای توکلی عزیز من نمی دونم آگه شما در این مجلس نبودید ما چه روزگاری با این آقای رئیس جمهور داشتیم ؟
هر چند که بسیار دیر اقدام کردید ولی باز هم سپاسگذاریم. (1478869) (alef-10)
 
زهره
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۰:۱۸:۲۸
بیچاره کجا دیر اقدام کرد هروقت اعتراض میکرد و میگفت چرا با کارشناسان مشورت نمیکنید آقای رئیس جمهور گفت : "من مشورت نمیکنم ؟من با یک بچه سوم دبستانی با تلفن بیست دقیقه در خصوص ترافیک مشورت کردم شما دردتان این است که چرا با شما مشورت نمیکنم والا من اهل مشورتم". با این دیدگاهها انسان میتواند چه بگوید (1478918) (alef-10)
 
کاربر
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۱۹:۵۱:۳۸
امید است که فقط به گزارش محدود نشود و دولت آقای اخمدی برای حوابگویی به پیشگاه ملت به نمایندگان ملت گزارش دهد (1478686) (alef-1)
 
شهروند تهراني
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۸:۱۵
پيشگاه اين نمايندگان ملت نه .
فقط به پيشگاه توكلي و علي مطهري ( نمايندگان واقعي اين ملت ) بايد گزارش دهد . (1478759) (alef-13)
 
مونا
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۲:۰۴:۳۵
ایشالا زودتر دادگاه رو برگذار کنند شاید یکذره درد این دل ما کمتر بشه (1478982) (alef-6)
 
آزادی بیان
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۳:۳۱:۳۳
بله ماهم امیدواریم زود تر این دادگاه بر گزار بشه ولی به شرطی که حتما علنی باشه تا دست خیلی ها رو بشه . دست اونا که چند سال است برای به قدرت رسیدن هر بلایی سر مردم و اقتصاد آوردند تا خود را منجی اقتصاد معرفی کنند . و چه ساده لوحی است که ما باور کنیم به راحتی آب خوردن در حالی که هیچ تحریمی برداشته نشده است نرخ دلار سرازیر می شود . برای روشن شدن خیلی از مسایل این دادگاه علنی باشه خیلی بهتره و امیدواریم که دادگاههای مشابه مثل دادگاه مهدی هاشمی و .. و پرونده هایی که بیست و چند سال باز است و به گفته مسول قضا باید در این چنین پرونده هایی با طمانینه عمل کرد!!!!! هم بالاخره به سرمنزل برسد .
حال شما آقای توکلی و دوستان محترم !!!!!
تا حالا چندین کامنت گذاشتم که چون به ضرر شماها نبوده منتشر نکردید اگر واقعا نماینده مردمید این را منتشر کنید . (1479587) (alef-13)
 
همشیره
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۱۹:۵۱:۵۹
نطق وخطابه ونامه نگاری جواب نمی دهد .ایا قانون اساسی در باره عدم کفایت رئیس جمهور سکوت کرده؟اولین رئیس جمهور ایران چگونه برکنار شد؟شاید عمدا وقت کشی می کنید. (1478688) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۰۶:۵۲
همشیره به صلاح نیس
همانطور که به صلاح نبود ریس جمهور نشه 4سال پیش
بذار بگزره این یک ماه (1478770) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۰۳:۵۵
با تشکر از آقای توکلی و تسلط شان بر قوانین پولی. ولی متاسفانه الان هشت سال است که رییس جمهور محترم دارد همین کارها را انجام می دهد و فریادرسی هم نیست. حالا رییس جمهور آینده می خواهد با این ویرانه چه بکند، خدا می داند و بس. (1478697) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۱۵:۳۸
عجب!! این ماجرای کشوره خودمونه واقعا؟!!!! (1478712) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۹:۳۶
پ ن پ !!!
ماجراي كشوره احمدي نژاده خودمونه !!!!! (1478826) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۱۸:۳۶
بابا ؛
به اين رئيس جمهور مهر پرور عدالت گستر !!!!!!! بگيد ديگه توي اين 20 ، 30 روزه دست از سر اين ملت و كشور برداره . (1478715) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۲:۱۰:۵۵
نه فعلا تمام توانشو بکار میگیره تا لکه های سیاهشو کمرنگتر بکنه چون اخر کاری همه چیز در ذهن ها میمونه این 30 و چند روز دیگه باید منتظر بیشترین ماستمالیا باشیم.... (1478987) (alef-6)
 
صابري
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۱۹:۴۹
اين 1 ماه آخر احمدي نژاد رو هم به خوبي و خوشي بگذرونيم ، شانس اوورديم . (1478717) (alef-13)
 
افلاطون
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۱:۲۷
من بابت كوتاهي دولت در شكل گيري اختلاس 3 هزار ميلياردي ، از دولت نميگذرم .
اون دنيا بايد جوابگوي من باشه . (1478720) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۶:۵۵
داداش اون 3000 میلیارد بود این که 740000 میلیارده حدودا25 برابره اونه (1478825) (alef-10)
 
افسانه نيلي
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۲:۳۳
هر چه ميكشيم از اين يك جمله احمدي نژاده كه گفت :
تحريم ها كاغذ پاره است . (1478721) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۱:۱۳
يه آدم ... يه سنگ ميندازه توي چاه ، 100 تا آدم عاقل نميتونه اون سنگ رو در بياره . (1478818) (alef-10)
 
سیدجلال
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۳:۰۵
حتما فردا صداش درمیاد که قبل از اینکه دلارهای نفتی بیاد تو خزانه (حالا چه به نرخ 1200 تومن یا 2500 تومن) یه دور جای دیگه (مثلا تو صرافی های آنلاین و غیر رسمی) می زده و به نرخ بازار آزاد 4000 تومنی معامله میشده، و مابه التفاوت میرفته تو جیب دلالهای وابسته به گروه انحرافی ...... (1478723) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۳:۵۲
حتما همه میدونید که جبهه پایداری و مخصوصا اقای کوچک زاده از حامیان سرسخت دولت احمدی نژاد بودند ولی الان که شرایط داره تغییر میکنه و قدرت داره انتقال پیدا میکنه همگی منکر احمدی نژاد شدند.بعضی های دیگه به کل منکر اصولگرا بودن احمدی نژاد شدند.مردم در این 8 سال خیلی سختی کشیدند.ساختن مسکن مهر در بیابانهای دور از شهر و بدون امکانات یا سفرهای استانی و خرجهای بی رویه عمرانی هیچ دردی رو از مردم دوا نکرد.جز اینکه هم تورم شدید و هم همزمان بیکاری رو برای مردم به ارمغان آورد و مردم سال به سال فقیر تر شدند . دولت در این 8 سال حتی در حوزه سیاست خارجی هم هیچ احساس مسئولیتی نداشت.کسایی که تو این 8 سال در بانک مرکزی و دولت موجب اختلاف طبقاتی شدید و نابودی قشر متوسط جامعه شدند باید محاکمه بشند. (1478724) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۲:۵۷:۰۳
دوستان موافقید که درعوض شعور وشناخت سیاسی وفرهنگ دموکراسی مردم رشدکرده؟اینکه دیگه کسی فریب شعارها رو نخوره وفریب ظاهرافراد رو؟اما ایکاش با هزینه کمتری بدست می آمد. (1479006) (alef-6)
 
م/ش از آرادان گرمسار
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۴:۲۷
احمدي نژاد ، كي دست بر مي داره از سر مردم ايران ؟! (1478725) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۱۰:۳۱
وقت گل ني !!!!! (1478828) (alef-10)
 
سیدجلال
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۵:۱۰
حتما فردا صداش درمیاد که قبل از اینکه دلارهای نفتی بیاد تو خزانه (حالا چه به نرخ 1200 تومن یا 2500 تومن) یه دور جای دیگه (مثلا تو صرافی های آنلاین و غیر رسمی) می زده و به نرخ بازار آزاد 4000 تومنی معامله میشده، و مابه التفاوت میرفته تو جیب دلالهای وابسته به گروه انحرافی ...... (1478726) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۲۷:۰۰
احمدي نژاد و تيم اقتصادي ضعيفش ؛ ميلياردها تومان خسارت به اين مملكت زدند .
حالا نيز حاضر نيستند ول كنند و برن پي كارشون !!!!! (1478731) (alef-13)
 
ا
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۵:۰۰:۰۴
شما مطمئنی میلیاردها تومن؟!!!!! ولی من فکر میکنم میلیاردها دلار از بیت المال تلف شده (1479884) (alef-6)
 
م.م
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۴۵:۰۶
آقاي توكلي شما ديگه چرا؟!!!!
شما كه ميدونيد، اگه تو اين دولت يه روز قانون اجرا شد يا درست اجرا شد اونوقت بايد شك كرد و شكوائيه داد!! (1478745) (alef-13)
 
هشی -حسابدار رسمی
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۰:۰۵
یا این تصمیم با استانداردهای حسابداری قانونی تطبیق دارد؟؟؟؟حسابرس بانک مرکزی هیئت نظار هستنندو یک از این آقایان ، آقای صفار حسابدار رسمی عضو جامعه حسابداران رسمی میباشند. نظر ایشان در چارچوب استاندارد های حسابداری و حسابرسی چه بوده است؟؟؟؟؟؟اگر این تغییررا پایهپولی برای دارائی های ارزی صبق استانداردهای حسابداری و مصلحت اندیشی سازمان، سود بدانیم ، علی القاعده سود مشمول مالیات است و و مازاد آن هم متعلق به سهامداران بانک مرکزی است. چرا این تصمیم را در فرایند مصلحت اندیشی برای شرکتهای بورسی الزامی نمی نمایند؟؟؟؟؟؟ (1478750) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۴۷:۴۵
احسنت، پس 25 درصد از این پول از طریق مالیات باید به حساب دولت واگذار میشده است، 75 درصد هم بابت سهامداری در بانک مرکزی.
دولت هم این 100 درصد درآمد را صرف بازپرداخت بدهی به بانک مرکزی نموده است. پس آفرین به این دولت خوب؟!؟ (1479175) (alef-6)
 
گشنگي مرده
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۱:۲۶
احمدي نژاد بايد به خاطر بي خيالي در زمينه اقتصاد و معيشت مردم ايران ، بازخواست و محاكمه شود . (1478751) (alef-13)
 
خادم الدوله
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۴:۰۵
افتضاح ترين دوران اقتصادي اين كشور ، در زمان برادر اصولگرا ، جناب دكتر احمدي نژاد رقم خورد . (1478752) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۵۹:۲۰
تورم 85 % ي از شاه كارهاي دولت مهر پرور ميباشد . (1478815) (alef-10)
 
يك ايراني منتظر جواب
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۵:۲۶
از چه طريقي ميتوان از احمدي نژاد شكايت كرد ؟ (1478755) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۶:۰۶
از طريق دادگاه ويژه كاركنان دولت . (1478824) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۲۳:۲۱
بگم ... بگم !!!!! (1478834) (alef-10)
 
دومین ایرانی منتطر جواب
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۵۳:۳۱
حقوق دانان، وکلا، متشرعین، ...
تورا به خدا و راستا حسینی به ما یاد بدهید که چگونه میتوان از آقای احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور شکایت کرد. آیا قاعده لاضرر و لا ضرار فی الاسلام در این مورد به کار می آید؟ حداقل فایده این کار این خاطر است که دیگران مراقب اعمال و کردار و رفتار خود خواهند بود.
شاید بهتیرین عبارت در باره ایشان "علیه ما یستحق" باشد. (1478859) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۵۳:۳۳
پیشنهاد ارزنده ایست. سایت روشنگر الف در این زمینه با یک حقوقدان بر جسته مصاحبه کند و مردم را باحقوق خودشان برای پیگیری حقشان آشنا کنند. اگرچه ممکن است این پرونده (خیالی) تا آخرین روز حیات متخلف به نتیجه نرسد. (1479364) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۸:۰۵:۳۴
احمدی نژاد باید دادگاهی و محاکمه شود به اتهام خیانت به کشور . ترا خدا جدی بگیرید (1479064) (alef-6)
 
قادر 3
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۹:۴۱
علي مطهري و احمد توكلي بايد براي 268 نماينده ديگه مجلس ؛ كلاس نحوه نمايندگي مردم رو بذارند . (1478761) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۱۴:۱۳
از دکتر توکلی تشکر می کنم که هر موقع از بیت المال و مردم می دزدند صداش در می یاد انگار فقط ایشون نماینده است نه بهتر بگم مسئول هست واگر بخوام بهتر بگم انگار فقط ایشون مسلمونه !!!!
بنظر بقیه یا نمی فهمند یا منتظر سهمشون هستند !!!!!!!!!
البته نه همه
در هرصورت توکلی متشکریم (1478779) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۴۶:۳۳
آقای توکلی، به مردم ساده دل بفهمان که دزدی در کار نیست. (1479170) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۱۴:۵۶
از اقای احمدی نژاد می خواهیم در گزارش یکشنبه شب در این مورد با مردم صحبت نماید تا مردم قضاوت کنند (1478780) (alef-13)
 
متنفر از دروغ و ريا
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۲۵:۱۳
از آقاي احمدي نژاد مي خواهيم يكشنبه شب مرخصي گرفته و با مردم صحبت نكنند . (1478836) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۴۰:۱۲
رئیس جمهور محترم لطف کنند واز باقیمانده مرخصیهایشان استفاده کنند تا چند روز آخر دولتشان مردم نفسی بکشند (1478799) (alef-13)
 
كارمند دولت
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۲۰:۵۳
منم حاضرم به نفع ملت ايران ، باقيمانده مرخصي خودم رو تقديم ايشون كنم تا اين چند روز آخر هم ايشون به مرخصي بروند . (1478832) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۴۷:۰۰
خداییش داره چیکار میکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/


یکی کارشناسی کنه (1478804) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۱:۴۹:۳۰
IN AGHA KEY MOHAKEME MISHE PAS BARAYE IN HAME GHANON SHEKANI VA KHARABI KESHVAR (1478809) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۰:۳۴
کجارفت آن سخنرانی آقای احمدی نژاد که میگفت با افزایش قیمت انرژی پول ثروتمندان را می گیریم و به فقرا می دهیم و به بخش تولید وووو....حالا جناب ایشان با یک ضرب و تقسیم ساده و تولید پول بدون پشتوانه کمر اقتصادو مردم کشور را با این روش ها میشکنند و پول ها را به جیب رانت خواران و زالوهای کشور روان میکنند . ضمنا باید توجه داشته باشیم که 740 هزار میلیارد ریال به قیمت نرخ تسعیر دو سال پیش یعنی 74 میلیارد دلار تزریق پول کاغذی به کشور !!!!! چون این بدهی ها مال سال های گذشته است نه الان ! واقعا اسم این کار را چه میشود گذاشت ؟... آیا این اعمال قابل پیگیری و محاکمه نیست؟ ایکاش که مملکت نه نفت داشت نه منابع زیر زمینی و فقط شانس میداشتیم به بعضی ها در این کشور خداوند انصاف ، تعهد و عقل عطا میکرد!!! آیا آقای الهام میداند رجعت آقای احمدی نژاد با آقا صاحب الزمان با این ضرب و تقسیم ها جور در نمیآید؟ (1478817) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۵:۰۲
من آرزو میکنم حتی یک روز مونده به پایان کار احمدی نژاد مجلس با عدم کفایت سیاسی برکنارش کنه تا به جای این همه بدبختی که به سر من و همه مردم آورد لااقل کمی دلمون خنک بشه خدایا میشه ؟؟؟؟؟ (1478821) (alef-10)
 
مصطفی
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۰۵:۵۸
من از اصولگرایان فقط اقای توکلی را قبول دارم. (1478823) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۲۳:۰۹
مگه تاحالا هیچ مسئولی مواخذه وموردسئوال قرارگرفته/که مردم ببینند. (1478833) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۸:۰۶
فک نمیکنم هیچ مسوولی به این خرابی بوده باشه!
به نظر میرسه همه آرزوهای صهیونیست از طریق ایشون و دار و دسته اش محقق شد تو ایران
کی میتونستن اینقدر خراب کنه؟
الآن هم مسولین باید پیگیری کنن
علی الخصوص گروه حجتیه پیچیده شده رو (1479198) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۷ ۲۲:۳۹:۵۵
والا خيليها از زحمات اىشون تشکر کردند و گله کردند از کانديدهاى رياست جمهورى به خاطر نقد ايشون مگه نديديد شما!!!!!!! (1478844) (alef-10)
 
یک ایرانی بی چاره
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۰:۱۴:۳۹
اگر مجلس این نوع اقدامات را تخلف و خیانت به مردم و کشور اسلامی و جرم می داند آیا نباید پیگیر جدی محاکمه و مجازات عاملین آنها باشد ؟! (1478917) (alef-6)
 
سپیده
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۰:۲۵:۴۸
جمشید بسم الله :-) (1478923) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۰:۴۵:۵۴
حداقل عدالت این است که آقای احمدی نژاد به ویژه و اعضای دولت او به علت وارد آوردن صربات جبران ناپذیر به روح و روان و اقتصاد و معیشت کشور و مردم در دادگاه صالحه محاکمه شوند؟ درتهران نمایندگان شجاعی همچون آقای مطهری و در مواردی مثل آقای توکلی حضور دارند؛ در سطح استانها و شهرستانها چون نمایندگان اغلب وامدار هستند خدا می داند که عملکرد مدیران غتلبا" بی لیاقت و متملق باندی و انتصابی ایت دولت چگونه بوده است ؟؟ و نمایندگان هم غالبا" ساکت و صامت؟ (1478931) (alef-6)
 
غلامرضا جنتی
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۱:۰۳:۵۶
سلام
با تشکر از جناب آقاي دکتر توكلي که در هر موردی جلوی قانون شكنان ایستاده و از جان ومال ملت ایران دفاع میکند. (1478936) (alef-10)
 
1360
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۱:۲۵:۰۲
دکتر این دولت فکر کرده با پاک کردن صورت مسئله مسئله حل خواهد شد
میخواد امار بدهی هارو پایین بیاره یک تورم خوشگلم برا دولت بعدی به ارث بگذاره (1478952) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۲:۱۱:۳۰
نمیشه احمدی نژاد را یک ماه بفرستن مسافرت خستگی در کنه ؟ (1478988) (alef-6)
 
مهران
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۳:۴۸:۲۲
آقای توکلی تو را به پیر تو را به پیغمبر بیاین این بانک مرکزی رو مستقل از دولت کنین مثل همین سازمان مدیریت و برنامه ریزی که قانونیش کردین (1479019) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۳:۵۰:۲۳
از مجلس خواهش داریم یک مرخص 45 روزه به عنوان مرخصی پایان کار به رئیس جمهور احمدینژاد بدهند تا راحت بشویم . (1479020) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۳:۵۳:۰۳
انشاء الله ما مردم درس عبرت بگیریم تا اگر در آینده بازهم یکنفر خودش را خدمتگذار و نوکر مردم معرفی کرد دو باره کلاه سرمان نرود. (1479021) (alef-6)
 
همدانی
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۰۴:۱۹
کسی که یه طرفه به قاضی بره خوشحال و راضی برمیگرده !!
اون عزیزانی که هنوز حرف رییس جمهور محترم رو نشنیده و نظر میدن باید بتونن جواب خدارو هم بدن (1479124) (alef-6)
 
جهان
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۰۹:۵۲
جناب آقای توکلی تو را بخدا به داد مردم برسید. (1479134) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۰۹:۵۸:۰۲
واقعا صاحبان نظراتی فوق که متن را خواندند چه فهمیدند؟ من اقتصاد دان نیستم ولی چیزی که از متن می فهمم این است: می دانم دولت در مرکز مبادلات ارزی دلار را 2500 تومان می فروشد. چه ایرادی دارد که همین قیمت مبنای معاملات با بانک مرکزی باشد؟ ضمن آنکه تهاتر با بدهی قبلی به بانک مرکزی چطور باعث چاپ پول و تزریق نقدینگی و تورم می شود. ضمنا این ایراد مجلس است که در لایحه بودجه نرخ ارز را تعیین نکرده است. این لجن مال کردن رسانه ای را دیگرانی هم سالها پیش با روسای جمهور قبل کرده اند. حالا هم افراط می شود. (1479185) (alef-6)
 
دکتری اقتصاد
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۲۷:۴۲
حرف شما درسته اگر دولت ارز را 2500 تومان فروخته باشه. اما مساله اینه که ارز را با 1226 فروخته (در مرکز مبادلات خیلی ناچیز ارز فروخته شده!!)
به عبارت دیگه دولت ارز را ارزان فروخته و حالا داره گران حساب میکنه تا بانک مرکزی پول چاپ کنه
به این ترتیب نقدینگی فعلی تثبیت میشه (تورم پایین نمیاد) و دولت هم مبری میشه!! (1479319) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۵:۱۷:۵۹
بسیار ممنون از توضیحتون ولی ببخشید دولت چه حجم ارز را به چه کسانی 1226 تومان فروخته؟ ضمنا تسویه با بدهی قبلی چطور باعث چاپ اسکناس جدید و افزایش تورم می شود؟ معنی جمله آخر بند 5 در امتداد کاهش قدرت خرید مردم مگر به معنای افزایش تورم نیست؟ (دولت جدید می تواند از بانک مرکزی استقراض نکند و اسکناس جدید هم چاپ نشود و تورم افزایش نیابد) این نقدینگی قبلا وارد جامعه شده و باعث تثبیت آن می شود کاملادرست است اما باعث ایجاد تورم وورود نقدینگی جدید نمی شود. ببخشید ولی این به نظر من که باز هم تاکید می کنم در اقتصاد تخصص ندارم و بواسطه مشکلات اقتصادی مسائل را دنبال می کنم فاجعه عظیمی نیست، نهایتا یکجور زرنگی دولت است که ضرری برای مردم ندارد. ضمنا نگفتید چرا مجلس قیمت ارز را در بودجه تعیین نکرده؟ اصلا مگر می شود قیمت ارز را در بودجه سالیانه کشور تعیین نشود؟ ببخشید طولانی شد ولی همیشه این اتهام به دولت زده شده که با گرانفروشی ارز در بازار پول هدفمندی را در آورده است، این مصوبه یعنی دولت رسما تایید کرده با دلار 2500 تومان در سال 91 هدفمندی را اجرا کرده مگر میانگین قیمت ارز در بازار آزاد در سال گذشته چقدر بوده است؟ قطعا ربطی به عدد 1226 تومان نداشته است. ممنون از توجهتون (1479948) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۷:۴۵:۲۰
در مرکز مبادلات در سال 91 بانک مرکزی اجازه فروش ارز دولت را نداشته فقط سهم 14.5 درصد وزارت نفت و شرکتهای دولتی که در آمد آنها به بودجه واریز نمی شود را در مرکز مبادلات عرضه کرده اند.ارز بودجه تماما باید به نرخ مرجع فروخته می شده. (1480298) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۰:۰۲:۰۳
رييس جمهور منتخب بايد با اين نامه احساس خطر کرده و موضوع را به شدت پيگيري نمايد از جناب آقاي توکلي نيز انتظار مي رود موضوع را پيگيري نمايند. (1479191) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۰۵:۱۳
ايجاد عمدي تورم،کاهش ارزش پول ملی از طریق افزایش بی حساب نرخ ارز و رشد پایه پولی که ثمره آن افزايش بی رویه وحتی چند برابری قیمتها است، از ويژگيهاي اين دولت زورگير و ظلم محور است. (1479280) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۰۶:۴۰
اقاي تكلي
موارد را به صورت خلاصه به آقا برسانيد.
از صحبتهاي اخير ايشان نيز بر مي آيد .
كه با كنار رفتن اصلاح طلبان طي چند سال گذشته ،اصلاح طلبان و اصول گرايان معتدل (واقعي) با ايشان ارتباطشان كم شده و بيشتر تند رو ها و جريان انحرافي اخبار و اطلاعات مي رسانند. (1479281) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۱:۳۵:۴۴
ahsant jenab tavakoli, omidvaram in majles kami bekhod ayad
va ba in agha barkhord e jedi shava. albate kheyli dir ast vali har ja joloye zarar ra begiri, manfat ast.

babak, Canada (1479336) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۲:۴۵:۲۱
اگر این مابه التفاوت در بانک مرکزی موجود بود مشکلی نبود ولی این مبلغ مو جود نیست بانک مرکزی در سال 91 ارز را به نرخ مرجع باید می فروخت و بیش از 80 درصد ارز را نیز با همین نرخ فروخته پس این مابه التفاوت را از کجا باید تامین کند نکنه دوباره تصمیم گرفتند به سراغ حساب بانکها بروند. بسیار خطرناکه حسن. (1479468) (alef-6)
 
نرگس
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۲:۵۲:۳۹
من همون موقع که قیمت دلار می رفت بالا فهمیدم که دولت می خواهد پول یارانه ها و مسکن مهر را یک جوری دربیاورد. (1479493) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۲:۵۵:۴۹
جناب روحانی باید ویرانه ای رو تحویل بگیره و اونقدر انتظارات بالا رفته که فقط باید معجزه ای اتفاق بیفته !
اون موقع که جناب علی مطهری برای سوال از رییس جمهور امضا جمع کرده بود , حتما این چیزارو دیده بود که داشت خودشو به آب و اتیش می زد .
اونایی که به هر دلیل امضاشون رو پس گرفتن به مردم خیانت کردند.
اونارو به خدا واگذار کردم (1479505) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۴:۲۹:۴۴
اىن پولها دزدى است حاصل دسترنج امثال من است دولت جيب ما را خالى كردو مشكل خودش و جيب رفقايش را پر كرد خدا از سر شما نگذرد (1479768) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۵:۲۳:۰۱
احمدی نزاد اگر هرچه بد بگین براش باز دعای چهار تا مستاجر را که خانه دار شدند پشت سر دار مردم هم با همه گرانی ها حداقل یارانه را دارند که قبلا نداشتند پس همیین دعا برای نجاتش پیش خدا بس و مسلم است شما هر چه دوست دارین بگین (1479967) (alef-6)
 
هادي
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۵:۵۲:۰۳
اين مسائل اتفاقا نشان مي دهد كه مجلس و قوه قضايي ما چقدر بي عرضه و يا خداي نكرده حق السكوت بگير بودن! (1480066) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۸:۴۲:۳۰
درخصوص نامه جناب آقای توکلی توجه به چند نکته زیر لازم است:
1- جناب توکلی نکاتی را مطرح کرده‌اند که به درستی برای اقتصاد کشور مضر است و درواقع رویکرد نامناسب دولت در طول سال‌های اخیر را که منجر به افزایش مانده بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی است را مورد اشاره قرار داده‌اند.
2- افزایش مانده بدهی دولت، شرکت‌های دولتی و بانک‌های دولتی به بانک مرکزی به یقین یکی از علل اصل افزایش پایه پولی و نقدینگی در سال‌های اخیر بوده که مشکلات آن به تدریح در حال ظور است.
3-اینکه مجمع عمومی بانک مرکزی مجوز قانونی لازم رابرای اخذ چنین تصمیمی داشته یا نه نیز از مواردی است که بایستی مورد توجه نهاد‌های نظارتی قانونی قرار گیرد.
3- اینکه نرخ ارز به صورت رسمی و قانونی تغییر کرده یا نه نیز مطلب جداگانه‌ای است که تامل و بررسی لازم را می طلبد.
4- اما نکته‌ای که جناب توکلی و مجلسیان باید مورد توجه قرار دهند مفاد ماده 26 قانون پولی و بانکی است که اگر نیاز به اصلاح دارد آن را اصلاح نمایند در غیر این‌صورت، برفرض که مطابق مصوبه مجمع(آنگونه که مطرح شده) عمل نشود آیا واریز مابه‌التفاوت 74هزار میلیارد تومان تا 11 هزارمیلیارد تومان خود پایه پولی و نقدینگی را به طرز شگفت انگیزی افزایش نمی‌داد؟در آن صورت می‌دانید چه اتفاقی می‌افتاد؟
5- اینکه دولت موافقت کرده کل بدهی‌های بخش دولتی با مابه‌التفاوت ارزش گذاری خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی تسویه کند شاید به دلیل پایان دولت بوده وگرنه بعید به نظر می رسید دولت از چنین منبع درآمد بی دغدغه‌ای که آثار آن در آینده ظاهر می‌شد را از دست بدهد.
6- بنابراین به جناب توکلی توصیه می‌شود پی گیر اصلاح ماده 26 باشند تا اصولاً تغییر نرخ و ارزشگذاری دارایی‌های خارجی بانک مرکزی از طریق ذخیره تسعیر زمینه‌ای برای دست اندازی دولت به پول پرقدرت و بی زحمت نباشد.
7- در حالی که در ماده به روشنی اشاره به افزایش نرخ برابری ارزها و طلا شده اما آثار کاهش نرخ دیده نشده و درواقع ماده از وضعیت متقارنی برخوردار نیست.
8 - درضمن برقراری تراز حسابداری در ترازنامه بانک مرکزی ایجاب می‌کند اثر افزایش نرخ برابری ارزها و قیمت طلا بر خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی به گونه‌ای در ترازنامه گنجانده شود تا از این محل تغییری در پایه پولی ایجاد نشود و منابعی نیز در اختیار دولت قرار نگیرد. در آن صورت زمینه اتخاذ رویه‌ای همچون رویکرد دولت جناب آقای احمدی نژاد سلب خواهد شد. (1480385) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۸:۵۲:۰۱
تاسف واقعی این ملت را بپذیرید . مطمئناً بیش از 90 درصد بهارستان نشین ها به اینگونه مسائل بی اعتنا هستند . آنها یا سر در نمی آورند و یا با اندکی تزریق این مبلغ به جیبشان سرنوشت ایران و ایرانیان برایشان پشیزی نمی ارزد . ایرانیان آنگونه که در انتخابات ریاست جمهوری عقلایی رفتار کردید انتخابات آتی مجلس نیز ایرانیانی عاقل و توانمند را طلب می کند . (1480404) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۱۹:۱۲:۵۰
مواظب باشید او یا انها که بنام او کردند انچه کردند بقیه بیت المال را نابود کنند (1480449) (alef-6)
 
اکبر
۱۳۹۲-۰۴-۰۸ ۲۲:۴۲:۱۸
جناب توکلی از طرح تثبیت قیمت ها چه خبر (1480876) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۲:۲۳:۵۶
حضور گرامي مديريت محترم سايت
با سلام و احترام
پيرو هشدار اقتصادي مديريت محترم سايت الف در خصوص ترفند دولت در خصوص تغيير در نحو محاسبه نرخ ارز فروخته شده به بانك مركزي به استحضار مي‌رساند، موضوعي اخيرا مطرح شده كه در صورت تحقق آن دولت يازدهم با مشكل اساسي مواجه خواهد شد. ‌شنیده‌ها حاكي از این است که دولت دهم بیش از آن میزانی که برای پنج ماه نخست سال تخصيص يافته، صرف هزینه‌ها می‌کند و قصد دارد تمام اعتبارات تخصیص یافته سال 1392 برای برخی ‌بخش‌ها‌ را ‌در زمان تصدي دولت هزينه كند. به طور مثال به وزارتخانه‌ها، نهادها، دستگاهها و ارگانها دستور داده شده بدهي معوق خود را بابت هزينه‌هايي مانند آب، برق ، گاز و .... كه معمولا سنواتي و داراي رقم قابل توجهي مي‌باشد را مستقيما به شماره حساب اعلام شده از طرف بانك مركزي واريز نمايند. تا كنون مسبوق به سابقه نبوده كه هيچ سازماني به ميل خود بدهي‌هاي معوق اينچنيني را به يكباره تسويه و آن‌را مستقيما به حساب بانك مركزي واريز نمايد. اين امر باعث خروج حجم زيادي از نقدينگي سازمانها مي‌گردد. اين عمل هرچند قانوني است اما باعث هزينه كرد بودجه سالانه تخصيص يافته به يك سازمان در ظرف مدت كوتاهي مي‌گردد و عملا سازمانها در مدت باقي مانده از سال در تامين نقدينگي براي پرداخت تعهدات و هزينه‌هاي جاري خود مانند حقوق، دستمزد و ... ناتوان خواهند شد. از طرف ديگر با اينكه از نظر سازمان بدهكار، بدهي‌ها تسويه شده محسوب مي‌گردد ولي عملا در حساب سازمان‌هاي ارائه دهنده كالا و خدمات (مانند سازمان آب ، شركت برق و گاز و ...) اين امر گردش و انعكاسي نداشته كه اين امر باعث ايجاد عدم شفافيت و آشفتگي در حسابهاي في‌مابين گرديده و باعث كاهش جريان نقد ورودي به سازمانهاي بستانكار مي‌گردد كه آنها را در ايفاي تعهدات و پرداخت هزينه‌ها ناتوان مي‌نمايد. تنها حسن اين امر، افزايش واريزي به بانك مركزي و باز شدن دست دولت دهم براي تسويه ديون و هزينه كرد بيشتر است. با اينكه در قانون، دولت محدوديتي در هزينه كرد بودجه ندارد و دولت به هر میزان که بخواهد می‌تواند هزينه كند ولي چنانچه دولت همه اعتبارات تخصیص یافته برای سال 1392 در 40 روز باقيمانده دولت دهم هزينه نمايد، دولت يازدهم با بحران شديد اقتصادي مواجه شده و دستگاهها بودجه كافي براي اداره سازمان خود را براي مدت باقي مانده سال نخواهند داشت. لذا ضروري است دیوان محاسبات نظارت كافي بر هزينه كرد بودجه را داشته و مجلس با صدور استفساریه یا یک طرح دو فوریتی در اين خصوص ورود كرده و دولت را از هزينه كرد بيش از پنج دوازدهم بودجه منع نمايد و از هزینه‌های اضافی دولت دهم تا پیش از تحویل به دولت یازدهم جلوگیری نمايد.
با آرزوي موفقيت و سربلندي (1481677) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۹ ۱۲:۴۱:۳۲
در مملکتی که بحمدالله برای آزار و اذیت جنسی حکم اعدام در ملاء عام صادر می شود و در بالاترین مرجع قضائی نیز این حکم تائید و اجراء می شود. آیا با تصویب کنندگان این گونه مصوبات در مجمع عمومی بانک مرکزی کشور اسلامی ایران که صد البته آزار و اذیت و حق الناس مردم شریف ، صبور و مظلوم ایران را مورد تعرض قرار داده اند و عملشان همچون دست بردن در جیب و سفره تک تک خانواده های ایرانی بوده است نباید حکم اعدام در ملاء عام صادر شود.
نمایندگان مردم که در مجلس شورای اسلامی نشسته اند و کلیه مسئولین قضائی مسئول پیگیری و پاسخگوئی میباشند. (1481730) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.